Şimdi Ara

Sıralama ve IQ Arasındaki İlişki

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
5
Favori
5.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar hepinizin bildiği üzere sınav forumlarında ve reel hayatta yıllardır süregelen bir tartışma vardır. Kimi insanlar sınav başarısının çok fazla zekaya bağlı olmadığını iddia eder. Kimisi de zeki değilsen ne kadar çok çalışırsan çalış belli bir seviyenin üstüne çıkamazsın der. Ben de hazır bu forumda yeterince derece öğrencisi varken bu konuya bir açıklık getirmek adına forumdaki derece yapan ve yapmayan arkadaşlara sorayım dedim.

Evet, konu belki size çok gereksiz gelebilir  farkındayım ama hem 'aptal bir sınavda başarı elde ettin diye kendini bir şey zannetme' diyenlere hem de sırf derece yaptı diye kendinden daha alt sıralamalardan her alanda iyi olması gerektiğini düşünen ''sınav=hayattaki en önemli şey'' kafasından çıkamayan insanlara bir cevabımız olur diye düşünüyorum.

Düşük sıralama yapmasına rağmen yüksek IQ lü arkadaşlar da yorum yapabilir.

SS olmazsa 160, 180 IQ lerin havada uçuşacağını bildiğimden yüksek IQ lü arkadaşlar SS üzerine nick yazarak mesaj atsa daha iyi olur.

Çoğunlukla kültürden bağımsız olduğu için RPM yani Raven's Progressive Matrics testleri çözülürse daha iyi olur. Örneğin şu testi çözebilirsiniz https://tr.iq-test.cc/

• Hocam ben şöyle düşünüyorum:

>Yüksek zeka kapasitesi kürek gibidir

>Düşük zeka kapasitesi kaşık gibidir

Eğer küreğin varsa bir çukur açmak için 10 hamle,kaşığın varsa 100 hamle gerekiyor.İkisi de aynı süre çalışsa küreği olan fark atar ama genellikle küreği olan küreğine güvenip yatıyor sonra kaplumbağa ile tavşan misali kaşığı olan da sabrıyla geçiyor.Evet bu sınav için zeka önemli bir kriter ama sabır kadar değil.Sonuçta bilgi sınavına giriyoruz.

%1 belki.
    Pratik ve üstün zekalı bir insanın böyle bir sınavda başarı göstermesi beklenemez zaten. Kaldı ki altta birinin de söylediği gibi sanatsal deha denen bir şey var.
    Eğer zeka ile bir ilgisi olsaydı hiç çalışmamış ama çok zeki birinin yüksek netlerle başlangıç yapması gerekirdi. Ben böyle 1 örnek bile görmedim.

Sınav çalışma disiplinini ölçüyor ve bana göre önemli olan da bu zaten. Doğru çalışmayla herkesin başarı sağlayabileceği bir sınava zeka ile alakası var diyemeyiz.

Ama her üniversitenin kendi mülakatını yaparak mental anlamda da kendine bir şeyler katmış öğrencileri seçmesini isterdim. Böylelikle iyi okullara yalnızca soru ezberleyenler girmemiş olurdu.

Sıralamayı zeka ile kıyasladığınız için on binlerce öğrenci sizin gibi tipler yüzünden eğitim öğretimden soğuyor, kendine güvenini kaybediyor. Hakaret olarak alınacağı ve ceza yiyeceğimi bildiğimden bu konuyu detaylandırmayacağım ama sizin gibi Sıralama = IQ doğru orantısını savunanlar yüzünden Boğaziçinde turizm okuyan adam kalkıp bir tıpçıya bile kafa tutuyor "ben daha iyi biliyorum" diye. Ego sahibi oluyorlar.

Ben geri zekalıyım ve eşit ağırlıkta ilk 10bindeyim. İtirazı olan varsa gelsin.

