Şimdi Ara

Sorular (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.035
Cevap
386
Favori
171.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
89 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: rat.planet

GÜNCELLEME:

Ana sayfaya Portekizce kaynaklar bölümü de eklendi.Pek fazla öğrenilen bir dil değil ama yine de ekledim.Belki öğrenen birisi çıkar.

Merhaba hocam ingilizce öğrenmek istiyorum daha önceleri de istedim hep yarım kaldı nasıl öğrenelir onu bilmiyorum kursa gitmedim internetten video dersler izledim hep çok zor geldi basit kelimelerin okunuş şeklini bile söyleyemiyorum yazıldığı gibi okuyorum o kadar az yani bilgim hatta sıfır. Hocam şimdi ben nereden başlayacağım ne yapacağım çok kaynak var forumda sıfırdan başlamak için önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: lowelas

quote:

GÜNCELLEME:

Ana sayfaya Portekizce kaynaklar bölümü de eklendi.Pek fazla öğrenilen bir dil değil ama yine de ekledim.Belki öğrenen birisi çıkar.

Merhaba hocam ingilizce öğrenmek istiyorum daha önceleri de istedim hep yarım kaldı nasıl öğrenelir onu bilmiyorum kursa gitmedim internetten video dersler izledim hep çok zor geldi basit kelimelerin okunuş şeklini bile söyleyemiyorum yazıldığı gibi okuyorum o kadar az yani bilgim hatta sıfır. Hocam şimdi ben nereden başlayacağım ne yapacağım çok kaynak var forumda sıfırdan başlamak için önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Ne demek istediğinizi anladım.Sıfırdan başlar gibi öğrenmek istiyorsunuz.Tabiki elimden geldiğince size yardım etmek isterim.
    Fakat siz değerli arkadaşlarıma bir kez daha şunu hatırlatmak isterim ki lütfen soru sormadan önce bu konudaki tüm mesajları okuyun.İnanın bana vakit kaybetmezsiniz.Aklınıza takılan TÜM soruların cevapları bu forumda veya açtığım diğer konularda vardır.Sizin gibi İngilizce'ye sıfırdan başlamak isteyenler için aynı tarzda sorulan soruları cevapladım.Fakat siz kurs konusunu da belirttiğiniz için sorunuzu cevaplayacağım.Aslında bu kurs konusunu bile geçmiş sorularda cevaplamıştım.
    Daha önce sorulan soruları cevaplamakta zorlanmamın iki nedeni var.Birincisi ben GERÇEKTEN siteye zaman ayırmakta zorlanıyorum.İkincisi ise sürekli benzer sorular forumda aynen sorulduğu için ben de aynı soruları cevaplamaktan sıkılıyorum.Yani bunun sizin kişisel olarak sorduğunuz soruyla ilgisi yok genel durumu kastediyorum.

1.Önce kurs konusuna açıklık getireyim KENDİMCE.Eğer maddi durumunuz iyi ise kursa gitmenizi öneriyorum.Çünkü hem sosyal bir ortam olur.Daha az sıkılırsınız.Ama burada dikkat etmen gereken en önemli şey kurstan sonra eve gelip EN AZ 2 saat o konuları tekrar etmek gerek.AYRICA evde her gün kurs saati dışında en az 2 saat İngilizce çalışman gerek.Yani bu işi ara vererek halledemezsin.Eğer bu çalışma disiplinini sağlayacaksan kursa git.Kurslar faydalıdır ama burada önemli olan şey sizin evde ekstra çalışmanız gerekiyor.
    2.Şimdi diğer aşamalara geçmeden önce size sormam gereken birkaç şey var?Bu cevaplara göre ben öğrenmeniz gereken veya ekstra kaynak önereceğim.
    İngilizce'yi ne için öğreniyorsunuz? Hobi için mi? Sınav için mi? Turisttik gezi için mi? Bunu cevaplamalısınız.
    Türkçe dil bilgisini biliyor musunuz az çok?
    Bu soruları cevaplamınızı bekliyorum.Bu arada ana sayfayı lütfen bir kere okuyun.Orada çalışma sistemi de var.Ben size çalışma sistemini anlatacağım ama orada hergün neler yapılması gerektiği ile ilgili bazı bilgiler var.Dil öğrenmenin zorlukları vs var.Onları okuyun.Eğer en baştan öğrenme nedenlerini sağlam olarak belirleyip bu işe başlarsanız başarılı olma oranınız artar.Ama birçok insanın yaptığı gibi öylesine başlarsanız başarı zor.

