Şimdi Ara

Şikeye 1 defalık af geliyor ya... (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
1.257
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilmediğimden soruyorum dün yapılan toplantıdan çıkan sonuç nedir?
  • 58. madde içeriğini "adam öldürmek ile adam öldürmeye teşebbüs" örneğiyle yorumlamak büyük bir yanlışlıktır, buradaki olay ceza hukukunu ilgilendirir fakat 58. madde ceza hukukuna göre değil, spor hukukuna göre belirlenir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: *ORION*

Bilmediğimden soruyorum dün yapılan toplantıdan çıkan sonuç nedir?

Orta sahada top çevirip zamana oynama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tritium

quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mechaniker

Guzel arkadasim, sikeye af gelmiyor. Sike ve tesvige tesebbuse af geliyor. Sike yapan cezasini ceksin diyorlar.

Fenerbahce zaten sike yapmakla suclaniyor, TS ve Bjk ise sike ve tesvige tesebbusle suclaniyor.

kurtarilanlar belli.

Laf oyunları yapma. Bak bakayım yukarı ben oraya senin gibi buğday sapları için şüpheli olan takımları yazmışım. Af çıkarsa hepsine çıkacak zaten. Okuduğu anla zeki arkadaşım.

Af çıkarsa hepsine çıkmayacak işte bizde onu anlatmaya çalışıyoruz Einsteincık.

Sahaya yansımış şikeyi öyle UEFA falan izlerken bir kalemde silemezsin, sildirmezler. Üstüne Fenerbahçe zaten suçluysam cezamı çekerim diyor. Sen cezasına razı olan adamı neden cezalandırmıyorsun der UEFA.

Şikeye teşebbüs ayrı birşey, UEFA Avrupa Liginde bile deli gibi şike dönerken UEFA şike ve teşviğe teşebbüsü affetmemize sesi çıkmaz.

Ha senin dediğin olayı konuşalım; Madem şike yapmak istiyorsun yapabilirsin. Şike yapanları kurtarmayacaklarından sorun yok.

quote:

Af çıkarsa hepsine çıkmayacak işte bizde onu anlatmaya çalışıyoruz Einsteincık.

Şikeye adı karışanlar için defalığına mahsus olmak üzere af çıkması gündemde

Şike ile şikeye teşebbüsün cezası aynı olmaz zaten, nasıl ki adam öldürmeye teşebbüs ile adam öldürmenin cezası farklı, şikeye teşebbüs ile şike yapmak farklı cezalarda olacaktır.

Ben şike yapmak istiyorum diye yazmış mıyım bak bakayım oraya.

@Noctivagant

Dün TELEGOL'ü izleseydin neyin ne olduğunu anlardın.

Spor hukukundan bahsediyoruz senin ornegin ise ceza hukukundan.

Fener spor hukuguna gore hemen dusmeli diyenler gidip ceza hukugundan ornek veriyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ilhan_28

58. madde içeriğini "adam öldürmek ile adam öldürmeye teşebbüs" örneğiyle yorumlamak büyük bir yanlışlıktır, buradaki olay ceza hukukunu ilgilendirir fakat 58. madde ceza hukukuna göre değil, spor hukukuna göre belirlenir.

Teşebbüs farklıdır, eylem farklıdır. Bunun Spor hukuku-Ceza hukuku farkı mı var? Sahaya yansımış ise, sonuç değişir, yansımamış ise oyun şike yapılmamış haliyle oynanmış sayılır.

Ben neyin neye göre belirleneceği değil, sadece suçu işleyenler ile teşebbüste bulunanların cezalarının aynı olamayacağını söylüyorum. Bu da su götürmez bir gerçek zaten.

Bazı Fenerlilerde tutturmuş Ahmet'e farklı ceza, Mehmet'e farkı ceza diye. Kardeşim iki şahıs farklı suçları işliyorsa neden aynı cezayı alsın ikiside? Birinden birine haksızlık yapılmış olmayacak mı?

Burada Trabzon'u,BJK'yi, Fenerbahçe'yi savunmuyorum. Sadece değer yargılarımla örtüşmeyen durumları yazıyorum.

Saygılar.

