Şimdi Ara

SON DAKİKA | YAZ SAATİ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI KALDIRILDI (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
127
Cevap
1
Favori
2.684
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hocam Türkiye GMT(UTC)+2 konumdadır. Yazın gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla GMT+3'e geçiyorduk.

Benim merak ettiğim iki konu var, kendi fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim:

1-) Neden yaz saati uygulamasından vazgeçtik? Amerika ve Avrupa ülkeleri de yaz saati uygulamasına uydukları için saat farkı korunuyordu. Yani yazın da kışın da herhangi bir Avrupa ülkesi ile aramızdaki saat farkı aynı idi. Şimdi 6 ayda bir değişecek. Ben yazılımcı olduğum için webinar dediğimiz web sayfası üzerinden ücretsiz kısa eğitimlere katılıyorum. Genellikle Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi ülkelerin eğitimleri oluyor. Özellikle Amerika ile olan saat farkı 1 saat daha artınca eğitimler saçma saatlere denk gelecek, bir yandan da her defasında mevcut saat farkını hesaplayıp ona göre hazır olmak gerekecek. Yapılmayacak iş değil ama bunu neden yapmak zorunda bırakılıyorum?

2-) Türkiye neden kendi saat diliminde kalmadı? Neden GMT+3'e geçtik? Bulunduğumuz meridyende GMT+3 saat dilimi kullanmak demek, kışın karanlığında çocukların normalden 1 saat daha erken kalkması demek. 3 buçuk yaşında kızım var. Annem biraz yaşlı olduğu için bakmakta zorlanıyor, eşim çalışıyor, mecburen anaokuluna gönderiyoruz yarım gün. Şimdi ben nasıl uyandırayım onu da kışın karanlığında okula göndereyim? Yeteri kadar uyumuş olsanız da, gün ağarmadan, hava karanlıkken uyanmak gün boyu halsizlik ve yorgunluğa sebep oluyor. Neden bunu yapmak zorunda bırakılıyorum?

Özetlemek gerekirse neden batı ülkeleri ile saat senkronizasyonundan vazgeçiyoruz, neden kendi saat dilimimizden ayrılıp doğumuzdaki saat dilimine geçiyoruz? Bu iki soruya kendi fikirlerinizle cevap vermenizi rica ediyorum.

Benim fikrim ise apaçık şekilde Sünni Arap ülkeleri ile saat senkronunu sağlamak amaçlanmış. Ama bunun sebebini bilemiyorum, namaz saatlerini tutturmak olabilir. O zaman da güneşe göre hesaplanması gereken sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı saatlerindeki gündüz - gece durumu tutarsız olacak. Gerçek sebebi anlayamıyorum. Bilen beri gelsin lütfen.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erdinç B.

Hocam Türkiye GMT(UTC)+2 konumdadır. Yazın gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla GMT+3'e geçiyorduk.

Benim merak ettiğim iki konu var, kendi fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim:

1-) Neden yaz saati uygulamasından vazgeçtik? Amerika ve Avrupa ülkeleri de yaz saati uygulamasına uydukları için saat farkı korunuyordu. Yani yazın da kışın da herhangi bir Avrupa ülkesi ile aramızdaki saat farkı aynı idi. Şimdi 6 ayda bir değişecek. Ben yazılımcı olduğum için webinar dediğimiz web sayfası üzerinden ücretsiz kısa eğitimlere katılıyorum. Genellikle Amerika, Kanada ya da İngiltere gibi ülkelerin eğitimleri oluyor. Özellikle Amerika ile olan saat farkı 1 saat daha artınca eğitimler saçma saatlere denk gelecek, bir yandan da her defasında mevcut saat farkını hesaplayıp ona göre hazır olmak gerekecek. Yapılmayacak iş değil ama bunu neden yapmak zorunda bırakılıyorum?

