Şimdi Ara

sony vaio f22m1e/b önerleriniz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
4.355
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: dmc17

Genel olarak laptopların ısınan havayı atma yetenekleri masaüstü bilgisayarlara göre daha az. Oyun oynamak veya özellikle ekran kartını çok kullanan programlar (autocad gibi) ekran kartını çok ısındırıyor, yıpratıyor. Genelde laptoplar 2,5 - 3,5 yıl sonra ekranlarına görüntü vermemeye veya olmaması gereken çizgileri göstermeye başlıyorlar. Büyük ihtimalle ekran kartından dolayı.

Ekran kartı yanarsa değiştirme imkanı vardır. Bu dediğim garanti süresi (2 yıl genelde) geçince gerçekleşiyor. Garanti bittiği için gittiğiniz teknik serviste değişim yaparlar. Bir arkadaşımın başına geldi, 700 üstü tutmuştu, anakartı toptan değiştirdiler. Yani masraflı bir iş. Bir de sony ekranları neredeyse 2000 lirayı buluyor (full hd kaliteli vs. vs.).

Dolayısıyla oyun için laptop almak yanlış gibime geliyor, basit veya 3-5 yıl öncesi oyunlar yeni ekran kartlarını zorlamaz ama güncel ve özellikle fps, aksiyon(örümcek adam mesela) oyunları çok zorluyor makineyi. Bunun yerine bu fiyatın yarısına toplama masaüstü al kasaya 2-3 fan tak püfür püfür oyna .

Ekran olarak özellikle göz sağlığı açısından (ki çok önemli) tam mat erkanlar en uygunu (hem laptop ekranı için hem de harici ekranlar için). Mat ekran gözü yormadığı için 10-12 saat baş ağrısı olmadan okuma yapılabilir, kod yazılabilir, excel kullanılabilir.
    Parlak ekranlar ise özellikle aksiyon ve strateji oyunları için iyidir. Parlak ekran üretme maliyeti azdır. Laptopların %97 si parlak ekrana sahiptir. Parlak ekranlar ile en fazla günde 4 saat ekrana bakılmalı, yoksa baş ağrısı yapar, göz kanlanması olur. Ayrıca harici tam mat monitörle de oyunlar oynanabilir, yeni çıkan led monitörlerde ayarlar menüsü vardır, orada film, resim, oyun gibi seçenekler bulunur, istediğinizi seçersiniz, ayarlamalar otomatik olur. Samsung ve LG de gördüm, fps oyunları için oldukça iyi.

Genelde parlak ekranlar alıcı açısından daha böyle yeni, güzel gözüktüğü için tercih ediliyor (zevk meselesi burada görülüyor).

Yarı mat erkanlar da mat ekranlar kadar yansımayı önleyemiyor ama parlak ekranlar gibi de karşısında saçınızı yapacak kadar parlama yapmaz. İkisinin arası. Yüksek ram ve hızlı dönüş hızına sahip harddiskli mat ekranlı laptop bulamayınca ben de bu sonylere ve yarı mat ekranlarına bakmaya başlamıştım. Ayrıca mat ekranlar kişiden kişiye değişebilir olarak bulanık (parlak ekranlara göre) olarak nitelendirilebiliyor. Yüsek çözünürlüklü mat ekranlarda çok da sorun değil.

Kardeş çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.
    Bunu da öğrenmiş olduk.

Özellikle bu parlak ekranların sağlık için daha zararlı olduğunu öğrenmek iyi oldu. Zaten parlak ekranlarda yansıma görsel olarak sıkıntı veriyor aydınlık ortamlarda.

O zaman televizyon alırken de mat ekranı tercih etmek daha mantıklı değil mi?

Oyun için laptop almak mantıklı olmayabilir ama insan almışken arada oyun da oynamak istiyor. Demek ki oyun olayınıda laptop da çok abartmamak lazımmış.

Selamlar

• quote:

Bunu da öğrenmiş olduk.

Özellikle bu parlak ekranların sağlık için daha zararlı olduğunu öğrenmek iyi oldu. Zaten parlak ekranlarda yansıma görsel olarak sıkıntı veriyor aydınlık ortamlarda.

