Şimdi Ara

Sorento 2 ayda satıldı, sanki arabasız da olmayacak. (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
360
Cevap
3
Favori
41.255
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
54 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 631561900 nolu ilanı inceledim. Kaza boya değişen masallarını yemiyor millet. Hele ön tampon işin içine girince pert olarak bakıyor insanlar. Haliyle fiyata bakmadan çok kişi ilan açıklaması ile kapatır.

Ayrıca eski i20 dizel kullandım 40k km eski şirketimde dizel olarak. Mazotu su gibi içiyor mübarek. Frenleri tutmadığından 3 kez kaza yaptım. Bu benim aracıma da has değildi. Şirket arkadaşlarım da aynısını söylüyordu. İ20 lerde yeni kasalar tutuluyor bu kasalar değil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu anda Türkiye'de otomobil piyasası tarihin en kötü günlerini yaşıyor.

Bırakın normal alıcıları bu işin profosyonelleri bile fırsat fiyatlı denk gelen araçları bile almıyorlar çünkü satmak çok zor. Ötv indirimi öncesi yavaş yavaş başlayan ikinci eldeki hareketsizlik ötv indirimi ile artan arz ve zaten az olan talebin de sıfırlara kayması ile bitti tükendi.

Bu nedenle ben aracımı piyasa fiyatına satarım ve sattım demek için çok şanslı olmak gerekir.

• Aynen link atında linç edelim

• Çok kararsız bir piyasa var. Uygun diyebileceğimiz fiyat bandındaki arabalar <60.000 TL satılıyorlar.

Yani kredi çekmeden ya da az bi krediyle alınabilecek arabalar. Bende motor vardı piyasası da fazla olmayan bir model, tesadüfen 2 hafta önce satıldı. Mevsimi de değil ama denk geldi. Ancak 130 bin liralık aracım satılmıyor. Emsallerinden fiyatı çok daha uygun. 1 yaşında 5000 km de araç. Arayan soran yok.

• kayra39 kullanıcısına yanıt
    Link var mı hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: kayra39

Çok kararsız bir piyasa var. Uygun diyebileceğimiz fiyat bandındaki arabalar <60.000 TL satılıyorlar.

Yani kredi çekmeden ya da az bi krediyle alınabilecek arabalar. Bende motor vardı piyasası da fazla olmayan bir model, tesadüfen 2 hafta önce satıldı. Mevsimi de değil ama denk geldi. Ancak 130 bin liralık aracım satılmıyor. Emsallerinden fiyatı çok daha uygun. 1 yaşında 5000 km de araç. Arayan soran yok.
    2019'un zorlu geçeceği şimdiden belli oluyor. Dövizin yükselmesiyle ötelenmiş araç alımları ve ÖTV-Döviz düşmesiyle öne çekilmiş araç alımlarına rağmen hem 2. el hem sıfır araç alım satımında ciddi düşüşler var. İnsanlar ellerindeki nakiti arabaya yatırmak istemiyor gibi bir izlenim oluştu bende. 18 gün önce malum siteye ilan açtım. Aynı özellikte ve renkteki araç için galerici benden 5 bin tl fazlasını istiyor, takasta bayi 5 bin tl azını veriyor. Fiyatını doğru belirlediğimi düşünüyorum. Bir çek dolandırıcısı birde arabaya yazılım atan firma mesaj bıraktı onun harici tek bir mesaj yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 3qzotix -- 16 Aralık 2018; 12:44:57 >

• quote:

Orijinalden alıntı: kayra39

Çok kararsız bir piyasa var. Uygun diyebileceğimiz fiyat bandındaki arabalar <60.000 TL satılıyorlar.

