Şimdi Ara

Sivas katliami, Aziz Nesin ve biz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
3
Favori
2.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Basliktaki "biz"den kastim Müslüman olmayanlar, yahut herhangi bir dine mensup olmayanlardir. Asagida paylasacagim videoda Aziz Nesin'in düsüncelerinin tümünü paylasan bir birey olarak, verilecek cezanin bu mu olmasi gerektigini sorguluyorum. Aziz Nesin, "Düsünceye, karsi düsünceyle karsi gelinir. Asarak, keserek, hirlayarak bu yapilmaz; uygarligin geregi budur" diyor özetle. Diger taraf ise "Sivas Aziz'e mezar olacak".

Kimsenin inancina karsi bir hasimligim yok, saygim da sonsuz. Ancak Vakit mi Akit mi adi da neydi tam cikaramadim, bir "gazete"gecen günlerde bu katliamdan birkac resim yayinlamisti ve gazetenin okuyucularindan da bu habere büyük destek verilmisti.

Konunun sorusu su: Düsünce her ne konuda olursa olsun ters düsüyorsa, bunun cezasi, videoda da söylendigi gibi "cehennem atesi" mi olmalidir? Türkiye ille bir grup istiyor diye "Müslüman Türkiye" mi olmalidir?

Üsluba ve ifadelere dikkat edilmesi dilegimle.

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Belki tekerrür edecek ama, insan sevgisinin ve saygısının daha önemlisi sağlıklı bir iletişim sürecinin varlığı varılabilen eğitim düzeyi ve birikimi ile paralellik arz ediyor bence.

Şu gün şu an Türkiye hazır mı birtakım sorulara, o gün hazır değil miydi, bunları acı da olsa yaşayarak tecrübe ettik.

Ekleme:
    O gün Sivas'taydım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ömer -- 18 Ağustos 2012; 13:31:42 >
  • Belli bir kesime dahil olanlar her türlü ortamda her türlü düşünceyi, yorumu aktarabiliyor, bu düşünce karşı kesimi gerek mantıksızlığıyla gerekse haksızlığıyla rahatsız etmesine rağmen bu karşı kesim, bu belli kesime ait güruha aynı üslupla dahi cevap veremiyorsa burada bir eşitsizlik sözkonusu. Ha, bu kesimin eşitlik istediği ne malum, ayrı bir tartışma konusu ancak her cümlede hazmedilmesi gereken bir demokrasiden bahsedilmesi beni, içine düşülmüş bu paradoksu sorgulamaya itiyor.

Kim garanti edebilir ki bir gün sokakta yürürken bir topluluğun, ne olduğunu fark etmeden üstüme yürümeyeceğini ya da Mumcu gibi aracımın kontağını çevirmemle havaya uçmayacağımı?

İlle öldürmek midir çözüm? Göz mü dönmeli inatla?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ömer

Ekleme:
    O gün Sivas'taydım.

Görmek, duymak ama hiçbir şey yapamamak çok acı olsa gerek. Daha sonra bunları yapanların serbest bırakılması, bu serbest bırakılışın da hayırlara vesile olmasının dilenmesini duymak da daha acı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Serdar

quote:

Orijinalden alıntı: Ömer

Ekleme:
    O gün Sivas'taydım.

Görmek, duymak ama hiçbir şey yapamamak çok acı olsa gerek. Daha sonra bunları yapanların serbest bırakılması, bu serbest bırakılışın da hayırlara vesile olmasının dilenmesini duymak da daha acı...

Ondan sonra güzel yurdumun herhangi bir noktasında bir başkası ile tanışma esnasında nerelisin sorusuna verilen cevap sonrası o yüzde oluşan sessiz çığlık...
  • bunların dinle imanla müslümanlıkla alakası yok.yobaz heryerde yobazdır. dinsizin yobazı yokmu sanıyorsunuz siz? mesela bugün okudum çinde grup seks yapmanın cezası idammış.buyrun burdan yakın...
    islam sadece kendisine tehdit saldırı varken savaşa izin verir... bir sıkıntınız derdiniz sorununuz varsa kininizi yobazlara saklayın islama değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

bunların dinle imanla müslümanlıkla alakası yok.yobaz heryerde yobazdır. dinsizin yobazı yokmu sanıyorsunuz siz? mesela bugün okudum çinde grup seks yapmanın cezası idammış.buyrun burdan yakın...
    islam sadece kendisine tehdit saldırı varken savaşa izin verir... bir sıkıntınız derdiniz sorununuz varsa kininizi yobazlara saklayın islama değil.