• Şuanda iş saatlerim düzensiz olduğundan kursa gitme imkanım yok. Evde çalışacağım. İlk sayfayı okudum dinleme yaparak öğreneceğiz kısmı kafamı karıştırdığı için mesaj attım.
    Türkçe dil bilgisini biliyorum. Öğrenmek istememin sebebi hobi veya turistik gezi diyebiliriz aslında bir sebebi yok sadece öğrenmek istiyorum. Ama hiç bir şey bilmiyorum bana çok karışık geliyor bu yüzdende nereden başlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: lowelas

Şuanda iş saatlerim düzensiz olduğundan kursa gitme imkanım yok. Evde çalışacağım. İlk sayfayı okudum dinleme yaparak öğreneceğiz kısmı kafamı karıştırdığı için mesaj attım.
    Türkçe dil bilgisini biliyorum. Öğrenmek istememin sebebi hobi veya turistik gezi diyebiliriz aslında bir sebebi yok sadece öğrenmek istiyorum. Ama hiç bir şey bilmiyorum bana çok karışık geliyor bu yüzdende nereden başlayacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ana konuyu düzenlediğim için size karışık gelmiş olabilir.Uzun süredir eksik yerler vardı onları tamamlamaya çalıştım.

1.Şimdi önce sizin konuşma becerisini geliştirmeniz gerekiyor.Bunun için Türkçe anlatımlı şu iki sitedeki dersleri indirip tekrar tekrar dinleyin.
    http://inglzcedrs.blogspot.com.tr/2014/02/bbc-gunluk-yasamda-ingilizce-egitim-seti.html
    http://inglzcedrs.blogspot.com.tr/2014/02/oxfordun-200-adet-sesli-mp3-ingilizce.html
    http://forum.donanimhaber.com/m_112832452/tm.htm (Buradaki dersler video anlatımlı ve çok basit anlatımlı.)
    http://www.amerikaninsesi.com/section/english-usa/2781.html
    http://www.amerikaninsesi.com/section/dynamic-english-dersleri/2782.html
    http://etc.usf.edu/lit2go/ (Ana sayfada önerdiğim listening(dinleme) ve speaking) alıştırmaları bu site için yapacaksınız.Üstteki kaynakları sadece tekrar tekrar dinleyin.

2.Şimdi gramer öğrenme vakti geldi.Eğer elinizde kitap yoksa ve kitap almak istemiyorsanız şu siteyi kullanın:
    http://www.ekremuzbay.com/kategori/ingilizce-dilbilgisi (önce bu konuları bitirin)
    http://www.ekremuzbay.com/kategori/genel
    Gramer konuları hakkında soru çözmek için Ana sayfada İngilizce bölümünde gramer egzersiz siteleri var.Onları konu bittikten sonra çözeceksiniz.Ana sayfada nasıl gramer çalışılmalı onu da anlattım.

3.Şimdi okuma alıştırması yapın.
    Artık okuma alıştırması(reading) yapıp bolca kelime,ifade öğrenmeniz gerekiyor.Bunun nasıl yapılacağını ana sayfada anlattım.Kullanacağınız kaynaklar şunlar:
    http://www.ngllife.com/student-zone/interactive-reading-practice
    http://etc.usf.edu/lit2go/
    http://spotlightenglish.com/listen/

Bu dediklerimi ana sayfadaki önerilere uyarak yaparsanız çok iyi derecede öğrenirsiniz.
    Tüm bunlar bittikten sonra şu radyoyu dinleyebilirsiniz.
    http://www.bbc.co.uk/radio/player/bbc_radio_four_extra

• Çok teşekkür ederim. Hemen indirmeye başlıyorum linkleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: epigraf

Hocam merhaba ben ingilizce eğitim veren bir üniversitede hazırlık okuyorum ilk dönem pek çalışmadım. Kurum pre-int idi.
    Çalışınca anlayan yapabilen biriyim o açıdan sorun yok. Benim sormak istediğim nasıl bir yol izlemeliyim ki her açıdan mükemmel bir İngilizcem olsun. Elimde şuan okulun verdiği kitaplar dışında fundamentals of aca.eng var yeni aldım ondan çalışıyordum.

