Şimdi Ara

Sistem Yükseltmesi İçin Tavsiye Desteği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, çok uzun zamandır alım gücü dolayısı ile teknolojiden uzak kaldım. 2011 yilinda topladığım kasanın tek değişmeyen bileşeni olan işlemcim artık yeterli performansı vermiyor.

Elimdeki bu sistem için sizlerden uygun işlemci önerisi bekliyorum. Orta performanslı fiyatı uygun bir ürün bana yeterli olur. Zaten artık oyunlara pek zaman ayiramiyorum.

Ayrıca ek bir sorum olacak. Mevcut bu sisteme sadece anakart değişikliği ile daha küçük bir kasaya taşıma şansım olur mu (mini itx tarzında). Küçük kasalar uzun zamandır ilgimi çekiyor.

Sistem Yükseltmesi İçin Tavsiye Desteği

Destekleriniz için şimdiden teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• SSD ve kasa hariç

diğer donanımları yeniden toplaman gerekir

ekran kartını yükseltmeyeceksen sistemi yükseltmene de gerek yok

mATX anakart alırsan

Slim / Yatay / Mini Tower / Micro ATX alabilirsin

Mini Tower / Micro ATX kasada elindeki güç kaynağını kullanabilirsin

• İslemcinin yeterli performans vermedigini nerede ve hangi durumlarda hissediyorsun, bu konuyu biraz acabilir misin?

• Merhaba, yorumlarınız için teşekkürler.

@kunGFu, Katı model programları kullanıyorum tasarım amaçlı. Eski performansı göremiyorum PC de.

• Z77 çipsetli anakartınıza max. takacağınız işlemci i7-3770K olur yine 4 core 8 HT desteği ile geliyor, i5 2500K'ya (4/4) göre çok büyük bir fark olmayacaktır, 4.5ghz o.c'lu olarak 2500K'yı kullanmıştım uzun süre.

Anakart, ram ve işlemci üçlüsünü satıp bütçenize ilave ederek, güncel soketli 6/12 cpu'lu sistem kurmak daha mantıklı olur, diğer bileşenler aynen kalır, daha sonra M2 ssd'ye geçerek biraz daha hız elde edersin.

İmla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 26 Mayıs 2022; 22:24:45 >
  • HelmsDeep_ kullanıcısına yanıt

Merhaba, bildirim gelmemis bana, simdi gördüm. Kati modelleme derken hangi programi kullaniyorsun bilmiyorum. Benim revit, sketchup, rhino, allplan, archicad ile tecrübem var ve bu programlar icin 2500K aslinda yeterli sayilir. İnventor de kullandim biraz, laptopta 7300hq, gtx 1050 4gb, 16gb ram ile cokta büyük ve kompleks olmayan kati cisimler cizdim, sorun hissetmedim. Ama bu sendeki yavasligim, yazilim/windows/ssd kaynakli olmadigindan eminsen ve sistem yenilemek istiyorum diyorsan, bir kac fikir verebilirim.

Sana öncelikle tek cekirdek performansi gerekecek, render yani multicore performansi arkaplanda kalacak, cünkü viewportta tek cekirdek calisir genelde... Bu noktada da 12100f i3 olmasina ragmen, tek cekirdekte gayet performanslidir. İstege bagli olarak i3 (4/8) yerine i5 12400f tercih edilebilir ama bence sart degil.

https://www.akakce.com/islemci/en-ucuz-intel-i3-12100f-3-3-ghz-12mb-lga1700p-fiyati,1720187303.html

Anakart olarak lga1700 genel olarak pahali, ama bu anakart ile i7 12700 alip, powerlimit acik bir sekilde kullanilabilir ve fiyati diger düsük modellere göre cok iyi sayilir.

https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-pro-b660m-a-d4-intel-lga1700-ddr4-micro-atx-fiyati,1717186553.html

Ram olarak uyumlu kingston ramler gördüm, kingston un memory search kismindan buldum.

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-kingston-fury-beast-16-gb-2x8-3200-mhz-ddr4-cl16-kf432c16bbk2-16-fiyati,1332061535.html

Bu 16gb ama bana kalirsa bunun 2x16gb ddr4 modelini alirdim ki, kendimde öyle yaptim. Bende 3d görellestirmede isin icine giriyor ve 32gb in dahi yetmedigi yerler oluyor, ayar kisiyorum bazen.

Önemli olan kullandigin program.. gpu agirlikli mi, cpu agirlikli mi, hesaplama agirlikli mi? Bunlari bilerek konusmak lazim. Ama suan kendime toplayacak olsam, böyle bir sistem toplardim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kunGFu -- 27 Mayıs 2022; 14:17:10 >

• Yorumlarınız için teşekkürler.

Catia v5 ve Siemens NX kullanıyorum. Çok detaylı analizler yapmasam da bazen ansys de kullandığım oluyor. (Statik analizler için)

Ben açıkçası PC deki yavaslamayi görünce en eski komponent işlemci olduğu için suçu ona atmıştım. Diğerleri çünkü zaman içinde güncellenmiştim (onlarda en az 5 yıllıktır belki, yaşlandık iyiceneSistem Yükseltmesi İçin Tavsiye Desteği Sistem Yükseltmesi İçin Tavsiye Desteği ).

Belki de dediğiniz gibi temiz bir Windows kurumu yaptıktan sonra final kararı vermek daha mantıklı.

Yüksek meblağlar ödemeden çok da farklı bir sisteme ulaşamıyorum sanırım.

• HelmsDeep_ kullanıcısına yanıt

ANSYS, avx-512 kullandigi icin ve bu program coklu cekirdegi ölcekleyebildiginden(multicore), tek cekirdek performansi da diger cizim programlari misal siemens nx icin fazlasiyla yeterli oldugundan, tercihim i5 11400f modeli olurdu. Suan forumda 1800 liraya satan biri vardi. İkinci el alip maliyeti düsürmen mantikli olur.

Anakart;https://www.akakce.com/anakart/en-ucuz-msi-b560-a-pro-intel-lga1200-ddr4-atx-fiyati,1510041746.html

Fiyat peformans bir ürün diyebiliriz. Bu sisteme bir de kule tipi bir sogutucu gerekecek elinde var mi bilmiyorum. Ama 4 isi borulu 12cm lik herhangi biri yeterli olur sanirim.

Ram; https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-kingston-fury-beast-16-gb-2x8-3200-mhz-ddr4-cl16-kf432c16bbk2-16-fiyati,1332061535.html

Simdilik bu alinip, ilerde cok uzak olmamak kaydiyla, aynisindan bir adet daha alinabilir. Ansys rami seviyormus. 32gb iyidir. Toplamda 1800+1500+1200=4500 lira yapar.

Diger bir husus ise siemens nx te, amd kartlar, nvidia lardan daha fazla performans veriyor. Bunu da arastirabilirsin, siemens e özel bir durum bu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.