Şimdi Ara

Silinebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 27 Ağustos 2014; 0:32:39 >

• En başta söyleyeyim; i7 4770K , 4790K çıktığında mantık olarak ve piyasa durumu açısından tamamen bitmiştir.Bu durum performanstan ziyade insanların algıları yüzünden oluşmuştur.

Örnek olarak;

- i7 4770K alacağım nasıl sizce ? (Soru)

- i7 4790K varken ve aradaki cüzi fiyat farkına rağmen, akabinde işlemci direkt olarak 4.4 Ghz' da geliyorken i7 4770K alınır mı hiç ? (Cevap)

- Tamam peki o zaman teşekkürler, i7 4790K alıyorum. (Son Karar)

Devamında ise paylaştığın tablolardan yorumlarsak; oradaki '' stock '' olarak kastedilen değer acaba i7 4790K' nın (4.0 - 4.4 Ghz) i7 4770K' nın da (3.5 Ghz - 3.9 Ghz) değeri mi ? Tahmin ediyorum ki durum böyle.Eğer böyle ise bana göre i7 4790K' nın başarısı yeterli ve iyi sayılır.Ama 4.8 Ghz' daki durum tabii ki düşündürüyor insanı.Orada kullanılan voltaj vs. ne bilemiyorum ama her şey aynı olsa bile (iki işlemci arasında) bu seferde yukarıda bahsettiğim '' algı meselesi '' devreye gireceği için yine i7 4790K tercih edilecektir.

Ayriyeten işlemcilerin boştaki sıcaklıkları da çok şaşırtıcı olmuş.

Dip NOT: Takip ettiğim kadarıyla bu i7 4770K ve i7 4790K olayına biraz gereğinden fazla taktın gibi. İnsanlar i7 4790K' yı biraz fazla abartmış olabilir ama dediğim algı meselesi işin içine giriyor.Ve maalesef olan i7 4770K sahiplerine oluyor.İkinci el piyasasında durum nedir bilemiyorum ama orayı da etkilemiştir herhalde bu durum.Suç zaten tamamen INTEL' e ait.Önce aldırıyor insanlara i7 4770K' yı sonra i7 4790K diye işlemciyi çıkartıveriyor (aynı TITAN - GTX 780 durumunda NVIDIA' nın yaptığı gibi)

• Herhangi bir şeye takmadım sadece forumdaki çoğu arkadaşın yaptığı gibi başka sitelerin yapmış olduğu inceleme veya haberleri burada paylaşıyorum yoksa 4790k ve değerleri beni ilgilendirmiyor.

Ayrıca stok değerdeki değerler önemli değil nede olsa hangi işlemci stok hızında sorun çıkarıyor ki önemli olan "K" " serisi işlemcilerde overclock kapasitesi ve verimliliğidir eğer ki turbo hızı 4400 mhz olan bir işlemci gidipte 4700 mhz üzerinde çakılıyorsa algı mekanizması bu işlemciyi başarılı olarak değerlendirmemeli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 27 Ağustos 2014; 0:13:51 >

• Buyurun o halde, Anandtech'in testinden sıcaklık tablosu. Aynı saat hızı ve voltajda 4.4 ve 4.5 Ghz değerlerine dikkat. 4790K lehine 10 derece fark mevcut.

Silinebilir
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Hangisine inanacağız şimdi o zaman birisi hatalı sonuç veriyor ki iki siteninde yapacağını sanmıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Detonator-58

Herhangi bir şeye takmadım sadece forumdaki çoğu arkadaşın yaptığı gibi başka sitelerin yapmış olduğu inceleme veya haberleri burada paylaşıyorum yoksa 4790k ve değerleri beni ilgilendirmiyor.

Ayrıca stok değerdeki değerler önemli değil nede olsa hangi işlemci stok hızında sorun çıkarıyor ki önemli olan "K" " serisi işlemcilerde overclock kapasitesi ve verimliliğidir eğer ki turbo hızı 4400 mhz olan bir işlemci gidipte 4700 mhz üzerinde çakılıyorsa algı mekanizması bu işlemciyi başarılı olarak değerlendirmemeli.

Hadi hadi. (Ben izlenimlerimi aktardım sadece)

i7 4770K vs i7 4790K durumunda da olay tam olarak yukarıdaki mesajımda anlattığım gibi.Maalesef bizim milletimizin böyle konulardaki algısı çok kötü.

Geçen DDR4 ram konusunda da belirttim, i7 4790K' lardan DDR4 sistemlere zıplayacak olanlar var (hemde hiçbir ihtiyacı yokken, hani çoklu monitör falan kullansalar anlarımda nerdeee).

Ben oradaki ısılar üzerinden yola çıkarak stok hız konusuna değindim.Çünkü; stok hız üzerinden gittiğimizde birisi 3.9 Ghz , birisi 4.4 Ghz bandına ulaşıyor ve arada azımsanmayacak bir fark oluyor.Bu durumda da oradaki stok hız sıcaklıklarına göre başarı durumundan bahsedebildim.Çünkü; çoğu kullanıcı bildiğin üzere bu işlemciyi amaçsızca alıyor ömrü billah 4.0 - 4.4 Ghz kendi bandında bir güzelce kullanıyor.Hiç K serisi mi bilmem ne serisi mi aldırış eden olmuyor.İşlemciyi bir amaç uğruna (120 - 144 hz monitör, çoklu ekran, SLI - CF vb. durumlar) alan kullanıcılar zaten i7 4770K - i7 4790K durumunu gayet mütevazi ve bir şeyin farkında olarak karşılıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 27 Ağustos 2014; 0:28:06 >

• 4790k nin tokatliyacagi zaten belli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • En sağlıklısı kullanıcı testi bence. Aynı sistemde iki işlemci de test edilecek.
  • _Dominic_Toretto_ kullanıcısına yanıt
    Haklısınız ama iki sitede aynı sistem üzerinde işlemcileri kullanmış ve değerleri yayınlamış bu durumda sonuçların güvenilir olmasını beklemek gerekmez mi?

Ayrıca bunu yapacak pek kimse çıkmaz bizde bu tarz karşılaştırma yada kullanıcı incelemeleri daha çok yurtdışı forumlarına özgü malesef.
  • Güvenilir olması lazım da, ama hangisine işte :)

Bizim donanim sitelerinden pek beklentim yok bu konuda. Bu forum zaten Telefon üzerine bir içeriğe büründü. Aslında sadece bu değil, başka sitelerde de denk geldim. Dünya genelinde cep telefonlarına (akıllı telefonlar diyelim) ilgi artarak devam ediyor.
  • Sanırım daha önce forumda da denk geldim 1-2 kere, 4790K'nın ısındığına dair. Kaynığın doğruluğu yüksek gibi!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.