Şimdi Ara

Site olarak internet almanın daha mantıklı olması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet çoğu sitede uygulanabilir. Zaten aidat ödüyoruz. 75 tl daha fazla öderiz daire başı. Sözleşme vs. olmaz istediğin zaman iptal.

50 daireden 3750 tl para toplanmış olur. Vdsl veya fiber olarak 50 adet hat abonelik alınır bu paraya. Fiber aldığımızı düşünelim. Siteye gelen fiber kablo genelde 10 gigabit upload/download kapasitesine sahip. Vdslde ise burdaki fiberin 3'te biri hızları düşünebilirsiniz. Fiber satan kurum bize 50 adet cat6 veya fiber kablo verecek. Ama biz farklı birşey yapacağız.

Birleştireceğiz onların ayırarak verdiği hatları. 100 download / 5 upload olsun aldığımız paket. Bu 50 hattı mikrotik ile birleştirerek 5gbit download / 250 mbit upload hızı elde ederiz.
    20 upload olsa 1 gbit upload elde edecektik.

Daha sonra routerdan hız kullanımını hem adaletli hem efektif belirlemek için 2 kural belirleriz.
    1 kullanıcının download hızı üst limiti = 5gbit / 50
    1 kullanıcının upload hızı üst limiti = 250 mbit / 50

Ama hatta boş kapasite varsa hız limiti aşma kuralı belirleriz 2 tane
    download hızı aşımı = boştaki hat kapasitesi x 0.80
    upload hız aşımı = boştaki upload kapasitesi x 0.80
    0.80 çünkü %20 kapasiteyi hız aşımı yapanlar yapmayanların latency sürelerini artırmasın ve anlık yüklerde gecikme olmasın diye.
    Bu rakamlar yani limitler her milisaniye hattın durumuna göre tekrar hesaplanacak.

Böylece sonuç şöyle olur.
    Hatta 2 gbit download kullanımı varken boş kapasite 3 gigabit olur ve 2 kullanıcı 1.5 gigabit, 1.5 gigabit kullanım yapabilirler.
    Hatta 150 mbit upload kullanımı varken boş kapasite 100 mbit olur ve 2 kullanıcı 50, 50 bunu kullanabilir.
    Bunlar anlık olarak değişse de hep boşta kullanımın başkası tarafından kullanılabilmesi fayda sağlar.
    Herkes yüklendiğinde ise boşta kapasite olmadığı için sistem kimseye hız aşma yetkisi vermez herkes 100 download 5 upload alır.

İnterneti zaten sitenin içindeki cat6 ile dağıtırız.
    Cat6 yoksa Powerline kullanılır zaten gigabit seviyesinde çalışabiliyor.

Üzerine ben böyle bir sitede bu projeyi yapan kişi olsam sitenin deposuna veri merkezi açarım.
    Hattın yarısını veri merkezine verip veri merkezinden kazandığım parayı da dairelere öderim.
    Alın size bedava hızlı internet üzerine de para diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi design.code -- 28 Mayıs 2020; 20:18:33 >

• Mikrotik te maksimum 32hat birleşir.
    Ve sen ne kadar uğraşırsan uğraş yük dengelemede hat saturasyona uğrar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diamondx D kullanıcısına yanıt
    Mikrotiki örnek olarak verdim bilindiği için daha advanced yazılımlar/donanımlar mevcut.
    Kayıp oranı 0 a yakın oluyor, daha önce kullananlar gördüm bu şekilde.
    Zaten millet 30 mbit alamıyor yani eleştirirken biraz yapıcı olmak gerek.
  • Bu dediklerin sadece hayal kusura bakma
    Kimse yanaşma bu işe
    Para toplayamazsın
    Log kaydı sıkıntısı

Bu üçlü sanırım yeter

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neden toplayamayım? Super online nasıl topluyor?

Log kaydı benim için bebek oyuncağı, bilgisayar mühendisiyim. Değil sitenin ülkenin logunu toplarım.

Uygun fiyata yüksek hız verildiği zaman herkes satın almak ister.
  • Arkadaşın bu hususta hayal demesinin en mantıklı açıklaması; Bu devirde kimse babasına bile güvenemiyor olabilir.
    Bahsettiğiniz olay gerçekleşmesi takdirinde ve ülke şartlarında güzel. Argo olarak az ekmeğe çok köfte misali.
    Fakat, kusuruma bakmayın ama hocam kimsenin ipiyle kuyuya inilmez.
    Milletimizi aile çevresinde de, ticarette de çok iyi tanıyorum çünkü.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.