Şimdi Ara

Ssd alındıktan sonra yapılması gereken ayarlar ?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
27
Favori
25.030
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba. Ssd hard disk almak istiyorum wd caviar black var 1 tb pek memnun değilim sistem hızından. Corsair Force GT 60GB alıcam knight online, programlar ve güncellemeleri kurucam. 60 gb bana yeter üstünede şuan bütçem yetmez zaten. Bu ahçi mode ve gui önyüklemesi yok gibi ayarlar varmış pek bilgim yok. Anakartım asus crosshair formula V. Forumdan birine sordum hiç bir ayar yapmana gerek yok tak format at kullan dedi bu ayarların hiç birini yapmama gerek yok mu ? Birde alcağım ssd'nin hızlarını falan nasıl test edicem. Şansıma sorun falan çıkar hemen anlamak istiyorum herşey normal mi değil mi ?

• Çok fazla ayar var ama hepsini yapmanıza gerek yok. ben vertex 3 120gb de şu ayarları yaptım

1. windowsu ahci mode de kurdum. xp kullanıyordum sorun çıktı. windows 7 kurun

2. hard disk tasarruf modunu kapattım (başlat > arama kısmına güç planını düzenle yazın ve çıkana girin > gelişmiş güç ayarlarını degiştir > sabit disk > sabit diski kapatmak için beklenecek süre > süreyi 0 yapın)

3. otomatik defrag kapattım (bilgisayarıma sağ tıklayın > yönet > hizmetler ve uygulamalar > hizmetler > listeden Disk Birleştirici bulup çift tıklayın > Başlangıç türü : Devre dışı seçin. Hemen aşagıdan Hizmet durumundan da Durdur deyin)

SSD hızını test etmek için ATTO benchmark ve AS SSD Benchmark gibi programları kullanabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Amroth. -- 13 Mayıs 2012; 18:23:26 >
  • 4 GB'dan fazla RAM'iniz varsa pagefile'ı kapayın. Bunun için Windows 7'de Win+Pause/Break tuşuna basın. Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın ve Performans tablasındaki Ayarlar butonundan tekrar Gelişmiş sekmesine gelin. Değiştir butonuyla otomatik pagefile yönetimini ele alın, her disk için ayrı ayrı "yok" seçeneğini seçip Ayarla butonuna basın. Hepsi bitince iki Tamam diyerek Sistem Koruması sekmesine gelin her sürücü için Yapılandır'ı seçip korumayı kapatın, zira bu son ayar sayesinde yeri açılan çok kişi var. İsterseniz bir de Hazırda Beklet'i kapatırsınız, RAM'inizin 0,75 katı kadar yer kaplayan bir dosya yaratan, SSD kullananlar için gereksiz bir özellik. Bir de Bilgisayarım panelinden SSD volume'larına tek tek sağ tıklayıp özellikler diyerek "Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak..." seçeneğini kapatın. Çok uzun oldu galiba, ama aslında çok basit işlemler
  • Bir de GUI önyükleme ayarına Win+R tuşlarından sonra "msconfig" yazarak "Önyükleme" sekmesinden ulaşabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Legion

4 GB'dan fazla RAM'iniz varsa pagefile'ı kapayın. Bunun için Windows 7'de Win+Pause/Break tuşuna basın. Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın ve Performans tablasındaki Ayarlar butonundan tekrar Gelişmiş sekmesine gelin. Değiştir butonuyla otomatik pagefile yönetimini ele alın, her disk için ayrı ayrı "yok" seçeneğini seçip Ayarla butonuna basın. Hepsi bitince iki Tamam diyerek Sistem Koruması sekmesine gelin her sürücü için Yapılandır'ı seçip korumayı kapatın, zira bu son ayar sayesinde yeri açılan çok kişi var. İsterseniz bir de Hazırda Beklet'i kapatırsınız, RAM'inizin 0,75 katı kadar yer kaplayan bir dosya yaratan, SSD kullananlar için gereksiz bir özellik. Bir de Bilgisayarım panelinden SSD volume'larına tek tek sağ tıklayıp özellikler diyerek "Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak..." seçeneğini kapatın. Çok uzun oldu galiba, ama aslında çok basit işlemler

