Şimdi Ara

''SONSUZLUK''varmıdır(tartışma) (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
5.101
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sonsuz kavramı somut bir kavramın sıfatıdır diyen, idia eden birimi çıktı

'sonsuz birşey de yoktur.' Olmayan bir şeyi nasıl tanımlıyorsunuz
    -----------------

Ayrıca zaten sorunun cevabını kavramsal nesnelerde aramak veya bunlar üzerinde yargılamak saçmalık olur. Çünkü sonsuzluk kavramı insan aklının kavrayabileceği bir olgu değildir.Aslında sonsuzluk bir olguda değildir...
    Bu nedenle böyle bir akla sahip insanın, nesnel olan için 'Sonsuzluk diye bir şey yoktur' veya 'sonsuzluk diye bir şey vardır' demesi yanlış bir okadarda saçmadır.

Elbette insan bu konudada merakını gidermek istiyecektir. Bu nedenle soznsuzluk kavramınıda özgürce düşünebildiği soyut kavramlar içersinde düşünecek ve buna bir açıklama getirecektir...Bu doğal olsa gerek...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El-Cezeri -- 8 Şubat 2008; 13:51:09 >

• quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Sonsuzluk felsefi bir kavram. Sonsuz kavramı somut bir kavrama sıfat olamaz. Sonsuz diye birşey yoktur. Bununla birlikte sonsuz birşey de yoktur. Sonsuzluk; sonlu niceliklerin birbirini takip etmesi ve bu takip etme işinin bir başlangıcı ve sonunun bulunmamasıdır.

Bence sonsuzluk insan zekasının en büyük kusurudur.
  • Fiziksel anlamda sonsuzluk olmaz ama düşünce ve matematik alanlarında sonsuzluk vardır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: M

quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Sonsuzluk felsefi bir kavram. Sonsuz kavramı somut bir kavrama sıfat olamaz. Sonsuz diye birşey yoktur. Bununla birlikte sonsuz birşey de yoktur. Sonsuzluk; sonlu niceliklerin birbirini takip etmesi ve bu takip etme işinin bir başlangıcı ve sonunun bulunmamasıdır.

Bence sonsuzluk insan zekasının en büyük kusurudur.

Bence de en büyük başarısıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaotika -- 8 Şubat 2008; 15:20:53 >
  • bazen sonsuzluğu düşününce kafam bır yerde duruyor ve akıl isyan ediyor.daha fazla düşünemıyor çünkü.ama insanın öldükten sonra sonsuzluga ulasması akli dengesini yerinde tutuyor diye düşünüyorum .düşünsenize din yok herhangi bir fikir ve bunu beyan eden peygamber ve ilim adamı yok.koministlerin nasıl yaşadığına halen aklım almıoo.ölcez toprak olcaz diyor adamlar.konu dışına çıktıysam affola.
  • quote:

Orjinalden alıntı: thompson

bazen sonsuzluğu düşününce kafam bır yerde duruyor ve akıl isyan ediyor.daha fazla düşünemıyor çünkü.ama insanın öldükten sonra sonsuzluga ulasması akli dengesini yerinde tutuyor diye düşünüyorum .düşünsenize din yok herhangi bir fikir ve bunu beyan eden peygamber ve ilim adamı yok.koministlerin nasıl yaşadığına halen aklım almıoo.ölcez toprak olcaz diyor adamlar.konu dışına çıktıysam affola.

Cehaletinizi ortaya dökemenize gerek yoktu, ancak madem bu zahmete girmişsiniz, cevap vereyim. Komünizm ile ateizm farklı şeylerdir. Komünizm bir rejimdir, ateizmse inanç.

Ateistlerin nasıl yaşadıklarını merak ediyorsanız, kısaca REALİST yaşıyorlar. Ölüm bir şoktur, özellikle "inananlar" için. Her şeye "HAZIRLIKLI" olmak gerek.

• evet komünizm ve ateizm farklı şeyler ancak doğru bir noktaya değinmişsiniz thompson.insanın diğer canlılardan farklı oldugunu bilmesine ihtiyacı var.bu hayatla sınırlı olan bir yaşamı düşünerek çıldırmamak için kendiliğimizden bir sonsuzluklar alemi yaratmış olabiliriz.yinede bu olmayan bir peygambere inanıp olmayan bir dine inanmayı engellemez.çünkü insan degerli oldugunu bilmek ister.her şeyin toprak olması saçmadır(akıl sağlığımız açısındanherşey bitmemelidir.herşeyin toprak olup gitmemelidir(bu yüzden inanmak korkaklıktır)eger dünya sonlu ise sonsuzluğa inanmak ahmaklıktır.yasamını güzel bir dine dayandırmak ve buna uygun yasamaya çalışmak sorumluluktur.güzelliktir.tüm olmama risklerini göze alıp ona inanmak cesarettir.olup olmadığına sadece güvenebildiğin bir aşktır.kendinden üstün bir güce duyulan saygıyla bir mütevazılıktır.ben kesin sona inanıyorum diyebildigin için özgürlüktür.din sonsuzluktur.sonlu olabilme ihtimallerine karşı tüm hoşgörüsüyle ayakta duran bir sonsuzluk.bize ihtiyacımız olanı vaadeden bir şaheserdin.

