Şimdi Ara

SINAV SENESİ RİTALİN-CONCERTA-MEDİKİNET (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
2
Favori
23.912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Herkes doktor kesilmiş gene forumda kardeşim doktorun sana bunu yazdıysa gerek görmüştür dediği gibi kullan ilaç konusunda üniversite sınavına giren insanlardan mı taktik alacaksın?
  • Yazınızı dikkatli okudum da o nasıl doktormuş valla şaşırdım, torbacı gibi
  • umuuuut U kullanıcısına yanıt
    yazdığını okuyup mantıklı bi şekilde düşünsene
    bu başlığı açıp tavsiye istiyorsa aklında soru işaretleri vardır ve bu konuda deneyimi olan insanlardan yardım istiyordur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MechaZix -- 5 Eylül 2019; 9:43:57 >
  • Arkadaş ne boş şeyler bunlar ya.Ben sınav senemde günde 4-5 saat uyuyordum ama ne uykum oluyordu nede dikkat dağınıklığı.Dikkat dağınıklığı denen şey sende bitiyor psikolojik.Havuç ye,kuru üzüm,hurma vs. doğal şeyler ye iç bide düzenli günde 1 saati eforsuz bir yürüyüş yap veya hava al bak nasıl odaklanıyorsun
  • MechaZix M kullanıcısına yanıt
    Hocam teşekkür ediyorum haklısın zararları vardır ama ben 1 ay bu sorunu aşmak için uğraştım ama elimde değil. 1 ay etüte gittim her yolu denedim ama sürekli başka şeyler aklıma geliyor hepsini anlattım doktora tahlil yaptı falan baya bir soru sordu cevapladım en son dediki bunları kullan işte birde benim açımdan bakarsan çok ortadayım yani.
  • MechaZix M kullanıcısına yanıt
    Her insanın üstünde etkisi farklıdır ben 9 ay kullandım ki dehb tanım yokken ama yorum yapmıyorum farkındaysanız doktor verecek bunun kararını nasıl gidileceğini gerekli olup olmadığını.
  • Ben yaklaşık 7 ay sabah 10 mg akşam 10 mg olmak üzere ritalin kullandım. Az kullandığım ya da hiç kullanmadığım günler oldu ama hiç fazlasını kullanmadım. Abartmadıktan sonra öyle bağımlı olunacak veya büyük zararlar verecek bir şey değil ve dehb sorunundan muzdaripseniz muhtemelen yararını görürsünüz. Krizlere girmek bağımlı olmak vs otokontrolü düşük kişilerin yaşayacağı şeyler bilinçli olduktan bir sorun olmaz. Aslında bu problem sınav dönemine özgü bir problem değil hayatınızın her anında etkilerini görürsünüz ve bu sorunu kökünden çözebilecek bir tedavi yok ancak sınava hazırlanmak çok fazla konsantrasyon gerektiren bir şey olduğundan etkisini en çok hissedeceğiniz zamanlar oluyor. Ayrıca çoğu kişinin sandığının aksine bu bir doping falan değil başarılı olmak için her insanın bunu kullanması da şart değil zira çoğu insan bu soruna sahip değil şöyle düşünün bir bozukluğa sahipsiniz ve bu ilaçlar biraz da olsa bu bozukluğu gideriyor, gözü bozuk olan birinin gözlük takmasından farksız bir şey. Bilgisiz kişilerin yorumlarını umursamayın eğer emin olamıyorsanız başka bir psikiyatriste daha görünebilirsiniz, otokontrolü olmayan bir insan değilseniz bilinçli kullanmanızda sorun olmaz

• Ritalin ve concerta TUS a hazirlananlarin leblebi gibi kullandiklari ilac kendileri zaten tipci olduklari icin rahat da yazdiriyorlar

Yalniz ilac tek basina sirf ilac ictiniz diye netinizi artirmaz

Gercekten dikkat eksikligi sorununuz varsa ise yarayacaktir ancak dikkat eksikliginiz yoksa pek bir faydasi olmadigi gibi zarari olacaktir

Neden derseniz ritalin 3 saatlik etkinin ardindan yorgunluk yaptigi icin orta vadede toplamda daha az calismaniza neden olacaktir

Concerta da bu etki daha az

Dikkat eksikligi bir seker hastaligi gibi tahlil yap tamam hastasin denilebilecek bir durum degil

Doktorunuz yazdiysa kullanin tabiki de sonucta doktorlar kirmizi receteli bir ilac yazmayi oyle bazi arkadasarin torbaci benzetmesi gibi yazmazlar

Ama burada doktora yardimci olmak size dusuyor
    Eger gercekten bir faydasini gormuyorsaniz gozle gorunur bir sekilde devam etmeyin

Ben sahsen son 1 ay kala 3 gun ritalin, 3 gun concerta, 3 gun concerta + ritalin kullanip bir faydasini gormedikten sonra doktorumu aradim ben bundan + birsey gormedim dedim o zaman kes dedi kestik

Tus a hazirlanan doktor akrabamiz ise sasirmisti nasil gormedin diye

Bu ilaclar her bunye de farkli etki gostebiliyor kimi kisi faydasini goruyor kimisi gormuyor

SİZ BURADAKİLERİ BOSVERİN (ben dahil) DOKTORUNUZA DURUST OLARAK YASADİGİNİZ DENEYİMİ PAYLASİN BİRAKİNİZ UZMAN HEKİM KARAR VERSİN

• Arkadaşlar bugün kullandım deneyimi anlatayım

Sabah-öğle arası çalışmalarım çok verimli geçti.