Ana sayfayı tam olarak okuyun.Oraya her şeyi yazdım.
  • Hocam bu konuda işi bilen birisiniz(en azından foruma bakınca öyle gözüküyor).
    Eğitim dili ingilizce olan bir üniversitede okuyorum.Haliyle tüm kitaplar ingilizce.Dersler ingilizce işleniyor.
    Bende üstüne bir şeyler katmak istedim çünkü dersleri anlamak cidden zor oluyor benim için.

Sizin tavsiye ettiğiniz CBC podcastlare başladım her gün bir tane podcast dinliyorum.
    Ayrıca Penguin Reader 3 Level kitaplarını okuyorum.

Bu sene ki YDS sınavınıda gireceğim bakalım neler biliyoruz yada ne kadar eksiğimiz var.

Tavsiyelerinize açığım artık şu ingilizceyi halletmek istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: monarch25

Hocam bu konuda işi bilen birisiniz(en azından foruma bakınca öyle gözüküyor).
    Eğitim dili ingilizce olan bir üniversitede okuyorum.Haliyle tüm kitaplar ingilizce.Dersler ingilizce işleniyor.
    Bende üstüne bir şeyler katmak istedim çünkü dersleri anlamak cidden zor oluyor benim için.

Sizin tavsiye ettiğiniz CBC podcastlare başladım her gün bir tane podcast dinliyorum.

Bu sene ki YDS sınavınıda gireceğim bakalım neler biliyoruz yada ne kadar eksiğimiz var.

Bana sormamışsınız fakat yine de önereyim, lit2go sitesine de çalışın. Muhteşem bir site, 2 aydır çalışıyorum reading ve listening konusunda acayip ilerledim.

Çok fazla deyim,atasözü, kalıp öğrendim. Rat planet'in tavsiye ettiği yöntemle çalışıyorum: İlk dinliyorum sonra okuyorum sonra tekrar dinliyorum ve tekrar okuyorum. Sayısız kelime,telaffuz öğrendim.

• quote:

Orijinalden alıntı: nikola125

quote:

Bana sormamışsınız fakat yine de önereyim, lit2go sitesine de çalışın. Muhteşem bir site, 2 aydır çalışıyorum reading ve listening konusunda acayip ilerledim.

Çok fazla deyim,atasözü, kalıp öğrendim. Rat planet'in tavsiye ettiği yöntemle çalışıyorum: İlk dinliyorum sonra okuyorum sonra tekrar dinliyorum ve tekrar okuyorum. Sayısız kelime,telaffuz öğrendim.

Sitrdeki kitaplarda bilmediğiniz kelimelerin tada kelimeciklerin turkçe karşılığı da varsa guzel bir site olmuş

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: nikola125

quote:

Sitrdeki kitaplarda bilmediğiniz kelimelerin tada kelimeciklerin turkçe karşılığı da varsa guzel bir site olmuş

Sözlükten bakmalısınız öyle bir seçenek yok.

• quote:

Eğitiminiz İngilizce ise özellikle Türkçe ve İngilizce dil bilgisi kurallarını çok iyi bilmelisiniz.Bu iki dil arasında dil bilgisi kurallarının farklılığını kafanızdan karşılaştırabiliyorsanız artık bu işi çözdünüz demektir.Bu sayede alanınızla ilgili çevirileri ana dilinize rahatlıkla yapabilirsiniz.Ama Türkçe dil bilgisi bilmeden sağlıklı bir çeviri yapamazsınız.Bölümünüzün ne olduğunu bilmiyorum ama en azından mesleğinizle ilgili bir şey okuduğunuzda ve onu Türkçe'ye çevirmek gerektiğinde ne yapacaksınız? Bence özellikle eğitim ve kariyer için dil öğrenenler çeviri işini yapmayı az çok öğrensinler.

