Şimdi Ara

Siz olsanız basketboldaki bütçeyi ne yaparsınız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
1.900
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilindiği gibi basketbolun senelik 30 milyon euro bütçesi bulunuyor..Benim şahsi fikrim, klübümüz, futbol takımını genç ve max 1-1.5 milyon euro maaşlı yetenekli futbolculardan oluşturup, bu seneden itibaren ilk olarak basketboldaki giderleri kısarak aynı başarıyı sağlamaya çalışmalı..Euroleague'i kazandığında getirisi 1 milyon euro, senelik 30 milyon euro bütçe ayırırsan kalkınabilmen mümkün mü, Aziz'in futboldaki beceriksizliği örtme çabasından başka birşey değildi bu ve değişmeli diye düşünüyorum..Bakın 1 milyon euro geliri olan bir spor branşında, futboldan aşağı yukarı milyar euroyu geçen geliri olan klüpler olan Real Madrid ve Barcelona'yla neredeyse aynı bütçeyi ayırıyoruz..Bu Ali Koç'un seçim öncesi ağzından düşürmediği ''sürdürülebilir değil'' durumunun en net örneği değil midir?Siz olsanız basketboldaki bütçeyi ne yaparsınız?

• Taraftarı memnun eden, gururlandığımız tek şube orası, onu da mı kapatalim veyahut bitirelim ? Basket şubesi bütçesini düşürünce Futbol şubesi başarıdan başarıya koşmayacak.

Euroleague şampiyonluğu 1 milyon Euro denerek küçümsenecek bir şey değil, prestij meselesi bu. Türkiye'de sadece sende olan, Türk Spor tarihinin en büyük başarılarından biri.

Zararı şube kapatarak veya basarili subedeki bütçeyi düşürerek değil, daha doğru transfer politikalarıyla azaltırsınız, aksı takdirde Basket şubesini kapatırsın futbol takımına alacağın yeni bir Slimani, Ayew, Benzia üçlüsüyle o para yine buhar olur
    Ben Futbol bütçesini daha da kısardım.

Hiçbir futbolcuya 2 milyon eurodan fazla maaş verilmeyecek
    Alt yapı devrimi olacak genç oyuncular ile yol yürünecek.
    Taraftara başarı için sabredin denilecek

Bunları yapmayıp bir baltaya sap olamayan futbol takımı için basketin parasını kısmak ülke sporuna ihanet olur
    Avrupa'nın en iyi üç takımından birisin çünkü Avrupa'da en çok para harcayan üç takımdan birisin. Sorun şu ki, senin harcayacak paran yokken bu paraları harcıyorsun. Fenerbahçe için mali yasalar uygulansa tüm mallarının tasfiye edilmek üzere kayyıma devri, sonra da kapatılması gerekir.

Şu gerçeği ne zaman anlayacaksınız, futbol da kısılacak, basket de, bilmem ne de. KULÜPTE PARA YOK. BURAYA HARCANAN PARA DA GERİ ASLA GELMİYOR. FUTBOLDA EN AZINDAN DÖNDÜRME İHTİMALİ VAR BAŞARIYLA, BURADA O DA YOK.

Ha ben çok büyük bir basketbol aşığıyım filan diyenler ceplerinden 30 milyonu çıkartıp ödeyeceklerse, zararları karşılamayı taahhüt edeceklerse eyvallah. Yoksa konuşmaya da hakkınız yok. Olmayan parayı harcıyoruz çünkü. Paranız varsa verin. Yoksa yapılması gerekenler yapılmalıdır. Bunun da ne olduğu bellidir.
    Konuyu açan arkadaş çok mantıklı bir konuya değinmiş, fakat bazı duygusal fanatikler olayı yine tersinden tutup konuşmuş :)

Öncelikle Basketbol şubesine harcadığınız paralar cepten gidiyor, başarıya rağmen kazanç sağlanmıyor. Futboldaki gibi başarıdan ciddi bir gelir sağlanmıyor, futbolda 2 kere şampiyonlar ligi yarı finaline gidin dünya üstündeki çoğu sponsorluk kapınıza dayanır, futbolcularınız müthiş paralara transfer olur vs vs sizi maddi olarak toparlar...Basketbolda sponsorluklara rağmen o geri dönüş sağlanmıyor.