Oyun için laptop almak mantıklı olmayabilir ama insan almışken arada oyun da oynamak istiyor. Demek ki oyun olayınıda laptop da çok abartmamak lazımmış.

Selamlar

Parlak ekranlar yansıma yaptığından dolayı zararlı. Beyin sürekli ekrandaki asıl görüntüyü yansımadan ayırmaya çalışıyor, birkaç saat sonra da baş ağrısı oluyor, ayrıca göz de görüntüyü görmek için fazlaca hareket ve odaklanma yapmalı, bu nedenle göz damarları hasar görebiliyor, neredeyse herkesin başına gelir, ekrana çok baktıktan sonra gözünüzle sağa sola baktığınızda ses gelmeye başlar.

Parlak ekranı göz yormadan kullanmak için aydınlatmanın ekranda yansıma yapmaması lazım. Örnek olarak pencere laptop ekranının arkasında kalmalı, yanlarında veya sizin arkanızda kalmamalı, ışıklandırma tavandan değil duvardan olmalı gibi...

Bütün bunlarla uğraşmamak için mat ekran en iyisi, içerde dışarda istediğiniz her yerde rahatça ekranı görebilirsiniz.

Televizyon alırken de tercihim mat ekran olur kesinlikle.

Oyun olarak genelde 3 boyutlu fps veya aksiyon oyunları çok zorluyor bilgisayarı. Burada söyleyeceğim çoğu oyun ben de yok fakat özellikleri bakımından Crisis, Spiderman(web of shadows ve shattered dimension isimli iki oyunu) gibi oyunlar 1 gb ekran kartını zora sokabilir; hitman blood money, dmc4 256-512 mb lık ekran kartlarını zorlar. Bir de bir japon gibi kız vardı koşuyordu o oyun(adını unuttum), call of duty serisinin optimizasyonu iyi yapılmamış olan oyunları, Prototype gibi ekran kartını çok kullanan oyunlar laptoplar için zararlı olabilir. Bunun dışına Total War serisi, Age of Empires 3'e kadar olanları, age of wonders (hepsi), harry potter serisi, warcraft serisi (internetten oynananları bilmiyorum, single player bölümü olanları örnek olarak veriyorum), commandos gibi strateji oyunları rahat oynanabilir.

Burada genel olarak örnekleme yaptım. Yalnız total warın son oyunlarında deniz savaşları varmış ve askerler daha net modellenmiş onlar da ekran kartını kasabilir. Bence oyun için psp veya ps2-ps3 kullanılmalı gibime geliyor. Bir yeni seri çıkınca zaten eski seri ürünler ucuzluyor, ya da kampanya fln yakalanabilir. Çünkü play station oyunları özellikle görsellik açısından epey iyi, aynı görsellik laptopta çok kastırır. Örneğin vaio f22 s1 yerine f22l alıp yanına da playstation alınabilir. He bir de zaten ps oyunlarından pcye çevrilen az sayıda oyun var, psde oynamak daha zevkli oluyor fps türü oyunlar dışında. Mesela final fantasy serisini önerebilirim, ya da shin megami tensei, ps3te de vanquish bana güzel gibi geldi. PCde oyun baktığınızda yıllar önceki mantığın pek değişmediğini yalnızca grafiklerin ilerlediğini herkes biliyor, bu nedenle size hangisi daha uygun gelirse o yönde harcama yapın bence.

• quote:

quote:

Bunu da öğrenmiş olduk.

Selamlar

Parlak ekranlar yansıma yaptığından dolayı zararlı. Beyin sürekli ekrandaki asıl görüntüyü yansımadan ayırmaya çalışıyor, birkaç saat sonra da baş ağrısı oluyor, ayrıca göz de görüntüyü görmek için fazlaca hareket ve odaklanma yapmalı, bu nedenle göz damarları hasar görebiliyor, neredeyse herkesin başına gelir, ekrana çok baktıktan sonra gözünüzle sağa sola baktığınızda ses gelmeye başlar.

Parlak ekranı göz yormadan kullanmak için aydınlatmanın ekranda yansıma yapmaması lazım. Örnek olarak pencere laptop ekranının arkasında kalmalı, yanlarında veya sizin arkanızda kalmamalı, ışıklandırma tavandan değil duvardan olmalı gibi...