Sizin öncelikleriniz bence şu sırayla olmalı.(Şuan tam olarak durumunuzu bilmiyorum genel bir yorum yapıyorum.
    1.Önce Türkçe dil bilgisi kurallarını iyi bilmek.
    2.İngilizce dil bilgisi kurallarını iyi bilmek.
    3.Bu ili dilin farklılıklarını anlamak.
    4.Sonra okuma,konuşma ve yazma becerisini geliştirmek.Bu becerileri geliştirmek için ana sayfada fazlasıyla kaynak verdim.Hiç para harcamadan bile bunları kullanarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak şunları söyleyeyim:Cbc podcastlar yds ve diğer sınavlar için çok güzel bir kaynak.Cbc'nin pdf olan İngilizce derslerine çalışıyorsunuz değil mi? Sadece kuru bir dinleme ile gelişme yıllar alır.Penguin kitapları çok güzel kullanın.

@nikola125 arkadaşımız size zaten en kaliteli kaynağı vermiş.Kendisine de teşekkür ediyorum diğer arkadaşlara yardımcı olduğu için.
    Bakın sadece bu lit2go sitesini bitiren biti İngilizce anlamında çok büyük yol kat etmiş olur.Orada o kadar çok kelime var ki bunları bilirseniz filmleri,dizileri izlemek,kitapları okumak(günümüz İngilizcesi'ni kastediyorum.Shakespeare'den kalma İngilizce değil.Hatta Shakespeare'in günümüz İngilizcesiyle hazırlanmış eserlerinin büyük çoğunluğu anlarsınız.Belki betimlemelerde zorlanırsınız.O çok ileri bir nokta.Genel olarak bu siteyi bitiren birisi büyük yol kat etmiş demektir.Filmlerde falan argo çok yoksa tamamına yakınını anlarsınız.Benim İngilizcem advanced.10.seviyeden sonra ilerlemekte çok zorlandım.10.seviyeden sonra bıraktım.Baktım çok zor metinler var.Yani ilerlemek istediğiniz son noktaya kadar o site sizi geliştirir.
    Bir de yabancı dil öğrenirken her şeyin hazır olmasını beklemeyin.O kadar kelimenin Türkçe karşılığını siz bulup öğreneceksiniz.

• quote:

quote:

Eğitiminiz İngilizce ise özellikle Türkçe ve İngilizce dil bilgisi kurallarını çok iyi bilmelisiniz.Bu iki dil arasında dil bilgisi kurallarının farklılığını kafanızdan karşılaştırabiliyorsanız artık bu işi çözdünüz demektir.Bu sayede alanınızla ilgili çevirileri ana dilinize rahatlıkla yapabilirsiniz.Ama Türkçe dil bilgisi bilmeden sağlıklı bir çeviri yapamazsınız.Bölümünüzün ne olduğunu bilmiyorum ama en azından mesleğinizle ilgili bir şey okuduğunuzda ve onu Türkçe'ye çevirmek gerektiğinde ne yapacaksınız? Bence özellikle eğitim ve kariyer için dil öğrenenler çeviri işini yapmayı az çok öğrensinler.

Sizin öncelikleriniz bence şu sırayla olmalı.(Şuan tam olarak durumunuzu bilmiyorum genel bir yorum yapıyorum.
    4.Sonra okuma,konuşma ve yazma becerisini geliştirmek.Bu becerileri geliştirmek için ana sayfada fazlasıyla kaynak verdim.Hiç para harcamadan bile bunları kullanarak öğrenebilirsiniz.

Son olarak şunları söyleyeyim:Cbc podcastlar yds ve diğer sınavlar için çok güzel bir kaynak.Cbc'nin pdf olan İngilizce derslerine çalışıyorsunuz değil mi? Sadece kuru bir dinleme ile gelişme yıllar alır.Penguin kitapları çok güzel kullanın.

