Şimdi Ara

Sizce bu sistem nasıl uyumlu mu? 60-90bin arasında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi forumlar önce sistemi yazayım sonra yapacağım işleri anlatayım ona göre cevap verir hem sistem kendi içinde uyumlu mu hem de yapacağım işler için uygun ve farklı önerilerinizi yazarsanız sevinirim.

AMD Ryzen 9 7900 3.70 Ghz 12 Çekirdek 76MB AM5 5nm İşlemci (7900X de olabilir)

MSI Mag B650 Tomahawk WiFi 6600mhz(OC) M.2 AM5 DDR5 ATX Anakart (anakartlardan anlamıyorum. daha iyi bir önerinize açığım benim için önemli olan ilerleyen zamanlarda anakartın üzerindekileri güncelleyebilmek)

Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti Windforce OC 12G 12GB GDDR6X 192 Bit Ekran Kartı

G.Skill 64GB(2x32) Trident Z5 RGB Silver 6000mhz CL32 DDR5 Ram (ben öyle RGB ışıklı bir şey istemiyorum aslında) 

Samsung 2TB 990 PRO w/Heatsink Okuma 7450MB-Yazma 6900MB M.2 SSD (daha uygun ve iyi performansa açığım)

Asus GT502 V2 Tempered Glass Beyaz USB 3.2 ATX Mid Tower Kasa (rgb ışıklı olmasın düz şık bir şey istiyorum öneriye açığım) 

Asus 1000W ROG STRIX 1000W Gold Aura Edition 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı (hiç anlamıyorum daha ucuz öneriye açığım)

Asus ROG RYUO III 240 ARGB White Edition 240 mm Intel(1700p)-AMD Uyumlu Sıvı Soğutucu (en ufak bir fikrim yok öneriye açığım)

Arkadaşlar ben grafik ve video işleriyle uğraşıyorum Photoshop, After Effects, Premier, Illustrator vb. uygulamalar kullanıyorum bunun yanında bu yeni alacağım sistemle Bleder gibi bir 3d program öğrenmek istiyorum. Bunun yanında arada Age of emp. 4 falan oynuyorum.

Şuan elimdeki sistem artık çalışılamaz duruma geldi:

intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 v3 @ 2.40GHz  2.40 GHz

48,0 GB Ram 

Quadro 4200k 

Hp z840 ve performansı çok düşük 

Yanıtlar için teşekkürler 103bine resimdeki sistemi aldım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dersimo62 -- 18 Haziran 2023; 23:9:6 >

• size hem grafik gücü hemde işlemci gücü lazım size tavsiyem şu şekilde olucaktır

https://www.gaming.gen.tr/urun/293200/noctua-4080-amd-ryzen-5-7600-asus-geforce-rtx-4080-noctua-oc-16gb-16gb-ram-1tb-m-2-ssd-gaming-bilgisayar//

Özelleştire bas

SEAGATE Barracuda ST2000DM008 2TB 256MB 7200Rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk

AMD Ryzen 9 7900 5.4GHz 12 Çekirdek 64MB Önbellek Soket AM5 İşlemci

Asus Tuf Gaming B650M-PLUS WiFi 6400MHz(OC) DDR5 Soket AM5 M.2 HDMI DP Anakart

ADATA XPG Lancer RGB 32GB (2x16GB) DDR5 5600 MHz CL36 Ram (AX5U5600C3616G-DCLARBK) × 2 64 gb yapın

WD Black SN750 2TB NVMe 5150MB Okuma / 4850MB Yazma M.2 SSD

ASUS ROG STRIX 1000G 80+ Gold 1000W Full Modüler PSU

83.933,51 ₺ Tutuyor

• Unreal Engine için makinayı güçlendiriyorum.

Eğer soğutucusu için iyi para harcamayı düşünmüyorsanız 7000 serisinin x modellerinden uzak durun soğumuyorlar.

Ryzen 9 7900, x modeli ile aradaki fark çekirdek bile çitlemez. 7900 ile 7950x arasında yaklaşık bir ryzen 2700x kadar fark var. ancak iyi bir soğutucu ile aldığınızda fiyat farkı neredeyse bir 7900 daha ediyor. Değmez.

