Şimdi Ara

Ssd alındıktan sonra yapılması gereken ayarlar ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
27
Favori
25.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Onur__

Hocam cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Imzamdaki laptopta (eski islemci, sata2 hiz, 4GB ram) kullanmak uzere sandisk extreme aldim.

(diger konudan da yardimci olmussunuz, tesekkur ederim)
    BIOStan AHCIyi acarak win7 kurdum,
    Ardindan Windowstan SSD versiyonunu guncelledim SanDisk SSD Toolkit programi ile,
    Device Maneger'dan IDE ATA/ATAPI contollers'taki driveri guncelledim. "Intel ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929" yaziyor.

Bunlarin haricinde simdilik sadece disk birlestirmeyi kapattim, henuz baska islem yapmadim.

Genelde temp klasorlerini tasimakla ilgili bahsettikleriniz, ancak tek dahili disk kullaniyorum o da bahsettigim SSD. Ve SSD'yi ikiye falan bolmedim, sadece C surucusu mevcut.

Bu bilgiler isiginda yukaridaki mesajinizda yazdiklarinizdan hangilerini yapacagimi tekrar yazabilirseniz cok memnun olurum (yukaridan alintilayarak falan yapabilirsiniz sanirim)

Bir de sunu belirtmek isterim;
    Windows search ve hızlı getirme baslat menusune girince hemen baslat tusunun uzerindeki arama kismi ise orasi benim isime yariyor ama ssd de hiz dusuklugu falan mi yapiyor, yani kesinlikle kapat mi diyorsunuz.
    Ayda bir iki arama yapacak olsam da kapatmam gerekir mi?

Windows Search ve Hızlı Getirme özelliklerinin bahsettiğiniz özellikle bir alakası yok. Windows Search, hard disk içerisindeki dosyaların bir tablosunu (FAT'tan ayrı olarak) veritabanı hâlinde tutmaya yarayan Windows özelliğidir. Ancak! SSD'ler o kadar hızlıdır ki, bu tablo üzerinden bilgiyi aramak yerine doğrudan FAT sistemi üzerinde arama yapabilirsiniz, bahsettiğim veritabanını tutmak SSD için ise hızdan kaybetmenize neden olur, zira gerekli değildir. Hızlı Getirme ise, Superfetch'in bir uzantısı, bir servis parametresi, kernel ile doğrudan ilişkide bulunan bir servis. Mekanik disklerin hızları nedeniyle Microsoft'un geliştirdiği bir teknoloji daha. O an açık bulunan tüm uygulamaların arayüzlerinin bilgilerini bir önbellekte tutmak ve gerektiğinde geri çağırmakta kullanılır, böylece diski tekrar yorup programın tekrar yorumlanması gerekmez. Yine SSD'ler çok hızlı oldukları için bu yorumlama işlemi çok kısa sürecektir ve SuperFetch'in RAM'den işgal etmesi gereksiz olacaktır.

Yukarıda yazdıklarım arasında uyarlayabileceğim bir tek şunlar var:

TEMP'i değiştirmeyin. Pagefile'ı yani disk belleğini 512 MB ile 1024 MB arasında bir değer yapın, ki Photoshop gibi işlemci ve RAM yoran programları uzun süre kullanmıyorsanız.

• Bir onceki mesajinizda yazdiginiz herseyi yaptim, Temp klasorlerini tasimanin haricinde.

Gelişmiş sekmesi altındaki Performans ayarları>"Tüm sürücülerde disk belleği..."in tikini kaldırdim ve her sürücü için "Disk Belleği Yok" olarak ayarladim.
    512-1024mb arasi yapmama gerek var mi, yoksa kapali kalsinmi?

