Şimdi Ara

Sorun büyüyor! Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemciler yanma riskiyle karşı karşıya (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
4
Favori
3.520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amd firmasına hiç güvenmiyorum İntel-Nvdia her zaman daha iyi...

• AMD işlemciler yanıyor değince dalga geçen kitleye gelsin

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt

Ne olmus? Kac islemci yanmıs? Neden yanmıs?

Sorunun kaynagı neymis? Nasıl cozum yolu uygulanmıs?

Varsa somut bilgilerin paylas herkes bilgilensin.

Bugun hava soguk kasanın icine odun da attım yanarsa ben de ısınayım diye bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Isınmama sorunundan Arctic 360mm sıvı soğutma ile çalışıp 70w çekip 90c gören 7600x imin haberi yok nedense :(

• Bırak hız aşırtmayı işlemciyi default kullanmak bile imkansız. Bende 7700x var default 90 derece. Fanlar zangır zangır dönüyor. Mecbur pbo ve uv yapıyorsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Brucedeluxe B kullanıcısına yanıt

Kendim 7800x3d kulllanıyorum arkadaşıma da 5800x3d taktım biraz önce giga 570x anakartta Arctic 360mm soğutucuyu da ben övdüğüm için almıştı.3 saattir montajı kontrol ediyoruz işlemci bir anda 60 derecelere çıkıyor.Giga nın menü de rezalet kötü voltaj ayarı yapamıyoruz 1.3v çakıp çakıp duruyor 5800x3d ye oyunlarda 60-65 ama teslerde 90+ da geziyor .Bıraktım dedim araştırayım yarın bakarız kullanma.

• Alkımm kullanıcısına yanıt

Kullansın ne olacak.

MSI X570S Unify X Max ile 5800X3D Zalman 360 AIO kullanıyorum.Kombo Strike 3 yaptım.Curve -30 verdim.

29-45 arası genelde ort. alsan 40C diyebiliriz.Cinebench 23 de de 80C gecmedi.

O sogutucu ile nerde 90 ustunu goruyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huso -- 27 Nisan 2023; 22:56:54 >
  • Amd yandi diye göbek atan intelin soba niyetine kullanılan işlemcilerini görmezden gelen Intel fanboyu koşarak gelmiş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu olayı anlamadım pek. Asus anakartım var bios sürümü 1406. Sitede güncelleme gelmiş ve eski sürümleri komple kaldırmışlar. Yeni sürüme güncellemedim daha. Şuan gayet iyi bir şekilde çalısıyor. 7600x ile. Expo overclock vs anlamıyorum zaten neyse o şekilde kullanıyorum sorun yaratır mı acaba

• jrbacktoback kullanıcısına yanıt
    Sorun büyüyor! Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemciler yanma riskiyle karşı karşıya

Sorun büyüyor! Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemciler yanma riskiyle karşı karşıya

RAM aldınız.Ram lerin uzerinde Hazır Degerler yazıyor.

Bu Hazır Degerlere AMD de de DOCP ya da EXPO Intel de XMP deniyor.

Sizin Ram de G Skill 6000 CL 28 EXPO diyelim.

Anakartta Bios da Direkt Secenek var.XMP 1 ya da XMP 2, EXPO 1 ya da EXPO 2 veya DOCP 1 ya da DOCP 2 gibi...

Siz bu hazır Profillerinden birini sectiginizde Bios unuz islemciye asırı voltaj veriyorsa muhtemelen o kaldırılan Bios lar da olabilir o zaman İslemci ve Anakart Soketi yanıyor.

İslemci ve Anakart cop oluyor.

Daha cok Asus Anakartlarda olmak uzere bu sekilde yanan soket ve islemciler olmus.

Bu bios lar EXPO secildiginde İslemciye asırı voltaj verip kızartmıslar.

Ondan dolayı bu Bioslar onlem olarak kaldırılmıs.Ve yeni bioslarda bu voltajları kısıtlamıslar.

Anakartı saglam bios hangisi ise onda calıstırmak da fayda var.

• huso kullanıcısına yanıt

Kendi gözlerim ile görmesem bende inanmazdım 5 kez soğutucuyu söktüm geri taktım.4 noktasına da macun koyup acaba temas mı etmiyor diye baktım.Soğutucu montajında sıkıntı yok kesin eminim. Ama curve-30 veremiyorum anakartın menüsünde hiç bir ayar yok işlemci ile ilgili.F12 ile ileri düzey ayarlarda örneğin voltajı düşürüyorum kayıt ediyor ama windows ta gene kafasına göre voltaj veriyor.Bios güncel anakart tam olarak X570 GAMING X (rev. 1.0) olarak geçiyor.Bios güncel Cinebench de direk 80 ne oradan 90 a tırmanıyor onun haricinde masaüstünde 30 derece. Oyunlarda 60 max 65 gördük birde cpuz ile izliyorum bir anda 1.3v veriyor işlemciye işlemci bir anda 60 lara fırlıyor sonra 30 lara geri düşüyor. Giga hiç kullandığım bir anakart değil PBO tuner -30 ver dene dedim oyun oynuyorum zaten yapmam dedi kestirdi attı. Hayır bir şey olacak montajı da ben yaptım ihale bana kalacak.

x3d işlemciler daha az güç çekip daha az ısınıyor bir de.