Yani ryzen 9 7900 içinde gelen soğutucu ile birlikte rahat rahat kullanabileceğin bir işlemci. ekstra soğutucuya gerek yok.

MSI iyi bir marka olabilir, geçen şirkete 10 tane ekran kartı aldık, teknik destek bulamadık. 25 senelik Asus kullanıcısı olarak Asus öneririm

Asus Prime X-670-p ana kart aldım seçme sebebim üzerinde 3 adet m.2 slotu olması. Yurt dışında pek parlak inceleme yok. Birden fazla m.2 kullanacağım için f/p olarak bunu tercih ettim uzun vadede göreceğiz bakalım. İlk nesil AM5 kart olduğu için çok uzun vadeli bir beklentim yok.

Ekran kartı olarak 3060 var 12 gb.

Tavsiyem nvidia için TI modellerden uzak durun (En üst model değil ise). TI modeller oyuncudan daha fazla parayı nasıl kopartırız ürünleridir. Tasarımcı olarak bunlar sizi ilgilendirmiyor. Sizin önceliğiniz kartın üzerindeki ram. Keşke AMD kartlar da belli olgunluğa erişip endüstri desteği alsalar ancak, profesyoneller olarak NVIDIA kullanmaya mecburuz.

Yani 4060 24 gb (böyle bir model yok) 4070 12 gb dan yeğdir. Blender, Daz vb bu sistemlerde GPU rendere geçtiğiniz zaman, sahne büyüklüğüne göre GPU ramı önem kazanıyor. Çünkü sistem out of gpu ram dedimi, gpu üstündeki ramları kafamıza göre değiştiremiyoruz.

Bu yüzden sizin işiniz için 4070 ile 4070 ti arasında fark yok. Fazla para ödemeyi gerektirecek bir şey de yok. Ama gidip 3090 alırsan 24 gb gpu ramın olur. İşlemci kapasiteleri de aşşa yukarı aynı (Gpu render için kaynak bulamadım) oyun performansları aynı ancak ram kapasitesi çok yüksek, çok karmaşık sahneler render edebilirsin.

Diğer seçenekte 4090 , bulduğum benchmarklara göre 3090 ile 4090 arasında iki kat fark var gpu renderingde. Tabii fiyatıda ona göre.

Haticenin neticesi. RTX 3060 (12 gb) işini görür. bir sonraki step 3090 (bazı ucuz modeller var niye ucuz bilmiyorum detaylandırmak lazım) sonraki step 4090, yani bunlara harcadığın para, kullanmak istediğin yerlerde sana maximum fayda sağlar. Gözümüz hep ramda olacak, önce paramıza göre ne kadar gpu ramı alabiliyoruz. Ramdan asla taviz vermiyoruz.

Ayrıca CPU üstündeki gpu senin quadro kadar kapasitesi olan bir kart. 2d işini her halükarda görür. Muhtemelen age of empires da oynatır.

Ram konusunda bende kararsızım, cpu ile anakartı aldım param bitti, önümüzdeki ay ramları alacağım. Corsairciyiz de AM5 ram yok 2 x 32 istiyorum. Ramların çok ucuk kaçık olmasına gerek yok aradaki performans farkı %2 %3 verdiğin paraya değmiyor. Soğutuculu güzel bir ram olsun yeter.

M.2 meselesine gelince. Bir tane iricik HDD alıp bunun içine yedekli gidiyorum. Yani patlarsam geri döneceğim bir düzenim var. Bu yüzden gönül rahatlığı ile falanyum marka SSD m.2 alabiliyorum. Henüz bir arıza içe karşılaşmadım. Aradaki fiyat farkını karşılayabilecek bir fayda göremiyorum.

Şirkette Samsung SSD de var. Çin malı falanyum markada. Arızalı çıkan baştan çıkıyor, şu ana kadar uzun vadede bozulana denk gelmedim. Tek sıkıntı ADATA marka 512 gb ssd almıştım. Inanılmaz yavaş yazma hızı var. Bu yüzden ADATA markasını, alış veriş listemden silmiş bulundum.

750W psu gani gani yeter, bundan sonrası keyfe keder. Garanti istiyorsan, arkasına bir KGK al, voltaj dalgalanmasına karşı korursun.