Bu şekilde sürdürülebilir bir model olmaktan çıkıyor, ya bütçeyi kısacaksınız ya gelirleri arttıracaksınız diyeceğim kaç yıldır başarılı ilerleyen kulübün sponsor gelirleri ortada...

Zaten batık olan bir kulübün, ekstra zarar eden bir şubesinin başarılı olmasının pek önemi kalmıyor. Şube kar etmeyi geçtim daha maliyetini karşılamıyor bu şekilde nasıl olacak kimse yazmıyor ? :) Fakat duygusallık taraftarlık üzerinden giden taraftar mangalda kül bırakmıyor.

Daha geçen günlerde toplanan bağışlar bile basketbol şubesinin giderlerini karşılamıyor, adamlar ne yapacak bu şekilde ? Karşı çıkanlar çözüm yazsın, merak ediyorum...
    Bugün Avrupa'nın en iyi üç kulübünden biri haline gelmiş, EL'de markalaşmış, her oyuncunun oynamak istediği, neredeyse her sene NBA'e oyuncu gönderen takımı yok sayıp hala koca spor kulübünü sadece futboldan ibaret sananlara inat, futboldan kısıp tüm amatör şubelere daha fazla destek olunmalıdır.
    Maalesef marka ve reklam konusunda basketbol takiminin ne kadar isim yaptiginin farkinda olmayan cahil arkadaslar toplanmis yine.

Polonya da yasiyorum amerikan bi cocukla basketbol oynarken sadece bilekligimi gorerek tuttugum takimin Fenerbahce oldugunu tahmin etti .
    Twitter toplam etkilesimde nba takimlarinin dahil oldugu listede her ay ilk 5 teyiz.
    Real madridle Barcelonayla oynadigimiz maclarda futbol takimlarindan 2-3 kisi kesin gelip izliyor .Pique’yi hatirlayabildim mesela .
    Futbol takimina bu kadar isim yaptiran bi olusumu kucultmek niye?
  • Taraftarı memnun eden, gururlandığımız tek şube orası, onu da mı kapatalim veyahut bitirelim ? Basket şubesi bütçesini düşürünce Futbol şubesi başarıdan başarıya koşmayacak.

Euroleague şampiyonluğu 1 milyon Euro denerek küçümsenecek bir şey değil, prestij meselesi bu. Türkiye'de sadece sende olan, Türk Spor tarihinin en büyük başarılarından biri.

Zararı şube kapatarak veya basarili subedeki bütçeyi düşürerek değil, daha doğru transfer politikalarıyla azaltırsınız, aksı takdirde Basket şubesini kapatırsın futbol takımına alacağın yeni bir Slimani, Ayew, Benzia üçlüsüyle o para yine buhar olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lord Joker. -- 14 Mayıs 2019; 21:17:41 >
  • T*lgay adlı şahısa verilen parayı obra hocama verirdim 1 uzun daha alsın.
  • Kendi kendine dönsün, zarar etmesin yeter. Becerilemeyecekse kapatırdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lord Joker.

Taraftarı memnun eden, gururlandığımız tek şube orası, onu da mı kapatalim veyahut bitirelim ? Basket şubesi bütçesini düşürünce Futbol şubesi başarıdan başarıya koşmayacak.