Bundan önce 9900KF kullanıyordum, 130w güç çeken işlemci 280mm Corsair sıvı soğutma ile 70-75c görünce mal da iyi ısındı diyordum. Şimdi 360mm Arctic sıvı ve 70-75w çeken işlemcide BF2042 ye girince 90c görüyorum.

Uzun yıllar boyunca Intel + Nvidia kullandım. Son 2 yılda AMD ye 2 defa şans verdim. Bunlardan biri Asus ROG 6800XT LC, diğeri ise 7600x oldu. 6800xt oyunlarda sürekli pc yi kitlemesi, driver sorunları ile hayattan bezdirdi. 1 ay sonra satıp 3080 almıştım. 7600x de hayvan gibi ısınıyor, açıkçası pek memnun etmedi. PC ye res atınca da kafasına göre bios sıfırlıyor, memory check yapıp hata veriyor mükemmel EXPO memory overclock ayarları ile, onu da eklemek lazım.

13600KF ile 7600x arasında çok gidip geldim, sırf anakart desteği uzun sürecek diye AMD tercih ettim ama daha ilk nesilden pişman etti sağolsun.

Bende i9 9900k kullanıyordum soğutucum cooler master masterliquid ml360l dı .13900K alacaktım sonra esti dedim 15-17 yıl oldu amd kullanmayalı amd alayım. Sonra 7900x3d sipariş geçtim baktım soğutucunun am4 aparatını kaybetmişim aradım taradım satmıyorlar.Cooler master Türkiye den istedim 1 hafta 10 gün geçti yarım yamalak cevaplar işi yokuşa sürmeler dedim başlar böyle işe Arctic Liquid Freezer II 360ARG olanı aldım. O ara da 7800x3d ler çıktı daha mantıklı diye iptal ettim 7900 ü. İ9 9900k yıda bilirsiniz çok ısınması ile ünlü bir işlemci ki ben onu 5.3 de kullanıyordum. Masaüstü 29-31 oyunda 50-55 testlerde 70 civarı gezerdi.

Şimdi testlere bakıyorum arctic freezer masterliquid den daha iyi 7800x3d masa üstünde 35-41 arası oyunda 60 testlerde 70 civarı geziyor. Tamam burada problem yok. Arkadaşıma da aynı soğutucuyu aldırdım hani çok iyi bak bunu al anakartın soket olarak iyi 5800x3d ile kapatırsın defteri. x570 e de takmayacaksan neye takacaksın zaten 5800x3d yi. Dün ne yaptıysam bios dan işlemciye voltaj kitleyemedim giga yı da hiç bilmiyorum voltajı kitliyorum masaüstünde 1.3 veriyor kafasına göre ama işlem yapmasanda veriyor o ara bilmiyordum dedim sen dikkatli kullan ben araştırayım.

https://www.techpowerup.com/forums/threads/hot-temps-for-5800x3d.300721/

Bu konuyu okudum bire bir benim dün 5800x3d ile yaşadığım problem PBO tuner -30 vererek çözmüş insanlar .Attım konuyu dedim indir PBO yu yap.Becerememiş bugün yarın gidip yapacağım.Tabi bu noktaya kadar hiç aklıma gelmiyor bu durumun normal olduğu.Tamam biliyorum ısınıyor da hani 80-90 da olmaz.Panikle kaç kez söktüm o soğutucuyu bilmiyorum.Oyunlarda durum normal tabi 60-70 max 75 geziyormuş çocuk mutlu da ben mutlu değilim. Bilmez etmez yakar bu işlemciyi sen monte ettin der bana.Sorun büyüyor! Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemciler yanma riskiyle karşı karşıya  Hayır eski de arkadaşım nereden bulaştım buna 5800x3d al dedim asabım bozuldu.

Benim MSI PRO X670-P WIFI içinde bios yayınlanmadı konu havada yanıyor hikayesi sistemi açmıyorum keyfim kaçtı.

Ben de şehir dışında olduğumdan henüz kontrol etmedim anakarta yeni bios çıkmış mı diye, Gigabyte x670 gaming x ax kullanıyorum ben de.

Fiyatı Intelden ucuz desen değil, daha az ısınıyo desen alakası yok. Tek tutunduğumuz dal bi sonraki nesillere anakart değiştirmeden upgrade edebilmek, orda da anakarta dünya para bayılıyoruz.

Benim zaten asıl anlayamadığım nokta biz bu işlemleri veya ekran kartlarını overclock da yaparız diye alıyoruz, Intelde canı çıkana kadar oc yapıyoruz ama AMD alınca yok uv yapalım, pbo dan düşürelim vs uğraşıyoruz. Üstüne bi de aşırı memory sensitive işlemciler ile uğraşıyoruz. Bilmeyen biri şu şartlar altında neden gidip AMD sistem toplasın.