Sistem Korumasını Kapatmak, windowsun sistem geri yukleme noktalari olusturmasini kapatmak oluyor heralde. Onu da kapattim ancak bu geri yukleme noktalarinin benim isime yaradigi oluyordu.
    Bazen bir uygulama yukleyip cekirdeklerin %100e vurdugunu ve o uygulamayi silsem de duzelmedigi durumlar falan oldugunda kullaniyordum.
    Bunu neden kapatiyoruz? Yani ne bileyim, baska bir alternatifi var mi acaba?
  • bence bu ayarların çoğu gereksiz. özellikle sistem geri yüklemeyi ve disk ön belleğini kapatmak ve temp dosyalarını taşımak. bunlar sözde ssd'nin ömrünü uzatmak için yapılıyor ama ufak bir hesap yapsanız ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıkar. bir ssd hücresinin ortalama yeniden yazma ömrü yanılmıyorsam 2500-3000 arasıydı. biz 2000 defa saysak. 120 gb lık bir ssd'de her gün 10 gb dosya yazıp silsek ki kapatılan ve taşınan programların hiçbiri 10 gb yazmaz, 12 günde hücrelerin ömründen sadece 1'i gider. tamamının ölmesi için 12x2000/365=65 yıl yapıyor. yani her gün 10 gb dosya yazıp silsek bütün hücrelerin ölmesi 65 yıl alıyor. bu durumda ya bu ayarları kapatmak gereksiz oluyor yada ssd üreticileri bize hücrelerin ömrü konusunda yalan söylüyor.tercih sizin. bende de force gt 120 gb var. anakart zaten kendi ahci'ye ayarlanmıştı. benim yaptığım tek şey windowsu normal hdd'ye kurar gibi kurmak. ardından windows zaten ssd'yi algılayıp trim açıyor ve disk birleştirme'yi ssd için kapatıyor. bide advanced system care ile sistemi optimize ettim o kadar. temp klasörleri, disk belleği, sistem geri yükleme hepsi duruyor. yaklaşık 5 aydır kullanıyorum şimdilik çok şükür herşey yolunda. bence siz de çok kasmayın. sonra sakınan göze çöp batar :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Fire.Sword

bence bu ayarların çoğu gereksiz. özellikle sistem geri yüklemeyi ve disk ön belleğini kapatmak ve temp dosyalarını taşımak. bunlar sözde ssd'nin ömrünü uzatmak için yapılıyor ama ufak bir hesap yapsanız ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıkar. bir ssd hücresinin ortalama yeniden yazma ömrü yanılmıyorsam 2500-3000 arasıydı. biz 2000 defa saysak. 120 gb lık bir ssd'de her gün 10 gb dosya yazıp silsek ki kapatılan ve taşınan programların hiçbiri 10 gb yazmaz, 12 günde hücrelerin ömründen sadece 1'i gider. tamamının ölmesi için 12x2000/365=65 yıl yapıyor. yani her gün 10 gb dosya yazıp silsek bütün hücrelerin ölmesi 65 yıl alıyor. bu durumda ya bu ayarları kapatmak gereksiz oluyor yada ssd üreticileri bize hücrelerin ömrü konusunda yalan söylüyor.tercih sizin. bende de force gt 120 gb var. anakart zaten kendi ahci'ye ayarlanmıştı. benim yaptığım tek şey windowsu normal hdd'ye kurar gibi kurmak. ardından windows zaten ssd'yi algılayıp trim açıyor ve disk birleştirme'yi ssd için kapatıyor. bide advanced system care ile sistemi optimize ettim o kadar. temp klasörleri, disk belleği, sistem geri yükleme hepsi duruyor. yaklaşık 5 aydır kullanıyorum şimdilik çok şükür herşey yolunda. bence siz de çok kasmayın. sonra sakınan göze çöp batar :)

Hocamm yanlışınız var. Pagefile, temp, sistem geri yükleme gibi özellikler bir kere yazılıp bırakılan dosyalar değil; resmen RAM gibi anlık kullanılan dosyalardır. Her saniye en az bir program kodlarını saklarlar. Örneğin Firefox 100 MB'dan 1 GB'a kadar kullanabilir ve her hareketinizde bu 1 GB'a varan dosyada yenilenmeler gerçekleşir. Kullandığınız SSD de çok etkiliyor bu durumda. Yazım sisteminin ve transistörlerinin farklılığı öyle etkiliyor ki... Her SSD bir Force GT değildir maalesef. 4 GB RAM barındıran bir sistem için SuperFetch gibi özelliklerin kapanması etkileyebilir ama sizin elinizde 16 GB RAM vardır, etkilemez. Zira sonuçta bu özellikleri kapatmanın mantığı da RAM'i yormamak, dolayısıyla ömrünü uzatmaktır. Disk birleştirici tüm SSD sistemlerde otomatik olarak kapanmayabiliyor ayrıca, bunu da göz önünde bulundurup en azından bir kere kontrol etmek gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: The Legion

