Şimdi Ara

Son ORC anketine göre Millet ittifakı (CHP+İYİ) %41,6 oy alıyor.. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
3.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Yutturma falan yok, siz sadece Türkiye siyaset tarihinden muhtemelen bihabersiniz. Ya da Anadoluda gezmediniz.

Kralı gelse sol bir parti Türkiye'de %30 oy alır.

İttifak taktikleri falan hepsi çok doğru hareketler. Adam ne yapsın bir sürü insan var sırf sol parti = dinsiz diye oy vermeyen garip tipler.

Muharrem İnce olayında bence de büyük hata yapmıştır orası ayrı. Fakat şu son iki yıldaki hareketleri doğru.

• deserthawk D kullanıcısına yanıt
    sol partiye dinsiz, demokratik anayasal gösteri hakkına "törörüzlerr" diyen bir millet.

sonuç, batma noktasına gelen bir ekonomi. bu bağlantıyı bile kuramayan adamlar oy verme hakkına sahipler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Aynı şeyleri söylüyoruz, siz suçu seçmene kesiyorsunuz sadece. Ama aynı şeyi diyoruz. CHP % 25 limitli bir parti. Peki neden 20 senedir AKP karşısında bize iktidar alternatifi olarak üst limiti % 25 olan parti dayatılıyor? Çözüme odaklanmak lazım? Yoksa durumu görmemek için kör olmak lazım.

"Bu halk CHP'ye oy vermez."

O zaman neden AKP karşısına CHP çıkıyor 20 senedir? 72 senelik çok partili seçimde CHP kaç kere sağ partiyi yendi?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • gcb1903 kullanıcısına yanıt

Suçu tabi seçmene keseceğim. Zaten AKP'li birinin -adını hatırlayamadım şu anda- eğitim seviyesi yükseldikçe oy oranımız düşüyor diye beyanı var. CHP'nin de yanlışları var tabi ki, fakat şu anda birçoğundan arındığını görüyorum Kılıçdaroğlunun son yıllardaki hamleleri ile.

Şu anda AKP harici en büyük oy potansiyeli CHP'de, tabi ki bunun etrafında bir kümelenme olmalı. İyi partinin %15 bandında kalacağını düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi de MHP. Yoksa eski ülkücü anlayış olsa İyi parti bu oyu da alamaz. Kızgın MHP'liler oy veriyor kısmen.

İttifak vurgusu yapılıyor, sistem de partileri ittifaka zorladı zaten. Bence akış normal şimdilik. Çözüm millet ittifakının diğer üyelerine oy vermek ise bunda bir problem yok, herkes eğilimine göre oy verir. Ben de sağ partiye oy vermem mesela.

Köprüden geçiş aşamasında Türkiye. AKP desteğin en altta olduğu noktada görülüyor ekonomi, göçmen sorunu vs. sebeplerle. O yüzden her şey yasal çerçevede mübahtır. Yönetim değişirse zaten bana göre AKP hızlı bir çözülme sürecine girecektir. Herkes kendi partisiyle hesaplaşabilir. Örneğin İzmir CHP'nin kalesi deniyor ama yerel seçimde geçmişte ceza kesmişliği var seçmenin. Aynı durum yaşanabilir.

Yine döndük dolaştık sizin iki mesajınızın bir biri ile çalıştığı noktaya geldik.

CHP niye % 25 oy alabiliyor?
    Çünkü halk asla oy vermez.

O zaman niye CHP 20 senedir önümüze iktidar alternatifi olarak sunuluyor?
    En çok oy potansiyeli olan parti CHP çünkü.

Hocam bakın sizin bile 2 mesajınız bir birini çürütüyor.

Halk suçlu diyorsunuz, ama o halktan oy bekliyorsunuz.

Matematik yapalım. Türkçe ile gidemedik çünkü.

Maksimum 25 kg alabilen bir küfe koyalım terazinin bu tarafına.

Diğer tarafı da 75 kg alabilen bir küfe koyalım, lakin bu küfenin altı delik, kaçırıyor.

Sonra ortadaki 100 kg patatesi dolduralım küfelere. Hangisi ağır basar?

75 kg olan değil mi? Peki bu patatesin suçu mu? Hayır senin küfen bu kadar kapasitede. Sen onlarca yıl ortada 100 kg patates olduğunu bildiğin halde küfeni büyütmedin. Haliyle ne yaparsan yap 25 kg patates alıyorsun.

Şimdi size sorum şu. Niye inatla 25 kg küfe 75 kg olandan daha çok alacak diye bizi 25 kg olana inandırıyorlar? İnandırmaya çalışıyorlar?

Diğer küfenin altı delik şu an. Olur, altı sağlam olan bir taneyle değiştiririz. Ki olacağı o. Hep öyle oldu. Akıl bunu gerektirir. Yoksa altı delik de olsa yine 25 kilodan çok alıyor bu küfe.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.