Şimdi Ara

SSD ' ler BOZULDU !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.112
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

raid olarak kullandığım iki adet ssd takılı sistemi akşam güzelce kapattım . Ertesi gün açtığımda windows başlamadı ve aşağıdaki hatayı verdi. Nedir sorun bilen var mı acaba? Bu arada bilgisayarı kapatmadan önce birşeyler yüklemiştim ve toplamda 15gb gibi bir boş alan kalmıştı onunla ilgisi olabilir mi?
     SSD ' ler BOZULDU !!!
     SSD ' ler BOZULDU !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Dallama -- 26 Ocak 2014; 20:35:27 >

• Port-03'e takılı diskin Offline olduğundan bahsediyor. Bu, internette bulduğum bir link'e göre RAID kontrolcüsünün o disk ile sorun alğıladığını ve ne yapılabileceğini anlatmış, belki işine yarar.

http://www.tomshardware.co.uk/forum/49047-32-raid-offline-drive
  • Teşekkür ederim hemen inceliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Dallama

Merhaba ,

raid olarak kullandığım iki adet ssd takılı sistemi akşam güzelce kapattım . Ertesi gün açtığımda windows başlamadı ve aşağıdaki hatayı verdi. Nedir sorun bilen var mı acaba? Bu arada bilgisayarı kapatmadan önce birşeyler yüklemiştim ve toplamda 15gb gibi bir boş alan kalmıştı onunla ilgisi olabilir mi?
     SSD ' ler BOZULDU !!!
     SSD ' ler BOZULDU !!!

kabloları kontrol ettinizmi?

• Evet kabloları çeşitli kombinasyonlar ile denedim ama maalesef hiçbir etkisi olmadı . Bir ümit çözümü vardır diye biraz oyalanıyorum , daha sonra format atmayı deneyeceğim umarım SSD bozulmamıştır.
  • quote:

Evet kabloları çeşitli kombinasyonlar ile denedim ama maalesef hiçbir etkisi olmadı . Bir ümit çözümü vardır diye biraz oyalanıyorum , daha sonra format atmayı deneyeceğim umarım SSD bozulmamıştır.

Selam
    SSD'leri @BIOS gördüğüne göre muhtemelen yazılımsal bir sorun var. RAID'in en kötü tarafı da bu zaten. 2 SSD'niz var ve siz RAID yapıyorsunuz anlam veremiyorum açıkçası. SSD'ler zaten yeteri kadar hızlı değil mi sizce? :))
    Yeniden format yapar ve sistem kurarsanız düzelecektir..

Ayrıca; eklediğiniz resimde PORT DİZİMİ YANLIŞ..
    Port-00: SSD
    Port-01: SSD
    Port-03: CDROM

Şeklinde dizilmelidir ki, açılışta CDROM içeriğini @BIOS kontrol etmesin.. Unutmayınız ki, CDROM her zaman en son porta takılır..

Not: Format öncesi @BIOS'u sıfırlayın daha sonra yeniden yapılandırın ve olmuyorsa öyle formatlayın..

Bilginize ve kolay gelsin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bay_KG -- 27 Ocak 2014; 19:06:00 >

• Bay_KG kullanıcısına yanıt
    İlginiz için teşekkür ederim.

SSD ler gerçekten yeterince hızlı :)

Burada raid yapmamın amacı 128*2 yaparak toplamda 256 gb depolama alanı elde etmek . Malum 128 gb artık dosya boyutları düşünüldüğünde çok yetersiz kalmakta.

Bende mesajınızı okumadan önce son çare olarak format atmaya karar vermiştim ancak okadar kolay olmayacak gibi görünüyor. Windows altında hiçbir şekilde biosta locked olan ssd görünmüyor. Diğerinde bir sorun yok ama locked olanda bir sıkıntı var. Ubuntuda ise ssd yi algılıyor ve bir sorun tespit edildi diyor ancak hiç bir müdahalede bulunamıyorum , biçimlendirme yapmıyor. Şimdi dos altında formatlamayı düşünüyorum , bakalım ne olacak . Servise göndermeden halledilirse çok mutlu olacağım.
  • zaten raid olayında diskler birbirini yedeklediği için birisi bozulursa diğerindeki dataya da ulaşılması imkansız oluyor ssd lerde raid mantıksızıdır
    hatta bazı mühendisler sata partlu disklerin raid için uygun olmadığını bile iddia etmişlerdi
  • zeki1981 kullanıcısına yanıt
    Hem diskler birbirini yedekliyor hemde biri bozulunca hepsi gidiyor , bu enteresanmış.

Zaten Raid de mantıksız ve saçma sapan , ne diye yapıyorsak böyle şeyleri .... hadi oda tamam.

Peki bu locked diski açmak için ne yapmak gerekiyor bir çözümü yok mu ? Bazı mühendisler bununla da ilgili bir şeyler iddia etmiş olsalar bizde bir baksak o iddialar işe yarıyor mu yaramıyor mu?
  • quote:

Hem diskler birbirini yedekliyor hemde biri bozulunca hepsi gidiyor , bu enteresanmış.

