Şimdi Ara

Skylake İşlemcilerde Güvenli Voltaj Sınırı Nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
230
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İmzamdaki sistemi kullanıyorum. Yakında gtx 1070' e yükseltmeyi düşündüğüm için overclock yapıyorum limitimi görebilmek için. Normalde şuan overclocklu kullanmıyorum aslında. Overclocku offset modda yapıyorum. Yani sabit voltaj vermiyorum. İşlemci az kullanıldığında normalde de olduğu gibi voltaj düşüyor. Bu overclock sadece gtx 1070' i oyunlarda beslemek için bu arada. Oyun dışında bir amacı yok. Tüm çekirdekler 4.6 ghz hızında maksimum vcore 1.312 voltta çıkacak şekilde stabilite yakaladım. Tabii düşük kullanımda kullanımda bu 0.9 küsür voltlara kadar iniyor. 4.7 ghz hızında da stabilite yakaladım ama boşta 1,008 volt, yüklenildiğinde 1,376 volta kadar çıkıyor. 4.6 ghz 1,312 voltta hele ki offset modda olduğundan uzun vadede bir sıkıntı çıkacağını hiç sanmıyorum. Ama sizce 4.7 ghz hızına çıkmalı mıyım? Offset modda olmasına rağmen 1,376 volt uzun vadede problem çıkartabilir mi? Bu arada sıcaklık açısından sıkıntı yok. 4.7 ghz biraz ucu ucuna gerçi ama oyunlarda 70 dereceyi bulması nadir oluyor. İnternette araştırınca her kafadan ayrı bir ses çıktığını farkettim. Burada da öyle olacak muhtemelen. Yeni bir mimari olduğundan kimse yıllarca belli bir voltajda kullanmadı henüz. Ama yine de bir fikrinizi alayım dedim. 1.35 volta kadar sıkıntı yok diyen de var 1.52 ye kadar yok diyen de. 1.3 bile diyen var. Bilemedim.

• 1.4000 Vcore

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.312 v'de 4.6 çok iyi bir değer.
    Benim 4.3 1.35 v'de, 4.4. ise anca 1.37'de oluyor.
  • catastrop kullanıcısına yanıt
    Şansima fena olmayan bir işlemci cikti hakaten. Ben de belami ariyorum iste hala :D cok arada kaldim 4.7 de gider mi diye ama.. cikmam herhalde.

• An itibariyle 1070 aldim. Bakalim ne kadar kaldirabilecek islemci.

• Bence zorlama bu değerler iyi. Arkadaşımın PC de uğraşmıştık biraz onda 4.6 GHz 1.38v de zor gördük
  • 6600K 4.4 Ghz 1.35V

Sogutucum orta karar o yüzden daha yukarıyı zorlamıyorum...

1.312V 4.6 Ghz gayet iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal dogan -- 17 Şubat 2017; 11:12:53 >
  • kemal dogan K kullanıcısına yanıt
    Allah Allah... Stabil degilim de ben mi fark etmiyorum acaba. Prime 95 de voltaj az gelince kisa surede hemen en az bir cekirdek calismayi durduruyor. Prime 95 de bikac saat cekirdekler durmadan calisiyor mu ona bakiyorum ben sadece. Internette baktigimda islemcisi takoz cikmayan herkesin en az 4.5 ghz a ciktigini goruyodum. Turkiyede tirt islemcileri mi sattilar nedir. Bu arada 1070 i zar zor besliyorum 4.6 ghz ile. 1070 alip 1080p de kullanacak olan varsa en az 7600k alsin asagisi kurtarmiyor. 240 lik sivi sogutucum olsa herhalde 4.7 yi zorlamayi deneyebilirdim de boyle cok ses yapmaya basliyor sogutmak icin. 4.6 da birakacagim muhtemelen. Bu arada cache overclock oyunda bi isime yarar mi? Voltaj deismeden cikabiliyosam cache de cikabilirim bi ise yariyacaksa. Ayrica kac volta kadar guvenlidir sorusuna net mantikli bi cevap veren cikmadi hala.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 17 Şubat 2017; 13:27:49 >
  • Eğer Gpu kullanımı düşük ise grafik ayarlarını yükselt yada çözünürlüğü arttır.

• Bgrn7 kullanıcısına yanıt
    Yok gpu kullanimi cok nadir dusuyor o da witcher 3 gibi islemci icin kazik bir oyunda. O konuda derdim yok da islemci kullanimi tavanda hep. 980 varken o kadar cikmazdi hic. Bir de islemci oyunu ilk actigimda ilk bir iki dk ayak uyduramiyor. Fps droplari oluyor aniden %100 bindiginden.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.