Şimdi Ara

sözleşmede taraflardan birinin ölümü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bir kişi, kurum vb. bir yer ile sözleşme imzalayan taahhüt veren birinin ölümünde sözleşme taahhüt vs iptal mi olur? yoksa eşi çocukları vs onlara mı geçer? ya da ölümü bildirilmediği sürece devam mı eder?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: hellyeee

arkadaşlar bir kişi, kurum vb. bir yer ile sözleşme imzalayan taahhüt veren birinin ölümünde sözleşme taahhüt vs iptal mi olur? yoksa eşi çocukları vs onlara mı geçer? ya da ölümü bildirilmediği sürece devam mı eder?

Öncelikle sözleşmenin içeriği hakkında tam bilgi vermediğiniz için sorunuzu genel hatlarıyla cevaplamaya çalışacağım.

1- Eğer taraflar arasındaki sözleşme, borçlunun bizzat kendi bedeni ya da fikri becerisi ile yerine getireceği edimler içeriyorsa (örneğin iş sözleşmesi), borçlunun ölümü ile borç ilişkisi de sona erer.

2-Bu sözleşme, doğrudan borçlunun malvarlığı ile ifa edilecek bir borç ilişkisi içeriyorsa (örneğin bir mal satımında bedelin ödenmesi), borçlunun ölümü halinde mirası reddetmemiş olan mirasçılardan talep edilebilecektir.

• Alacaklı Vekili kullanıcısına yanıt
    öylesine aklıma geldi sormuştum aslında bir borç durumu falan yok yani. ama ben genel olarak aboneliklerle ilgili olanları merak ediyorum. örenğin internet abonesi 12 ay taahhüt ile abone ouyor fakat 3. ayda hayatını kaybediyor. bu durumda ne olur? bir de mesela bankadan kredi alan birisi hayatını kaybettiğinde ne yapılır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellyeee

öylesine aklıma geldi sormuştum aslında bir borç durumu falan yok yani. ama ben genel olarak aboneliklerle ilgili olanları merak ediyorum. örenğin internet abonesi 12 ay taahhüt ile abone ouyor fakat 3. ayda hayatını kaybediyor. bu durumda ne olur? bir de mesela bankadan kredi alan birisi hayatını kaybettiğinde ne yapılır?

Her iki durumda da mirasçılar mirası reddetmedilerse borçtan sorumlu olurlar.
    reddedilirse ne oluyor?
  • hellyeee kullanıcısına yanıt
    Bu konu baya bi ilgini çekiyor galiba :) reddedilirse, terekede bir mal varsa ordan alacaklı alacağını alıyor. Yoksa bakıyor sadece. Tereke: Ölenin mal varlığı
    valla aklıma geldi öylesine sorayım dedim yukarıda yazdığım gibi ama nolur nolmaz öğrensem iyi olur :D miras falan kalmıyor gerçi de borç falan da kalmasın :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.