Şuan okuduklarım biraz karışık geldi ama ssd'yi aldığımda kolayca yaparım heralde :) Her ayarı tam yapıp format atmak istiyorum bişey alınca genelde kesin sorun yaşıyanlardanım. Ssdyi aldıktan sonra bios'a giricem Ahçi moda ayarlıcam sanırım performansını yükseltiyor ssd'nin. Gui ön yükleme formattan sonra kapatırım ne işe yaradığınıda bilmiyorum gerçi bu ayarların :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Amroth.

Çok fazla ayar var ama hepsini yapmanıza gerek yok. ben vertex 3 120gb de şu ayarları yaptım

1. windowsu ahci mode de kurdum. xp kullanıyordum sorun çıktı. windows 7 kurun

2. hard disk tasarruf modunu kapattım (başlat > arama kısmına güç planını düzenle yazın ve çıkana girin > gelişmiş güç ayarlarını degiştir > sabit disk > sabit diski kapatmak için beklenecek süre > süreyi 0 yapın)

3. otomatik defrag kapattım (bilgisayarıma sağ tıklayın > yönet > hizmetler ve uygulamalar > hizmetler > listeden Disk Birleştirici bulup çift tıklayın > Başlangıç türü : Devre dışı seçin. Hemen aşagıdan Hizmet durumundan da Durdur deyin)

SSD hızını test etmek için ATTO benchmark ve AS SSD Benchmark gibi programları kullanabilirsiniz

Sabit diski kapatmak için beklenecek süre şuanki hard diskimde 20 yazıyordu 0 yaptım. Otomatik defrag'da elle yazıyordu devre dışı yaptım Ssd alıncada aynı ayarları yaparım. Pc açılışı benim için hep dert olmuştur alıncada gene baya uğraşmadan istediğimi alamıcam gibime geliyor :) atto gibi programlarla test edicem pek anlamam sonuçları foruma koyar sorarım artık. Alcağım hard diskin fiyatındada hiç indirim olmuyor Ocz vartex 210 tl olmuş demin vatanbilgisayarda sordum corsair'in fiyatınada bi düzenleme gelir heralde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JeaLeusy -- 13 Mayıs 2012; 19:30:42 >
  • ilk kurulumu nasi yapmayi tavsiye edersiniz ?

2. harddisk olarak taksam (ahci mi ? ide mi ? sata mi ? nasi olmali ? ) fw update etsem (mumkun mu bole bir sey ? ) daha sonra se ile temizleyip, boota alip o sekilde mi win7 kurulumuna gecmeliyim ?

nasi yapmaliyim fikir verir misinz ?
  • Birkaç model dışında FW Update yapmanızı önermem, çünkü çok riskli. Windows kurulumuna geçmeden önce BIOS'tan HDD controller yongasının mode'unu AHCI yapın ve doğrudan kuruluma geçin. Yalnız, kurmadan önce SSD'nin SATA 3 6 GB/s desteği varsa kablonuzu kontrol etmenizi öneririm, zira bazen Sata 2 kablosu takılmış Sata 3 SSD'lerle karşılaşıyorum. Arada gözle görülür bir fark oluşmaz ama yine de bir tavsiye
  • quote:

4 GB'dan fazla RAM'iniz varsa pagefile'ı kapayın.

Bence kapatmasın, boyut aralığını küçültsün. 16-512 yap mesela. Bazı programlar kullanmasalar bile pagefile'a ihtiyaç duyuyorlar.
  • http://blogs.msdn.com/b/e7/archive/2009/05/05/support-and-q-a-for-solid-state-drives-and.aspx
    Bu sayfayı iyi ingilizcesi olan birisi tercüme etsede bu konuda bilgilensek.
  • quote:

