Şimdi Ara

Sistem açılmasında yaşadığım Bios sıfırlanma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
408
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üstadlar selamlar. Bilgisayarım 2-3 günde bir bu şekilde hata veriyor yada uyarı veriyor. Biosa girip boot manager'ı boot bölümünde 1. sıraya alınca sistem açılıyor. 2-3 gün içinde tekrar aynı ayarlara geliyor. Overclock varkende yapıyordu herşeyi sıfırladım yine yapıyor.

Kendi düşüncelerim belki anakart güncellemesi yapmak gerekiyor olabilir. Ancak anakartı bir türlü sitesindeki herhangi bir versiyona güncelleyemedim (Usb boot ederek de denedim biosta m2 flash deyince ya usb görmüyor görsede root muydu neydi bişiler yazıyor) Sadece Live Update ile çok eski bir sürüme güncelledi. Ancak yinede güncel değil.

Çözüm önerileriniz var ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Sistem özellikleri
    P67A GD65 B3 rev. anakart
    2500K işlemci
    2x4 corsair vengeance , 2x8 Kingston hyperx savage = 24 Gb total ram
    Gtx 1070 ekran kartı
    550W Psu

• anakart pili ne alemde?
  • kunGFu kullanıcısına yanıt
    Pili değiştirmedim açıkcası. Ancak bios dışında ne saatte ne başka bişiyde hata almıyorum. Pilden midir ?
  • NeoTiger kullanıcısına yanıt
    bunun disinda sistem normal bir sekilde kapatilamadiginda da yapar.
  • Sadece hyperx ramleri kullanınca ne oluyor . Ramleriniz uyum sorunu çıkartıyor olabilir. 2x8 o sisteme zaten yeterli.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    kapatırken zorla kapatmıyorum hiç. Genelde normal kapatıyorum.
    anakart pili bitiktir atiyorum, fisten cekilince bios sifirlanir, fise takiliyken yani psudan anakarta güc gidiyorken sifirlanmaz, dolayisiyla bununlada alakali olabilir, pil degerini ölcemiyorsaniz yani multimetre yoksa, bir pil alip deneyiverin kayip yok :)
    Bir defa pil değiştirdim anakart açılmadı şimdi hatırladım. O yüzden o pille devam ediyorum. Nasıl çalıştırabilirim bu şekilde ?
    Problem yavas yavas anlasilacak bak, o kisimda bir problem var demek ki... taktigin pil dogru muydu? aynisindan bulma sansin var midir?
    970a model çalışan bir anakarttan söküp taktım. Aynısı idi sadece kodu farklıydı sanırım.

(yanlışlıkla pm attım pardon)
    aynisindan bul hocam dedigim gibi kaybedecek bir kac liradan baska birsey yok. Cikart onu al götür gerekirse saatcilere sor... illaki bulursun.

rererearea nin dedigi gibi ramler ile de belki bir ihtimal alakali olabilir ama pil biten birsey, en son ne zaman degisti, kac yildir kullaniyorsun?

(pm kullanamiyorum ki benim telefon numarasini yurtdisi oldugundan sistem kabul etmiyor)
    Peki pili değiştireceğim ve devam ederse Ramleri değiştireceğim. Sonucu yazacağım.

Anakartı güncelleme ile ilgili bana yardımcı olabilir misiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NeoTiger -- 11 Temmuz 2020; 22:11:15 >
  • rerererara R kullanıcısına yanıt
    Pilden sonra ramleri de deneyeceğim. Anakart güncelleme ile ilgili yardımcı olabilir misiniz ?
  • Pille bir alakası yok bence. Pile masraf yapmadan önce rami deneyin. Uyumsuzluk gösteriyorlardır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • rerererara R kullanıcısına yanıt
    Peki ramleri deneyeceğim ilk olarak. Anakart güncelleme nasıl apabilirim
    hocam o bios update topuna ben girmeyim cünkü msi in bu serisi ile hic denemedim.

genel olarak usb update islemleri, usb stick fat32 formatina cevrildikten sonra, bios indirilip ismi uygun sekilde degistirilip, stick usb 2.0 portuna takilir ve denenir diye biliyorum. fakat senin bios msi in sitesinde bir exe seklinde iniyor.

internette su var kaynak olarak ->https://storage-asset.msi.com/file/pdf/Bios_update_SOPAll.pdf
    https://de.msi.com/Motherboard/support/P67AGD65_B3#down-bios

bios:https://download.msi.com/bos_exe/mb/7681v43.zip

bu sekil denenebilir lakin eger bios ta bir sorun varsa ve bir daha acilmaz ise anakart mesuliyet kabul etmem. Sorun olmayadabilir belki ama ben olsam önce pili denerdim. En son bios 2013 te cikmis versiyon 4.3 yaziyor

Benimki oldukça eski. 22nm işlemci desteği ve yeni nesil bazı ekran kartlarını çalıştırmıyor. Rx 580 mesela çalışmıyor gtx 1070 çalışıyor enteresan

Evet gördüm, suan yüklü olan bios tan sonra 4.1 cikmis ve 22nm destegi gelmis. Yapmak lazim aslinda haklisin. Ama dedigim gibi bu anakart ile bir tecrübem yok, anakarti taniyanlar yardimci olursa daha saglikli olur.
  • 3-4 TLye CR2032 Saat Pili Al bence sorun düzelecek.
  • Arkadaşlar ramlari değiştirdim sorun devam etti. Çalışan başka sistemdenden bir pil taktım. 1 hafta civarı oldu sorun yok. Bios ayarları sıfırlanmıyor. Yani sorun Pil de imiş. Sorun çözüldü.
    İlgi gösteren ve yardımcı olan herkese teşekkürler.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.