quote:

Orjinalden alıntı: EagleWING

quote:

Orjinalden alıntı: thompson

bazen sonsuzluğu düşününce kafam bır yerde duruyor ve akıl isyan ediyor.daha fazla düşünemıyor çünkü.ama insanın öldükten sonra sonsuzluga ulasması akli dengesini yerinde tutuyor diye düşünüyorum .düşünsenize din yok herhangi bir fikir ve bunu beyan eden peygamber ve ilim adamı yok.koministlerin nasıl yaşadığına halen aklım almıoo.ölcez toprak olcaz diyor adamlar.konu dışına çıktıysam affola.

Cehaletinizi ortaya dökemenize gerek yoktu, ancak madem bu zahmete girmişsiniz, cevap vereyim. Komünizm ile ateizm farklı şeylerdir. Komünizm bir rejimdir, ateizmse inanç.

Ateistlerin nasıl yaşadıklarını merak ediyorsanız, kısaca REALİST yaşıyorlar. Ölüm bir şoktur, özellikle "inananlar" için. Her şeye "HAZIRLIKLI" olmak gerek.

• Kendiniz söylemişsiniz, ben de alıntı yapayım.

quote:

bu hayatla sınırlı olan bir yaşamı düşünerek çıldırmamak için kendiliğimizden bir sonsuzluklar alemi yaratmış olabiliriz.

quote:

yinede bu olmayan bir peygambere inanıp olmayan bir dine inanmayı engellemez.

quote:

-her şeyin toprak olması saçmadır(akıl sağlığımız açısından)

-bu yüzden inanmak korkaklıktır

-eger dünya sonlu ise sonsuzluğa inanmak ahmaklıktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Agle Ewing -- 9 Şubat 2008; 16:15:10 >

• EagleWING bu yorumdan çıkardığın mana bu mudur?helal olsun diyorum sana.tamamını okuyupta bu sonucu çıkarmanda ya bir ardniyet olabilir ya da.....her neyse.
  • eaglewing ateizm inanç değildir
  • @20burak1991 eyvallah bir an kendimi kaptırdım yazına gerçekten hoş

@eaglewing hocam ateizm nasıl inanç oluyor.mesala ben ateizm i inanmayan lar grubunda biliyorum yani inançsızlar benim kafa biraz karışık bu aralar.ama biraz daha açarsan sevinirim
  • Ateizm Tanrı'nın var olmadığına inanmaktır. İnançszlık diye nitelendirebileceğimiz bir görüş varsa o da kuşkusuz bilinmezcilik, zira Tanrı'nın varlığı veya yokluğu hakkında bir yorumda bulunmamayı tercih ediyor.

20burak1991,

Hiçbir yorumda bulunmadım gördüğünüz gibi. Sadece tamamen sizin yazınızdan alıntı yaptım. Kendi yazılarınız, benim değil.
  • haklısınız özür dilerim yanlış bir soru olmuş.şöyle sorayım o zaman.niye sadece oraları algılıyorsunuz?

ayrıca bilinmezcilikte yapmıyorum.dostum sana birşey anlatmak çok zor çünkü sadece kendi inancını ilgilendiren kısmını görüyorsun.tüm temayı degil sadece ilgilendigin bölüme odaklanıyorsun.tabiki kimsenin senin inançlarını sorgulamaya hakkı yok.hele inanç gibi mühim bir meselede kimse sana karışamaz.ben sadece görüşlerimi bildiriyorum sende beni rahatsız edecegini bildigin bir şekilde alıntı yapıp farklı imalarda bulunuyorsun.bu hiç etik degil.umarım sende bir gün farklı görüşleri sürekli eleştirme yolundan cayıp kendin için yaralı olabilecek kısımlarını almaya çalışabilirsin.neyse artık bu münakaşadan kurtulmak istiyorum.umarım uzatmayız.
    quote:

Ateizm Tanrı'nın var olmadığına inanmaktır. İnançszlık diye nitelendirebileceğimiz bir görüş varsa o da kuşkusuz bilinmezcilik, zira Tanrı'nın varlığı veya yokluğu hakkında bir yorumda bulunmamayı tercih ediyor.

