Şimdi Ara

Sony NEX Serisi Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kendime Kompak tarzı DSLR'lerden almayı düşünüyordum. Sony Nex hakkında pek çok övgü okuduktan sonra almaya karar verdim. Üstelikhttp://snapsort.com/ gibi sitelerde Nex serisi birçok makineden daha üstün görünüyor.

Niyeti aldıktan sonra NEX c3, f3k gibi makinelerle çekilmiş fotoğraflara baktım. Çok kalitesiz göründüler bana. Karşılaştırma sitelerinde Nex'in fotoğraflarının çok kaliteli olduğu yazıyordu. Ama örneğin Canon 1100d fotoğrafları dahi (bana mı öyle geliyor bilmiyorum) bu Sony Nex'lerden çok daha kaliteli. Bakınız:

http://snapsort.com/compare/Canon-1100D-vs-Sony-NEX-C3

Aslında sitede 1100d öne çıkmış ama C3'ün üstünlüklerine baktığımızda:

Better image quality 73.0 vs 62.0
    Lower noise at high ISO 1.083 ISO vs 755 ISO
    Higher true resolution 16 MP vs 12.2 MP
    Slightly larger sensor APS-C 23.4x15.6mm vs APS-C 22.2x14.7mm

C3'ün gibi üstünlükleri olduğundan söz etmiş. Ama fotoğraflarda bana üstünmüş gibi görünmedi.

Bu sitelerdeki sonuçlara güvenebilir miyiz sizce? Ya da ben mi yanılıyorum.

• Şimdi ismi hatırlayamıyorum ama bir kadın fotoğraf sanatçısı kompakt bir makine ile hayal bile edemeyeceğiniz fotoğraflar çekiyor. Fotoğrafı çekecek olan sizsiniz, hangi makineyi alırsanız alın, zaman içerisinde birbirinize alıştıktan ve teknikleri öğrendikten sonra güzel fotoğraflar çekeceksiniz. Teknik özelliklere bakın, bütçenizi ayarlayın ve içinize sinen makineyi alın derim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: afk07

Kendime Kompak tarzı DSLR'lerden almayı düşünüyordum. Sony Nex hakkında pek çok övgü okuduktan sonra almaya karar verdim. Üstelikhttp://snapsort.com/ gibi sitelerde Nex serisi birçok makineden daha üstün görünüyor.

Niyeti aldıktan sonra NEX c3, f3k gibi makinelerle çekilmiş fotoğraflara baktım. Çok kalitesiz göründüler bana. Karşılaştırma sitelerinde Nex'in fotoğraflarının çok kaliteli olduğu yazıyordu. Ama örneğin Canon 1100d fotoğrafları dahi (bana mı öyle geliyor bilmiyorum) bu Sony Nex'lerden çok daha kaliteli. Bakınız:

http://snapsort.com/compare/Canon-1100D-vs-Sony-NEX-C3

Aslında sitede 1100d öne çıkmış ama C3'ün üstünlüklerine baktığımızda:

Better image quality 73.0 vs 62.0
    Lower noise at high ISO 1.083 ISO vs 755 ISO
    Higher true resolution 16 MP vs 12.2 MP
    Slightly larger sensor APS-C 23.4x15.6mm vs APS-C 22.2x14.7mm

C3'ün gibi üstünlükleri olduğundan söz etmiş. Ama fotoğraflarda bana üstünmüş gibi görünmedi.

Bu sitelerdeki sonuçlara güvenebilir miyiz sizce? Ya da ben mi yanılıyorum.

O siteyi silin ve unutun öncelikle !!!
    Misal 16 mp diye bir makineyi diğerinden yüksek puan vererek üste çıkarıyor ki megapixel tek başına bakıldığında direk sonuca olumsuz etki edecek bir veridir ama bu site + yönde kullanıyor ! Tamamıyla saçmalık
    -
    Başka sitelere de bakın
    http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=sony_nexf3&masterSample=dsc00751&slotsCount=4&slot0Camera=sony_nexf3&slot0Sample=dsc00751&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=canon_eos1100d&slot1Sample=canoneos1100d_nrstand_iso%201600&slot2Camera=canon_eos650d&slot2Sample=img_1020&slot3Camera=nikon_d3200&slot3Sample=dsc_0012&x=-0.8696133781176298&y=-0.13523822017541973
    -

• Güzel bir karşılaştırma sitesi.

