Şimdi Ara

sistemde iki pompa (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
1.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • işte bunlardan iki pompa olurmu diye sordum paralel yada seri 2 tane big water pompası debiyi arttırıp birbirlerinin zorlanmasını azaltırmı diye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamo99 -- 10 Mayıs 2008; 14:06:18 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: mamo99

işte bunlardan iki pompa olurmu diye sordum paralel yada seri 2 tane big water pompası debiyi arttırıp birbirlerinin zorlanmasını azaltırmı diye

2 pompa ile tek loop yapacağına 2 ayrı loop yap. Biri CPU'yu soğutsun diğer loop n/b ve VGA'yı soğutsun. Sonuçta 2. pompa ve 2. radyatörde işin içine girecek.
  • sonuçta big water kuzey köprüsü ve ekran kartını işlemci olmadan için çok çok iyi soğutacaktır amacım burda ikinci sistem işlemciyi birazdaha soğuturmu paralel veya seri olsa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamo99 -- 10 Mayıs 2008; 14:15:59 >
  • Hocam son kez söyleyim, 2 pompayı tek loopta kullanmanın bir mantığı yok. 2. bir pompa kullanıcaksanız 2 loop soğutma yapın. Tek loop yapıcam diyorsanız 360'lık rad+ güzel bir pompa kullanın.

Yeteri kadar açık yazdım sanırım.
  • ok oluru yokmu hiç diye sormak istedim ozmn 2 ayrı sistem kurucam şimdi 2. sistemi kasada koyacak yer bulmak kaldı
  • quote:

sonuçta big water kuzey köprüsü ve ekran kartını işlemci olmadan için çok çok iyi soğutacaktır amacım burda ikinci sistem işlemciyi birazdaha soğuturmu paralel veya seri olsa

sistemde ne yaparsan yap kazancın radyatörün verimine bağlıdır. değil iki pompa wilo devirdaim pompası taksan radyatör yeterince soğutmadıktan sonra boş. bende şu anda çift pompa ile devre kuracağım,ama çift radyatör ve ikiayrı devre ile. misinaya dizilmiş boncuklar gibi hdd+ram+cpu+ekran kartı+nb+sb dizisi bana da hiç cazip gelmiyor.o nedenle çift pompa ve ayrı iki devre düşünüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: arg-ist

quote:

sonuçta big water kuzey köprüsü ve ekran kartını işlemci olmadan için çok çok iyi soğutacaktır amacım burda ikinci sistem işlemciyi birazdaha soğuturmu paralel veya seri olsa

sistemde ne yaparsan yap kazancın radyatörün verimine bağlıdır. değil iki pompa wilo devirdaim pompası taksan radyatör yeterince soğutmadıktan sonra boş. bende şu anda çift pompa ile devre kuracağım,ama çift radyatör ve ikiayrı devre ile. misinaya dizilmiş boncuklar gibi hdd+ram+cpu+ekran kartı+nb+sb dizisi bana da hiç cazip gelmiyor.o nedenle çift pompa ve ayrı iki devre düşünüyorum.

radyatör performansı içte doğru böyle bağlayara kdiğer sistemin radyatöründende yararlanırmı diye düşündüm ek radyatörde pompa zorlanacaktır

• 2 ayrı sistem kur kesinlikle
  • Piyasada satılan pompaların 300-700 lt/saat yazdığını biliyoruz, ancak mesela 300 lt/saat olan pompalarda 300 lt/saat max debidir. Yani hiç sürtünme kaybı olmazsa 300 veriyor demek. O da imkansız olduğu için, en az 600-700 lt/saatlik pompa almak gerekli. Onlarda 600-700 değil de 400 falan verir. Tabii 600 olan laing pompanın basma yüksekliği de yüksek olduğu için yani 3,7m onun vereceği debi, sıradan(magiccool) 700 lük pompanın vereceği debiden yüksektir. Tabii eğrisine bakmak lazım.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: arg-ist

quote:

radyatör performansı içte doğru böyle bağlayara kdiğer sistemin radyatöründende yararlanırmı diye düşündüm ek radyatörde pompa zorlanacaktır