20burak1991,

Hiçbir yorumda bulunmadım gördüğünüz gibi. Sadece tamamen sizin yazınızdan alıntı yaptım. Kendi yazılarınız, benim değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20burak1991 -- 10 Şubat 2008; 4:18:16 >

• bence dünyevi seylerin sonu vardır bu biraz da bizim acizliğimizle alakalı

nasıl 1000 yıl önce dünyanın sonsuz olduğu düşünülüyor ise
    şimdi de teknoloji el vermediği için uzay sonsuz kabu ediliyor

yani basite kaçılıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: 20burak1991

haklısınız özür dilerim yanlış bir soru olmuş.şöyle sorayım o zaman.niye sadece oraları algılıyorsunuz?

ayrıca bilinmezcilikte yapmıyorum.dostum sana birşey anlatmak çok zor çünkü sadece kendi inancını ilgilendiren kısmını görüyorsun.tüm temayı degil sadece ilgilendigin bölüme odaklanıyorsun.tabiki kimsenin senin inançlarını sorgulamaya hakkı yok.hele inanç gibi mühim bir meselede kimse sana karışamaz.ben sadece görüşlerimi bildiriyorum sende beni rahatsız edecegini bildigin bir şekilde alıntı yapıp farklı imalarda bulunuyorsun.bu hiç etik degil.umarım sende bir gün farklı görüşleri sürekli eleştirme yolundan cayıp kendin için yaralı olabilecek kısımlarını almaya çalışabilirsin.neyse artık bu münakaşadan kurtulmak istiyorum.umarım uzatmayız.
    quote:

Ateizm Tanrı'nın var olmadığına inanmaktır. İnançszlık diye nitelendirebileceğimiz bir görüş varsa o da kuşkusuz bilinmezcilik, zira Tanrı'nın varlığı veya yokluğu hakkında bir yorumda bulunmamayı tercih ediyor.

20burak1991,

Pekala uzatmayalım.

Ancak yazdıklarınıza şaşırdım sadece. Yani çelişiyor gibi geldi, o yüzden alıntı yaptım.

• Sonsuzluk kavramını kavrayamamamızın tek sebebi "zaman".Dünya görecelidir dersek,zamanın çok yavaşlayabilceğini ama duramayacağını biliriz.Nitekim kardelikler gibi süper kütlelerin zamanı eğip daire haline getrimesi ayrı bir olay.

İşin dinsel boyutuna girersek öncesiz ve sonrasız olan bir yaratıcı var sonuçta.Geçenlerde İslam Filozofu İbn Rüştün étutarsızlığın tutarsızlığı" isimli kitabını okumuştum.konuyu açan arkaşıma tavsiyemdir.Bir islam filozofu olarak gazali yi ve ibn sina yı eleştirebilcek kadar tanınmış,kendi döneminde endülüs(ispanya) da ismini duyurmuş birçok Avrupa ülkesinde tanınan bir filozoftur...
  • dini inancını sorgulamayan herkes allahın varlığının sonsuz olduğundan yola çıkarak sonsuz vardır der. ayrıca modern bilime bakıldığında, bir açıklama getirilemedikleri için sonsuzluğu kabül ederler. en basit örneği matematik. kurallarla yaratılmış birşey olup, başka kurallarla açıklama getirilmeye çalışılan bir şeydir. zaten kuralalr çerçevesinde kurulmuştur. açık bir kapıdan hatası bulunabilir. paradox tu sanırım buda. sonsuzdan sonsuz çıkart gene sonsuzdur. - ve + sonsuz vardır.. 2 rakamı sayıyı bırakın 1/3 ile 2/3 arasında bile sonsuz sayı vardır.. sonsuzluk soyut bişey demekki. sonsuz aşk gibi
  • İşte bir sonsuzluk paradoksu;

Ben odanın en ucundayım, kapıdan çıkmak için önce kapı ile aramdaki mesafenin yarısını gitmem gerek, sonra kalan mesafanin yarisini, sonra kalan mesafenin yarısını, sonra..... hep kalan bir diğer yarım mesafe oldukça ben kapıya nasıl ulaşırım? yada önümde sonsuz yarım mesafeler varken ben kapıya varma hareketine nasıl başlarım?
    "Sonsuzluğun sonu" bir paradoks mu? Bence evet. "Sonun" son olduğunu belirleyen bir "şey" varsa o da bir başka başlangıç sayılmaz mı?

"alıntıdır"
  • quote:

Orjinalden alıntı: .TaneR.

İşte bir sonsuzluk paradoksu;

Ben odanın en ucundayım, kapıdan çıkmak için önce kapı ile aramdaki mesafenin yarısını gitmem gerek, sonra kalan mesafanin yarisini, sonra kalan mesafenin yarısını, sonra..... hep kalan bir diğer yarım mesafe oldukça ben kapıya nasıl ulaşırım? yada önümde sonsuz yarım mesafeler varken ben kapıya varma hareketine nasıl başlarım?
    "Sonsuzluğun sonu" bir paradoks mu? Bence evet. "Sonun" son olduğunu belirleyen bir "şey" varsa o da bir başka başlangıç sayılmaz mı?

"alıntıdır"

Zenon paradoksu
  • evrenin sozsuz olması normalde, asıl sonlu olması bir garip olurdu! düşünsenize evrenin sonu nasıl olacak ve nasıl bitecek?

bence evrenin sonunun olduğunu düşünmek daha zor.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.