TYT konusuna gelirsek mabel matizin sorulduğu bir sınavı IQ ölçer olarak almanıza şaşmadım. Sanırım TYTden yüksek aldığınız için kendinizi avutma yoluna gitmişsiniz. Lablarda Raven testine girmenizi öneririm. Velev ki 130dan yüksek sonuç aldınız, gene hiçbir önemi yok. Bunun TYT ile bağlantısı yok.

Peki ne bizi sınavda başarıya götürüyor?

Eziklik psikolojisi: Sürekli ezilen, istediğini alamayan bir tipseniz tek kurtuluşunuz olarak bildiğiniz bu sınavı kazandığınız da size verdiği etiketi köküne kadar kullanabilirsiniz (boğaziçiliyim laaaaan)

Çocukluk: Eğer 90 aldınız diye ailenizden dayak yediyseniz, sürekli hakarete maruz kaldıysanız artık kişiliğinize işler. Yani günlük 4 saat çalışmak hiç bir şeydir. Çünkü siz bunun robotu olmuşsunuz.

Sistem rayına oturmak: Düşünmenize, muhakeme yeteneğine hiç gerek yok. Yorum sorusunun doğrusu yanlışı olur mu? Yani herkes bir şey hakkında yorum yapabilir, adı üstüne yorumdur bu. Doğrusu yanlışı olmaz ancak TYT Türkçe için vardır. Sistem size nasıl düşüneceğinizi, nasıl yorum yapacağınızı aşılar. Eğer sistemde bir parçaysanız, sistem gibi düşünürsünüz. Kölelik sınavımız da hak ettiğinizi verir.

İşin özü, sıralama ile zeka orantısını savunmak avutmaktan başka bir şey değildir.

Küçük bir öneri daha, zeka bir işin çok küçük parçasını oluşturur. Einstein kanepesinde uzanıp sadece piposunu içseydi hiçbir şeyi başaramazdı.

• ilk 10kya girecek adam lan benim IQ hazır yüksekken derece yapayım demiyor.

Ne ekersen onu biçersin her zaman

• Üşenmedim çözdüm 120 çıktı

https://tr.iq-test.cc/test_result/169625

bu da tavsiye konum isteyenler bakabilir

https://forum.donanimhaber.com/ekanosfer456-tavsiye-konusu-2019-112k-2020-13k--145520336#145520385

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• %1 belki.
    Pratik ve üstün zekalı bir insanın böyle bir sınavda başarı göstermesi beklenemez zaten. Kaldı ki altta birinin de söylediği gibi sanatsal deha denen bir şey var.
    Eğer zeka ile bir ilgisi olsaydı hiç çalışmamış ama çok zeki birinin yüksek netlerle başlangıç yapması gerekirdi. Ben böyle 1 örnek bile görmedim.

Sınav çalışma disiplinini ölçüyor ve bana göre önemli olan da bu zaten. Doğru çalışmayla herkesin başarı sağlayabileceği bir sınava zeka ile alakası var diyemeyiz.

Ama her üniversitenin kendi mülakatını yaparak mental anlamda da kendine bir şeyler katmış öğrencileri seçmesini isterdim. Böylelikle iyi okullara yalnızca soru ezberleyenler girmemiş olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rinnola -- 18 Ocak 2021; 16:54:53 >
  • Bence kişide muhakeme problemi yoksa gerisi tamamen çalışmaya bakıyor.

• Hocam ben şöyle düşünüyorum:

>Yüksek zeka kapasitesi kürek gibidir

>Düşük zeka kapasitesi kaşık gibidir

Eğer küreğin varsa bir çukur açmak için 10 hamle,kaşığın varsa 100 hamle gerekiyor.İkisi de aynı süre çalışsa küreği olan fark atar ama genellikle küreği olan küreğine güvenip yatıyor sonra kaplumbağa ile tavşan misali kaşığı olan da sabrıyla geçiyor.Evet bu sınav için zeka önemli bir kriter ama sabır kadar değil.Sonuçta bilgi sınavına giriyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mezuni -- 18 Ocak 2021; 15:19:53 >
  • Ezbere dayalı bir sistemi IQ seviyesi ile bağdaştırmak   sadece Türkiye'de görülen bir olaydır.