dostum,bende söylediğim tarzda ikili bir sistem için parça toparlıyorum. bu yüzden konunun üstedeyim.ama çağdaş bilimin temeli şüphecilik olsa da bazı kurallar artık yerine oturmuş.bu kuralları sorgulamak zaman kaybı olur. buna göre fizikte hiç bir şey yoktan varolmaz,mevcut hiçbir şeyde yok olmaz,sadece dönüşür.buna göre mevcut ısıyı en kısa yoldan dışarı atmak,dönüştürmek ana hedef olmalıdır.örneğin otomotiv endüsttrisinde inşaat teknolojisinde suyun içeri girmesini önliyemiyorsan prensip içeri giren suyu en kısa yoldan dışarı atmaktır.buna benzer bir uygulamayı şu anda yeni bazı ekran kartlarında görmeye başladık soğutmadan oluşan ısıyı kasa içine verip eksozla dışarı atmaktansa ekran kartı ısısını direkt olarak kasa dışına vermeye başladılar. bu anlayıştan yola çıkarak seri bağlanmış iki veya fazlası radyatör direnç artacağı için yeterince verimli olmayacaktır.bunu kısmet olurda sitemi kurarsam radyatör giriş çıkışlarına ve soğutulan ana elemanların çıkışlarına ısı ölçer bağlıyarak kontrol edeceğim. neyin ne yaptığını daha iyi gözlemleyebilirim sanıyorum.bu arada iki pompayı seri bağlama konusuna gelince bu işle uzun zamanda beri uğraşan forum müdavimleri daha iyi bilir, kıllandığımız pompalar bir taraftan suyu basınçla (+) basarken dönüş yönünde negatif(-) basınç oluştururlar. bu nedenle iki pompa seri bağlandığında çakışırlar.matematiksel olarak düşünürsek(+) lar(-) yi götüreceğinden bence kazanç değil problem çıkar.bence gel sen şu seribağlı iki pompa ısrarından ve hatta seri iki radyatör inadından vaz geç iki rad ve iki pompa kullandıktan sonra iki bağımsız devre oluştur. bende aynısını oluşturduğuma göre gerektiğinde paslaşırız, nedersin hoşça kal şimdilik.

• inadım yok iki pompa olmayacağını söylediler bende ok dedim ztn nasıl düşündüğümü yazdım sadece bende iki ayrı sistem kurmayy düşünüyorum yok olan var olur gibi bişeyde göremedim ben sadece pompaları rahatlatmak olarak düşündüm ama 2 sistem kurmayı düşünüorum bende kasada yer ayarlamaya çalışıyorum şimdi
  • en mantıklısı 2 ayrı sistem dediğim ve seninde dediğin gibi yoksa 2 ısı kaynağının sıvısını 1 yerde toplarsan 2 misli ısı artışı olur onun içinn 2 tane ayrı ayrı bağımsız sistem
  • şahsen ısı yaygıgı icin ben sistemden pompayı nasıl cıkartabilecegim konusunda araştırma yapıyom:D
    Suyu baska nasıl pompalayabilirim onun hakında fikir yürütüyom işte
    Bir yol buldum ama işe yararmı denedikten sonra görecem.
  • quote:

Orjinalden alıntı: mehmet328

en mantıklısı 2 ayrı sistem dediğim ve seninde dediğin gibi yoksa 2 ısı kaynağının sıvısını 1 yerde toplarsan 2 misli ısı artışı olur onun içinn 2 tane ayrı ayrı bağımsız sistem

iki ayrı sistem yada yeni düşündüğüm radyatör olmadan bir blokda peltiyere bağlayarak soğutmak pelierin arkasına ise başka sistem bağlayıp soğutmak çift radyatör eğer peltiyeri dengede tutabilirsem sanırım epey soğutacaktır bütün bileşenleri 15 derecede tutabileceğimi sanıyorum ama terleme sorunu çıkabilir bu seferde o yüzden peltiyerin çalışmasınıda ayarlı yapmayı planlıyorum bakalım maddi durum düzelince başlicam
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: mehmet328

en mantıklısı 2 ayrı sistem dediğim ve seninde dediğin gibi yoksa 2 ısı kaynağının sıvısını 1 yerde toplarsan 2 misli ısı artışı olur onun içinn 2 tane ayrı ayrı bağımsız sistem

iki ayrı sistem yada yeni düşündüğüm radyatör olmadan bir blokda peltiyere bağlayarak soğutmak pelierin arkasına ise başka sistem bağlayıp soğutmak çift radyatör eğer peltiyeri dengede tutabilirsem sanırım epey soğutacaktır bütün bileşenleri 15 derecede tutabileceğimi sanıyorum ama terleme sorunu çıkabilir bu seferde o yüzden peltiyerin çalışmasınıda ayarlı yapmayı planlıyorum bakalım maddi durum düzelince başlicam

İnan peltierle ugrasmak sannılan kadar kolay deil.
    Bende peltierle bayagı bir süre ugrastım hatta hala ugrasıyom:D
    Ama peltierin soguk yüzeyini sıcak geldiği anda hemen ters tepkime yaparak sıcak kısmı inanılmaz derecelere yükseltiyor. Benim dene memde işlemciyi -1 dereceye kadar dusürdüm ancak yüksüzken
    birde ortos gibi bir program actıgında delirdigini göreceksin.
    Cok güçlü bir peltier kullansanda bu kez peltierin sıcak tarafı sogutman imkansız hale gelecek
    Misal işlemcinin yaydıgı ısı 60wat diyelim sen bunu sogutucam die 200 wattlık peltier koyarsan kasanın ici yarım saatte cehenneme dönerr:D
    Peltieri sogutacak kadar iyi bir sistemin varsa bosa ugrasma pc ye tak peltieri salla