quote:

bence bu ayarların çoğu gereksiz. özellikle sistem geri yüklemeyi ve disk ön belleğini kapatmak ve temp dosyalarını taşımak. bunlar sözde ssd'nin ömrünü uzatmak için yapılıyor ama ufak bir hesap yapsanız ne kadar gereksiz olduğu ortaya çıkar. bir ssd hücresinin ortalama yeniden yazma ömrü yanılmıyorsam 2500-3000 arasıydı. biz 2000 defa saysak. 120 gb lık bir ssd'de her gün 10 gb dosya yazıp silsek ki kapatılan ve taşınan programların hiçbiri 10 gb yazmaz, 12 günde hücrelerin ömründen sadece 1'i gider. tamamının ölmesi için 12x2000/365=65 yıl yapıyor. yani her gün 10 gb dosya yazıp silsek bütün hücrelerin ölmesi 65 yıl alıyor. bu durumda ya bu ayarları kapatmak gereksiz oluyor yada ssd üreticileri bize hücrelerin ömrü konusunda yalan söylüyor.tercih sizin. bende de force gt 120 gb var. anakart zaten kendi ahci'ye ayarlanmıştı. benim yaptığım tek şey windowsu normal hdd'ye kurar gibi kurmak. ardından windows zaten ssd'yi algılayıp trim açıyor ve disk birleştirme'yi ssd için kapatıyor. bide advanced system care ile sistemi optimize ettim o kadar. temp klasörleri, disk belleği, sistem geri yükleme hepsi duruyor. yaklaşık 5 aydır kullanıyorum şimdilik çok şükür herşey yolunda. bence siz de çok kasmayın. sonra sakınan göze çöp batar :)

Hocamm yanlışınız var. Pagefile, temp, sistem geri yükleme gibi özellikler bir kere yazılıp bırakılan dosyalar değil; resmen RAM gibi anlık kullanılan dosyalardır. Her saniye en az bir program kodlarını saklarlar. Örneğin Firefox 100 MB'dan 1 GB'a kadar kullanabilir ve her hareketinizde bu 1 GB'a varan dosyada yenilenmeler gerçekleşir. Kullandığınız SSD de çok etkiliyor bu durumda. Yazım sisteminin ve transistörlerinin farklılığı öyle etkiliyor ki... Her SSD bir Force GT değildir maalesef. 4 GB RAM barındıran bir sistem için SuperFetch gibi özelliklerin kapanması etkileyebilir ama sizin elinizde 16 GB RAM vardır, etkilemez. Zira sonuçta bu özellikleri kapatmanın mantığı da RAM'i yormamak, dolayısıyla ömrünü uzatmaktır. Disk birleştirici tüm SSD sistemlerde otomatik olarak kapanmayabiliyor ayrıca, bunu da göz önünde bulundurup en azından bir kere kontrol etmek gerekir.

ben bir ara firefoxu çok kullandığım için cache klasörünü taşımayı araştırmıştım. yabancı sitelerde genelde dokunulmaması, taşınması için pek sebep olmadığı yazılmıştı. çoğu kullanıcı kalmasını öneriyor. bende dokunmadım. ama herkesin tercihi farklı tabiki.

• Buradan da kontrol ettim ne yaptim/ne yapmadim diye:http://www.computing.net/howtos/show/solid-state-drive-ssd-tweaks-for-windows-7/552.html

Windows Write-Cache Buffer Flusing ile ilgili

Bende durum bu sekilde:

Ssd alındıktan sonra yapılması gereken ayarlar ?

Resimdeki ilk tik'i kaldirayim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Onur__ -- 25 Ekim 2012; 13:45:54 >

• quote:

Buradan da kontrol ettim ne yaptim/ne yapmadim diye:http://www.computing.net/howtos/show/solid-state-drive-ssd-tweaks-for-windows-7/552.html

Windows Write-Cache Buffer Flusing ile ilgili

Bende durum bu sekilde:

Ssd alındıktan sonra yapılması gereken ayarlar ?

Resimdeki ilk tik'i kaldirayim mi?