4 GB'dan fazla RAM'iniz varsa pagefile'ı kapayın. Bunun için Windows 7'de Win+Pause/Break tuşuna basın. Gelişmiş Sistem Ayarları'na tıklayın ve Performans tablasındaki Ayarlar butonundan tekrar Gelişmiş sekmesine gelin. Değiştir butonuyla otomatik pagefile yönetimini ele alın, her disk için ayrı ayrı "yok" seçeneğini seçip Ayarla butonuna basın. Hepsi bitince iki Tamam diyerek Sistem Koruması sekmesine gelin her sürücü için Yapılandır'ı seçip korumayı kapatın, zira bu son ayar sayesinde yeri açılan çok kişi var. İsterseniz bir de Hazırda Beklet'i kapatırsınız, RAM'inizin 0,75 katı kadar yer kaplayan bir dosya yaratan, SSD kullananlar için gereksiz bir özellik. Bir de Bilgisayarım panelinden SSD volume'larına tek tek sağ tıklayıp özellikler diyerek "Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak..." seçeneğini kapatın. Çok uzun oldu galiba, ama aslında çok basit işlemler

benim ram 4gb benim kapatmam gerekirmi
    corsair gt 120gb aldım bende
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asude Bal

quote:

benim ram 4gb benim kapatmam gerekirmi
    corsair gt 120gb aldım bende

İki alternatifiniz var:
    1: Eğer bilgisayarınızda ayrı mekanik bir disk varsa pagefile'ı onun içine yönlendirin.
    2: Eğer mekanik diskiniz yoksa SSD içindeki pagefile'ı 6 MB'a kadar düşürün
  • başka disk var ama oraya nasıl yönlendireceğimi bilmiyorum
    listede hddleri görüyorum sadece
  • ben bir ayar hatası yaptım galiba
    corsair sata2 diskimde photoshopum daha iyi açılıyordu
    corsair sata3 diskimde photoshop daha geç açılıyo anlamadım ben bir şey
    nerde hata yaptım
  • Ahcı modu aktif edin. 1. sata girişine takın. Temp klasörünü başka diske taşıyın. Sanal belleği iptal edin. Sistem geri yüklemeyi kapatın. Disk birleştirmeyi kapatın. Windows search ve hızlı getirmeyi kapatın. Winrar temp klasörünün yerini değiştirin. Superfetch ve PreFetch'i kapatın. Sürücü endekslemeyi iptal edin. Anakartın biosunu ve ssd'nin firmwaresini güncelleyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

Ahcı modu aktif edin. 1. sata girişine takın. Temp klasörünü başka diske taşıyın. Sanal belleği iptal edin. Sistem geri yüklemeyi kapatın. Disk birleştirmeyi kapatın. Windows search ve hızlı getirmeyi kapatın. Winrar temp klasörünün yerini değiştirin. Superfetch ve PreFetch'i kapatın. Sürücü endekslemeyi iptal edin. Anakartın biosunu ve ssd'nin firmwaresini güncelleyin.

- ahci modu aktif kurulum yaptım
    - marwel ve intel 2şer tane port vardı sandforce marwelle performans sorunu yaşadığı için intel ilk porta taktım
    - temp klasörünü başka diske taşıma nasıl yapılacak bulamadım
    - windows searchü denetim masasından kapattım
    - sistem geri yüklemeyi kapattım
    - superfetch prefetch nasıl kapanıyor bulamadım
    - disk sürücü endeksleme nerden iptal ediliyor bulamadım