• Burada Almanya haftalık satıs rakamları verildi.
    Soket 1200 200 Adet, Soket 1700 1200 Adet satılırken Soket Am4 4-5 katı satılıyordu. Detaylı rakamlar Ryzen 5000 konusunda var.

En cok 5800X3D, 5600,5700X ve 5600G iken 7800x3d cıktıgı an patlama yapmıstı. Bu adamlar paraları varken gidip 5600G alıyor, 5800X3D alıyor 7800x3d alıyor ama digerini pek tercih etmiyor. Bunların da kendilerince bir dusunceleri vardır.

Bana gore Ryzen serisinde hicbir zaman OC olmadı. Buna 7000 serisi de dahil
    , Ryzen islemciler OC ye musait degil bunu yapmak isteyen icin dogru secim degil benim dusuncem...

OC nedir. Alırsın Cel 300A yı FSB yi 66 dan 100 yaparsın 450Mhz olur %50 OC olur. OC budur.

Ryzen ler sıcak calısır. Intel 30C ise bosta Ryzen 40 ı bulur. Ayrıca kritik esik genelde yuksektir. Mesela der ki firma 95C e kadar sorun yok der, 3D de 83 e kadar sorun yok der misal...

Ryzen da 5000Mhz,4600Mhz DDR4 ram degerleri goremezsin. En ideali Ram in uygun ise ve Cpu izin veriyorsa 3800 CL 14 dur.

Ayarla ugrasmak istemiyorsan hazır ayar kullanırsın. Mesela MSI da Kombo Strike vardır alırsın 3 e kullanırsın.

Bunları bilmeyen biri neden Amd alsın. Satıs verisine bakınca alıyorlar.

Ben neden aldım?
    Msi Z690 Unify X Max 14500 iken Msi 570S Unify X Max 8000 lira idi. 6 tane Pcie4.0 M2 var kartta Full 2GB M2 ile doldurur Sata kullanmam dedim, Onboard 4080 ya da 4082 ses kartı var. 2 Ram Slotu var 64GB destegi var.

13600K da 5800X3d de 7000 islemci orada fiyat olarak fark yok. 5800X3D 12900K yı gectigi icin ve bundan dolayı yenilenip 13700K olmasına rağmen hala satılıyor ve 12-14 bin gibi trajikomik fiyatlara satılıyor.

Fiyatlar hala dusse de 32 GB Ddr5 6000 hala pahalı ben 1500-1700 civarı Samsung B Die Ram ile kullanıyorum.

Anakart fiyat farkı ile de Kasa, 360 AIO alıyorum.

7000 alan nicin alır? 3 te 1 ya da yarı tuketim ile is yapmak, oyun oynamak icin alır.

Olay sadece oyun ise 10500 e satılmıs 7800x3d 13-14 e satılan 13900K dan daha iyi ve cok daha az tuketimle bunu yapıyor.

Render, blender, 3D ise 7950x3d ve 7900x3d ile yarı tuketimle 24 saat render alıyor.

Ben yanan 5800X3D duymadım. 7000 serisinde 5 tane yanmıs toplam 3D 3D olmayan...

Diger 7600X kullananlar da 90C goruyor mu? Ki ben 7000 serisinde ya duz alırım ya 3D alırım benim tercihim, OC icin zaten bence yanlıs secim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huso -- 28 Nisan 2023; 18:35:6 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Senin kombinasyonlarının aynısı bende var 6800xt lc ve 7600x dediğin hiç bir sorunla karşılaşmadım açıkçası. Ekran kartıda taş gibi bir sorununu görmedim bu zamana kadar en baba oyunda full yükte 55 dereceyi geçmedi açıkçası.

• Sorun büyüyor! Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemciler yanma riskiyle karşı karşıya
    Sorun büyüyor! Görünüşe göre tüm Ryzen 7000 işlemciler yanma riskiyle karşı karşıyaAMD Türkiyeinstagram
    Taşınıyoruz! Dünyanın en zorlu problemleriyle başa çıkmak için inovasyonu nasıl sürdürdüğümüz konusunda güncel kalmak için bizi @amd hesabından takip edin. #AMD
    https://www.instagram.com/p/CrlbFo6MOzi/?utm_source=ig_web_copy_link

• jrbacktoback kullanıcısına yanıt

Sen şanslıymışsın, bendeki kart bildiğin oyun seçiyordu.

• yıllardır söylüyoruz amp çöptür diye. işlemci alırsın 4.2ghz çalışıyor 4.4 boost derler işlemciyi 3.9-4.0 üzeri çalıştıramazsın. hadi çalıştırdın diyelim ömrünü yersin

rekabetçi oyunlarda bellek gecikmesinden darbe vurur sen hızlı işlemci aldım diye sevinirsin halbuki faydadan çok zararı olur.

2023 senesinde bile bellekten problem verir her belleği takamazsın, taksan çalıştırsan sanki 2000 senesinde yaşıyorsun gibi mavi ekran verir.

ekran kartı alırsın driverından ıvırından zıvırından problem verir adamı kanser eder. amd pişmanlıktır fakir adamın avuntusudur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2E449A54C -- 29 Nisan 2023; 8:15:34 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.