@nikola125 arkadaşımız size zaten en kaliteli kaynağı vermiş.Kendisine de teşekkür ediyorum diğer arkadaşlara yardımcı olduğu için.
    Bakın sadece bu lit2go sitesini bitiren biti İngilizce anlamında çok büyük yol kat etmiş olur.Orada o kadar çok kelime var ki bunları bilirseniz filmleri,dizileri izlemek,kitapları okumak(günümüz İngilizcesi'ni kastediyorum.Shakespeare'den kalma İngilizce değil.Hatta Shakespeare'in günümüz İngilizcesiyle hazırlanmış eserlerinin büyük çoğunluğu anlarsınız.Belki betimlemelerde zorlanırsınız.O çok ileri bir nokta.Genel olarak bu siteyi bitiren birisi büyük yol kat etmiş demektir.Filmlerde falan argo çok yoksa tamamına yakınını anlarsınız.Benim İngilizcem advanced.10.seviyeden sonra ilerlemekte çok zorlandım.10.seviyeden sonra bıraktım.Baktım çok zor metinler var.Yani ilerlemek istediğiniz son noktaya kadar o site sizi geliştirir.
    Bir de yabancı dil öğrenirken her şeyin hazır olmasını beklemeyin.O kadar kelimenin Türkçe karşılığını siz bulup öğreneceksiniz.

1)Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.
    2)CBC LEARNİNG ENGLİHS PODCASTS lerden bahsediyorum(word dosyası içinde alıştırmaları olandan sizin forumda konusunu açtığınız sayfadan görmüştüm)
    3)Şu anda hali hazırda programlama ile ilgili ingilizce bir kitap okumaktayım (genel hatlarıyla-sözlülüğe sık sık bakarak- anlıyorum diyebilirim)
    Öncellikle planımdan bahsedeyim ki her şey açık olsun:
    Yarıyılda hedefim
    her gün 1 tane CBC Podcasts dinlemek(bitirmek).
    Ve her gün 3-5-10-... sayfa ingilizce kitap okumak.Şu anda Penguin Reader 3. Seviye hikayelerinin yaklaşık %80(hatta belki daha üstü)lik kısmını anlayabilirim(bilmediğim kelime sayısı az oluyor genellikle).Şimdi burada SİZİN ve NİKOLA arkadaşımızın tavsiye ettiği siteye mi yöneleyim yoksa buradan mı devam edeyim.
    4)YDS'ye katılacağımı bende düne kadar bilmiyordum bir anda karar verdim :) sadece bilgimi ölçmek için(daha önce hiç bir ingilizce sınavına girmedim-okullarda yapılanlar hariç-)

• merhaba,

Ekremuzbay sitesindeki dersleri hangi sırada çalışmak gerekyor?

konular a dan z ye ilerliyor.tek başıma çalışıyorum ve seviyem beginner çalışma sıralamasını nasıl yapmalıyım?
  • quote:

quote:

quote:

2)CBC LEARNİNG ENGLİHS PODCASTS lerden bahsediyorum(word dosyası içinde alıştırmaları olandan sizin forumda konusunu açtığınız sayfadan görmüştüm)
    3)Şu anda hali hazırda programlama ile ilgili ingilizce bir kitap okumaktayım (genel hatlarıyla-sözlülüğe sık sık bakarak- anlıyorum diyebilirim)
    Yarıyılda hedefim
    Ve her gün 3-5-10-... sayfa ingilizce kitap okumak.Şu anda Penguin Reader 3. Seviye hikayelerinin yaklaşık %80(hatta belki daha üstü)lik kısmını anlayabilirim(bilmediğim kelime sayısı az oluyor genellikle).Şimdi burada SİZİN ve NİKOLA arkadaşımızın tavsiye ettiği siteye mi yöneleyim yoksa buradan mı devam edeyim.
    4)YDS'ye katılacağımı bende düne kadar bilmiyordum bir anda karar verdim :) sadece bilgimi ölçmek için(daha önce hiç bir ingilizce sınavına girmedim-okullarda yapılanlar hariç-)