• af falan geldiğine inanmıyorum..bu kararın hiçbir hukuki zemini yok..talimatnamelerde AF diye bir talimat YOK..
    bu PALAVRALAR fener yönetiminin paralı askerlerinin maniplasyonundan başka bir şey değil..
  • 1 defalık fenere özel değişiklik fenerin sicilini bozar, onların onuruyla oynar. buna en başta fenerliler razı olmaz. bizim insiyatifimizde değildi gibi söyleseler de "istemem yan cebime koy" imajından kurtulamazlar.
  • quote:

quote:

58. madde içeriğini "adam öldürmek ile adam öldürmeye teşebbüs" örneğiyle yorumlamak büyük bir yanlışlıktır, buradaki olay ceza hukukunu ilgilendirir fakat 58. madde ceza hukukuna göre değil, spor hukukuna göre belirlenir.

Teşebbüs farklıdır, eylem farklıdır. Bunun Spor hukuku-Ceza hukuku farkı mı var? Sahaya yansımış ise, sonuç değişir, yansımamış ise oyun şike yapılmamış haliyle oynanmış sayılır.

Ben neyin neye göre belirleneceği değil, sadece suçu işleyenler ile teşebbüste bulunanların cezalarının aynı olamayacağını söylüyorum. Bu da su götürmez bir gerçek zaten.

Bazı Fenerlilerde tutturmuş Ahmet'e farklı ceza, Mehmet'e farkı ceza diye. Kardeşim iki şahıs farklı suçları işliyorsa neden aynı cezayı alsın ikiside? Birinden birine haksızlık yapılmış olmayacak mı?

Burada Trabzon'u,BJK'yi, Fenerbahçe'yi savunmuyorum. Sadece değer yargılarımla örtüşmeyen durumları yazıyorum.

Saygılar.

eğer sahaya yansımadıysa bu karşı tarafın şikeyi veya teşviği kabul etmediğinden dolayıdır, şikeyi veya teşkiği teklif eden taraf yapmış gibidir ve suçludur.
    misal, memura verilen rüşveti memur kabul etmezse rüşveti teklif eden masum mudur?

• quote:

quote:

quote:

Saygılar.

eğer sahaya yansımadıysa bu karşı tarafın şikeyi veya teşviği kabul etmediğinden dolayıdır, şikeyi veya teşkiği teklif eden taraf yapmış gibidir ve suçludur.
    misal, memura verilen rüşveti memur kabul etmezse rüşveti teklif eden masum mudur?

Neden anlamıyorum ama işi farklı yere çekmeye çalışıyorsunuz. Ben burada şikeye teşebbüs eden masumdur demedim hiçbir zaman.

Şikeye teşebbüs ile rüşvete teşebbüs tamamen farklı. Birisi kişisel, diğeri kurumsal(şayet yöneticisi yapmaya çalışırsa)

quote:

şikeyi veya teşviği teklif eden taraf yapmış gibidir ve suçludur.

Buradan da taraftlı düşündüğünüz apaçık ortada.

• quote:

10 mesaj üstte dediğim gibi, adam öldürenle adam öldürmeye teşebbüs edenin cezası bir değil. Bunu anlayın ilk önce.

İşte Aziz Yıldırım'da yediği haltı bildiği için yanımda ne kadar götürürsem kardır zihniyetiyle hareket ediyor. Zaten yasa değişse de değişmese de benim cezam belli, en azından bu şekilde birkaç kişiyi daha alırım kupa ne onlara yar olur, ne de bana şeklinde düşünüyor.

Kim kimi nereye götürmeye çalışıyor belli oluyor.

Bu kulupler bu yasayı bilmiyorlarmıydı.. Teşebbüs ettikleri zamanda düşeceklerini bilmiyorlarmıydı.
    Şimdi gak guk hık mık..

Kişilerle ilgili adli cezaların indiririmi ile ilgili yasanın da iyice kırpılarak değiştirilmesine karşı çıkmıştım. Bazı düzenlemeler yapılmalıydı ama iyice kuşa çevirdiler yasayı. 58. maddenin de değiştirilmesini istemiyorum..

Şikeye teşebbüste şike de , teşvik te bana göre aynıdır. Derecesi yoktur.

Sen oyuncularla anlaşacaksın. Ama o oyuncular sahada şike yapmayacak, yada oyuncu direkt sana
    ben yapmam öyle terbiyesizlik diyecek ve o yapmadığı için sen suçsuz olacaksın..
    Eylemi gerçekleştirmediyse o şahıs suçsuzdur. Sen suçlusundur.

Kişilere verilecek cezalarda kırpılmasaydı. En azından caydırıcı seviyelere çekilseydi,
    çok daha iyi olurdu.
    Artı 58. madde olduğu gibi kalırsa şike teşvik vb olayları yok denecek kadar aza düşer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Roohans

quote:

Orijinalden alıntı: *ORION*

Bilmediğimden soruyorum dün yapılan toplantıdan çıkan sonuç nedir?