Bütün bunlarla uğraşmamak için mat ekran en iyisi, içerde dışarda istediğiniz her yerde rahatça ekranı görebilirsiniz.

Televizyon alırken de tercihim mat ekran olur kesinlikle.

Oyun olarak genelde 3 boyutlu fps veya aksiyon oyunları çok zorluyor bilgisayarı. Burada söyleyeceğim çoğu oyun ben de yok fakat özellikleri bakımından Crisis, Spiderman(web of shadows ve shattered dimension isimli iki oyunu) gibi oyunlar 1 gb ekran kartını zora sokabilir; hitman blood money, dmc4 256-512 mb lık ekran kartlarını zorlar. Bir de bir japon gibi kız vardı koşuyordu o oyun(adını unuttum), call of duty serisinin optimizasyonu iyi yapılmamış olan oyunları, Prototype gibi ekran kartını çok kullanan oyunlar laptoplar için zararlı olabilir. Bunun dışına Total War serisi, Age of Empires 3'e kadar olanları, age of wonders (hepsi), harry potter serisi, warcraft serisi (internetten oynananları bilmiyorum, single player bölümü olanları örnek olarak veriyorum), commandos gibi strateji oyunları rahat oynanabilir.

Burada genel olarak örnekleme yaptım. Yalnız total warın son oyunlarında deniz savaşları varmış ve askerler daha net modellenmiş onlar da ekran kartını kasabilir. Bence oyun için psp veya ps2-ps3 kullanılmalı gibime geliyor. Bir yeni seri çıkınca zaten eski seri ürünler ucuzluyor, ya da kampanya fln yakalanabilir. Çünkü play station oyunları özellikle görsellik açısından epey iyi, aynı görsellik laptopta çok kastırır. Örneğin vaio f22 s1 yerine f22l alıp yanına da playstation alınabilir. He bir de zaten ps oyunlarından pcye çevrilen az sayıda oyun var, psde oynamak daha zevkli oluyor fps türü oyunlar dışında. Mesela final fantasy serisini önerebilirim, ya da shin megami tensei, ps3te de vanquish bana güzel gibi geldi. PCde oyun baktığınızda yıllar önceki mantığın pek değişmediğini yalnızca grafiklerin ilerlediğini herkes biliyor, bu nedenle size hangisi daha uygun gelirse o yönde harcama yapın bence.

peki ekran kartının değişimi söz konusu olabilir mi ilerde ?

• Laptopların ekran kartları değiştirilemiyor diye biliyorum. Yalnızca harddisk ve RAM güncellenebiliyor. RAM için ise aldığınız RAMin notebook RAMi olması ve DDR numarasının laptop anakartındaki RAM bölümü DDR numarasıyla aynı olmalı. Örneğin laptopun RAMi DDR2 ise(üretici sitesinden bakabilirsiniz) takacağınız yeni RAMin de DDR2 olması gerekiyor, DDR3 ise DDR3 olmalı. DDR2 ile DDR3 türü RAMlerin pin sayıları ve girişleri aynı olmasına rağmen türü farklı olduğundan DDR2 anakartlı laptopa kesinlikle DDR3 RAM takılmamalı bu konuda dikkatli olunmalı.

Bir de RAM ve harddisk değişimi genelde oldukça kolay işlemler fakat eğer kendi laptobunuz ile ilgili video (RAM harddisk değiştirme) bulabilirseniz izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Laptobunuzu kaybedeceğinize 10 dknızı kaybetmeniz daha iyi.
  • quote:

Laptopların ekran kartları değiştirilemiyor diye biliyorum. Yalnızca harddisk ve RAM güncellenebiliyor. RAM için ise aldığınız RAMin notebook RAMi olması ve DDR numarasının laptop anakartındaki RAM bölümü DDR numarasıyla aynı olmalı. Örneğin laptopun RAMi DDR2 ise(üretici sitesinden bakabilirsiniz) takacağınız yeni RAMin de DDR2 olması gerekiyor, DDR3 ise DDR3 olmalı. DDR2 ile DDR3 türü RAMlerin pin sayıları ve girişleri aynı olmasına rağmen türü farklı olduğundan DDR2 anakartlı laptopa kesinlikle DDR3 RAM takılmamalı bu konuda dikkatli olunmalı.