Bence önce elinizdeki okuma kaynaklarını yani penguin kitaplarını falan bitirin.Ondan sonra lit2go çalışırsınız.Ama penguin okurken ayrıca cbc derslerine çalışabilirsiniz.
    Mesleğinizde tercüme işine ihtiyaç duymayabilirsiniz.Sanırım kimse sizden Python programlama dili neymiş ne değilmiş bana tercüme et getir demez sanırım.
    Sanırım İngilizce öğrenmeniz sizin için daha çok alanınızla ilgili eserleri okuyup anlamak için daha önceliklidir.Bir kitabı okuyup anlamanız önemli.Siz dediğim gibi bol bol okuma çalışmaları yapın.Advanced düzeyine geldiğinizde isterseniz alanınızla ilgili bir İngilizce terimler sözlüğü alıp o terimleri öğrenerek alanınızla ilgili eserleri çok daha iyi anlarsınız ya da okuduğunuz kitap neyse bilmediğiniz terimleri google yardımıyla öğrenirsiniz.Bu ikinci yol biraz daha yorucudur.İlk yol bu işin biraz kısa yolu.Ama o sözlüğü alıp o kelimeleri hemen ezberlemek de kolay değil.3 ayda bir o sözlüğü 1 kere okuyup alanınızla ilgili kitapları okursanız o zaman kelimeleri unutmazsınız.Zaten terim anlamların karşılıkları kısa oluyor.Ama bu sözlükler fazlasıyla pahalıdır.İnternette ücretsiz olarak da bulabilirsiniz.Zaten İngilizce öğrenince alanınızla ilgili dünya kadar kaynak bulabilirsiniz.Burada önemli olan sizin sadece yabancı dil bilmeniz değil alanınızla ilgili üst düzeyde teknik terimleri bilmenizdir.Bundan 2-3 sene önce iş ilanlarında sadece iyi düzeyde İngilizce bilen ama birkaç tane programlama dili bilen insanlar rahatlıkla iş bulabiliyordu.Ama şimdi ilanlara bakarsanız 2-3 dili iyi bilen bilmem kaç tane programlama dili iyi bilen aranıyor diyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: forumland

merhaba,

Ekremuzbay sitesindeki dersleri hangi sırada çalışmak gerekyor?

konular a dan z ye ilerliyor.tek başıma çalışıyorum ve seviyem beginner çalışma sıralamasını nasıl yapmalıyım?

Birçok kitap konu sıralaması olarak az da olsa farklı olsa da şu sıralama genellikle standart sayılabilir.

1.Nouns(isimler)
    2.Adjectives(sıfatlar)
    3.Pronouns(zamirler)
    4.Verbs(Fiiller)
    5.Tenses(zamanlar)
    6.The Auxiliaries(yardımcı fiiller)
    7.Mood(kip)
    8.Voice(çatı)
    9.The İnfinitive(mastar)
    10.The Gerund(isim-fiil)
    11.The Participles(ortaçlar)
    12.Adverbs(zarflar)
    13.Prepositions(edatlar)
    14.Conjunctions(bağlaçlar)
    15.İnterjection(ünlem)

Genel olarak Türkçe ve İngilizce ve hatta tüm dillerde dil bilgisi anlatım sıralaması bu şekildedir.
    Aslında bu işin en önemli sıralama noktası isim-sıfat-zamir-fiil-zamanlar-ortaçlar-zarflar-edatlar ve bağlaçlardır.Bu ana sıralamadır.Bu şekilde de gidebilirsiniz.Diğerleri daha teferruatlı konular.Temel yapı bu.
    Ama mesela İngilizce anlatımlı bazı dil bilgisi kitapları direk zamanlardan başlıyor.Sonra cümle yapılarına geçiyor.Bunu başka dillerde hiç görmedim.

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Tavsiye için teşekkürler.

Ben ingilizce yeni bir kelime öğrendiğimde onu kullanabileceğim test tipinde alıştırmalar, o kelimenin geçtiği dinlemeleri bulabileceğim bir site arıyorum.

mesala; "apply" kelimesini öğrendim. benim aklımda bu kelime ezber yoluyla kalmıyor onu cümlede kullanımını görmeli hangi eklerle kullanıldığını ve herhangi bir konu içinde bolca dinlemem gerek.bu yontemle resmen kelime aklıma kazınıyor. şimdi bir sürü dinleme siteleri var ama ben içinde "apply" kelimesinin geçtiği dinlemeleri bulamıyorum.

böyle alfabetik olarak ilgili bir kelime hakkında bolca cümle ve dinleme bulabileceğim bildiğiniz bir site var mı?

benzer olarak gramer konusunda bolca test çözebileceğim bir site bulmam lazım.mesela gramer konuları hakkında( in,on,at' in kullanım yerleri ) bolca örnek ve test içeren kaynak var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: forumland

Tavsiye için teşekkürler.