Orta sahada top çevirip zamana oynama.

Çok güzel açıklamışsın dostum.
    Ama 26 Ocak'ta hakem düdüğü çalacak, maç bitecek yani bi şekilde..
    Ben maç sonu olacakları merak ediyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: cdemir

quote:

10 mesaj üstte dediğim gibi, adam öldürenle adam öldürmeye teşebbüs edenin cezası bir değil. Bunu anlayın ilk önce.

İşte Aziz Yıldırım'da yediği haltı bildiği için yanımda ne kadar götürürsem kardır zihniyetiyle hareket ediyor. Zaten yasa değişse de değişmese de benim cezam belli, en azından bu şekilde birkaç kişiyi daha alırım kupa ne onlara yar olur, ne de bana şeklinde düşünüyor.

Bu kulupler bu yasayı bilmiyorlarmıydı.. Teşebbüs ettikleri zamanda düşeceklerini bilmiyorlarmıydı.
    Şimdi gak guk hık mık..

Kişilerle ilgili adli cezaların indiririmi ile ilgili yasanın da iyice kırpılarak değiştirilmesine karşı çıkmıştım. Bazı düzenlemeler yapılmalıydı ama iyice kuşa çevirdiler yasayı. 58. maddenin de değiştirilmesini istemiyorum..

Sen oyuncularla anlaşacaksın. Ama o oyuncular sahada şike yapmayacak, yada oyuncu direkt sana
    ben yapmam öyle terbiyesizlik diyecek ve o yapmadığı için sen suçsuz olacaksın..

Kişilere verilecek cezalarda kırpılmasaydı. En azından caydırıcı seviyelere çekilseydi,
    çok daha iyi olurdu.
    Artı 58. madde olduğu gibi kalırsa şike teşvik vb olayları yok denecek kadar aza düşer.

Az önce de dediğim gibi, ben hiçbir zaman teşvik girişiminde bulunan masumdur demedim, bunu nereden çıkardınızı onuda anlamıyorum.

Adam öldürenler şayet cezayı etkileyecek unsur yok ise(adamı vurabilir miyiz vuramayız mıyız diyip adam öldürenler var ülkemizde)ağırlaştırılmış müebbet alıyorlar. Adam öldürmeye teşebbüs tamamen farklı. Her duruma göre ve hakimin eğilimine göre değişiyor.(Kadın hakimin hiç alakası olmayan bir kişinin sırf tecavüz iftirası yüzünden 10 sene hapis cezasına mahkum ettirdi ve adam intihar etti)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Saygılar.

Neden anlamıyorum ama işi farklı yere çekmeye çalışıyorsunuz. Ben burada şikeye teşebbüs eden masumdur demedim hiçbir zaman.

Şikeye teşebbüs ile rüşvete teşebbüs tamamen farklı. Birisi kişisel, diğeri kurumsal(şayet yöneticisi yapmaya çalışırsa)

quote:

Buradan da taraftlı düşündüğünüz apaçık ortada.

ufak bir ekleme, eğer karşı taraf kabul ettiyse tabiki ikisi beraber suçludur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Miex

Etik Kurulu kısıtlı sayıda belgeyle sadece Fenerbahçe'yi suçlu buldu.

Kaç maçta şike yaptığını tespit etti.

Fenerbahçe'nin şike yaptığı belgelenmiş bir şey artık, mahkemede belirlenecek şey değil.

Mahkemede deliller usulsüz diye çürütülmeye çalışılacak fakat bunun sporla bir alakası yok.

Beşiktaş ve Trabzon'un şike yaptığına dair hiçbir şey yok ortada.

Belki ek klasörlerle belgelenir ama zannetmiyorum.

Ben mahkeme ile ilgili bir şey söylemedim ki..
    Diğer ek klasörlere bakılırda bir şeyler çıkarsa diye söyledim. Belki bir şeyler vardır orda belki yoktur.
    Etik kurulu tekrar inceleyince daha çok netleşecek durum.

Hatta geçen günlerde Sivas FB maçı 1-1 ken TS işadamının Sivas'a gidecek balıkları gönderebilirsin konuşmaları vardı.
    Bu ve buna benzer başka tapeler vb belgelerde olabilir o ek klasörlerde..

