Şimdi Ara

Soket AM3+ uyumlu işlemci önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
6.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba.Kasamın içerisindeki anakartım AMD 970+SB950 AM3+ işlemcim ise amd fx 4100 quad core processor geçen sene ekran kartımı yükseltip 1050TI aldım şimdi de işlemciyi yükseltmek istiyorum.Bilgisayar bileşenleri hakkında pek bilgi sahibi değilim kabaca biraz araştırma yaptım intel i5 serisinden işlemcilerin ana kartıma uyumlu olmadığını öğrendim benim gözüme çarpan ise Amd FX X8 9590 fiyatı ideal özellikler iyi gibi,sanırım ana karta da uyumlu. Konu hakkında bilgi sahibi arkadaşların daha iyi bir önerisi varmıdır yada işlemci alırken şuna dikkat et buna dikkat et gibi önerileri varmıdır.Şimdiden teşekkürler

• 95w Fx-8300 derim. Isınmasıyla meşhur, sobadan farksız Fx 9... serisi sakın almayın.
  • Evet okuduğum 10 yorumdan 9 u çok fazla ısınması ile ilgili.fx-8300 bana yeteli olacak bir işlemcimidir peki oyun performansı olarak iyimidir ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FQMicro-ice kullanıcısına yanıt
    Fx serisi eskimiş ve hayal kırıklığı yaratan bi seridir. Tek çekirdek performansı kötü olduğu için İntel'in gerisinde kalmış, Ryzenler çıkana kadar İntel tekel konumundaydı. Anakart ve ram değiştirmeyi düşünmüyorsanız Fx 8300-8350 arasındaki işlemcilerden birini alabilirsiniz. Oyun elbette oynarsınız ama İntel ve Amd'nin Ryzen serisi gibi performans vermez.
  • KARDEŞŞŞ SEN EN İYİSİ ANA KARTINI DEĞİŞTİR.
  • Peki ya ana kartı değiştirsem ramleride mi değiştirmem gerekicek bu durumda
  • Evet. DDR3 ram'e sahip olduğun için yeni nesil İntel ve Amd işlemciler DDR4 ram destekliyor. Eski nesil İntel i7 4790 alırsan ram değiştirmene gerek yok. Ram ve anakart değiştirmeyecekseniz 2. el Fx-8300/8320/8350 alın. Sıfırına para vermeyin. İşlemciler kolay kolay bozulmaz.
  • Peki şimdi doğru hareket nedir.Dolar dahada yükselmeden işlemci ram anakart alıp rahat etmek mi yoksa ikinci el uyumlu bir işlemci almak mı.Sizce hangisini tercih edeyim

• belki bininciye yaziyorum 9590 icin 970 cipset anakart olmaz.

990fx xipset her kartta desteklemez.

Bütçe nedir?
  • Açıkçası sadece işlemci alabiliyor olsaydım 1500 tl yi gözden çıkarıp i5 7500 bakmıştım sonradan uyumlu olmadığını öğrendim.Şimdi ise max sınır 2000 diyip anakart işlemci ram üçlüsünüde yenileyebilirim diye düşünüyorum. Mesela illa intel olmasına gerek yok i5 7500 yakın bir amd işlemciyi 1200 e falan bulup 800 ilede 8 gb ram ve anakart alabilirim belki

i5-7500 ölü yatırım olur. İntel tarafında i5 8400, Amd olarak R5 2600 ideal.

https://www.epttavm.com/item/56987504_amd-ryzen-5-2600-3.9ghz-16mb-64w-am4?akakce.com&utm_source=akakce.com&utm_medium=fiyat-kiyaslama&utm_campaign=akakce&v=1.22.7

https://www.sinerji.gen.tr/msi-b450m-pro-m2-2133mhz-3466mhzoc-am4-matx-anakart-pmu416174

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=9601

inventus linki çalışmıyorsa: https://prnt.sc/m2nc3t

Toplam 2114 TL. Bu tarz bir şey toplayacaksanız ram indirimdeyken alın.

• yapmanız gereken forumun 2 cı ek bolumunden 450 tl ye 2 cı el fx 8350 almak ıslemcınızıde gene aynın yerlerden 140 tl ye fılan elden çıkartmak olmalıdır.
  • Muhtemelen bu üçlüyü alacağım biraz site araştırması yapayım güvenilir yerlerden çekeceğim parçaları. Destek için teşekkür ederim sağol var ol.

• Bir konusada saha deateğinize ihtiyacım var.Şimdi ekran kartı hariç sistemi değiştirdim,siğarişleri verdim 3-5 gün içinde kuruluma geçeceğim.Biraz araştırma yaptım anakart değişinden sonra format atmanın sağlıklı olacağını ilerde olası garip sistem hatalarının önüne geçmek amacı ile temizinden format atın diyorlar.Oyun performansı açısından biraz baktım windows 10 öneren var 8.1 öneren var 7 öneren var. Benim şimdiki sisteme hangisini kurmam yararıma olur.Şu ana kadar win7 kullandım 10 a geçeyim mi

Anakart msı b450 pro m2

İşlemci amd ryzen 5 2600 3.4

Ekran gtx 1050 TI

Ram corsair vengeance lpx 8gb dd4 3000 mhz

• Windows 10 64 bit kurun. SSD yoksa ileride SSD de alın ve Windows'u SSD'ye kurun.
  • ssd yi 120 gb 150 tl civarı ikinci el alsam ve direk ona kursam windows u olur mu.ssd nin 120 gb olması ve ikinci el olması bana ilerde sorun çıkartır mı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FQMicro-ice -- 10 Ocak 2019; 0:52:15 >
  • Overclock yapabiliyorsanız yapın yakında ryzen3 çıkıcak galiba süper işlemciler geliyor ucuz gibi görünüyor direk ona geçersiniz.
    Yada ikinci el 300-350 liraya 8 çekirdekli fx 8300 8320 8350 gibi işlemciler bulabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.