Ben ingilizce yeni bir kelime öğrendiğimde onu kullanabileceğim test tipinde alıştırmalar, o kelimenin geçtiği dinlemeleri bulabileceğim bir site arıyorum.

mesala; "apply" kelimesini öğrendim. benim aklımda bu kelime ezber yoluyla kalmıyor onu cümlede kullanımını görmeli hangi eklerle kullanıldığını ve herhangi bir konu içinde bolca dinlemem gerek.bu yontemle resmen kelime aklıma kazınıyor. şimdi bir sürü dinleme siteleri var ama ben içinde "apply" kelimesinin geçtiği dinlemeleri bulamıyorum.

böyle alfabetik olarak ilgili bir kelime hakkında bolca cümle ve dinleme bulabileceğim bildiğiniz bir site var mı?

benzer olarak gramer konusunda bolca test çözebileceğim bir site bulmam lazım.mesela gramer konuları hakkında( in,on,at' in kullanım yerleri ) bolca örnek ve test içeren kaynak var mı?

https://tatoeba.org/tur/sentences/search?query=apply&from=eng&to=tur

Arama kutucuğuna istediğin kelimeyi yazarak onlarca örnek bulabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-683EA8C88 -- 26 Ocak 2016; 21:59:27 >

• site tam hayal ettiğim gibi çok sağolun.

öğrendiğim gramer kurallarini hakkında bolca test çözebileceğim bir site biliyormusunuz?
  • Merhaba ilk sayfada günlük en az 2 saat dinleme yapın tavsiyesi verilmiş peki bunu yaparken aralıksız 2 saatmi yoksa günlük toplam 2 saat yapsak yeterli olurmu.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Yarıyılda hedefim

Bence önce elinizdeki okuma kaynaklarını yani penguin kitaplarını falan bitirin.Ondan sonra lit2go çalışırsınız.Ama penguin okurken ayrıca cbc derslerine çalışabilirsiniz.
    Mesleğinizde tercüme işine ihtiyaç duymayabilirsiniz.Sanırım kimse sizden Python programlama dili neymiş ne değilmiş bana tercüme et getir demez sanırım.
    Sanırım İngilizce öğrenmeniz sizin için daha çok alanınızla ilgili eserleri okuyup anlamak için daha önceliklidir.Bir kitabı okuyup anlamanız önemli.Siz dediğim gibi bol bol okuma çalışmaları yapın.Advanced düzeyine geldiğinizde isterseniz alanınızla ilgili bir İngilizce terimler sözlüğü alıp o terimleri öğrenerek alanınızla ilgili eserleri çok daha iyi anlarsınız ya da okuduğunuz kitap neyse bilmediğiniz terimleri google yardımıyla öğrenirsiniz.Bu ikinci yol biraz daha yorucudur.İlk yol bu işin biraz kısa yolu.Ama o sözlüğü alıp o kelimeleri hemen ezberlemek de kolay değil.3 ayda bir o sözlüğü 1 kere okuyup alanınızla ilgili kitapları okursanız o zaman kelimeleri unutmazsınız.Zaten terim anlamların karşılıkları kısa oluyor.Ama bu sözlükler fazlasıyla pahalıdır.İnternette ücretsiz olarak da bulabilirsiniz.Zaten İngilizce öğrenince alanınızla ilgili dünya kadar kaynak bulabilirsiniz.Burada önemli olan sizin sadece yabancı dil bilmeniz değil alanınızla ilgili üst düzeyde teknik terimleri bilmenizdir.Bundan 2-3 sene önce iş ilanlarında sadece iyi düzeyde İngilizce bilen ama birkaç tane programlama dili bilen insanlar rahatlıkla iş bulabiliyordu.Ama şimdi ilanlara bakarsanız 2-3 dili iyi bilen bilmem kaç tane programlama dili iyi bilen aranıyor diyorlar.

Python yazmadım ki ben :)

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.