• Giren 2,5 milyon öğrenciden ya 5 ya 10 kişinin aşırı fark yaratacak zekası vardır . Gerisi için her şey mümkün
  • Ankaratıplı 

• Biraz dikkatli ve sakince çözerek 130 aldım ama o kadar olduğumu düşünmüyorum , muhtemelen çoğu kişi böyle alabilir bence kolay bir test.

Mensa norway,Mensa sweden gibi testlerde 115-116 civarında yapıyorum onlar daha bir tutarlı gene de internetten yapılan hiçbir iq testine tam güvenmemek gerektiğine göre 120-125 civarı IQ'ya sahibimdir diye tahmin ediyorum ortalama yani ama sınavda da dişçilik kazanmıştımde yani %1'lik dilim oluyor.

Benim düşüncem günümüzde iq kavramı tamamen palavra geçerliği yok

Konuyla alakalı olarak da sanatsal dehası olanları bu sınava sokarsak bunla alakasının olmadığını görürsünüz

• GoodnightANDgoodluck G kullanıcısına yanıt
    Diş hekimliğitle ilgili bir kac soru sorabilir miyim ozelden hocam
  • Arkadaşlar çağırın Ümit Can Evleksiz hocamı bakalım doğru muymuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pratan27 -- 18 Ocak 2021; 17:11:10 >

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beastoz -- 29 Haziran 2021; 19:11:52 >
  • pratan27 P kullanıcısına yanıt
    Kendisi buralarda , ben de merak ediyorum doğruluk payını.

Benim iq teste göre düşük çıktı da xd
  • Hocam ben açtım siteyi de soruları bulamadım sadece şekiller vardı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-33247115E -- 18 Ocak 2021; 19:49:43 >
  • Otur 0  

• quote:

Orijinalden alıntı: rinnola

%1 belki.

%1 mi? Hocam yüksek zekalı bir adamın dersi anlama ve kavrama süresiyle, ortalama zekaya sahip bir insanınki aynı mı sence? Bu nasıl etkiliyor dersen; Vücut-Geliştirme sporunda stereoit kullanan adam ile kullanmayan adam arasında uçurum derecesinde bir motivasyon farkı vardır. Stereoit kullanan bir vücutçu o kimyasalın verdiği enerjinin, testosteronun sayesinde inanılmaz bir güç patlaması yaşar, ve inanılmaz derecede daha çabuk gelişir. Ağırlık arttırması doğal bir sporcuya göre kat kat daha kolaydır. Çevresinden "oğlum ne olmuş len sana" gibi gurur okşayıcı cümleleri doğal bir sporcudan çok çok daha önce duymaya başlar. Bu kişi için vücut geliştirme sporunu sürdürebilmek doğal bir sporcuya göre çok daha kolaydır. Zeka da böyle bir şey hocam. Sen 1 saatte anlarsın, zorlanmazsın. Başkası 1 günde anlamaz "ya ben yapamıycam galiba" der bırakır. Kimi sayısaldan EA'ya geçer. Kimi hedef değiştirir. Kimi umudu keser. Üstün zekalı olmak şart mı peki? tabi ki değil. Onun 5 saatte alacağı yolu sen 15 saatte alacaksın sadece :) Ama gurur da yapmaya gerek yok, sonuçta üstün zekalı doğmak tamamen şans. Potansiyelimizin farkına varıp kendimizi olduğumuz gibi kabullenmek ve elimizden geldiğince bahane üretmeden çaba göstermek en ASİL davranış..

• Bahsettiğin şey kapasite oluyor. Bu sınav full ezber bir sınav. İster kabul edin ister etmeyin, sadece soru tipi ezberliyoruz. Yeni nesil olayı çıktı, şimdi de yeni nesil soru ezberliyoruz. Öğrenme dediğimiz olay kişinin kendi talebi ve arzusuyla olur.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.