Şimdi Ara

Sistemde Degisiklik Yapmali miyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
1
Favori
652
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sistemimin performansini, icindeki bilesenlere göre yavas buluyorum, Sizce Ramleri degistirip daha fazla performans elde edebilir miyim yoksa Anakart, Islemci ve Ramlerin hepsini satip baska bir sistem mi kurmaliyim?

Anakart: Asus Rog X99 Strix Gaming

Islemci: Intel Core i7 6850K

Ram: Corsair Vengeance DDR4 4x8 GB (3000 Mhz)

Ekrankarti : Gigabyte Aorus RTX 2080TI 11GB

Her türlü tavsiyeye acigim arkadaslar, asiriya kacilmadigi sürece bütcenin pek önemi yok.

Simdiden herkese tesekkürler ve iyi günler.

• Anakart ve işlemciyi satıp yerine z490 tomahawk+10850k veya 10700k falan yapabilirsiniz. 2080 ti zaten hala çok hızlı bir ekran kartı 3070'ten iyi bir performansı var, satıp 3080 ya da 3090 almanız lazım o da ne kadar mantıklı olur tartışılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Affection and Hatred -- 25 Aralık 2020; 14:7:58 >
  • Cevap icin cok tesekkürler. Ekran kartindan memnunum degistirmeyi düsünmüyorum zaten. Bilgisayari topladigimdan beri ramler kafama takiliyor acaba sistemde bi darbogaz mi yaratiyor cünkü bazi oyunlarda yükleme ekrani bayagi uzun sürüyor ya da ana desktopta mause oynattigimda ekranda titremeler olusuyor. Ilk änce ekran kartindan süphelendim ama önceki ekran kartimda (Geforce GTX Titan X) da ayni sey oluyordu.

Ilk önce Ramleri degistirip deneyecegim, eger bir degisiklik olmazsa anakart ve islemciyi degistiririm.

• ssd disk kullanıyor musun?

• ramlerle ufak bır performans artısı alırsınızda ne kadar değer şüpeli...

ramleri bile değiştirmeden.

anakart ve işlemciyi satın. güzel bir z serisi kartla 10850k yapabılırsınız..

bütçe az ise z490 tomahawk +10850k yapabılırsınız. 700 tl cıvarı para ıadesı mevcut.

butce varsa daha dolu kartlara bakıp 1000 tl ye varan bir iade alabilirsiniz.

https://tr.msi.com/Promotion/christmas-cashback#Z490

• quote:

Orijinalden alıntı: win11

ssd disk kullanıyor musun?

Evet Samsung 970 Pro M.2 512 Gb kullaniyorum Windows ve programlar yüklü. Bir adet te 1 TB SSd Fotograflar icin ayrica iki Adet normal Hdd mevcut film ve diger arsivler icin.

• quote:

Orijinalden alıntı: acura07

ramlerle ufak bır performans artısı alırsınızda ne kadar değer şüpeli...

ramleri bile değiştirmeden.

anakart ve işlemciyi satın. güzel bir z serisi kartla 10850k yapabılırsınız..

bütçe az ise z490 tomahawk +10850k yapabılırsınız. 700 tl cıvarı para ıadesı mevcut.

butce varsa daha dolu kartlara bakıp 1000 tl ye varan bir iade alabilirsiniz.

https://tr.msi.com/Promotion/christmas-cashback#Z490

Tavsiye icin cok tesekkürler. O zaman Ramleri degistirmek yerine Anakart, Islemci ve Ramleri satip bu üc bilesenin de yenisini almak en mantiklisi diyorsunuz. Ben yurtdisinda yasiyorum yani Türkiyedeki kampanyalardan alisveris yapmiyorum.

Benim yapmak istedigim biraz üst seviye bir bilgisayar toplayip en az 5 sene sisteme dokunmamak.

