Şimdi Ara

''SONSUZLUK''varmıdır(tartışma) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
1
Favori
5.101
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: RackleSS

Sonsuzluk kavramını kavrayamamamızın tek sebebi "zaman".Dünya görecelidir dersek,zamanın çok yavaşlayabilceğini ama duramayacağını biliriz.Nitekim kardelikler gibi süper kütlelerin zamanı eğip daire haline getrimesi ayrı bir olay.

Yalnızca zaman mı buna engel olan?

Yanı karadelık zamanı egdıgınde, sonsuzlugu kavrayabımemız olası mı?
  • bu konualra fazla girersek sıyırırız gibi geliyor bana..
  • quote:

Orjinalden alıntı: [cins]

O değil de; geçen gün dayım 6 tane hamitabat sucuğu getirmiş. Bitmesin diye azar azar yedik fakat yine de bitti sonunda. Buradan sucuğun sonsuz olmadığı sonucunu çıkardım ben kendi adıma. O zaman sınırlı uzay alanında madde sonludur diyebilir miyiz? Sizin dediğinize bakılırsa evrende bi yerde sonsuz boyutlu bir hamitabat sucuğu bizi beklemekte...

Eğer her gün sucuğun yarısını yemiş olsaydın o sucuk bitmezdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cem -- 11 Şubat 2008; 7:03:34 >
  • tam sizin sorduğunuz kapsamda bilmiyorum ama mesela yanyana rakam yazarsak sonu olmaz...
  • Mustafa Topaloğluya sormak lazım bence kesin cevap için
  • quote:

Orjinalden alıntı: sariemir06

Fiziksel anlamda sonsuzluk olmaz ama düşünce ve matematik alanlarında sonsuzluk vardır.

fiziksel anlamda da sonsuzluk bence vardır.şöyle söyleyeyim.örneğin.ilk önce tersten başlayarak sınır (sonszuluk yokmuş gibi) varmış gibi düşünelim.mesela sen odada oturuyorsun ve oda senin için bir sınır olsun.orayı bir sınırlayıcı bir mekan farzet sonra bir adım at ve odanın bir binanın parçası gör,binada bir şehirde,şehir bir ülkede ve ülke de dünyada,dünya da evrende.sonuçta evren de bir şeyin içinde yer alıyor olmalı .ama daha evreni saranın ne olduğunu bilimselolarak bilmiyoruz..anlatmak istediğim sınır varmış gibi düşünmek bile bizi sonsuz bir sınırlılığa (üstüste binmiş )götürüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemomando -- 15 Şubat 2008; 0:06:42 >
  • yokluk:0
    varlık:tanımsız
    sonsuzluk: bir ışın gibidir bence

Allah'a inanan insanlar(Ister Musluman ister Hristiyan) sonsuzluga inanır(ahiret inancı).

Allah inancı bence sonsuzluğun güvencesi.Allah da sonsuz büyüklüktedir ve ölümsüzdür..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peacifullord -- 15 Şubat 2008; 0:35:19 >
  • Bence Varlığı yokluk ile nitelendirelerek,insanoğlu acizliğini yani yaratana bağlılığını inkar etmeye çalışıyor...

Var olan şeyin başlangıcı ve sonu vardır

.Sonsuzluk 18-21. yy arası en büyük düşünce yapısıdır.

Derinlerinde ateizm vs vs. hatta çok sapkın tarikatlar bile çıkabilir.

Einstein bile yahudi olup illümine olmuş insanların lokomotiflerindendir
  • Ne hikmetse başlık ne olursa olsun, sonunda Allah'ın güç ve kudretine çekiliyor, meğer ne çok misyoner varmış buralarda.

Fikrimce, sadece düşüncede sonsuzluk vardır; örneği verildiği gibi 1 ve 2 sayıları arasında var olan sonsuzluk.

İnsanoğlu o kadar açgözlüdür, o kadar bencil ve benmerkezcidir ki, yaşadığı bu dünya ve ortalama 70-80 yıl ömür ona yetmez. Daha fazlasını istediği için "öteki dünya" fikrini yaratmış, ve bu "diğer hayat"ta sonsuza dek yaşayacağını hayal eder olmuştur. Daha sonraları bu hayal, yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük, en korkunç, ve en bulaşıcı inancına dönüşmüştür. Bu inanca "din" adını veriyoruz.

Dikkat etmiş olanlar da farkındadır, diğer gezegenlerdeki olası canlı türlerinin sorgulandığı başlıklarda, en çok itiraz, yine bu çok inançlı arkadaşlarımızdan gelir; "Hayat sadece Dünya'dadır" derler. Sebebi son derece basittir, Tanrı inancına sığınmalarına ve sonsuz bir hayat ummalarına sebebiyet veren en büyük güç, yani bencillik ve aç gözlülük, en çok bu tip insanlarda zirve noktasına ulaşmıştır. Onlara göre, Tanrı'nın en sevdiği varlık sadece insan olmalıdır, üzerine titrenen, ölüm sonrasında ödüllendirilecek olan, ve cennetin bahşedildiği tek canlı; sadece insan olmalıdır.

