Şimdi Ara

Sony E-Mount Lens Tavsiyeleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
11
Cevap
1
Favori
1.458
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Yaklaşık 1 yıldır Sony A6000 + 16-50 kit lens kullanıyorum. Bu süre içerisinde fotoğraf çekimi hakkında bazı temel bilgileri öğrenerek kendimi geliştirme fırsatını da buldum. Şimdi yeni lens edinmeyi planlıyorum.
    Mevcut lensim yüksek ışıkta başarılıyken düşük ışıkta biraz yetersiz kalıyor gibi hissediyorum. Aynı zamanda zoom ihtiyacım da oluyor zaman zaman.
    Öncelikle düşük ışık ve nadiren de olsa samanyolu vb. çekimler için Sony 10-18mm f4 lensi almayı düşünüyorum. (Bu lensi tercih sebebim öncelikle autofocus olması)
    Bu lensi alırsam toplamda 2 lensli veya 3 lensli kombinasyon seçeneklerim oluyor.
    10-18 + 16-50 + 55-x
    veya 16-50'yi satarak
    10-18 + 18-x

Bu duruma uygun hangi lensleri önerirsiniz?
    Tamamen farklı bir öneriniz olursa onu da duymak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoadRR -- 20 Ekim 2016; 11:36:11 >

• 18-105 fotoğrafları gayet başarılı. Kullananlar Af performansından da çok memnun. Seçeneklerin arasına ekleyebilirsin.
  • imaginePerest kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler. 18-105'i 18-200 LE F3.5-6.3 OSS ile kıyaslarsanız hangisi daha ağır basar?
    Bir de 10-18'e daha uygun fiyatlı AF'li bir alternatif var mı herhangi bir üreticide?
  • quote:

Orijinalden alıntı: RoadRR

Teşekkürler. 18-105'i 18-200 LE F3.5-6.3 OSS ile kıyaslarsanız hangisi daha ağır basar?
    Bir de 10-18'e daha uygun fiyatlı AF'li bir alternatif var mı herhangi bir üreticide?

Her iki lensi de kullanmadım fakat aralık genişledikçe Ca ve keskinlik sorunlarının arttığını çoğu yerde okumuştum. Bu nedenle 18-200mm vb. tüm lenslerden uzak durmak lazım. Fakat imkanım olsa tak gez lens olarak 18-105mm lens kullanırdım. Tabi alamadan önce iki lensin de video ve fotoğraf örneklerini inceleyin.
  • Selamlar,

Sony Eurasia Türkiye bayisi olarak ve halen bir A6000 kullanıcısı olarak tüm lensleri uzun süre kullandım.
    İçlerinde 1018 ve 35mm lensler en çok fotoğraf çektiğim lensler. Özellikle 1018 harika bir geniş açı.

1018 lense alternatif AF li başka bir lens yok. Samyangın 8 ve 10mm lensleri var.
    18200 ve 18105 tak gez diye tabir ettiğimiz lenslerdir. Tembel işidir :) 18105 G serisi bir lens olup G serisi Sony'nin prestij serisi lenslerindendir. Power zoom lens olduğu için başta alışması zor olabilir ama F4 sabit diyafram ile güzel işler çıkartır.

Alım konusunda bana PM atarsanız cep telefonumu vereyim, fiyat konusunda yardımcı olmak isterim.
  • denizhoca kullanıcısına yanıt
    Merhaba Deniz Bey,
    Araştırma kısmından alım kısmına geçtiğimde mutlaka sizden de bir fiyat alırım.
    10-18'e ben de bir alternatif bulamamıştım onaylamanız hem iyi hem de yüksek fiyatı nedeniyle kötü oldu benim için :)
    İşin tak gez kısmı şu an çok kafamı karıştırıyor açıkçası. Bu konuyu araştırıyorum. Görebildiğim kadarıyla ucuzdan pahalıya doğru sıralarsam şu 4 lens bulunuyor. 18-105, E 18-200 LE, E PZ 18-200, FE 24-240
    Tüm lensleri kullanmış biri olarak lensler hakkında varsa ayrı ayrı yorumlarınızı ve fiyat/performans önerinizi öğrenebilir miyim?
  • quote:

Merhaba Deniz Bey,
    10-18'e ben de bir alternatif bulamamıştım onaylamanız hem iyi hem de yüksek fiyatı nedeniyle kötü oldu benim için :)
    İşin tak gez kısmı şu an çok kafamı karıştırıyor açıkçası. Bu konuyu araştırıyorum. Görebildiğim kadarıyla ucuzdan pahalıya doğru sıralarsam şu 4 lens bulunuyor. 18-105, E 18-200 LE, E PZ 18-200, FE 24-240
    Tüm lensleri kullanmış biri olarak lensler hakkında varsa ayrı ayrı yorumlarınızı ve fiyat/performans önerinizi öğrenebilir miyim?