- anakartın biosu güncel ssd firmware aldığımda günceldi, güncelleme yapmak istedim üzerinde 5.02 olduğu için yapmadı

not : corsair sata2 diskimde bunların hiç birini yapmamıştım
  • çok ilginç şeyler oluyor

corsair f60 sata 2 varken, iki harici disk arasında min24mbla kopyalama yaparken şimdi iki harici disk arasında 5mbla kopyalama yapıyor inanamıyorum niye böyle oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Asude Bal

quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

Ahcı modu aktif edin. 1. sata girişine takın. Temp klasörünü başka diske taşıyın. Sanal belleği iptal edin. Sistem geri yüklemeyi kapatın. Disk birleştirmeyi kapatın. Windows search ve hızlı getirmeyi kapatın. Winrar temp klasörünün yerini değiştirin. Superfetch ve PreFetch'i kapatın. Sürücü endekslemeyi iptal edin. Anakartın biosunu ve ssd'nin firmwaresini güncelleyin.

- ahci modu aktif kurulum yaptım
    - marwel ve intel 2şer tane port vardı sandforce marwelle performans sorunu yaşadığı için intel ilk porta taktım
    - temp klasörünü başka diske taşıma nasıl yapılacak bulamadım
    - windows searchü denetim masasından kapattım
    - sistem geri yüklemeyi kapattım
    - superfetch prefetch nasıl kapanıyor bulamadım
    - disk sürücü endeksleme nerden iptal ediliyor bulamadım

- anakartın biosu güncel ssd firmware aldığımda günceldi, güncelleme yapmak istedim üzerinde 5.02 olduğu için yapmadı

not : corsair sata2 diskimde bunların hiç birini yapmamıştım

Hocam nasil yapacagim bunlari ben :)
    Daha ssd yi takip windowsu bile kuramadim bir seyleri eksik vs. yapiyormuyum/yaparmiyim diye dusunmekten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Onur__
    Hocam nasil yapacagim bunlari ben :)
    Daha ssd yi takip windowsu bile kuramadim bir seyleri eksik vs. yapiyormuyum/yaparmiyim diye dusunmekten

Merhaba,

Elinizde bir laptop olduğunu varsayıyorum, ona göre anlatıyorum:

Eğer elinizdeki laptop'ın BIOS menüsüne girerseniz hard disk modları arasında AHCI'ı görürsünüz, onu seçin ve işletim sistemini bu ayarı yaptıktan sonra SSD'ye kurn. Eğer diğer modlarda kurarsanız ileride sürücülerden dolayı sıkıntı çekebilirsiniz; zira SSD'niz SATA III ise hız verimi de azalacaktır.

Temp klasörünü taşımak için "Bilgisayarım"a sağ tıklayıp "Özellikler" diyin, ya da Windows+Pause/Break kombinasyonunu kullanın>Gelişmiş sistem ayarları'nı seçin>Gelişmiş sekmesi altında Ortam Değişkenleri butonuna tıklayın ve TEMP, TMP adlı iki değişkeni d:/temp gibi bir klasöre tanımlayın.

Bir geri gelerek, yine Gelişmiş sekmesi altındaki Performans ayarlarına girin>Gelişmiş sekmesi altındaki "Değiştir..." butonuna tıklayın. "Tüm sürücülerde disk belleği..."in tikini kaldırın ve her sürücü için "Disk Belleği Yok" diyip Ayarla butonuna basın. Yine de, ram'leriniz 6 GB'dan düşük ise ve ssd yanında mekanik diskiniz varsa onun üzerine gelin ve "sistem yönetimli boyut">ayarla yapın. Tamam diyerek işlemleri bitirin.

Aynı menüde Gelişmiş'in yanındaki Sistem Koruması sekmesine tıklayın ve her sürücüyü tek tek seçerek: Yapılandır>Sistem Korumasını Kapat diyin.

Disk birleştirmeyi kapatmak çok önemli, eğer birleştirmeyi kapatmazsanız SSD'nizdeki veriler zarar görebilir. Başlat'a Disk birleştirici yazarak program penceresini açın ve zamanlamayı kapatın.