Yanlış anlaşılmasın, ben asla hiçbir branşın kapatılmasını istemiyorum..Benim demek istediğim, her branş aşağı yukarı ne kadar gelir elde etme potansiyeli varsa bütçesi ayrı ayrı hesaplanıp gelir-gider dengesi üzerine yapılanmalı..Şu anda pek prestiji düşünebilecek durumda olduğumuzu da düşünmüyorum..Sadece ve sadece gerek futbolda, gerek basketbolda yetenekli gençleri bulup Ajax, Porto modeliyle hem başarı elde edip, hem de oyuncu satışı yapmayı başarabilirsek Vefaspor olmaktan kurtulabileceğimizi düşünüyorum..Düşük bütçe başarısızlık demek değildir, Ajax'ta Hakim Ziyech 1,389 milyon euro maaş alıyor, Slimani, Soldado, Ayew vs 3,5-4 milyon euro civarında maaş alıyor, bunu sürdürmek mümkün değil..Malesef devre arasında da ders alınmadığı benzeri bir maaşla kiralanan Viktor Moses'ten belli..Yapılan kampanyaya forma alıp ve sms desteğinde bulunan biri olarak boşa gitmemesi adına benim görüşüm böyle..Yıldız olarak da Beşiktaş gibi Adem Ljajic, Talisca gibi maliyeti düşük, şampiyonluk potasına sokacak oyuncular bulmak zorundayız..

• Basketbola ayrılabilecek miktar maksimum 10 milyon Euro'dur, bu da yetenekli bir koçun ellerinde kayda değer başarılar yaşamak için kafidir. Bakın hep söylüyorum, Egehan Arna'nın Guduric'ten hiçbir eksiği yoktu, fiziği dışında. Kızılyıldız'da bile süre alamayan Guduric'in üstüne koç düştü, çünkü adam Sırp. Egehan'ı ise salladı gitti. Yalan mı? Buna birisi çıksın da yalan desin. He çalışmıyor filan diye sanki her gün idmanları takip ediyormuş gibi de poz kesmeyin. Guduric makine mi? Birine değer veriliyor, öteki garbage time bile alamıyor. Obradovic tüm kazandırdığı başarılara rağmen böyle bir insan. Yapacak bir şey yok.

Obradovic geldiğinden beri basketbola harcanan para 150 milyon Euro, elde edilen gelir ise bunun ancak yarısı kadardır. Bu gelirlere Beko, Doğuş, Ülker gibi sponsorların sağladığı paralar, bilet hasılatları, para ödülleri de dahildir. Karşılığında gelen şey ise 1 milyon Euro ödüllü, Avrupa'nın büyük kısmında dahi pek tutulmayan bir spor olduğu için ekonomisi ve marketingi çok küçük olan Euroleague kupasıdır. Bundan da sadece bir tane gelmiştir. Bu sene yine gelmeyecektir misal.

Prestij filan denilmesi de komik, insanların takip etmediği, para vermediği sporda başarılı olmanın ne gibi bir prestiji olabilir? Şu basketboldaki başarıların Melek Hu'yla ETTU CUP'ı kazanmaktan pek farkı yok. Üstelik insanlar umumiyetle takımda yerli oyuncu olmadığı için bize saygı duymak şöyle dursun, alay ediyorlar. Paramız bitince başarılarımız da bitecek çünkü.

Basketbola para harcayan takımlar iki türlüdür: Rus oligark takımları (CSKA) veya futbolda kâr eden, basketbolda da prestij için rekabet eden, sponsorların aktığı Barca, Real gibi dev kulüpler. Biz ikisi de değiliz. 10 milyon bütçeli, yerli oyuncu yetiştiren, yetenekli yabancılarla hep kafaya oynayan takımlar kurabiliriz. Şube de zarar etmez ve kendi kendini döndürür.

Gerçi siz o zaman gitmezsiniz maçlara. Zarar edilebilir yani yine.

• Ben Futbol bütçesini daha da kısardım.