• quote:

Orjinalden alıntı: Orochinagi

Ne hikmetse başlık ne olursa olsun, sonunda Allah'ın güç ve kudretine çekiliyor, meğer ne çok misyoner varmış buralarda.

Fikrimce, sadece düşüncede sonsuzluk vardır; örneği verildiği gibi 1 ve 2 sayıları arasında var olan sonsuzluk.

İnsanoğlu o kadar açgözlüdür, o kadar bencil ve benmerkezcidir ki, yaşadığı bu dünya ve ortalama 70-80 yıl ömür ona yetmez. Daha fazlasını istediği için "öteki dünya" fikrini yaratmış, ve bu "diğer hayat"ta sonsuza dek yaşayacağını hayal eder olmuştur. Daha sonraları bu hayal, yeryüzünün gelmiş geçmiş en büyük, en korkunç, ve en bulaşıcı inancına dönüşmüştür. Bu inanca "din" adını veriyoruz.

Dikkat etmiş olanlar da farkındadır, diğer gezegenlerdeki olası canlı türlerinin sorgulandığı başlıklarda, en çok itiraz, yine bu çok inançlı arkadaşlarımızdan gelir; "Hayat sadece Dünya'dadır" derler. Sebebi son derece basittir, Tanrı inancına sığınmalarına ve sonsuz bir hayat ummalarına sebebiyet veren en büyük güç, yani bencillik ve aç gözlülük, en çok bu tip insanlarda zirve noktasına ulaşmıştır. Onlara göre, Tanrı'nın en sevdiği varlık sadece insan olmalıdır, üzerine titrenen, ölüm sonrasında ödüllendirilecek olan, ve cennetin bahşedildiği tek canlı; sadece insan olmalıdır.

Katılıyorum. Bence uzayın herhangi bir yerinde canlı ve bilinçli bir yaşam formuna rastlanıldığı takdirde insanlar dinlerini ve tanrılarını sorgulamaya başlayacaklardır.

Ölüm gerçekten insanın dahi üstesinden gelemeyeceği acı verici bir duygudur, yok olup gitmeyeceği düşünen insanoğlu dine inanır. Çünkü din; ahiret vasıtası ile insan ruhunun ölümsüzlüğünü bahşederek bir nevi ölüme karşı bir telafi mekanizması niteliğindedir. Bu bakımdan ruhun sonsuzluğuna inanmıyorum.

• Belki insan ölünce, bedeninden çevreye doğru bir enerji akışı olabilir ( veya tersine bu enerji sona erdiği için beden ölüyor da olabilir; bilemeyiz ). Eğer bu durum gerçekleşiyorsa, bu enerjiye bir nevi "ruh" diyebiliriz. Bu enerjinin de varoluş veyahut ortaya çıkış sebebi, enerjilerin yok olamayacağı kanunudur.

Lakin bu ruh, bildiğimiz anlamdaki ruh değildir. Yani benim fikrimce, cennete veya cehenneme gidecek, hurilerle veya ballı sütlü ırmaklarla ödüllendirilecek yada kızgın yağlar içinde yanarak cezalandırılacak bir varlık değildir. Sadece boşluğa savrulacak, bilemeyeceğimiz türden bir enerjidir.

Veya sadece ölürüz. Ve bizim için herşey bitmiş olur. Bedenimiz çürür, azot döngüsüne katkıda bulunur. Herhangi bir enerji salınımı söz konusu olmaz.
  • burda hiç birimiz bağnaz değiliz arkadaşım. fakat bazı şeyleri allah a bağlamazsak kendimiz allah a denk koşmuşuz gibime geliyor. üstünlüğü kabül etmek lazım. niye bi olayı ona bağlayınca bağnazlık olsun? yahut misyonerlik(*) asıl sorun bu işte. batı ülkelerinde insanlar sürekli tanrılarıyla iç içe sürekli tanrı lafı ağızlarında.. Hollywood filmlerinde bile.. hep bi peder olur herkesin boynunda bir haç. ama bizde allaha emanet ol bile dense dizide rtük kapatır kanalı. resmen insanların gaza gelmesinden daha doğrusu gaza getirilmesinden(*) başka hiç birşey değil.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ru3acava

Sonu olmayan şeyin başıda olmaz. Her başlangıcın bir sonu vardır bu dünyada.

Hatta allahın sıfatlarındanda bunu aıklayabiliriz.