Windows search, hızlı getirme, superfetch, prefetch ayarları tamamen ssd'nin kurulduğu sisteme bağlı olarak kapatılmalı. Bunu da deneme-yanılmayla yapacaksınız. Her birini kapatın ve sistemdeki hızlanmayı ölçmeye çalışın, yavaşlarsa tekrar açın; hızlanırsa diğerine geçin:
    Windows Search ve Hızlı getirme Başlat>Çalıştır...>services.msc altında bulunur. Girdileri bulup Durdur>Devre Dışı diyerek kapatabilirsiniz.
    Fetch'ler ise Başlat>Çalıştır...>regedit altında "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management\PrefetchParameters” dizininde yer alır. Her birini 0 yaparak kapatabilirsiniz, zira bu değer varsayılan olarak ya 1'dir ya da 3, tekrar açmak için bu değeri tekrar girin.

Winrar'ın Temp klasörü eğer internetten dev dosyalar indirmiyorsanız, veya bu dosyaların boyutları ssd'nizdeki ortalama boş alanı geçmiyorsa değiştirilmemelidir, zira Winrar'ın hızına hız katar.

Bilgisayarım->SSD'ye sağ tık özellikler>"Bu sürücüdeki... dizin haline..."yi kapatın ve onaylayın.

Eğer Intel tabanlı bir laptop'ınız varsa ve en fazla 1 yaşında Sandy Bridge ya da Ivy Bridge kullanıyorsanız anakart bios'unu güncellemeyin. Spesifik hız sorunları olmadıkça da genel anlamda girişmeyin; eğer olursa da laptop'ın yanında gelen DVD/CD'yi takarak BIOS güncellemeyi, kılavuza uygun olarak yapın.

SSD'nin firmware'ı güncellemek çok özel olarak Intel SSD'lerde hız sağlamaktadır. Bilimum NAND SSD'ler yine hız getirisi sağlar. Sahip olduğunuz SSD'ye bağlı olarak nasıl firmware güncelleyeceğinizi DH'nin SSD bölümünden yardım alarak yapabilirsiniz.

Son olarak CMD'ye fsutil behavior query DisableDeleteNotify yazıp onaylayarak karşınıza gelen değere bakın, 0 ise TRIM açık; 1 ise TRIM kapalı demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 25 Ekim 2012; 2:11:26 >
  • Hocam cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

Imzamdaki laptopta (eski islemci, sata2 hiz, 4GB ram) kullanmak uzere sandisk extreme aldim.

(diger konudan da yardimci olmussunuz, tesekkur ederim)
    BIOStan AHCIyi acarak win7 kurdum,
    Ardindan Windowstan SSD versiyonunu guncelledim SanDisk SSD Toolkit programi ile,
    Device Maneger'dan IDE ATA/ATAPI contollers'taki driveri guncelledim. "Intel ICH9M/M-E Family 4 Port SATA AHCI Controller - 2929" yaziyor.

Bunlarin haricinde simdilik sadece disk birlestirmeyi kapattim, henuz baska islem yapmadim.

Genelde temp klasorlerini tasimakla ilgili bahsettikleriniz, ancak tek dahili disk kullaniyorum o da bahsettigim SSD. Ve SSD'yi ikiye falan bolmedim, sadece C surucusu mevcut.

Bu bilgiler isiginda yukaridaki mesajinizda yazdiklarinizdan hangilerini yapacagimi tekrar yazabilirseniz cok memnun olurum (yukaridan alintilayarak falan yapabilirsiniz sanirim)

Bir de sunu belirtmek isterim;
    Windows search ve hızlı getirme baslat menusune girince hemen baslat tusunun uzerindeki arama kismi ise orasi benim isime yariyor ama ssd de hiz dusuklugu falan mi yapiyor, yani kesinlikle kapat mi diyorsunuz.
    Ayda bir iki arama yapacak olsam da kapatmam gerekir mi?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.