Hadi diyelim TS ve BJK ile ilgili bir şeyler yok.
    Ne diye hem Yıldırım Demirören ve Sadri Şener Aziz Yıldırım'ın açıklamasını duyunca ayağa kalkmışlar.

Yıldırım Demirören geçenlerde ne diye ben FB'yi kurtarmaya çalışmıyorum diye açıklama yaptı.
    Belki böyle davranmalarının başka nedenleri de vardır. Ama bir şeyler yaptıkları için de 58. madde değişsin istiyor olmaları da olasılık dahilinde.

Uzun lafın kısası hala durum karışık gibi görünüyor.

• quote:

quote:

Şimdi gak guk hık mık..

çok daha iyi olurdu.

haklısın ...şike yapan teşebbüs eden ,oyuncu kafası karıştıran ,ahlaksızlığa ucundan bucağından bulaşan kim varsa düşmeli ... düşürmeyen de allahından bulsun ...çünkü yüzsüzlük o kadar aleni yapılıyor ki hukuk mukuk kimsenin takdığı yok sadece beddua edebiliyoruz .... umarım sorumlular ömür boyu mutsuz yaşarlar diğer taraftada cehennemde yanarlar....

• quote:

quote:

quote:

Şimdi gak guk hık mık..

çok daha iyi olurdu.

Az önce de dediğim gibi, ben hiçbir zaman teşvik girişiminde bulunan masumdur demedim, bunu nereden çıkardınızı onuda anlamıyorum.

Adam öldürenler şayet cezayı etkileyecek unsur yok ise(adamı vurabilir miyiz vuramayız mıyız diyip adam öldürenler var ülkemizde)ağırlaştırılmış müebbet alıyorlar. Adam öldürmeye teşebbüs tamamen farklı. Her duruma göre ve hakimin eğilimine göre değişiyor.(Kadın hakimin hiç alakası olmayan bir kişinin sırf tecavüz iftirası yüzünden 10 sene hapis cezasına mahkum ettirdi ve adam intihar etti)

Farklı yerlerden örnekler veriyorsunuz.

Adam öldürmeye karar verip uygulamakla, şike yapmaya karar verip uygulamak arasında epey bir fark vardır.
    Kolay kolay adam öldürmeye karar veremezsin ama. Çok rahatlıkla şike yapmaya karar verip uygulayabilirsin..

Ayrıca orası ceza hukuku bizim tartıştığımız spor hukuku..

Şöyle bir şeyde var. Şike tesbiti halinde küme düşürür, teşebbüste düşürmezseniz;
    Şikeyi delil ile tesbit edebilmeniz epey zor olduğu için, şike yapıldıysa bile cezasını veremezsiniz.
    Her zaman böyle büyük operasyonlar yapılmayacağına göre. Yine yapacak olan yapacağını yapar.

Ama teşviğe de teşebbüse de küme düşme cezası verirseniz, daha çok caydırıcı etkisi olur.

58. madde bu haliyle kalmalı.

• bari adam gibi cikip aciklama yaparlar insallah
    ya derler evet fenerbahce sike yapmaktan,bjk ts vs.. tesvikten suclu bulunmustur , ama 1 seferlik af edileceklerdir
    ya da yahu biz suclu bulamadik ama uefadan tirstigimiz icin puan silme cezasi uygulamamiz gerekli
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batu

quote:

Orijinalden alıntı: zurna

1 defaya mahsus küme düşürülmesinin kaldırılması gibi bir karar acizliktir. aşağılıktır.
    bu kararı alacak olan insanların futbolda yeri yoktur.

Adam noktayi koymus.

Katılmıyorum, herkes ciddiyedi gördü, herkese büyük bir uyarı...

hani 100metre koşusunda biri önce çıkar uyarıyı bir sonraki çıkış için herkes alır ya, dikkat yapmayın, diskalifiye olursunuz! bunun gibi bişey işte....

tabi istemiyorum, eğer varsa düşürsünler bizi ama anakonudaki yazılana katılmıyorum.. başka kimseye hak düşmez, ciddiyeti gördü herkes...

• bunlar kendilerini kurtarıyor da bu af olayı zaten o takımların şike yaptığını kanıtlamıyormu ne prestiji kalır ne bi söz hakkı olur ama doğru burası türkiye burda oda olur. bakın juveye cezasını çekdiği halde kendini hala tam anlamıyla toparlayabilmiş değil keza milanda öle oyuncuları nerdeyse hepsi +30 yaşında..
  • ilerde başka bir takım şike yaparsa hangi yüzle o takımı düşürecekler merak ediyorum
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.