Windows onaylıyor hocam kapatabilirsiniz, şahsen mekanik diskimin varlığı bu ayarı açık tutmamı gerektirdi; eğer CD/DVD/Flash/Harfıza Kartı birimlerini çokça kullanıyorsanız açık tutmanızı öneririm:

quote:

Depolama aygıtlarında "yazma önbelleği", veri depolama aygıtlarına gönderilen yazma komutlarını toplamak ve yavaş olan depolama medyası (fiziksel diskler ya da düşük maliyetli flash bellek) bunlara yer sağlayana kadar önbelleğe almak amacıyla yüksek hızlı geçici bellek kullanımını ifade eder. Yazma önbelleği kullanan çoğu aygıtta gücün kesintisiz olarak sağlanması gerekir.

quote:

ben bir ara firefoxu çok kullandığım için cache klasörünü taşımayı araştırmıştım. yabancı sitelerde genelde dokunulmaması, taşınması için pek sebep olmadığı yazılmıştı. çoğu kullanıcı kalmasını öneriyor. bende dokunmadım. ama herkesin tercihi farklı tabiki.

Firefox'un cache'inden bahsetmiyorum hocam, pagefile'dan bahsediyorum. Cache sadece web içeriklerinin değiştirildiği kısımdır, css'ler js'ler, resim dosyaları, vs. Pagefile, örneğin arama kutusuna bir şeyler yazdığınızda; ona ait sonuçların önizlemesi gösterildiğinde dahi değişir.

• Bir dunya sey yaptim, device managerdan kullanmadigim fingerprint bluetooth gibi bilesenleri bile devre disi biraktim.

En son suna goz gezdirdim, muhtemelen bunu da once Safe'de, onunla da yetinmezsem sonrasinda Tweaked'de yapacagim :)

http://www.blackviper.com/service-configurations/black-vipers-windows-7-service-pack-1-service-configurations/
  • quote:

Bir dunya sey yaptim, device managerdan kullanmadigim fingerprint bluetooth gibi bilesenleri bile devre disi biraktim.

En son suna goz gezdirdim, muhtemelen bunu da once Safe'de, onunla da yetinmezsem sonrasinda Tweaked'de yapacagim :)

http://www.blackviper.com/service-configurations/black-vipers-windows-7-service-pack-1-service-configurations/

Hocam internette bunun gibi sınırsız yazı var, buralarda verilen bilginin çoğu, kullanıcıya göre göreceli olarak değişiklik gösteriyor. SSD aldığınız için, zaten bu yazıda belirtilen değişikliklerin çoğu pek bir işinize yaramayacak. Şu belki gerçekten işinize yarayabilir:
    http://thessdreview.com/ssd-guides/optimization-guides/the-ssd-optimization-guide-2/2/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 27 Ekim 2012; 12:59:15 >

• dostlar, ben intel 128 gb ssd aldım,

2 gb ram olan bilgisayarımda sürekli ram çok az uyarısı alıyorum, ilk ssdyi aldığımda page file ile ilgili bir ayar yapmıştım ssd'nin ömrünü uzatmak için, ancak ne olduğunu hatırlayamıyorum,

ssd'nin ömrü umurumda değil şu an sadece o uyarı mesajı ve chrome'un kendisini kilitlemesini engellemek istiyorum, ne ayar yapmam gerekiyor bilen var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1984

dostlar, ben intel 128 gb ssd aldım,

2 gb ram olan bilgisayarımda sürekli ram çok az uyarısı alıyorum, ilk ssdyi aldığımda page file ile ilgili bir ayar yapmıştım ssd'nin ömrünü uzatmak için, ancak ne olduğunu hatırlayamıyorum,

ssd'nin ömrü umurumda değil şu an sadece o uyarı mesajı ve chrome'un kendisini kilitlemesini engellemek istiyorum, ne ayar yapmam gerekiyor bilen var mıdır?

sırayla bilgisayarım-sağ tık özellikler-gelişmiş sistem ayarları-gelişmiş-performans,ayarlar-gelişmiş-sanal bellek,değiştir-tüm sürücülerde disk belleği dosyasını otomatik yönet kutucuğunu işaretle tamam de

• quote:

quote:

sırayla bilgisayarım-sağ tık özellikler-gelişmiş sistem ayarları-gelişmiş-performans,ayarlar-gelişmiş-sanal bellek,değiştir-tüm sürücülerde disk belleği dosyasını otomatik yönet kutucuğunu işaretle tamam de

dediğinizi aynen uyguladım, şimdi anladığım kadarıyla ram tükendiğinde ssd'yi önbellek olarak kullanacak değil mi?