2-) Türkiye neden kendi saat diliminde kalmadı? Neden GMT+3'e geçtik? Bulunduğumuz meridyende GMT+3 saat dilimi kullanmak demek, kışın karanlığında çocukların normalden 1 saat daha erken kalkması demek. 3 buçuk yaşında kızım var. Annem biraz yaşlı olduğu için bakmakta zorlanıyor, eşim çalışıyor, mecburen anaokuluna gönderiyoruz yarım gün. Şimdi ben nasıl uyandırayım onu da kışın karanlığında okula göndereyim? Yeteri kadar uyumuş olsanız da, gün ağarmadan, hava karanlıkken uyanmak gün boyu halsizlik ve yorgunluğa sebep oluyor. Neden bunu yapmak zorunda bırakılıyorum?

Özetlemek gerekirse neden batı ülkeleri ile saat senkronizasyonundan vazgeçiyoruz, neden kendi saat dilimimizden ayrılıp doğumuzdaki saat dilimine geçiyoruz? Bu iki soruya kendi fikirlerinizle cevap vermenizi rica ediyorum.

Benim fikrim ise apaçık şekilde Sünni Arap ülkeleri ile saat senkronunu sağlamak amaçlanmış. Ama bunun sebebini bilemiyorum, namaz saatlerini tutturmak olabilir. O zaman da güneşe göre hesaplanması gereken sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı saatlerindeki gündüz - gece durumu tutarsız olacak. Gerçek sebebi anlayamıyorum. Bilen beri gelsin lütfen.

Web eğitimi alırken o ülkenin GMT(Greenwich Mean Time) sine bakıp bizimkiyle GMT +3 kıyaslıcaksınız. Sadece 30 Ekim zamanı aradaki fark 1 artıcak. Ben memnunum belki hava geç aydınlanıcak fakat geç kararıcak, saat 5 te hava kararması bile trafiği etkiliyordu. Her yapılan değişikliği yok araplara yakın olalım yok dini yüzünden diye yargılamamak lazım. Namaz saatlerinin bu gibi şeylerle alakası yoktur.

Erken aydınlanıp erken kararması yerine geç aydınlanıp geç kararıcak hava. Bunu başka şeylere niye yormaya çalışıyoruz onu anlamıyorum. Hep altında Türkiyenin kötülüğü mü olucak yani...

• Beyler bir sorum olacak. Yaz aylarında gündüz suresinin gece suresine oranla daha fazla olmasindan yaz saati uygulamasi enerji tasarrufu sagliyor. Peki kışın neden saatler 1saat geri aliniyor? Yani bu seferde gece suresini daha fazla arttirmis olmuyormuyuz?
  • Kışın havanın erken kararmasını çok severim, tv mi izler, çocuklarımla daha çok ilgilenir, eliptik bisikletimde sporumu yaparım akşam bitmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yine Avrupa ozentileri karsi cikmis tembeller 1 saat az uyucam diye laf ediyorlar dunyada yaz saati uygulaması kullanan ulke sayisi kullanmayan ulke sayisindan cok daha azdır yaz saati uygulaması hic bir sekilde tasaruf yapmadığı anlasildi yaz saati uygulamasınin hic bir dayanagi arastirmasi yok yaz saati uygulmasi su an icin amerika canada Mexico gibi ülkelerde ise yaramasina karsin bizim bulunduğumuz konum meridyen geregi hic bi sekilde arti yonu yoktur aksine insanlarin sağlığını olumsuz yonde etiklemkte bbc adli site amerikanın usakligii yapan İngiliz aksanli sitedir turkiyenin ilerlemesini istemez zamaninda ecevit kaldirmak istemis amerika karsi ciktigi icin kaldiramamistir bos belese yorum yapacağınıza Avrupa ozentisi olacağınıza Destek çıkın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • arap sevicilikte son nokta, adamlar ülkenin saatini araplara endeksledi.
  • kasım ayında hava kacta aydınlancak kararcak

nisan ayında hava kacta aydınlancak kararcak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.