• decade D kullanıcısına yanıt

anladım. extra ram masrafı yapmanıza bıle gerek yok dıyebılırım.

anakart ve işlemci yeterli..

performans olarak yetmez dersenız degıstırın. xmp den 3200 3400 rahat olacak ramler sonuc olarak

• Daha önce de Biostan ayarlari yapmayi denedim xmp falan ama ramlarin Mhz degistirdigimde OC hatali deyip bilgisayar ayarlari degistirmemi istiyor. O yüzden aldigimdan beri bu RAMlere isinamadim gitti. G-Skill ramleri inceledim almadan önce Foruma da bir sorayim fikir edineyim dedim.

• En zayıf bileşen işlemci gibi.

o zaman komple degıısm yapın. buyuk ıhtımalle kıtler uyumlu degıl yemıyor xmp.

• quote:

Orijinalden alıntı: adanavalısi

En zayıf bileşen işlemci gibi.

Islemci 6 çekirdekli 3.60 GhZ hatta su an 4.00 Ghzte çalisiyor, yeterli degil mi sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: acura07

o zaman komple degıısm yapın. buyuk ıhtımalle kıtler uyumlu degıl yemıyor xmp.

Uyumlu degil derken Anakartla uyumlu olmamasini mi kast ettiniz? Anakartin sayfasindaki uyumluluk listesine göre bakip almistim.

Aynı anakartı Corsair Vengeance DDR4 2x8GB ve 2x16GB ramleri XMP 3000 ile uzun süre kullandım. Anakart 8 ram slotu ve quad channel destekli. Ram sıralaması a1,b1,c1,d1 olmalı. Yani iki ram işlemcinin solunda ramler arasında bir slot boşluk ve tam simetriğin de diğer tarafta olmalı.

ikinci el de anakartı talep eden mevcut, genelde Xeon işlemciler ile kullanmak için alınıyor. CPU'ya talep az.

• quote:

Orijinalden alıntı: -BUR@K-

Aynı anakartı Corsair Vengeance DDR4 2x8GB ve 2x16GB ramleri XMP 3000 ile uzun süre kullandım. Anakart 8 ram slotu ve quad channel destekli. Ram sıralaması a1,b1,c1,d1 olmalı. Yani iki ram işlemcinin solunda ramler arasında bir slot boşluk ve tam simetriğin de diğer tarafta olmalı.

ikinci el de anakartı talep eden mevcut, genelde Xeon işlemciler ile kullanmak için alınıyor. CPU'ya talep az.

Bende de ayni sekilde a1,b1,c1,d1 olarak takili ramler, birazdan tekrardan biostan xmp deneyecegim.

• 5600x + b550 anakart

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaReD22

5600x + b550 anakart

AMD hayatimda bir defa alip kullandim ve cok pisman olmustum bi daha da alacagimi hic sanmiyorum. Tabi bu bahsettigim AMD Athlon zamanlariydi ve o günden beri de Intelciyim. Yine de tavsiye icin tesekkürler.

Hocam yapmayın etmeyin eylemeyin athlon fx ile ryzen serisi bir mi amd eski amd değil
    Ben ve yakın dostum hep Intel kullandık ona 3600 aldırdım ben 2700 aldım bir diğer üç arkadaşıma 3600 ve 3700x aldırdım
    Hepsi çok aşırı memnun kaldı bana teşekkür etti :)
    Bir diğer hususa değinmek istiyorum eğer amdye geçerseniz 3000 yada 5000 serisi işlemci yanında kule tipi yada sıvı soğutma şart
    1000 ile 2000 serisinde stok fan yeterli geliyor ben 2700ü stok fan ile kullanıyorum boşta 40 yükte 55 derece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaReD22 -- 25 Aralık 2020; 18:51:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Ramleri kendi aralarında değişin nadiren olsa da sorun çıkartabiliyor.

• JaReD22 kullanıcısına yanıt
    Eyvallah ustam amd eski amd degil de intel de eski intel degil ben almayim sagol. Sogutucum noctua nh-d14, ondan önce corsair h115i vardi ama pek memnun kalmadim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.