Şimdi Ara

Sıfır mı almalı ? 2.el mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.267
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar 3-4 yıldır telefonum yettiğince fotoğraf çekiyorum
    Şimdiki telefonumun(LG V20) kamerası fena değil ama DSLR makinanın verdiği imaj kalitesini veremiyor özellikle düşük ışıkta
    Daha kaliteli renk ve detay kalitesi için dslr almak istiyorum bütçem 2000-2300 lira
    Aldığım makinayı lens takviyeleri ile uzun yıllar kullanma niyetindeyim
    O yüzden ikinci el ne kadar mantıklı olur bilmiyorum
    Ne yapmamı önerirsiniz ?

Marka takıntım yok ama lens bolluğu ve ucuzluğundan dolayı Nikon ya da Canon alayım diyorum.
    Aklımda

d3400https://www.hepsiburada.com/nikon-d3400-18-55-vr-af-p-dslr-fotograf-makinesi-p-HBV000003LCP4?magaza=Plusmarket

D5500
    https://www.hepsiburada.com/nikon-d5500-18-55mm-24-2-mp-dokunmatik-lcd-profesyonel-dslr-fotograf-makinesi-p-FTSLRNIKD5500VR2GR?magaza=Plusmarket

EOS 200D Bu büçemi aşıyor ama diğerlerinden daha iyi derseniz zorlarım.
    https://www.hepsiburada.com/canon-eos-200d-18-55mm-24-2mp-3-0-dslr-fotograf-makinesi-p-HBV000008NPXV?magaza=Ereyon

Dxomark a göre aynı sınıf Nikon lar Canon lardan 15-20 puan fazla almış cidden bu kadar fark var mı ?

• Merhaba

Öncelikle mümkünse ikinci el almanızı tavsiye ederim.

Piyasada bir sürü sıfır ayarında ikinci el makina var. Ve fot makinası almak PC, telefon, araba vs almaya göre çok daha risksiz.

Sorunuza gelince düşük ışıkta kalite için lens çok önemli.

Sadece kit lensle düşük ışıkta çekilen fotolar makina taşındığına değmiyor genelde.

Öncelikli önerim sabit 35MM size yetebilirse İkinci el fuji X100S - X100T olur. Telefon kullanır gibi kullanır düşük ışıkta çok kaliteli fotolar çekerseniz.

İlla zoom lens olsun derseniz Panasonic LX100, G1XM2 Filan bakabilirsiniz.

Eğer DSLR alacaksanız

sırf gövde alın
    ayrıca 17-50 2.8 sigma lens +
    35mm veya 50mm 1.8 lens alın derim Veya (30mm 1.4)

Dediklermin sebepleri İmzamdaki konunun ilk ve son sayfasında yazıyor.

Hayırlı olsun şimdiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 22 Şubat 2018; 20:14:0 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• multimatom kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
    Malesef 2.el görerek alabilme şansım yok malum siteden fiyatlara bakıyorum ancak GET ile alabilirim.
    f1.4 ler çok pahalı hocam sonra f1.8 50mm alabilirim fakat ilk olarak kit lensle başlamayı düşünüyorum
    Diafram, odak uzaklığı gibi değerlerin önemini kavrayana kadar sonrasında ihtiyacıma göre lens bakarım.
    Güncel ve beni uzun süre götürecek bir makine arıyorum.
    2.elde Canon 650d, 100d, d3200 gibi cihazlarada bakıyorum 1200-1400 civarı var
    Tam bilmediğim için soruyorum
    Bazı gövde,ekran ve bağlantı seçenekleri dışında bu modellerin yeni modeller ile imaj kaliteleri arasında çok fark var mı ?
  • Canon 100D , 650D'den çok daha iyidir.
    Çok değil zerre farklar var aslında yeni modeller ile arasında. Fotoğraf aleminde genellikle 3-4 senede 1 ciddi ilerleme görülüyor fotoğraf kalitesi olaran sensörlerde. Mesela Canon'larda bu yeni sensör teknolojisi de 2017'de geldi. Tahminim o ki daha 2020'ye kadar imaj kalitesinde iyileşme pek olmaz. Aynı sensörü koyup AF hızı, saniyede çekim hızı, bilmem ne hızı yüksek, videosu 4K, bilmem nesi şöyle diye aynı ısıtıp ısıtıp önümüze koyarlar. Canon'u bu konuda örnek verdim sadece hepsi böyle marka olarak. Çünki sensörlerin de bir geliştirilme süreci var. Bu aralar da herhalde yılda veya 6 ayda bir gibi kısa periyotlarda olmadığından işte ancak 3-4 yıl aralıkla ciddi fark olan yeni sensörlü ürünler görülüyor.

Şu başlıkta birşeyler paylaşmıştım ,
    https://forum.donanimhaber.com/uygun-fiyatli-dslr-slr-makine-onerisi--124278741

Ek bilgi olması açısından bir göz atarsanız birşey kaybetmezsiniz sanırım.

• maxpx kullanıcısına yanıt
    "Makinayı alayım da lens sonra bakarım"
    Düşüncesi standart bir yanılgı.

Gövdenizin değeri her sene düşecek ve 10 sene sonra neredeyse sıfırlanacak.
    ($500 -> $50 gibi oluyor)

Lensinizin değeri 10 sene neredeyse aynı kalacak, hatta bazen artıyor.