2- Kidem
    Allah'in varliginin bir baslangici yoktur. Yani o sonradan var edilmis degildir.

3- Beka
    Allah'in varliginin bir sonu yoktur. Her varligin bir sonu vardir, ancak AIlah'in varligi sona ermez.

hocam insanların sonuda yoktur bildiğim kadarıyla yani ölcez ve diğer dünyada cennette veya cehennemde sonsuza kadar yaşayacağız yani ordada bir varlık olarak sonsuzakadar yaşayacağız?
  • Sonsuzluk yok diye düşünüyorum.
    Ama bazı arkadaşlarında belirttiği gibi bir istisnayıda kabul ediyorum inancımdan dolayı,
    Allah ve ruh sonsuzdur.
    Başı da, sonu da yoktur.
    Ve banada sonsuzluk basite kaçmak gibi geliyor.
    Ama aklıma takılan çok küçük bir soru da var.
    "Maddedin en küçük yapı birimi atomdur." deniyor bizlere değil mi?
    Peki bu atomda bir şeylerden oluşmuyor mu?
    Bunu sorduğumda; "atom işte bişeyden oluşmaz, sadece atom vb." saçma bulduğum cevaplar alıyorum.
    Gerçekten, acaba bu en küçük yapı birimi neden oluşuyor?
    Eğer onların verdiği cevaba göre düşünürsek ki onlar bir şeyden olmadığı, tek olduğunu söylüyorlar.
    Eğer birşeyden oluşmuyorsa o şey yoktur.
    En azından ben öyle düşünüyorum.

Ben bu konuda mantık falan yürütmüyorum, biraz cahilim.
    Sadece soru soruyorum.
    O yüzden sonradan "yaş kaç?,cahillik yapma,hiç bişeymi bilmiyosun? vb." şeyler söylemeyin lütfen bana.
    Eğer bana o atomun içinde ne olduğu beni tatmin edebilecek bir şekilde anlatılmazsa, inanacağım bende bu sonsuzluğa...

Değiştirme:Yazıyı kalın yapmamışım da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jungle Boogie -- 15 Şubat 2008; 18:44:37 >

• Quarklar atom altı parçacıklar olarak da bilinir.

Protonların içinde daha küçük parçacıklar olduğunun ispatından önce bile, fizikçiler bulunan 300 küsur parçacığı sınıflandırabilmek için bir çok teori ürettiler. Bu teorilerin çoğunda aralarındaki benzerlikleri açıklamak için bu parçacıkların daha temel daha küçük parçacıkların bileşiminden oluştuklarını belirtiyorlardı.

Her madde bildiğimiz gibi atom ve moleküllerden oluşur. Moleküller de atomlardan oluşur, atomda elektron, nötron ve proton vardır.

Protonlar sanki el ele tutuşmuş gibi ahenkli biçimde dans ederler, ama protonlar + oldukları için birbirlerini itebilirler. Bunların birbirlerini itmelerini, sünger vazifesi gören nötronlar engellerler ve böylece atomun çekirdeği dağılmamış olur. Aslında maddenin en küçük yapı birimi yada en küçük parçası atomlar değillerdir, atomun altında QUARK adı verilen parçacıklar da mevcuttur.

36 çeşit quark vardır; up down stranged top buttom charmed, türkçelerine ise üst alt taban tavan tılsımlı acayip desek doğru olur heralde bu 6 çeşitin + ve - inide sayarsak 12 çeşit olur buna fizik sel özelliklerine göre kırmızı mavi ve yeşilide eklersek 36 sayısına ulaşırız.bu kırmızı mavi ve yeşil gerçek renkler olmayıp fiziksel özelliklerine göre verilmiş adlardır.yani bir quark hem kırmızı hem up hem + olabileceği gibi hem yeşil hem - hemde buttom olabilir bunlar quarkların çeşitlilikleridir.şimdi protonun yapısına bakalım protonda up up down olmak üzere 3 adet quark vardır .nötronda ise down down up olmak üzere yine 3 tane quark vardır.

quantum mekaniğinde parçacıkların yerleri tam olarak bilinmediğinden, olasılık hesapları da işin içine girer, atom altı parçacıkların hızları eğer ışık hızının %1 de biri veya yakın bile olsa o zaman mecburen einsteinin görelilik teorisindeki değerleri kullanmamız gerekecektir.

Peki quarkların altında ne var? Quarkların altında ise paketlenmiş elektromagnetik dalgalar yani ışık bulunmaktadır. Biz lamba kapatıldığında ışığın da bittiğini biliriz, ama aslında hayatımızdaki tüm maddeler konserve halde bulunan ışıktan ibarettir yani biz ışığız herşey ışık.