Konuda islama karşı bir kin yok, bilakis yobazlara karşı bir serzeniş var. Önce konu anlana, sonra cevap verile...

Ekleme: Kullanılan ifadeler, videodaki o ağzı köpüren güruhun da kullandığı ve beni bu sorgulamaya iten ifadelerdir. İzlenmediyse, ki öyle görülüyor, yorum yapmadan evvel bir zahmet video da izlene...

• Asıl sorun Vakit gazetesinin kafasına sahip olanların oluşturduğu İslam imgesi. O imgeyi İslamla özdeşleştiren bir insan doğrudan İslamdan soğuyor. Dini değerlere duyarlı insanların öncelikle Vakit kafasına sahip insanların İslamiyet için çok kötü, itici bir referans olduğunu görüp önlem almaları gerekiyor.
  • Türk Tarihindeki En Büyük Lekelerden Biri..
    Keşke Olmasaydı..

Yine Türk Tarihindeki En Büyük Rezilliklerden Biri , Bu Olayın Faillerinin Elini Kolunu Sallayarak Dolaşmaları..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sosyal-Sol
    Bu Olayın Faillerinin Elini Kolunu Sallayarak Dolaşmaları..

Bu karara istinaden haşmetli bir devlet büyüğümüz tarafından söylenen "Hayırlara vesile olsun" temennisi de ayrı bir dikkate değer nokta...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sosyal-Sol
    Bu Olayın Faillerinin Elini Kolunu Sallayarak Dolaşmaları..

Bu karara istinaden haşmetli bir devlet büyüğümüz tarafından söylenen "Hayırlara vesile olsun" temennisi de ayrı bir dikkate değer nokta...

O Haşmetli Devlet Büyüklerini Neredeyse Hergün Saygıyla Anıyorum Ama Yinede Az..
  • Konunun yeniden yoruma ve tartismaya acilmasi hususunda gösterilen ilgi ve zahmet icin yönetime tesekkürü bir borc bilirim. Tesekkürler...
  • quote:

Basliktaki "biz"den kastim Müslüman olmayanlar, yahut herhangi bir dine mensup olmayanlardir. Asagida paylasacagim videoda Aziz Nesin'in düsüncelerinin tümünü paylasan bir birey olarak, verilecek cezanin bu mu olmasi gerektigini sorguluyorum. Aziz Nesin, "Düsünceye, karsi düsünceyle karsi gelinir. Asarak, keserek, hirlayarak bu yapilmaz; uygarligin geregi budur" diyor özetle. Diger taraf ise "Sivas Aziz'e mezar olacak".

Kimsenin inancina karsi bir hasimligim yok, saygim da sonsuz. Ancak Vakit mi Akit mi adi da neydi tam cikaramadim, bir "gazete"gecen günlerde bu katliamdan birkac resim yayinlamisti ve gazetenin okuyucularindan da bu habere büyük destek verilmisti.

Konunun sorusu su: Düsünce her ne konuda olursa olsun ters düsüyorsa, bunun cezasi, videoda da söylendigi gibi "cehennem atesi" mi olmalidir? Türkiye ille bir grup istiyor diye "Müslüman Türkiye" mi olmalidir?

Üsluba ve ifadelere dikkat edilmesi dilegimle.

Maalesef eylemin en kötüsü cehaletin toplu halde hareketidir.Bu olayı yaşatanlar gerekli eğitimi almamış,dünyaya at gözlüğüyle bakan ve kendi inancını başkalarının kötülüğü adına kullanan düşünce yoksunu kişilerdir.Ne güzel diyor Sayın Aziz Nesin videoda; İnsan beynini kullanmalı.İşte bunu beceremiyoruz.Daha doğrusu çıkarlar adına kullandırtmıyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Las_Vega$ -- 26 Ağustos 2012; 4:16:24 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Las_Vega$
    Maalesef eylemin en kötüsü cehaletin toplu halde hareketidir.Bu olayı yaşatanlar gerekli eğitimi almamış,dünyaya at gözlüğüyle bakan ve kendi inancını başkalarının kötülüğü adına kullanan düşünce yoksunu kişilerdir.Ne güzel diyor Sayın Aziz Nesin videoda; İnsan beynini kullanmalı.İşte bunu beceremiyoruz.Daha doğrusu çıkarlar adına kullandırtmıyorlar...