• amaç burda işlemci değil tüm sistemi dengeli soğutmak çift sistem kurucam yada peltiyer dışarda olucak peltiyeride ayarlı düşünüyorum -1 ler falan terleme problemi ben 15 derecede tutmayı planlıyorum tüm bileşenleri peltiyeride ona göre ayarlı olarak kısıcam giden voltu dışarıya ayrı bir bölme yapıp ne varsa ona koyup peliyerin soğuk kısmındaki bloğu ise dışarıda kalacak şekilde bırakamyı düşünüyorum tam karar verilmiş birşey değil ama bakalım sonuçta max işlemci kadar ısınacaktır peltiyerde ben 15 derecede tutsam öbür tarafıtam kısmadan kullansam bile max 70 derece olacaktır ama kullananların yorumu hep kötü olmuş tam karar vermedim ama bakalım ztn direk dalmicam bi kaç giremem tmmuzda karar verip hallederim hepsini ya ikinci sistemide dahil edicem yada tek sistemi peliyer ile soğutup peltieride başka bölmeye alıp orda çift radyatör ile dengelemeye çalışmak olucak
    şu anki derdim ucuz blok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamo99 -- 13 Mayıs 2008; 13:02:08 >

• quote:

amaç burda işlemci değil tüm sistemi dengeli soğutmak çift sistem kurucam yada peltiyer dışarda olucak peltiyeride ayarlı düşünüyorum -1 ler falan terleme problemi ben 15 derecede tutmayı planlıyorum tüm bileşenleri peltiyeride ona göre ayarlı olarak kısıcam giden voltu dışarıya ayrı bir bölme yapıp ne varsa ona koyup peliyerin soğuk kısmındaki bloğu ise dışarıda kalacak şekilde bırakamyı düşünüyorum tam karar verilmiş birşey değil ama bakalım sonuçta max işlemci kadar ısınacaktır peltiyerde ben 15 derecede tutsam öbür tarafıtam kısmadan kullansam bile max 70 derece olacaktır ama kullananların yorumu hep kötü olmuş tam karar vermedim ama bakalım ztn direk dalmicam bi kaç giremem tmmuzda karar verip hallederim hepsini ya ikinci sistemide dahil edicem yada tek sistemi peliyer ile soğutup peltieride başka bölmeye alıp orda çift radyatör ile dengelemeye çalışmak olucak
    şu anki derdim ucuz blok

Biras karışık oldu ne yapmak istediğini anayamadım pek ama yapınca görürüs heralde

Daha evvel rezevuarada peltierli yapmaya calışanlar olmustu pek takip edemedim sonuclarını
    bide sen dene bakalım nede olsa akıl akıldan üstündür :d
    Basarılar.....

• yapacağım ya iki ayrı sistem kurup ekrankartı ve kuzey köprüsünü bi sisteme hdd ve işlemciyi bir sisteme bağlamak
    yada dşündüüm gibi bir ayrı yer yapıp kasa dışında peltiyeri soğutmak için sistem ve peltiyerin soğuk yüzünü dışarda bırakarakta ordan tüm bileşenleri soğutmak
  • iki tane ayni pompa problem olmadan bir sistemde kullanilabilir, bunun icin extra adaptörler var :

http://www.specialtech.co.uk/spshop/customer/product.php?productid=2561&cat=0&page=

sistemde iki pompanin olmasi hem iki kat randiman veriyo hemde pompalardan bi tanesi arizalandigi zaman parcalarin zarar görmesini önlüyo .
  • quote:

Orjinalden alıntı: alternateboy

iki tane ayni pompa problem olmadan bir sistemde kullanilabilir, bunun icin extra adaptörler var :

http://www.specialtech.co.uk/spshop/customer/product.php?productid=2561&cat=0&page=

sistemde iki pompanin olmasi hem iki kat randiman veriyo hemde pompalardan bi tanesi arizalandigi zaman parcalarin zarar görmesini önlüyo .

hadiya bağlanıyo yani
    aslında peltiyer denemeyi düşünüyorum sisteme bir tane daha big water ekleyecektim ama pompa bakıyorum şu anda sıfır ses ucuz yollu tavsiyeleri olanlar varmı nasıl bir pompa kullanayım atman ses yaparmı 3000 litre saatini alsam yada 300 çok gelir dereceyi etkilemez derseniz 1300lük alıcam bunlar çok ses yaparmı sıfır ses olacak bir pompa arıyorum big waterinki gibi altına birşey koyunca ses çıkarmasın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamo99 -- 14 Mayıs 2008; 18:45:15 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.