Şimdi Ara

Sistem eskisinden fazla ısınıyor!?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
811
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bir kaç gündür arkadaşımın sistemi aşırı ısınıp restart atmaya başladı. Sistem boşta 60 küsür derecelerde oyunlara girdikten sonra 80 i aşıp restart atıyor. Kasanın hava dolaşımı iyi. Ayrıca güç kaynağı da aşırı ısınmaya başladı.

Bir de ekran kartı 3870 çift slot soğutmalı olandan o bile boşta 64 derece ve el değmiyor. Sistemde virüs falan da yok.

Sizce sorun nereden kaynaklanıyor acaba? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

• havalar ısındı artık pc ler daha fazla ısınır

kasada ki ekran kartınınki dahil fanlar tozlanmış olabilirmi acaba onları bi temizleyin özellikle eksoz fanına bakın olmadı kasayı kapak açık çaılştırın işlemci içinde macun yenileyin
  • işlemcin ne?
    modeli ne olursa olsun yüksek bir sıcaklık.forumda bunun yanıtını bulursun...
  • ARKADAŞIM MACUN YENİLE YADA KASANIN KAPAĞINI AÇ ( BENİM GİBİ )
  • kasanın kapağını açmanın bir zararı varmıdır?
    çok tozlanmaz mı
  • tozlanıyo ama 2 -3 haftada bir temizlediğim için sorun yok kasayı da böle halının üzerine felan koymasan daha iyi olur bide kasanın olduğu çevreyi temizlicen yinede açmanı önermem aslında kasayı dışarı koyacan cam a yani dışarı raf yapacan kasayı koyacan kablolarda biraz uzun olacak sorun morun kalmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali277 -- 9 Haziran 2008; 18:56:33 >

• Odada klima çalıştırıyoruz. Kasa temiz. Yan kapak açık. Macunu da yeni sürdük.

İşlemci p4 3 ghz 478 pin. Benim amd 4200x2 yi düşük devirde 55 derecede tutan avc fanı buna takıp tam devirle çalıştırıyoruz yine 60 dan aşağı inmiyor.

Fanın devrini en düşüğe aldık oyun esnasında 2 dakika geçmeden reset attı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 18yusuf -- 9 Haziran 2008; 19:32:32 >
  • İŞLEMCİYİ ÇIKARIP TEKRAR TAK PİNLERDEN BİRİ KIRILMIŞTIR BELKİ , BAŞKA NEDN OLACAĞINI SANMIYORUM KLİMALI ODADA 60 DERECE
  • Pinler sağlam. Format atacağız şimdi bakalım inşallah düzelir. Güç kaynağından şüpheleniyoruz. Bios'a virüs girer mi bilmiyorum zaten sistem fabrika çıkışı hızlarda çalışıyor. Formatta da düzelmezse güç kaynağını deneyeceğiz, o da olmadı bios güncellemesi yapacağız.

Ama şuna vurgu yapayım durduk yere çıktı bu.
  • p4 3.0 lar çok ısınıyor, onların zaten bilinen sorunu bu,
    bir de şu var, güç kaynağın arızalandıysa ve voltaj dengeleri bozulduysa, yine kötü etkileri olabilir
    bence başka güç kaynağı ile de dene imkânın varken, boştayken el değmez gibi ısınmamalı o ekran kartı, boştayken güç tüketimi çok düşüyor ATi lerin, daha doğrusu en çok idle güç tasarrufu ATi de, load yüküne göre kıyaslarsan, GTX 280 ile belki bu durum değişir, o da GTX 280 in load değerinin çok yüksek olmasından kaynaklanan bir durum, yani oranı öyle kazanıyor....
  • Intel icin speedstep ozelligini ac....
    AMD icin ise Coolnquite ozelligini ac....

iki islemciyi defult olarak calistirin... overclock yapilmissa gercek saatlere dusurun...
  • @saidakkas
    Olay galiba güç kaynağı ile ilgili. Deneyeceğiz format bitsin.
    @Towarscke
    Zaten fanı tam devirder fan kontrolcüsü ile döndürüyoruz. Ki avc fan düşük devirde benim amd 4200 ü 55 derecede tutuyordu(yük altında). Tam devirde p4 ü buz kesmesi lazım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: 18yusuf

@saidakkas
    Olay galiba güç kaynağı ile ilgili. Deneyeceğiz format bitsin.
    @Towarscke
    Zaten fanı tam devirder fan kontrolcüsü ile döndürüyoruz. Ki avc fan düşük devirde benim amd 4200 ü 55 derecede tutuyordu(yük altında). Tam devirde p4 ü buz kesmesi lazım.