Şimdi şöyle birşey var piyasası olmayan motorunuzun ikinci el ilanı zaten az olduğu için satılması daha kolay alıcı adam bakıyor temiz 10 -15 ilanın içerisinden en beğendiğini alıyor

Diger tarafta piyasası olan örnek golf 116 a3 gibi araçların yüzlerce ilanı var. aracin hemen satılmasını istiyorsa satıcı fiyatı uygun koyacak ki aynı gün satılsın

Yok eger bayinin liste fiyatına bakıpta ona gore fiyat koyarsa uzun zaman bekler sonra uzun bir zaman bekleyip piyasanın kötü olduğunu düşünür ki bence alakası yok

Bu sıra sitede çok takılıyorum fiyatı uygun araçlar hemen satılıyor

Herif 170 bin yazmış golfe yahu sıfırı zaten o para üstelik sıfır faiz imkanı var adam senden niye ikinci elini pesin paraya alsın

Yazdıklarımın sizin aracla ilgisi yok hocam genelleme yaptım

• Benden bahsedilmiş hemen cevap vereyim

Arabamı piyasa bu hale gelmeden önce sattım amacım otomatik bir araç almaktı fakat şu an ilanları favoriye ekliyorum ama arayıp sormuyorum zaten bu yüzden üzerime alındım.

Sebeblerime gelince;

1. Malum sitedeki fiyatlar yüksek ( arada normal veya ucuza ilanlar düşüyor ama bir gün bile durmuyor)

2. Elimdeki paranın getirisi çok iyi

3. Aracın getireceği masraflar (kasko, trafik sigortası, vergi, muayene, bakım, arıza...)

Özellikle 3 numara çok etkili oluyor. İyice cimrileştim galiba

4.Bulunduğum şehirde taksi ile gideceğim en uzak nokta 30 tl bu yüzden sattığımdan beri çoğu yere şehir merkezinde olduğumuz için yürüyerek gidiyoruz eşimle, diğer noktalara ise taksi ile gitmek avantajlı geliyor.

Bütün bunlar ortada iken elimdeki parayı arabaya bağlamak hiç işime gelmiyor o yüzden sadece ilanlara bakıyorum. Mevduat faizi %24 şu an ve günlük hesap olduğu için küçük küçük dolar al-sat yapıyorum gayet güzel oluyor ve araba masrafları olmadığı için aylık olarak yaptığımız birikim de arttı. Kredi faizleri ve MB nin yaptığı sıkılaşma vurgusunu da dikkate alıyorum tabiki.

Bütün bunları düşününce araba almak şu dönem geçinceye kadar bana mantıklı gelmiyor. Biliyorum çoğu kişi bunları düşünmüyor genel olarak satışların az olma sebebi ise kredi faizleri ve yıl sonu sıfır araç kampanyaları.

• quote:

Orijinalden alıntı: 3qzotix

2019'un zorlu geçeceği şimdiden belli oluyor. Dövizin yükselmesiyle ötelenmiş araç alımları ve ÖTV-Döviz düşmesiyle öne çekilmiş araç alımlarına rağmen hem 2. el hem sıfır araç alım satımında ciddi düşüşler var. İnsanlar ellerindeki nakiti arabaya yatırmak istemiyor gibi bir izlenim oluştu bende. 18 gün önce malum siteye ilan açtım. Aynı özellikte ve renkteki araç için galerici benden 5 bin tl fazlasını istiyor, takasta bayi 5 bin tl azını veriyor. Fiyatını doğru belirlediğimi düşünüyorum. Bir çek dolandırıcısı birde arabaya yazılım atan firma mesaj bıraktı onun harici tek bir mesaj yok.

Alıntıları Göster
    Hocam aynen bana da yabancı biri mesaj attı, Abd ordusunda kaptanmış, Afganistan da petrol satmış ve parayı Türkiye ye sokmak için ortak arıyormuş. Bu yüzden araç satışı yapan sitelere yönelmiş falan. Adam bir sayfa yazı yazdı İngilizce. Ben ters bir cevap vermedim ama Türkiye yasalarının dışında bir alışveriş yapmam ve bir daha mesaj atmayın diye mesaj attım.