Teşekkürler.
  • kullanım amacı nedir portre ,düşük ışık çekim, boyut video önceliği bütçe bunları yazabilirseniz daha yerinde tavsiyeler olabilir
  • Sony nex serisi benim de bayağ ilgimi çekiyor aslında burada ki yorumları çok önemsiyorum. Kullanan arkadaşlar da yorumlarını yazarsa çok iyi olur.
  • Sony nex5n var bende gerçekten güzel bir makina. Prof fotoğrafçı değilim bu nedenle ıvır zıvır fark ve detaylardan anlamam. Evde flash vs kullanmıyorum auto modda hiç uğraşmadan çekiyorum.Video çekimi çok iyi full hd video çekiyor veya mp4 daha düşük kalitede çekebiliyorsunuz. Daha önceden canon s3 vardı çok memnundum küçük ebat olsun diye kompakt birşey aldım pişman oldum ev içi fotoğraf çekmek çok zor oldu.Ara tara sonunda aradığımı buldum. tabiki bu site sayesinde.
    En büyük artısı kocaman bir makina ile uğraşmıyorsunuz kompakt yapıda. Dokunmatik ekranı ve menüsü oldukça kolay ve işinizi kolaylaştırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CallOfTheWild -- 4 Mayıs 2013; 12:54:21 >
  • Ben de NEX-F3 kullanıyorum, Nex serisinin en alt modeli ama yine de fotoğraf kalitesi çok başarılı diyebilirim. Fiyat/fayda konusunda ise tek kelimeyle mükemmel.

Snapsort vb sitelere şahsen itibar etmiyorum, cihazı almadan önce bana ve sektördeki çoğunluğa göre saygın sitelerin çoğundaki testleri okudum -dcresource, dpreview, steve's digicams, photographyblog- ve Nex F3'ün kendisinden 1.5-2 kat pahalı pek çok makineden daha iyi sonuçlar verdiğini gördüm.

Bu cihaz için "fotoğraf kalitesi kötü" diyen kaynak varsa bilin ki taraflıdır. Herşeyden önce sadece sensörü bile belli bir kalitenin üstünü garantiliyor.

Fotoğrafçılık sektöründe maalesef Canon, Nikon, Olympus, Pentax vb markalar dışındaki markalara, hatta hatta Canon ve Nikon dışındakilere önyargılı bir yaklaşım var. Aslında benim gözümde de fotoğraf makinesi denince bu markalar canlanıyor ama kabul etmek gerekir ki Sony fotoğraf konusunda bu markaların arasına girmiş durumda. Nex serisi ise bence kendi segmentinin en iyisi... (özellikle Nex-F3 için konuşuyorum)

Yukarıda bir arkadaşın verdiği linkten yaptığım karşılaştırmayı inceleyin : Link

Gördüğünüz gibi Nex-F3, Canon EOS 1100D, Nikon D5100 ve Canon EOS 1D Mark IV ile karşılaştırıldığında gayet rekabetci sonuçlar veriyor, tek tek kıyaslamaları herkesin kendi gözüne bırakıyorum ancak bana kalırsa Nex F3'ün fotoğrafı en düşük noise ve en yüksek detayla 1. sırada...

Bu da benim makineyi aldığımın 2. veya 3. günü otomatik modda çektiğim örnek bir fotoğraf : Tıkla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 7 Haziran 2013; 8:20:46 >

• portre çekimler için nikon d5100 tavsiye ederim 600d nex5n-nexf3 den portrede daha iyi.Yakın insan çekimlerinde diğer makinalara göre detay ve renk derinliği çok iyi bu bariz.

genel çekim için nexf3 fiyat performans makinası + çok iyi video kalitesi
    portre ağırlıklı çekim kesinlikle d5100 mükemmel detay ve renk derinliği

600d yi nedense beğenmedim özellikle 50mm ile kullandım fakat renk sunumu kahverengiye yakın ve mat(tabi bu kişiden kişiye değişir photoshop kullananlar için sorun değil). d5100 gibi portrede detay veremiyor.
  • Fotoğraf makinesi için yedek batarya almayı düşünüyorum. Acaba bu DX'deki bataryalar güvenilir mi?

http://dx.com/s/nex+battery
  • Yabancı sitelerde araştırdım ve kullananlar gayet memnun görnüyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.