P4 daha once overclock edildi ise eski haline dondurmek bile fayda etmeyebilir...Speedsetp carpan dusurerek islemcinin bosuna guc harcamasini engeller.. bu sebeple fazla isinmayacaktir... voltaj dusurmeyi deneyebilirsiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Towarscke -- 9 Haziran 2008; 22:45:08 >
  • hocam bende p4 2.40 kullanıyorum eskilierden hey gidi günler hey macunu yok 47 c- 45c-53c civarında yük altın 57 felan sorun yok ama bu sistemden bu ay kurtuluyom allah izin verirse.
  • @Towarscke
    Yukarıdaki yazıları okuduysanız sistemde hızaşırtma yok.
  • anakart'in bios ayarlarinda maksimum derece diye bir secenek var mi?

su derecenin uzerine cikarsa makinayi kapat gibi..? belkide ilgili siniri yukseltip kapanmamasini saglayabilirsiniz..
    Speedstep'i actiniz mi? hala buna tam cevap alabilmis degilim..

butun sistemin tam ozelliklerini yazar msiniz?

islemci; ram(marka model); anakart(marka model); ekran karti(marka model);harddisk(kac adet); optik surucu (kac adet);USB'den baglanan aygitlar(kac adet)... islemcinin CPU-z goruntusu.. guc kaynagi(marka model watt); kasa ici fan satisi(kac adet 80 kac adet 120)

butun bu bilgilerle watt degerlerini hesaplayacam... CPU-z yaninda dereceyi gosteren bir programi da calistirirsaniz sevinirim..

saygilar sevgiler..
  • Şu an kendi evimdeyim ama birkaç bilgi ekleyebilirim. İşlemci hakkında sadece 478 pin ve p4(prescott) 3.00 ghz çarpan 150, 200 mhz fsb bilgilerim var. Belleklerin biri kingston 400 mhz 512 mb diğeri de twinmos 512 mb 400 mhz.

Anakart,

http://www.eksencomputer.com/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,56885/option,com_virtuemart/Itemid,55/lang,tr

İki adet optik sürücü biri cd-rw diğeri dvd-rw. Usb den arada bir external disk bağlıyor arkadaşım. Her zaman kulandığı bir kablosuz usb, bir de kablosuz klavye-fare set var. Güç kaynağı adi bir marka 400 watt(80 mm fanlı). Ekran kartı sapphire 3870(çift slot fanlı olandan). Eksoz fan yok. İşlemci fanı avc 70 mm. Tek sabit disk 80 gb samsung sata (2 de olabilir). Speed step açık mı bilmiyorum.

Yeterli olur sanırım.

• quote:

Orjinalden alıntı: 18yusuf

Şu an kendi evimdeyim ama birkaç bilgi ekleyebilirim. İşlemci hakkında sadece 478 pin ve p4(prescott) 3.00 ghz çarpan 150, 200 mhz fsb bilgilerim var. Belleklerin biri kingston 400 mhz 512 mb diğeri de twinmos 512 mb 400 mhz.

Anakart,

http://www.eksencomputer.com/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,56885/option,com_virtuemart/Itemid,55/lang,tr

İki adet optik sürücü biri cd-rw diğeri dvd-rw. Usb den arada bir external disk bağlıyor arkadaşım. Her zaman kulandığı bir kablosuz usb, bir de kablosuz klavye-fare set var. Güç kaynağı adi bir marka 400 watt(80 mm fanlı). Ekran kartı sapphire 3870(çift slot fanlı olandan). Eksoz fan yok. İşlemci fanı avc 70 mm. Tek sabit disk 80 gb samsung sata (2 de olabilir). Speed step açık mı bilmiyorum.

Yeterli olur sanırım.

ah ya islemcinin modelini bilseydim cok iyi olurdu...
    CPU-z cok onemli o sebepten... cunku ayni islemci ozelliklerine sahip 6 veya 7 islemci var... hepsinin watt tuketimi ve voltajlari farkli...carpanlari falan farkli...

tahmini olarak 350 ila 425watt arasi guc tuketiyor.. ama islemci olasiliklarini denedigimde 480 ile 500watt'a kadar cikabiliyor...
    buyuk olasilikla kasaya ait psu'yu kullaniyorsun ve ben sahsen gerecek bir 400 watt oldugunu zannetmiyorum... ne psu'lar gorduk 400watt yazip 250watt verebilen...

Prescott islemciler cok isinmalari ile bilinen islemcilerdir... bu sebepten sizi korkutmasin...Hyperthreating ozellikli bu islemciler; ramleri kullanarak nedilerini cift cekirdek gibi kullanabiliyorlar... bu sebeple zamaninin en guzel islemcileri kabul edilir...

bu sebepten oneri olarak ayni ramden 2 adet takmanizi oneririm... 1gb 400mhz Kingston ramlerden 2 adet alin... dikkat edin uzerindeki seri numaralari ayni olsun... 2. onerim bios'u guncelleyin... 3. olarak anakart tarafindan belirlenmis "threshold" (maksimum sicaklik siniri) degerini yukseltin... islemci yaklasik olarak 70-80 dereceye kadar dayanabilir... anakart bu derecelere varmadan 60 derecede bilgisayari kapatacaktir. belki ayarlanmissa daha once..

islemci hakkinda daha detayli bilgi verirseniz; mesela CPU-Z deki (tam model ve seri ismi) gibi; size voltaj, carpan ve fsb degerlerini de dogru sekilde soylerim ve boylece belkide bir kullanim hatasini gidermis oluruz...

saygilarimla..

• Format düzeltmemiş. Bilgisayar iyice saçmalamış. Harici diskten sabite dosya atarken bozuk gösteriyormuş. Sp3 kurulumunda donuyormuş vesaire.

Ekran kartını çıkartmış biraz rahatlamış ama işlemcinin ısısı düşmemiş. Sorun büyük ihtimâl güç kaynağından. Bugün benim kullandığım fsp 250 watt güç kaynağını ekran kartsız deneyeceğiz. Anakartta tümleşik var. Isı sorunu yine baş gösterirse ne yapacağız bilmiyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.