Selamlar tekrar,

1018
    35mm yada 50mm de olur
    bu iki lens çantanızda bulunsun. Eğer bulabilirseniz 1650 yada 1855 bir kit lens de her zaman işe yarar ama şart da değil.
    24240 lens full frame bir lens o yüzden listeden çıkartın derim. Ha kullanılmaz mı gayet de güzel kullanılır tabiki ama benim sevdiğim bir lens değildir.

• Deniz bey ve diger arkadaşlar. Ben de slr yanına a6000 aldım ikinci makina olarak. Ancak henüz lens edinmedim. Uzerinde 16-50 kit lens var. Fakat surekli olarak odak noktasının biraz gerisi net çıkıyor. Slr de af micro adj çok yaparız ama aynasiz teknolojide sensorden yapılan netleme ile odak kaymasini bagdastiramadim. Ayrica ayarlar menüsünde af ayarı diğer e mount olmayan lensler için mis galiba. Sorun makinadamidir yoksa lenste midir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mecanica

Deniz bey ve diger arkadaşlar. Ben de slr yanına a6000 aldım ikinci makina olarak. Ancak henüz lens edinmedim. Uzerinde 16-50 kit lens var. Fakat surekli olarak odak noktasının biraz gerisi net çıkıyor. Slr de af micro adj çok yaparız ama aynasiz teknolojide sensorden yapılan netleme ile odak kaymasini bagdastiramadim. Ayrica ayarlar menüsünde af ayarı diğer e mount olmayan lensler için mis galiba. Sorun makinadamidir yoksa lenste midir.

Selamlar,

Eğer İstanbuldaysanız makineyi kontrol etmek isterim.
  • Maalesef deniz bey. Ankara dayım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: denizhoca

quote:

Merhaba Deniz Bey,

Selamlar tekrar,

1018
    35mm yada 50mm de olur
    bu iki lens çantanızda bulunsun. Eğer bulabilirseniz 1650 yada 1855 bir kit lens de her zaman işe yarar ama şart da değil.
    24240 lens full frame bir lens o yüzden listeden çıkartın derim. Ha kullanılmaz mı gayet de güzel kullanılır tabiki ama benim sevdiğim bir lens değildir.

Merhaba arkadaş öncelikle güle güle kullanınız,10-18mm 35 mm 50 mm crop faktör yüzünden 75 mm gibi olup neredeyse portre optiği oluyor ben tercih etmedim 35 mm aldım dı.Bu arada 24 mm Zeiss temiz ikinci el bulursanız hariha bir fix sokak fotosu lensi olur.
    Gelelim tak gezlere, bütçeye göre 18-55 300 TL lik bütçeyle bulunabilecek 18-50 ye göre daha iyi bir lens,18-105 in sonuçları fena görünmüyor kullanımı pratik olmayabilir,ama görüntü kalitesi iyi gibi.Kendi kullandığım fix diyafram 16-70 Zeiss oldukçe keskin lens tek dezavantajı toza karşı açık kullanımı çok pratik ve kalitesi güzel ama liste fiyatı çok yüksek makul paraya alınabilirse kaçmamalı.Diğer fokal aralığı yüksek lenslerin hepsini eliyorum bence iş yapmaz.Tele güçünde lens istiyorsanız orta kaliteli 55-205 E 300 usd lik fiyatıyla hatta ikinci elde bulunacak makul fiyatı ile tüm işinizi görür.Bir de 8 mm Rokinon seri 2 fisheye eklerseniz ilerde tadından yenmez set olur isteğe bağlı tabi hepside küçük çantaya sığar halter şampiyonası için her fotoğrafa çıkışta antreman yapmazsınız.Kolay gele..Tekrar güle güle kullanınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.