Öğle-akşam da öyle güzel geçti.

Ama akşam biraz midem bozuldu gibi oldu yemekten mi bilmiyorum ama dışarda yedim bugün

Gün içersinde çok terledim başka bir yan etkisini hissetmedim ve odaklanmada sorun yaşamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drmaths -- 4 Eylül 2019; 23:53:0 >
  • Allah akıl versin kardeşim torbacına söyle zam yapmasın mallara iyi içmeler pardon çalışmalar
  • vay be memlekette bu kadar doktor varken neden tıp fakülteleri var acaba. adam o ilacı yazmak için sizin okuduğunuz okulların üstüne 13 sene daha okuyor ama siz bir araştırma okuyup " bin okidim niripatiklerde kullanilmiyirmiş araştirmiler iyle yaziyir" diyebiliyorsunuz. vallahi bravo. sende kardeşim tıpta arayacağın çareyi ne diye üfürükçü çok bilmiş forumcularda arıyorsun. biraz beynini kullan. ne anlar buradakiler bu durumdan.
  • fenerbahçe. F kullanıcısına yanıt
    Birader burdaki insanların deneyim veya bilgisini açıklamalarını istemem seni ilgilendirmez sanırım?
  • işinize yaradı mı hocam ilaç?
  • Senelerdir DEHB ilaçları kullanıyorum. Küçükken çok hareketliydim, yerimde duramaz ve ders başında oturamazdım. Concerta ve Ritalin'le masa başında durabiliyordum. Daha sonra lisede kullanmaya devam ettim. Artık Concerta'yı(54 mg) sadece sabahları bir kez alıyordum. Ritalin'i ise 3-4 saat aralıklarla alıyordum. Şunu söyleyeyim, bu ilaç insanın uyku dengesini bozar; eğer akşam saat 22-23 gibi alırsan 2'den önce asla uyayamazsın. Bununla birlikte yeni başladığın için iştahını keser.

Şimdi faydalarına gelelim;
    Concerta, Ritalin ve Medikinet için karşılaştırmalar yaparak konuşmak gerekirse:
    1) İkisi de etkisi aynı olan ilaçlar olup, Ritalin'in etkisinin geçtiğini Medikinet'e göre daha yoğun hissediyorsunuz, ilaç resmen kanınızdan çekiliyor fakat Medikinet'te bu hissiyat yok.
    2) Concerta'nın insanın sorunu olan dikkat dağınıklığından ziyade hiperaktivitesini durduran bir ilaç olduğunu düşünüyorum. İsterseniz bir 54mg bir 18mg Concerta'yı birlikte alın, yine de 10mg Ritalin'in etkisindeki gibi ders çalışamazsınız.
    3) Medikinet mi Ritalin mi? Uzun süre Ritalin kullandım, doktoruma artık Ritalin'in kanımdan çekildiğini hissettiğimi söyleyince Medikinet'e başlattı ve yarım sene Medikinet kullandım. Eğer Ritalin kullanıyorken bahsettiğim olayı yaşadığınızı düşünüyorsanız Medikinet kullanabilirsiniz.
    4) Bu ilaçlar bağımlılık yapmaz. Metilfenidat bağımlılık yapan bir madde değildir fakat insan bu ilaçlara kendini PSİKOLOJİK olarak bağımlı hisseder. Sadece ders çalışırken değil, toplum içerisinde de bu ilaca ihtiyacı olduğunu düşünür. Çünkü Ritalin dikkatinizi ve odaklanmanızı üst seviyeye taşır. Eğer gerçekten dikkat dağınıklığından muzdaripseniz, insanlarla iletişim kurarken gerçekten faydasını görürsünüz. Karşınızdaki size bir şeyler anlatırken siz dalar gidersiniz, başka şeyler düşünürsünüz. Bunu gerçekten durdurur.

Toparlamak gerekirse, bu ilacı gerçekten ihtiyacınız yoksa kullanmayın. Kullanacaksanız da yukarı da bahsettiğim yan etkilerine hazır olun. Sorularınız varsa alabilirim, elimden geldiğince yardımcı olacağım. Mesaj kutum da açık

• Sanki bakkaldan ekmek alıyon,ciddi bi probleminiz yoksa kullanmayın bence
  • Ilac isi yas alıosun 1 bardak demli cayi gozlerin aciliyor kendine geliosun
  • İzmir'de hiçbir eczanede concerta bulamadım. Elinde olan varsa eczane fiyatından fazlasına satın alabilirim.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.