• 2.el piyasasi durgun ozellikle max 60 bine kadar olan araclar hizli satiliyor 4 aydir ilanda aracim hep ayni araclar ilanda bu arada yeni eklenenlerde ilanda surekli takip ediyorum satilan arac yok

ilk 2 ay 25 30 kişi aradi o zaman 115 istiyordum 107 112 arasi teklif ettiler satmadim simdi 108 istiyorum 95 102 teklif edenler var yine satmiyorum :) favori 55 3800 kisi bakmis arac skoda octavia elegance cr dizel oto

daha once 6 arac sattim 1 gunde 1 haftada 22 günde satildi max

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapcep61 -- 16 Aralık 2018; 16:28:42 >
  • İlanım için yapılan uyarıları dikkate alarak bugün arabamı yıkayıp resimlerini çektim. Umarım bu sefer ilandaki resimler olmuştur. İşte linç etmek isteyenler için Linç Linki Hepinize teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tergener -- 16 Aralık 2018; 20:12:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tergener

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Araclardan piyasadan hic anlamam.Konu populerde gordum, cevap yaziyim.

Hic bilgim olmamasina ragmen cebimde 65 bin liram olsa 11 yillik 2.5motoru olan bir arabaya hayatta vermezdim :D

• Fiuat gayet normal siz hastamısınız bu kilometredeki araca 50.000 mi yazsın adam

• civilengineer23 C kullanıcısına yanıt
    Sizinki de fukara fantazisi

Hocam parayı ayağının altına alırsan kral başının üstüne koyarsan rezil olursun demişler. Tabi ki israf kötü tasarruf güzel ama pintilikte israf gibi kötüdür.

• Fiyatı 60 bin'e çekmelisiniz bence.
  • Bence devir pintilik devri

Ama bu yaptığımın da pintilik olduğunu düşünmüyorum ihtiyaçlarımı her türlü karşılıyorum;kapımın önğnden geçen her sarı taksi benim, ha geziye çıkacağım zaman ise budget, avis, enterprise illa ki birinde istediğim araç oluyor.

Elbet araç alacağım sadece bu devirde acele etmeye gerek yok bence, aracın maliyetleri aşırı fazla, satmak istesen o da kolay olmuyor kimse kredi çekemiyor çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: rapcep61

2.el piyasasi durgun ozellikle max 60 bine kadar olan araclar hizli satiliyor 4 aydir ilanda aracim hep ayni araclar ilanda bu arada yeni eklenenlerde ilanda surekli takip ediyorum satilan arac yok

ilk 2 ay 25 30 kişi aradi o zaman 115 istiyordum 107 112 arasi teklif ettiler satmadim simdi 108 istiyorum 95 102 teklif edenler var yine satmiyorum :) favori 55 3800 kisi bakmis arac skoda octavia elegance cr dizel oto

daha once 6 arac sattim 1 gunde 1 haftada 22 günde satildi max
    Böyle giderse 85 90 bile vereceksin yoksa elinde patlayacak makine bu kadar dook satçı olmayıverin

• civilengineer23 C kullanıcısına yanıt

• Nihayet bugün bir arkadaş aradı ve benden aklımdaki son rakamı istedi, Sanırım aklındaki birkaç arasında karşılaştırma yapacak. Bu arada arayan arkadaş forumdan olursa çok küçük bir ikram daha yaparım
  • defiant82 kullanıcısına yanıt
    mantik ne kadar dusuk yazarsan onunda altini istiyorlar satilsin diye en uygun ilani ben verdim 104 yazdim 95 100 olurmu diyen cok oldu fiyati tekrar 108 yaptim 104 olurmu diyen oldu 105 dedim en son oyle kaldi problem degil f10 520d arac aldim octavia aracimi olu fiyata satmayi dusunmuyorum piyasa canlanir ocak ayinda otv indirimi olmaz ise

tok saticilik degilde her aracin satici gozunde degeri var
    satilacak maliniz olsun elde patlamaz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapcep61 -- 16 Aralık 2018; 21:26:32 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.