Bir de RAM ve harddisk değişimi genelde oldukça kolay işlemler fakat eğer kendi laptobunuz ile ilgili video (RAM harddisk değiştirme) bulabilirseniz izlemenizi şiddetle tavsiye ederim. Laptobunuzu kaybedeceğinize 10 dknızı kaybetmeniz daha iyi.

teşşekkür ederim verdiğin bilgiler için , bazı laptoplarda değişebiliyor, digerlerinde ise sanırım ekran kartını değiştirmek için anakartı değiştirmek gerekiyor diye biliyorumm..

• Ekran kartını anakarttan ayırmak için teknik servislerde özel alet kullanılıyor. Bu alet olmazsa çıkarırken anakartın bozulması olasılığı var. Dolayısıyla değiştirmek için servisine götürmek gerekiyor, bir arkadaşın ekran kartını (ekran kartı yukarıda söylediğim şekilde yanmış, aynısıyla değiştirmek için) böyle değiştirmeye çalıştılar, o alet yokmuş teknik serviste dolayısıyla anakart toptan değişti. Masraflı bir iş. Oyun ve autocad dışında 1 gb ekran kartı yeterince yüksek bir miktar zaten. RAM de en az 4 gb ve 64 bit işletim sistemi varsa ordan da paylaşımlı olarak artıyor ekran belleği.
  • quote:

Ekran kartını anakarttan ayırmak için teknik servislerde özel alet kullanılıyor. Bu alet olmazsa çıkarırken anakartın bozulması olasılığı var. Dolayısıyla değiştirmek için servisine götürmek gerekiyor, bir arkadaşın ekran kartını (ekran kartı yukarıda söylediğim şekilde yanmış, aynısıyla değiştirmek için) böyle değiştirmeye çalıştılar, o alet yokmuş teknik serviste dolayısıyla anakart toptan değişti. Masraflı bir iş. Oyun ve autocad dışında 1 gb ekran kartı yeterince yüksek bir miktar zaten. RAM de en az 4 gb ve 64 bit işletim sistemi varsa ordan da paylaşımlı olarak artıyor ekran belleği.

Önemli olan da bu zaten benim için, ben bu bilgisayarı sürekli CAD/CAM de kullanıcam . Tabiki arada oyun da oynuycam ( son çıkan oyunlar elbette ) . Eğer bunları yapamıycaksam almanında bi anlamı yok.. http://forum.donanimhaber.com/m_51821390/mpage_1/key_/tm.htm. Bide böyle bir seçenek var , sony den eksikleri

-ekran mat değil
    - RAM 4gb ( ki bu çok sorun değil yeterli olur , olmazsa zaten kendim de takarım )
    - Blu-ray yok

+ ları ekran kartı sony e göre iyi ve sonradan upgrade edilebilir..

Fiyat : 2500 tl

sony vatanın %25 kampanyası ile 2350 tl ye geliyor..

• Monster marka ürünler hakkında pek bir bilgim yok. Fakat 15.6 CAD için küçük kalabilir. Bir yerde okuduğuma göre en az sorun çıkaran laptop markaları Asus<Toshiba<Sony<Apple. Asus en az sorun çıkarıyor. Bu anket laptop sigortası veren bir firma tarafından yapılmış (2009 yılında), yabancı bir sitede okumuştum. Bir de RAM miktarı çok önemli CAD için. Son 5 yıldır ekran kartları paylaşımlı olarak RAM'i kullanıp belleğini arttırabiliyor.
  • Arkadaşlar,
    Ben dizüstünü açınca açılır açılmaz fan en yüksek devirde çalışmaya başlıyor.
    Bazen de açıldıktan 10 dakika sonra masaüstünde iken, yine fan son devir çalışmaya başlıyor.

Bu durum normal midir?
    Servise vermem gerekir mi?

i7 işlemci olmasında mı kaynaklanıyor.

Bu modele sahip arakadaşlardan aynı problemle karşılaşan oldu mu?
  • bende amerikadan sipariş verdim ama Buradaki fiyatları görünce sok oldu nerden aldınız link verir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bahamen

bende amerikadan sipariş verdim ama Buradaki fiyatları görünce sok oldu nerden aldınız link verir misiniz ?