Kasa olarak bende ximatek talon var o yüzden kasa almayacağım, PSU ile birlikte geliyor, ancak eski sistem oğlana gidiyor, onun için araştırma yaptım, ön tarafı MESH kasa alın, ön tarafı tamper camlı kasalar soğumuyor şekli güzel olabilir, ancak hava alması lazım.

Toplarsak

Ryzen 9 7900

Asus Prime X-670-p

Rtx 3060 12 GB ekran kartı

Mesh Kasa

750 watt PSU

2 x 32 GB AM5 Ram

Toplarsak AM5 platformu çok yeni, dolayısı ile aldığımız ana kartlar ve ramlar en iyi ihtimalle eh seviyesinde olacak. Piyasa nın sıkıştığınıda düşünecek olursak sonraki jenerasyon çok daha iyi olur diye tahmin ediyorum, imkan olsa beklerdim lakin hem benim oğlanın limitleri doldu. Dolayısı ile bu para harcanacak, ciddi ciddi AM4 te kalmayı düşünüp hesapladım, risk almak daha mantıklı geldi.

Kişisel görüşüm önümüzdeki süreçte, gerek M.2 yaygınlaşması, gerek artan performans ve sıcaklık nedeni ile, ana kart, GPU ve kasa tasarımlarında radikal değişikliğe gidileceği. Mevcut düzen soğutma için ideal değil. 40 sene öncesinin gereksinimlerine göre kurgulanmış bir senaryoyu sürdürmenin bir anlamı olmadığını üreticilerde görecek.

Bu yüzden fazla coşmadan makul takılmak en iyisi. Tabi gönül isterki threadripper yolunda yürüyelim ancak o başka bir level...

• Photoshop, After Effects, Premier, Illustrator vb. uygulamalar için

13700/13700k, 7900 dan daha iyi

• İntelin 13. nesilleri ,7000 serilerinden bu programlarda öndedir,fakat anakart ilerisi için işlemci upgradesine, izin vermeyecektir.Çünkü ,intel 14 nesilde soket değiştiriyor.

Bu nedenle 7900 ile gidin .Muhakkakki,bi nesil falan sonra inteli rahat yakalar,hatta geçebilirsiniz.Bi de intel için sıvı soğutma masrafınızda olacaktır.

Seçtiğiniz anakart ,mükemmeldir. Hiç bozmayın.

1000 watt power falan çok çok fazla. 750 watt kafi,ama ilerde e.kartını güçlendirebilerseniz, fazla watt iht. olabilir O nedenle şimdiden bi 850 watt olsun.Ve ATX 3.0 olsun.4070 Ti için kablo probleminiz olmaz.

https://www.akakce.com/power-supply/en-ucuz-msi-mpg-a850g-850-w-fiyati,233906281.html

Tek 2 TB SSD almayın. Bozulursa herşeyinizi kaybedersiniz. Bi tane 500 lük bi tane 1 lik ,veya 2 tane 1 TB lık alın. 990 pro ya da ihtiyacınız yok .980 pro kafi. Aradaki farkı zaten hissedemezsiniz bile.

https://www.akakce.com/ssd/en-ucuz-samsung-1-tb-980-pro-mz-v8p1t0bw-m-2-pci-express-4-0-fiyati,1000322946.html

7900 ün üzerindeki stok soğutucu kafidir. Sıvı soğutma falan almayın.

Kasa çok pahalı Bu da işinizi fazlası ile görür. Antec, bu işte uzmandır ve yılların kasa imalatçısıdır.

https://www.akakce.com/bilgisayar-kasasi/en-ucuz-antec-p120-crystal-fanli-atx-oyuncu-kasasi-fiyati,16368433.html

Seçtğiniz Asus kasa gibi bu da sanırım fansız geliyor. 2-3 adet 120 mm ışıksız fan alır takarsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 19 Haziran 2023; 4:55:53 >

• Magazaya gittim ve 103bin lik bir şey aldım. Yorumlarınız için teşekkürler. Umarım mantıklı bir seçim yapmışımdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Çok abartmışsınız ve önü tıkalı bi sistem almışsınız, bu paraya.Ama parayı veren sizsiniz,güle güle kullanın.

