Şimdi Ara

sorun!! ram mi; işlemci mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar amd 2800+ işlemcim ve ddr 400 oem ram'im var. her ne kadar overcloka gerek kalmasa da denedim. en fazla 184*12.5'e çıkabildim. ama sorun şu. normalde 180*12.5'e rahatca çıkabiliyorum. voltajı 1.75 yapıyorum. ama bu değerden sonra ramin hızını %83'e çekmem gerekiyor. gerçi 1.75den fazla voltaj vermedim işlemciye. ram %100 de çalışmıyor. ve 166*12.5 iken de rami %120 yapıyorum yani 200 mhz oluyor. yine çalışmıyor. eskiden duronum vardı 100*7 idi. ram frekaNsını en fazla 166 yapabiliyordum. 200 yapınca o da çalışmıyordu. bu durumda acaba sorun ramde mi işlemcide mi. üzerinde de ddr400 yazıyor. cl3 bu arada ram. ram kombinasyonlarını da denedim..

• Amd ler hakkında bilgim yok ama Intel de öğrendiğim birşey var Cpu 800 Mhz olmazsa ram'ler DDR 400 çalışmıyor...
  • fsb 166 ram (auto by spd veya 200mhz) ise yaptığın o/c ile ramlerin (184-166+200)x2 yani yaklaşık 440 mhz hızına çıkar birde oem olduğuna göre bu frekans çok bile.
    Yapacağın iş : ram hızını manuel olarak 166 mhz ye getirmek böylece cpu ya takılmazsan eğer fsb ni 215 e kadar (stabil ram için) çıkarabilirsin.
  • oem olması bana ramden kaynaklanabileceğini düşündürüyor. o yüzden oranı değiştirmen lazım yani cpu yu oc ederken ram fsb si mesela 5/6 falan gibi bir yer olması lazım fsb dimm ratio gibi? mesela 200fsb.5/6 = 166.666 bu ram değeridir. 166*2=333mhz ddr şeklinde çalışır.
  • İŞLEMCİ VOLTAJINI 1.7 NİN ÜZERİNE ÇIKARMAK ÇOK TEHLİKELİ BENCE VOLTAJI DÜŞÜR SORUN KALMAZ. SORUN HALA DEVAM EDERSE RAMLERİ KİNGTON VEYA TWİNMOS YAP DERİM. AYRICA İŞLEMCİNDE TERMAL MACUN DURUMU NEDİR. SOĞUTMA İÇİN EN ÖNEMLİ FAKTÖRLERDEN BENCE TMC NU KONTROL ET.
  • ramlerin timingleri yuksek kaliyordur elle mudahele imkanin varsa timinglerini dusur belki calisir
  • Bence Ramlarinin başarımı düşük olduğundan bu sorunla karşılaşıyorsun.Ramini TwinmoS veya King yapmalısın.Bu arada voltajı 1.7 nin üzerine çıkatmamaya özen göstermelisin
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.