Hiçbir futbolcuya 2 milyon eurodan fazla maaş verilmeyecek
    Alt yapı devrimi olacak genç oyuncular ile yol yürünecek.
    Taraftara başarı için sabredin denilecek

Bunları yapmayıp bir baltaya sap olamayan futbol takımı için basketin parasını kısmak ülke sporuna ihanet olur
  • Egehan Guduric'in çantasını bile taşıyamaz. Adam onları karşılaştırıyor. Tırışka, savunma olmayan maçta yaptığı sayı ile coşmuşsunuz. Bu karşılaştırmayı yapan gitsin kriket izlesin. Çünkü basketboldan anlamıyor.
  • Konuyu açan arkadaş çok mantıklı bir konuya değinmiş, fakat bazı duygusal fanatikler olayı yine tersinden tutup konuşmuş :)

Öncelikle Basketbol şubesine harcadığınız paralar cepten gidiyor, başarıya rağmen kazanç sağlanmıyor. Futboldaki gibi başarıdan ciddi bir gelir sağlanmıyor, futbolda 2 kere şampiyonlar ligi yarı finaline gidin dünya üstündeki çoğu sponsorluk kapınıza dayanır, futbolcularınız müthiş paralara transfer olur vs vs sizi maddi olarak toparlar...Basketbolda sponsorluklara rağmen o geri dönüş sağlanmıyor.

Bu şekilde sürdürülebilir bir model olmaktan çıkıyor, ya bütçeyi kısacaksınız ya gelirleri arttıracaksınız diyeceğim kaç yıldır başarılı ilerleyen kulübün sponsor gelirleri ortada...

Zaten batık olan bir kulübün, ekstra zarar eden bir şubesinin başarılı olmasının pek önemi kalmıyor. Şube kar etmeyi geçtim daha maliyetini karşılamıyor bu şekilde nasıl olacak kimse yazmıyor ? :) Fakat duygusallık taraftarlık üzerinden giden taraftar mangalda kül bırakmıyor.

Daha geçen günlerde toplanan bağışlar bile basketbol şubesinin giderlerini karşılamıyor, adamlar ne yapacak bu şekilde ? Karşı çıkanlar çözüm yazsın, merak ediyorum...

• 3 senedir garbage time dışında adama süre vermezsen tabii ki "Egehan X'in çantasını bile taşıyamaz" olur. Ben basketbolu Örs zamanından beri izliyorum. "OBRAKADABRA HOJAM"cı kitleye göre kıdemli sayılırım yani. Egehan'ı da altyapıdan çıktığı dönemden beri takip ediyorum. Türkiye'nin en yetenekli ve akıllı oyuncularından birisi. Ama üzerine zerre düşülmedi. Defalarca sıvayan Guduric buna rağmen hep süre aldı, inat edildi ve oldu. Egehan için bunların hiçbiri yapılmadı. Guduric geldiğinde Kızılyıldız'da bile çift haneli dakika zor alan bir rol oyuncusuydu. Sadece yetenekli bir star adayı olduğu biliniyordu ve hiçbir şey olmamıştı bu yaşına kadar. Şu anda da halen gelebilmiş değil istenilen yere mesela.

Benim dediğim şu, çocuğun adı Egehanic olsaydı şu anda Obradovic her maç 30 dakika süre veriyordu çocuğa. Buna adım gibi eminim.
  • Bugün Avrupa'nın en iyi üç kulübünden biri haline gelmiş, EL'de markalaşmış, her oyuncunun oynamak istediği, neredeyse her sene NBA'e oyuncu gönderen takımı yok sayıp hala koca spor kulübünü sadece futboldan ibaret sananlara inat, futboldan kısıp tüm amatör şubelere daha fazla destek olunmalıdır.
  • melkor23 kullanıcısına yanıt
    Avrupa'nın en iyi üç takımından birisin çünkü Avrupa'da en çok para harcayan üç takımdan birisin. Sorun şu ki, senin harcayacak paran yokken bu paraları harcıyorsun. Fenerbahçe için mali yasalar uygulansa tüm mallarının tasfiye edilmek üzere kayyıma devri, sonra da kapatılması gerekir.

Şu gerçeği ne zaman anlayacaksınız, futbol da kısılacak, basket de, bilmem ne de. KULÜPTE PARA YOK. BURAYA HARCANAN PARA DA GERİ ASLA GELMİYOR. FUTBOLDA EN AZINDAN DÖNDÜRME İHTİMALİ VAR BAŞARIYLA, BURADA O DA YOK.

