Şimdi Ara

Sigara içen öğrenciye burs çıkması (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
259
Cevap
3
Favori
57.962
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
563 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Belki çocuk sigara içmeden odaklanamıyor derslerine.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kel_bakkal K kullanıcısına yanıt
    Örnek olarak Fransa, ABD, Kanada gibi ülkelerin uyguladığı araç içi sigara içme yasağı bize geldi ve olanları gördünüz.
  • _RaGoN_ _ kullanıcısına yanıt
    hocam yok öyle bir şey
  • YuliaN Y kullanıcısına yanıt
    devletin parasıyla alınan maybachlar, ejder meyveli smootieler bitti de sıra buna mı geldi anlamadım ben?

işinize bakın
  • quote:

Orijinalden alıntı: bullx

devletin parasıyla alınan maybachlar, ejder meyveli smootieler bitti de sıra buna mı geldi anlamadım ben?

işinize bakın
    İkisine birden aynı anda tepki gösteremiyor muyuz? Hâlâ aynı argümanla geliyorlar, büyük küçük farketmeksizin ikisi de illegal.

Bunu diyenler iktidara gelse şimdi sövdüğü iktidarla aynı hırsızlığı yapmaya devam edecek demek ki

İyiler sadece kötülük yapmaya fırsat bulamamış kötülerdir lafı boşa değilmiş. Kimi Maybach alır, kimi 20 binlik borcu devlete paslamaya çalışır.

İşine bak gibi beylik laflara gerek yok, Maybach alan da vasıfsız mezun da aynı lafı söyleyip duruyor, ne farkınız var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 4 Ekim 2019; 1:28:41 >

• Infinitum kullanıcısına yanıt
    kardeş benim 1 paket sigarayı 2 haftada içen arkadaşım var, herkesi kendiniz gibi tiryaki zannetmeyin.

onu geçtim adam burs almayı hak ediyorsa sigara kullansın kullanmasın size ne?

boş adamsınız diyecemde bomboşsunuz be, sigara içmeyen adam steame basar yada farklı bir yere harcar, karı kızla yemediğini nerden biliyorsunuz? bu saydıklarımın hepsinden en kötü 1 er tane numune var çevremde. daha geçen gün mesela arkadaş kız arkadaşının burs aldığını, kyk da aldığını, kendi aldıklarını hesaplayınca rahat takılıp edeceklerini söylüyordu, hatta ev tutup beraber yaşamayı düşünüyorlar

son olarak öğrencilerin çoğu paket sigara almayı bıraktı, adamlar sarma sigara alıyorlar oda baya cuzzi bir paraya geliyor anladığım kadarıyla. ben kullanmıyorum pek alakam yok o yüzden kaç liraya kaç dal içiyorlar ediyorlar bilmiyorum. 30 40 liraya 3 4 hafta çıkıyor onu biliyoruz.

işinize bakın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bullx -- 4 Ekim 2019; 1:48:32 >

• +++

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Adamın aigarasindan sizene arkadaş. Adam çalışmış kazanmış ise ister sigara içer ister şu içer. Patlat kafayı sende kazan sende al ama sen sigara içme. Türk milletinin en önemli özelliği kıskançlık.

• Ülkelerin öğrencilere burs vermesi normalde zorunluluktur. Avrupa'daki her ülkede böyledir. Misal İtalya'da eğitim bursu adı altında verilir bu üniversitelere. Gidip de üniversitelilere para verip kol gibi de faiz geçirmezler üzerine.

Bu gelen paraya ister sigara alır ister ekmek alır bundan kime ne?
    Burda asıl sorun kimler bu bursu haksızca, türlü oyunlarla alıyor bunların tespiti? Misal x firmasında müdür olup 15000 maaşı olan adam maaşını asgari gösterip çocuğuna burs aldırıyor. Böyle şeylerin peşinden koşun.
  • Bence bu burs olayının tamamen kaldırılması gerek. Devlet elin emekçisinin maaşından kestiği vergiyle ya da ÖTV’den falan topladığı paralarla gidiyor öğrencilere geri ödemesiz olarak burs veriyor ki ben üniversitedeyken çoğunluk geri ödemesizdi. Bunlar yetmezken yeri geliyor yurt dışından öğrenci ithal edip onlara da aynı şekil burs veriyor. Sanırım liseden sonra eğitim ücretli olmalı Amerika gibi. Kimse kimsenin parasını ödemek zorunda değil.

• 2003 - 2004 yıllarıydı, izmir büyük şehir belediyesi burs veriyor.

Aynı sınıftan bir çok kişi başvurdu, bende dahil.

Bana çıktı ve gerçektende çok işime yaradı ve gerçekten ihtiyacım vardı.

Fakat iki kişi vardı sınıfta ve durum aynen şu.

Birisi part time olarak sigortalı çalışan, aileden para gelmediği için çalışmak zorunda, diğeri okula araba ile gelen.