Zaten Raid de mantıksız ve saçma sapan , ne diye yapıyorsak böyle şeyleri .... hadi oda tamam.

Peki bu locked diski açmak için ne yapmak gerekiyor bir çözümü yok mu ? Bazı mühendisler bununla da ilgili bir şeyler iddia etmiş olsalar bizde bir baksak o iddialar işe yarıyor mu yaramıyor mu?

bildiğim kadarıyla tek disk olarak takıp format atablirsin
    ama diskinde bi hasar olmasa raid bozulmazdı
    bence diskinde bi sorun var dostum
  • SSD disklerini başka bir pc ya da notebook'ta denedin mi?
  • Mr.Dallama M kullanıcısına yanıt
    Selam
    OCZ sitesinden Firmware güncellemek için aşağıdaki linkten en üstteki Toolbox(OCZToolbox_v4.5.0.227_Windows) programını indirip çalıştırdıktan sonra disk kurtarılabilir. Fakat bunu çalıştırabilmek için sağlam olan SSD'ye Windows kurulması gerekir.
    Bu şekilde Disk killeneceğinden, yeni Firmware updatesi ile tekrar hayata geçeceğini sanıyorum ama bunu yapabileceğinizden tam da emin değilim. :)

OCZ Firmware linki:http://ocz.com/consumer/download/firmware

Acronis programı ile DOS ortamında o SSD'yi clean yapın bakalım durum ne olacak?
    Kolay gelsin.
  • İlk disk in offline olduğunu söylüyor.
    SSD leri hard reset yapabilirsin.
  • quote:

Aslında yedekleme yok, fotoğraflarda dikkat ederseniz RAID-0 yan strip yapmışsınız. Bu durumda yedeklilik değil performans artışı sağlanır. RAID-1 (mirror) yapmanız halinde bir diskinizde sorun olsaydı diğer diskten devam edebilirdiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ettu

SSD disklerini başka bir pc ya da notebook'ta denedin mi?

Aslında denemedim zaten disklerin birinde sorun yok sanırım raid olarak başlamadığı için offline modda çalışıyor o sorunsuz durumda sorunlu disk locked olan vertex 450

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Dallama -- 28 Ocak 2014; 20:42:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay_KG

Selam
    OCZ sitesinden Firmware güncellemek için aşağıdaki linkten en üstteki Toolbox(OCZToolbox_v4.5.0.227_Windows) programını indirip çalıştırdıktan sonra disk kurtarılabilir. Fakat bunu çalıştırabilmek için sağlam olan SSD'ye Windows kurulması gerekir.
    Bu şekilde Disk killeneceğinden, yeni Firmware updatesi ile tekrar hayata geçeceğini sanıyorum ama bunu yapabileceğinizden tam da emin değilim. :)

OCZ Firmware linki:http://ocz.com/consumer/download/firmware

Acronis programı ile DOS ortamında o SSD'yi clean yapın bakalım durum ne olacak?
    Kolay gelsin.

Anladığım kadarı ile düzeltmenin tek yolu bu veya buna benzer birşey uygulamak. Fakat windows kurulu olan hdd lere sahibim. OCZ TOOLBOX ı kurduğumda bağlı olan ssd yi görmüyor. Zaten bilgisayarım sekmesini açtığımda yine ssd yi göremiyorum. Yani dediğiniz gibi onu yapamadım. Yalnız , bu dos ortamında ssd ye hard format veya ne deniyorsa o tarz birşey yaparak bir ihtimal tekrar çalışabileceğini düşünüyorum fakat dün bir deneme yaptım ve beceremedim bu konuda daha detaylı bir bilgiye sahipseniz tam olarak nasıl yapabileceğimi anlatırmısınız?

Edit: Program tavsiyeniz gözümden kaçmış , ilk fırsatta bunu deneyerek bilgi vereceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Dallama -- 28 Ocak 2014; 20:44:55 >

• quote:

Orijinalden alıntı: obora48

quote:

Aslında yedekleme yok, fotoğraflarda dikkat ederseniz RAID-0 yan strip yapmışsınız. Bu durumda yedeklilik değil performans artışı sağlanır. RAID-1 (mirror) yapmanız halinde bir diskinizde sorun olsaydı diğer diskten devam edebilirdiniz.

Durumun tamamen farkındayım , mesajınızın bana bunu söyleyen arkadaş için yararlı olabileceğini düşünüyorum.

• Ayrıca hepinize teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MAXSTAR

İlk disk in offline olduğunu söylüyor.
    SSD leri hard reset yapabilirsin.

Sizdende aynı şeyi isteyeceğim. Eğer tam olarak bu dos ortamında format atma hakkında bir bilginiz varsa veya beni yönlendirecek bir link paylaşırsanız çok sevinirim.
  • Mr.Dallama M kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olabilir.
    http://www.overclockers.com/forums/showthread.php?t=649711
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.