• quote:

quote:

quote:

dediğinizi aynen uyguladım, şimdi anladığım kadarıyla ram tükendiğinde ssd'yi önbellek olarak kullanacak değil mi?

aynen ramin tükenmesine gerek yok rama biraz ssd'ye biraz yazar. onu program ve windows ayarlar. bazı programlar istediği kadar ram olsun pagefile olmadan çalışmıyorlar. sen kafanı takma ssd'ye birşey olacağını sanmıyorum. ben 8 aydır hiçbir ayar yapmadan kullanıyorum çok şükür aynı performansla devam ediyor

• quote:

quote:

quote:

quote:

aynen ramin tükenmesine gerek yok rama biraz ssd'ye biraz yazar. onu program ve windows ayarlar. bazı programlar istediği kadar ram olsun pagefile olmadan çalışmıyorlar. sen kafanı takma ssd'ye birşey olacağını sanmıyorum. ben 8 aydır hiçbir ayar yapmadan kullanıyorum çok şükür aynı performansla devam ediyor

çok teşekkürler ilginiz için :)

• quote:

quote:

çok teşekkürler ilginiz için :)

rica ederim

• agalar ssd disk kervanına bende dahil oldum bir kaç soru kafama takıldı
    şimdi ssd disk e sistemi kurdum win 7 programları HDD kurmakmı gerekir yoksa SSD kurmakmı doğru olur bilemedim doğru olanı nedir bunun? programaları hdd kurarsam performans kaybı olurmu
    grafik ağırlık programlar olacak photoshop.corel,ai. vs...
  • quote:

Orijinalden alıntı: charles

agalar ssd disk kervanına bende dahil oldum bir kaç soru kafama takıldı
    şimdi ssd disk e sistemi kurdum win 7 programları HDD kurmakmı gerekir yoksa SSD kurmakmı doğru olur bilemedim doğru olanı nedir bunun? programaları hdd kurarsam performans kaybı olurmu

SSD'ye kurarsanız performanstan faydalanırsınız tabi. SSD'de çalışan bir işletim sistemi genel performansı artırsa da Corel ve Adobe programları özel muamele gerektirebilir.
  • quote:

quote:

SSD'ye kurarsanız performanstan faydalanırsınız tabi. SSD'de çalışan bir işletim sistemi genel performansı artırsa da Corel ve Adobe programları özel muamele gerektirebilir.

eyvallah hocam yanıtın için sağol bu durumda ssd disk de baya yer kaybı olacak bu durum biraz moral bozucu olacak benim için .Peki şöyle bir soru geldi aklıma şimdi 240GB ssd disk var elimizde bunun ne kadarını boş bırakmak gerekir performans kaybı yaşamamak için ?yada ne yapılmasını önerirsiniz ?
    dediğim gibi grafik tasarımda kullanıyor bu makina ve günlük nette sörf ,mail trafiği ve ofis programları

mantık bumu olmalı hızlı çalışmasını istediğin programları ssd ye diğer ıvır zıvırları normal hdd kurmak doğrumu dur?

• quote:

quote:

quote:

eyvallah hocam yanıtın için sağol bu durumda ssd disk de baya yer kaybı olacak bu durum biraz moral bozucu olacak benim için .Peki şöyle bir soru geldi aklıma şimdi 240GB ssd disk var elimizde bunun ne kadarını boş bırakmak gerekir performans kaybı yaşamamak için ?yada ne yapılmasını önerirsiniz ?
    dediğim gibi grafik tasarımda kullanıyor bu makina ve günlük nette sörf ,mail trafiği ve ofis programları

mantık bumu olmalı hızlı çalışmasını istediğin programları ssd ye diğer ıvır zıvırları normal hdd kurmak doğrumu dur?

Doğrudur, ancak boş yer bırakma meselesine aynı şekilde bakamayacağım. SSD'ler zaten kendine yeterli yeri ayarlamış olarak gelir ama Windows için 3 gb kadar yer kalırsa herhangi bir sorun olmayacağını düşünüyorum yine de ssd'nin marka ve modeline bağlı olabiliyor bu durum, sizin ssd'nizin marka modeli nedir?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.