Cikari olanlar size, bize de ayni sekilde davrandilar. Insanin akli olduktan sonra onu sadece kullanmak istemesi gerekiyor. Kullanmiyorsa yasadigi hayatin ona yettigi anlasiliyor sadece. Ne yaziktir ki insanlar bununla da yetinebiliyorlar...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Las_Vega$

Cikari olanlar size, bize de ayni sekilde davrandilar. Insanin akli olduktan sonra onu sadece kullanmak istemesi gerekiyor. Kullanmiyorsa yasadigi hayatin ona yettigi anlasiliyor sadece. Ne yaziktir ki insanlar bununla da yetinebiliyorlar...

Haklısınız.İnsan istedikten sonra aklını kullanabilir.Ancak sürü psikolojisi öyle bir benimsenmiş ki insan kendi başına adım atıp yeni olgular düşünemiyor.Bu arada çıkarlar adına kullandırılmıyor derken kastettiğim din tüccarlarıdır.İnsanların inançlarını kullanarak kendi rantlarına rant katıyorlar.O gün orada binlerce kişi vardı.Ama 1 tane bile akıl yoktu...

• Müslümanlık adı altında cahiliye devri Arap adetleri ve düşünce yapısı empoze edildikçe bu memleket asla medeniyetten nasibini alamaz.
    Avrupalı dediğimiz insaların kanlarında nasıl ırkçılık varsa, bu topraklardaki sürünün kanında da yobazlık vardır. Genlerine işlendiği için de asla tamamen kurtulamayız.
  • Anadolu hala çok cahil ve provakasyona açık.
    Yeni nesil aynı hataları yapmaz inşallah.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aziz Nesin misvak tohumları ekmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WirLieBen

Aziz Nesin misvak tohumları ekmiş.

Özel mesaj alımınız kapalı olduğu için buradan yazıyorum, imzanız biraz kural dışı

Font 2 büyüklüğünde en fazla 4 satır,
    Font 1 büyüklüğünde en fazla 7 satır,
    Her ikisini de kullanacaksanız yine 4 satır olabilir.

Not: Sizin imzanız 14 satır.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • her olayı mossad, cia gibi istihbarat örgütlerinin provokasyonu şeklinde görmeye çalışan insanlar o topluluktaki binlerce insanın "yakın şunları, işte cehennem alevi bu" şelindeki bağırışlarına bir açıklama getiremezler. bu barbarlığı tasvip etmeyip, kabullenemeyip onları dışlama açısından aslında iyi niyetli, olumlu bir yaklaşım şeklinde değerlendirilebilir ama gerçeklerin üstünü örtmeye yol açtığından sonuçları itibariyle iyi bir yaklaşım olarak değerlendirilemez. hadi 50 tane provokatör olsun. geriye kalan binler ne olacak. insanlar kahkaha atarak alevleri seyrediyor.

laikliğin istisnasız herkes için bir güvence olduğunu, sadece bir devlet sistemi olarak kalmasının yeterli olmayıp zihinsel dünyada da inşasının gerektiğini bize acı bir şeilde gösteren bir olay. birilerinin menfi propogandalarında iddia ettiği gibi dinden çıkmak falan değildir bu. insanlığın daha doğrusu tecrübelerden ders alan insanların dinsel çatışmalara getirdiği en iyi çözümdür.

aziz nesin örneğinde olduğu gibi eğer dine karşı eleştirel yaklaşım sergileyen insanlara şiddeti normalleştirebiliyorsanız bir gün o şiddetin sizi de bulmasına
    engel olamazsınız.

güncel bir örnek; bugün libya'da bir türbenin selefiler tarafından yıkılması haberini izledim. uzun süredir sufi kökenli akımlara karşı vahabi-selefi anlayışına sahip insanların dünyanın dört bir yanında tehditleri söz konusuydu. kaddafinin devrilmesi sonrası oluşan boşluktan istifade ederek güpegündüz dozerlerle gelip türbeyi yıkıp imamını öldürebiliyorlar ki rejimi ele geçirdiklerini düşünün neler yapabilirler. libya'da, pakistan'da, suudi arabistan'da, afganistan'da ve daha onlarca islam ülkesinde aynı dine mensup fakat farklı islami yaklaşımlara sahip insanlar birbirlerinin kanını helal görüyor. ve bu düşmanlığın izlerini israil'in abd'nin yeryüzünde olmadığı asırlara kadar sürebiliyorsunuz.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.