Benim söylediğim 2350 tl i söylüyorsan, Bir ara vatan computer da %25 kampanya vardı onunla birlikte bu fiyata geliyordu, Şu anda 2626 tl ..
  • Cihazı 2 gün önce aldım mükkemmel bir makina. İyiki asus n53 almamışım.
    Sürücü tek parça yapmışlar sadece c var. Format için cd de vermediler yanında kurtarma cd si falan oluşturacakmışız.
    Sürücüyü nasıl biçimlendireceğim?
  • quote:

Cihazı 2 gün önce aldım mükkemmel bir makina. İyiki asus n53 almamışım.
    Sürücü tek parça yapmışlar sadece c var. Format için cd de vermediler yanında kurtarma cd si falan oluşturacakmışız.
    Sürücüyü nasıl biçimlendireceğim?

Easus partition master programı var, ticari kullanım için değilse ücretsiz kullanılabiliyor. Ya da Bilgisayarıma sağ tıkla Manage (Yönet) seçeneğini seç, açılan büyük pencerenin içerisinde sol kısımda daha ufak pencere var. Oradan disk yönetimi seçeneğini seç. Disk in görsel olarak nasıl biçimlenmiş halde olduğu görülebilir. Orayı biraz kurcalarsan çözersin 3dk'da fln.
  • Bu zamanlarda yeni yarı mat ekranlı laptoplar (dell marka) ortaya çıktı. Bunlardan biri

http://www.bimeks.com.tr/urun/119695/dell-vostro-3750-s41b43.aspx

diğeri

http://www.bimeks.com.tr/urun/119694/dell-vostro-3750-31b33s.aspx

alan olup da yorumlarını paylaşırsa seviniriz. Ekranları vaioların ki kadar kaliteli mi, RAM 8 gb'a kadar çıkarılabiliyor mu? Ekran kartı paylaşımsız ne kadar?

• quote:

Orijinalden alıntı: mnbvc

Arkadaşlar,
    Bazen de açıldıktan 10 dakika sonra masaüstünde iken, yine fan son devir çalışmaya başlıyor.

Bu durum normal midir?

Cevap verecek yok mu?
  • quote:

quote:

Arkadaşlar,

Bu durum normal midir?

Cevap verecek yok mu?

Güncel
  • quote:

quote:

quote:

Arkadaşlar,

Bu durum normal midir?

Cevap verecek yok mu?

Güncel

Güncel

Bu modeli pek kullanan yok galiba forumda.

• Bu modellerde fan sesinden şikayet ediliyordu. Bir VAIO kontrol merkezi programı var ise oradan performans ayarı yapılabilir. Ya da denetim masasından güç seçenekleri menüsünden.
  • quote:

Bu modellerde fan sesinden şikayet ediliyordu. Bir VAIO kontrol merkezi programı var ise oradan performans ayarı yapılabilir. Ya da denetim masasından güç seçenekleri menüsünden.

Fan çok çalışıyor. Sadece internet de dolaşırken bile çalışyor mesela.

Bir de klavye ışığını nasıl kapatarız bu aletin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: wetin20

quote:

Orijinalden alıntı: CUBISM

Arkadaşlar alıp kullandım. 2 gün önce aldım şu anda zaten stoklarda kalmamış vatandan. Ben aşırı memnunum biraz kasası kalın ama hiç sorun olarak görünmüyor. Performansı üst düzeyde. Yanlız şu tuş takımını ışığı hep yanıyor bunun bir kapatması yokmu? uyuz oldum valla devamlı yanık kalıyor akşam can sıkıyor film vs. seyrederken. Kendi kendine de kapanmıyor deli oldum :(

VAIO Control Center/Keyboard and Mouse kısmından ayarlayabilirsin onu.
    Bende 2 haftadır F22S1E/B modelini kullanıyorum ekran kartından yeterli performansı alamıyorum nedendir anlayamadım onun dışında kusursuz bir cihaz.

Burada cevabı varmış. Yine vaio controldan güç yönetiminden silent seçtim. Bakalım fan sesinde değişme olacak mı?

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.