Ha ben çok büyük bir basketbol aşığıyım filan diyenler ceplerinden 30 milyonu çıkartıp ödeyeceklerse, zararları karşılamayı taahhüt edeceklerse eyvallah. Yoksa konuşmaya da hakkınız yok. Olmayan parayı harcıyoruz çünkü. Paranız varsa verin. Yoksa yapılması gerekenler yapılmalıdır. Bunun da ne olduğu bellidir.
  • Kulüp basket şubesini kapatmamalı. Kapatacaksa kadın basketbol, erkek ve kadın voleybol şubelerini kapatmalı.
    Erkek basket bütçesini ise yapılan reklam, kampanya vb. Şeylerle dengelemeye gitmeli olmazsa bütçeyi düşürmeli.
  • Artık orada bir marka olmuş takım var, değil 30 50 milyon euro yapılmalı. Gerekirse futbol takımından kıssınlar hiç olmazsa Frey ve Ayew'e gidecek para daha iyi oyunculara gider.
  • Basket subesinin butcesi yeniden duzenlenmelidir. Bir de benim kafa biraz eski kusura bakmayin ama ben Fenerbahce'de (tum branslarda) Turk/yabanci dengesi gormek istiyorum. Futbolda 6/5 Baskette 3/2 gb (cogunluk yabanci olabilir ama hepsi yabanci olunca garip oluyor sahsi dusuncem). Fenerbahce nin varsa kaynagini Turk insanina yatirmasindan yanayim. 80 milyonluk ulkede ufak yatirimlarla yildiz oyuncu bulamamamiz imkansiz. Bununla ilgili planlari projeleri ve yatirimlari gorelim.

O komili midir nedir onu da hala niye tutuyorlar bilemedim. 20 tane yabanciyla dolduracagina 2 yabanci al , oyunu gerekirse onlarin uzerine kur (bi Alex, Hagi gb) digerleri de gorev adami olsun, genc olsun, futbola ac olsunlar ac.. Bence konu sahibinin dedigi sekilde olmaz. Kaliteli adam, veya gelecegi olan yabanci adam 1 1,5M icin Turkiye ye gelmez. O sebeple az ama oz yabanci almali. Onlara da ver 5-6M maas kisi basi gerisini alt yapi ve Turk futbolculara dagit.
  • Maalesef marka ve reklam konusunda basketbol takiminin ne kadar isim yaptiginin farkinda olmayan cahil arkadaslar toplanmis yine.

Polonya da yasiyorum amerikan bi cocukla basketbol oynarken sadece bilekligimi gorerek tuttugum takimin Fenerbahce oldugunu tahmin etti .
    Twitter toplam etkilesimde nba takimlarinin dahil oldugu listede her ay ilk 5 teyiz.
    Real madridle Barcelonayla oynadigimiz maclarda futbol takimlarindan 2-3 kisi kesin gelip izliyor .Pique’yi hatirlayabildim mesela .
  • bence futbol takımından kısıp basketbola kaynak aktarsınlar,üzmekten başka bişey yaptığı yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: towyedi

Maalesef marka ve reklam konusunda basketbol takiminin ne kadar isim yaptiginin farkinda olmayan cahil arkadaslar toplanmis yine.

hayatında oturup 5 dakika basketbol maçı izlememiş sığırlar yapıyor zaten öyle yorumları hocam çok da takılmamak lazım. Adam billur geçer gibi basketbol branşını küçümsüyor allah akıl fikir versin.
  • Benim bildiğim iki şube arası para aktarımı yapılamıyor.
  • Şuan yönetim ve futbol ekibinin tutunacak tek dalı basketbol şubesi.Taraftar şuana kadar sporting taraftarı gibi antreman tesislerini basıp futbolcuları ve yönetimi falakaya yatırmıyorsa basket şubesi sayesindedir.Birde onu kapatırsak yada küçülürsek klup yetkilileri kaçacak delik arasın.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.