Sigortalı olan başvuru bile yapamadı çünkü başvuru şartlarında sigortalı olarak çalışmamak gibi bir şey vardı. Diğeri başvurdu ve çıktı, çıktıktan sonra aynen şunu dedi, iyi yaaa bursda çıktı arabaya benzini rahat rahat alırım pederden para dilenmem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efe_yakub -- 4 Ekim 2019; 10:10:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MemberOfDH

Bence bu burs olayının tamamen kaldırılması gerek. Devlet elin emekçisinin maaşından kestiği vergiyle ya da ÖTV’den falan topladığı paralarla gidiyor öğrencilere geri ödemesiz olarak burs veriyor ki ben üniversitedeyken çoğunluk geri ödemesizdi. Bunlar yetmezken yeri geliyor yurt dışından öğrenci ithal edip onlara da aynı şekil burs veriyor. Sanırım liseden sonra eğitim ücretli olmalı Amerika gibi. Kimse kimsenin parasını ödemek zorunda değil.
    Yanlış düşünüyorsunuz bence

Bende burs aldım, birisi geri ödemesiz izmir büyük şehir belediye bursu, diğeri geri ödemeli kredi yurtlar kurumu.

o ikisi olmasa sanırım üniversite bitiremezdim, belediye zaten geri ödemesizdi, kredi yurtları geri ödedim tamamını günü gününde.

Şimdi iyi bir işim var ve ihtiyacı olan öğrencilere yardım ediyorum. Kendim nasıl şartlarda okudum biliyorum çünkü.

Diğer taraftan ihtiyacı olmayanada veriliyor ama gerçekten ihtiyacı olana verilmediği durumlar oluyor bence bunun önüne geçsinler.

• Sigara içen ve üstüne geçim zorluğu/yoksulluk muhabbeti çeviren adam asalaktır uzaklaşırım direk.
  • Hiç bu açıdan düşünmemiştin.
    İnanılmaz haklı bir düşünce. Tek sıkıntı sigara içip içmediğini nasıl anlayacak devlet.
  • O neyki zengin e bile torpille burs veriliyor onuda cafede barda yiyor

• 11 52 7 kullanıcısına yanıt
    Hayatımda bu kadar saçma bir şey duymadım. Önemli iki nokta:

1: Sigara içenler herkesten çok vergi veriyor.

2: Sigara içenler 10-15 sene erken ölüyorsa bu 15 sene daha az emekli maaşı aldıkları, 15 sene daha az kalp, tansiyon, şeker gibi yaşlılığa bağlı hastalıklar için tedavi gördükleri anlamına geliyor. Sigara içmeyenlerin de büyük kısmı bir tür kanserden öldüğü için onların da çoğu kanser tedavisi görüyor.

Anlamayanlar için özet: Sigara içenlerin devlete maliyeti içmeyenlerden çok daha az. Çocukken süt içmeyenlere kemik erimesi ilacı verilmesin, güneş kremi kullanmayanlara cilt kanseri tedavisi uygulanmasın deseniz daha mantıklı olurdu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Faustus -- 4 Ekim 2019; 16:54:7 >
  • Ülkede ne tam adaletliki bu olsun

• Askere alırken sağlık testi yapılıyor. Yetersiz ancak güzel uygulama.
    Üniversiteye alırken de benzer sağlık testleri yapılmalı. Bu testlerin başlangıcı, e-devlet üzerinden üniversite kaydının gerçekleştirildiği aşamada sorulan sorular ile başlamalı. Bu sorular, sigara, içki, uyuşturucu kullanımı üzerine yoğunlaşmalı, bunun yanında kilo, boy, ameliyat, sürekli hastalık, sürekli ilaç kullanımı ve benzeri konular üzerine sorular da eklenmeli.
    Hemen ardından en yakın sağlık ocağına sevk için elektronik numaralı bir kağıt verilmeli. Üniversite kayıt şartlarında bu sağlık testi sonucunu sistem üzerinden okula bildirmek eklenmeli.
    Kan ve idrar testlerinde sorun bulunan öğrenci adayları, şehirde bulunan devlet hastanesi heyetine sevk edilmeli. Heyette, eğitim gözlemcisi olarak öğrenci adayı için görüş sunacak bir kimse de bulunmalı.
    Ayrıca psikoloji testi de zorunlu hale getirilmeli, bilgiler Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu ile paylaşılmalı.
    Psikoloji testi, öğrencinin geçmiş eğitim süreci ve gelecekten beklentilerine yönelik anlatılarıyla bir veri havuzu oluşturacaktır.
    Bu havuz, sistemin her şeyin mükemmel gittiğini zannetmesine karşı engel getirecek, sorunların tespit ve çözümleri için katkı sağlayacaktır.

Uygulamanın sağladığı tüm katkıların yanı sıra burs sistemi de, bu durumlar ve değerler üzerinden daha detaylı değerlendirilebilir. Bilgiler KYK'ya doğrudan değil, MEB ve YÖK tarafından oluşturulan raporlar ile iletilmeli, iki kurumun da verileri karşılaştırılarak kişiye özel hale getirilmelidir.

Tabi bunlar hayaldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HSA.FB.SK -- 4 Ekim 2019; 12:58:51 >

• peynir yiyenlerede cikmasin hatta karpuz

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.