• Sonsuzluk çok genel bir kavram.
    Neyin sonsuzluğu acaba sorduğunuz? Yoksa tüm varlıklara, olgulara yorumlayabilir miyiz?

Dinozor neslinin sonu geldi değil mi bilimsel olarak? Öyleyse onlar sonsuzluğu yaşayamadılar. Teknolojinin ilerlemesine binaen bir gün fosillerinden tekrar canlandırılabilirler belki ama bir kere sonu yaşamış olmayacaklar mı?
  • quote:

Quarklar atom altı parçacıklar olarak da bilinir.

Protonların içinde daha küçük parçacıklar olduğunun ispatından önce bile, fizikçiler bulunan 300 küsur parçacığı sınıflandırabilmek için bir çok teori ürettiler. Bu teorilerin çoğunda aralarındaki benzerlikleri açıklamak için bu parçacıkların daha temel daha küçük parçacıkların bileşiminden oluştuklarını belirtiyorlardı.

Her madde bildiğimiz gibi atom ve moleküllerden oluşur. Moleküller de atomlardan oluşur, atomda elektron, nötron ve proton vardır.

Protonlar sanki el ele tutuşmuş gibi ahenkli biçimde dans ederler, ama protonlar + oldukları için birbirlerini itebilirler. Bunların birbirlerini itmelerini, sünger vazifesi gören nötronlar engellerler ve böylece atomun çekirdeği dağılmamış olur. Aslında maddenin en küçük yapı birimi yada en küçük parçası atomlar değillerdir, atomun altında QUARK adı verilen parçacıklar da mevcuttur.

36 çeşit quark vardır; up down stranged top buttom charmed, türkçelerine ise üst alt taban tavan tılsımlı acayip desek doğru olur heralde bu 6 çeşitin + ve - inide sayarsak 12 çeşit olur buna fizik sel özelliklerine göre kırmızı mavi ve yeşilide eklersek 36 sayısına ulaşırız.bu kırmızı mavi ve yeşil gerçek renkler olmayıp fiziksel özelliklerine göre verilmiş adlardır.yani bir quark hem kırmızı hem up hem + olabileceği gibi hem yeşil hem - hemde buttom olabilir bunlar quarkların çeşitlilikleridir.şimdi protonun yapısına bakalım protonda up up down olmak üzere 3 adet quark vardır .nötronda ise down down up olmak üzere yine 3 tane quark vardır.

quantum mekaniğinde parçacıkların yerleri tam olarak bilinmediğinden, olasılık hesapları da işin içine girer, atom altı parçacıkların hızları eğer ışık hızının %1 de biri veya yakın bile olsa o zaman mecburen einsteinin görelilik teorisindeki değerleri kullanmamız gerekecektir.

Peki quarkların altında ne var? Quarkların altında ise paketlenmiş elektromagnetik dalgalar yani ışık bulunmaktadır. Biz lamba kapatıldığında ışığın da bittiğini biliriz, ama aslında hayatımızdaki tüm maddeler konserve halde bulunan ışıktan ibarettir yani biz ışığız herşey ışık.

Çok teşekkür ederim resmen aydınlandım.
    Dini inancımada bğlı olarak söylemek istiyorum,
    Allah ve ruh dışında hiç-bir-şey sonsuz değildir.
    Fikrim tam olarak şekillendi.

• quote:

Orjinalden alıntı: Milanese

1 ile 2 arasında 1,1 1,01 1,001, 1,0001 1,xxxxxxx1 1,~~~~~~~~~~~~1 var fakat yine de 2 ye geçilmiş.

Bunu hep düşünürüm :S

sonuc olarak 1 ile 2 rakamının arası bıle sonsoz.2 ye gecıo ama sonsuzu atlıyosun
  • Sonsuzluk yoktur ama vardır çünkü ben bir ölümlüyüm hiç bir şeyi fani aklımla sonuca ulaştıramam lakin gerçek olan sonsuzluk öldükten sonra ulaşıcağımız gerçeklerdir.
  • quote:

Ne hikmetse başlık ne olursa olsun, sonunda Allah'ın güç ve kudretine çekiliyor, meğer ne çok misyoner varmış buralarda.

işin komik tarafı uzaylı varsa da sanki müslüman veya inançlı olduğuna inanmaları.ya uzaylılarda din yoksa ne olacak?bu tamamen inanç bağlamında deprem yaratır.ama bu konuda nede olsa deneyimlilerdir.hemen işte şu ayetin şu kısmının şu kısmında aslında uzaylı var olduğunu bize anlatmaya çalışan ama nedense bin yıldır görmedğimiz bir yazı varmış ve bunlar inançsız ise bunlar falan ayette falan yerde yazan şeytanın yarattığı mahlukatlardır:Dder atar

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.