Bi de 13900K yı , 280 mm sıvı soğutucu ile zor soğutacaksınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi 65 -- 19 Haziran 2023; 4:55:20 >
  • dersimo62 D kullanıcısına yanıt

güzel sistem

ekran kartını fazla abartmışsın

madem para sorunu yok anakartı neden Z790 almadın

• Açıkcası çok anlamıyorum anakartdan. Bu sistem hazır sistemdi normalde aklımdada yoktu. Gittik adam abi 80 i buna vereceğine 96 ya bu var al pişman olmazsın dediler baya bi anlattıldı bende yazdıklarınızı okudum. Ekran kartı 24 GB görünce de açıkçası gönlüm kaydı.taksitle 103.300 e geldi.

Aldıktan sonra fark ettim benim monitörler display ve bunda tek display girişi var oradan bir pişmanlık duydum. Onun dışında başka ne eksiliği var bilmiyorum

Benim önceki PC 14 yıl idare etti bu da bana 5-7 yıl idare etsin güzel para kazanırsam intellin yeni serisine geçerim. Uzun yıllardır takip etmiyordum.

• Ne önerirdiniz

• dersimo62 D kullanıcısına yanıt

vatan pc + intel 13.nesil sistem ultra kombo çöp g.o

yedigin kazıgı anlaman için atıyorum birebir aynı parçalar aradaki makas fark 7000

Sizce bu sistem nasıl uyumlu mu? 60-90bin arasındaıtopya | gaming ürünler ve bilgisayar bileşenlerinin yeni dünyası
    AFK-TWO/Intel Core i9 13900K/ASUS TUF GAMING GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB/32GB DDR5/1TB NVME M.2 SSD/Geforce RTX RayTracing PC |ITOPYA.COM
    https://www.itopya.com/afk-two_h23163

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 20 Haziran 2023; 14:15:53 >
  • Hayırlı olsun, bende ramı bu gün taktim boot ettim makinayı, arka tarafta ue5 light bake ediyor. (cpu load %80) bende bu mesajı yazıyorum. Valla şıkır şıkır. Benim ana kart için özellikle amazonda çok eksi yorum vardı, biraz yousef ettim ama xmp ramla bile şakadanak olmasada takadanak çalıştı. Lakin şunu anladım ryzen 7 2700x 32gb ram kasıyormuş arkadaş. Chrome un tepkileri bile değişti...

Intel sever kişi değilim, yani son 15 senedir intel cpu düşünmedim bile, ama AM5 + DDR5 epey ekşi. Bu yüzden çok da yadırgamıyorum. Bizim gibi upgrade yapan biri olmadığınız için sorun olacağını düşünmüyorum. Tek sıkıntı kasa nefes almıyor.

Aşağıda detayı var.

Sizce bu sistem nasıl uyumlu mu? 60-90bin arasındaDonanım Arşiviyoutube
    Kasa tercihinde bulunurken belki Fiyat Performans belki de farklı nedenlerden ötürü kasasının önünde mesh ızgara veya sağı solu altı üstü hiçbir yerinde hava alacak kanal yok ise bu videoyu işte bunun için hazırladım. Evde kullandığım matkabım ile kasanın önüne estetik delikler açarak kasamın önden hava almasını sağladım ve bu sayede yazın bu kurak sıcaklarda bir nebzede olsa kasam daha serin çalışacak. Kasamın önüne delik uygulaması yaparken iç kısma fanlar ve sistem tozlanmasın diye iç kısma toz filtresi görevi gören mesh ızgara da ekledim. Çok yararlı bir video olduğunu dşüünüyorum. Teknik Destek İçin: https://bit.ly/DA-Forum Facebook - https://www.facebook.com/donanimarsivi Instagram - https://www.instagram.com/donanimarsivi Twitch - https://www.twitch.tv/donanimarsivitv Twitter - https://twitter.com/donanimarsivi
    https://www.youtube.com/watch?v=6rDwGcQMNrc

Diğer konu ram az. Sonradan upgrade edersin artık. Güle güle kullan.

• asko56 kullanıcısına yanıt
    Orasi muhtemelen itopya + attigin linkteki pcyi almis zaten adam taksitle 103 olmus demis
    Okumadan etmeden atlamissin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.