Ve piyasadaki lenslerin %90ınn fiyatı gövdeden pahalı.

Abartarak bir benzetme yaparsam "Önce çok iyi bir laptop çantası alıp yıllarca kullanayım istiyorum, bilgisayarı duruma göre güncelleştiririm" gibi birşey oluyor dediğiniz.

Sorunuzun cevabı da yine lensle alakalı.

Evet Nikonun modern sensörleri Canondan iyi
    Sony nin lensleri her ikisinden de iyi ama Lensleri?

Sadece Dxomarka bakarsanız a6000 almalısınız.

Ama canonda ikinci el 200 liraya satılan 50mm 1.8 otofokus lens var.

Sony'de ikinci el olarak 600 liranın altında otofokus lens bulamıyorsunuz

O yüzden ucuz bütçe ile bokehli portre fotoğrafı çekmek isteyene ikinci el 550D + 50mm 1.8 öneriyorum.

Ama kısa film çekmek isteyenlere a6000 - a6300 (çünkü manuel lenslerle kısa film çekebilirler)

-benim gibi- Hobi olarak herçeşit foto çekeceklere de Sony RX100m3 öneriyorum
    vs. vs.

Yani hocam, eğer lensi değişebilen makine alıp yıllarca kullanmak istiyorsanız, önce lensleri araştırıp lens seçmelisiniz.

Eğer lenslerle uğraşmak istemiyorsanız da lütfen üşenmeyin imzamdaki başlığı okuyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 23 Şubat 2018; 0:5:49 >

Hocam lensin önemli olduğunu anlıyorum fakat gövde önemli değil gibi bir anlam çıkardım yazdıklarınızdan
    Gövdedeki sensor işlemci odaklama hızı gibi etkenler en az lens kadar önemli değil midir fotoğrafın kalitesinde ?
    Örnek olarak aynı ortamda aynı lens ile 550d ve 700d ya da d3200 ile d3400 çekilen resimler arasında belirgin farklar olmaz mı ?
    Benim anlayamadığım nokta burası
    Şimdi lens konusunu baştan belirleyemem biri hariç tam bilgi sahibi değilim çünkü
    Makinayı elime alınca fotoğraf çektikçe eksik olan yetmeyen nedir görüp o şekilde lens almak istiyorum.
    Canon ya da Nikon düşünmemin nedenide
    2.el de lens seçeneği bol ve ucuz
    Şimdilik belirleyebildiğim f1.8 50mm var portre fotoğraflar çekmek istediğim için
    Eğer Nikon alırsam belki f1.8 35mm de alabilirim.
    "550d ve 700d ya da d3200 ile d3400 çekilen resimler arasında belirgin farklar olmaz mı ? "

Aşırı olmaz. %20 daha yüksek çözünürlük olur anca.
    O da kullanmayı bilenin elinde.

Buradan bakabilirsiniz.https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen

Canon 50mm 1.8 ve Nikon 35mm 1.8 f/p olarak iyi lensler.
    (Zaten başka da yok neredeyse )
    https://tahiryildiz.com/farkli-fiyat-araliklarinda-alabileceginiz-en-iyi-lensler-canon?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber#0-500_TL_Arasi_Alabileceginiz_En_Iyi_Lensler

İşte
    35mm çok kullanırım derseniz Nikon
    50mm çok kullanırım derseniz Canon alabilirsiniz mesela.

Flickr dan bu lensler ile çekilmişlere bakıp fikir yürütebilirsiniz.

Diğer sorularınızın cevabı imzamdaki linkte ilk sayfada var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 23 Şubat 2018; 9:27:45 >

• Düşük ışık performansı istiyorsanız ISO performansı yüksek bir gövde ve düşük diyaframli bir lens almanız gerekir.

İlk aklıma gelen Canon 200D oldu İso performansi oldukça iyidir, yanına da bir tane 50mm f1.8 alırsınız bütçeyi aşar derseniz başka tabi. Kit lens ile düşük ışık performansı beklemeyin çünkü diyafram degerleri oldukça yüksek.

Ama şöyle de bir şey var, eğer ben uzun pozlama yapacağım derseniz, 650d ve kit lens bile işinizi görür çünkü İSOya diyaframa ihtiyacınız yok.

Ne tarz "düşük ışık" fotoğraflar cekeceksiniz söylerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

• Düşük ışıkta temiz fotoğraf istiyorsanız gövdede 5 eksenli IS olan bir fotoğraf makinası alırsınız ve bu yeteneği olmayan bir makina ile ISO 6400'e çıkacağınıza elde ISO 200, ISO 400 ile cillop gibi fotoğraf çekersiniz !

Buyrun bakın,

Sıfır mı almalı ? 2.el mi  ?
    Govdede5eksenliIS_faydasi-iso400decekersin-yoksa-iso3200veya6400 by Ciddi iyi1i, on Flickr

Kaynak :https://www.youtube.com/watch?v=rHp0PyBu2CQ

ISO'yu 1600 ve üstüne çıkarrtınız mı piyasada oralarda iyi foto veren makina ancak 5.500 TL ve üzerinde fiyatlara alınabiliniyor.
    O ise gövdede 5 eksenli titreşim önleme özelliği olan Olympus OM-D E-M10 Mark II modeli 2.250 liraya bulunuyor.

cpurss79 C kullanıcısına yanıt
    "Aşırı olmaz. %20 daha yüksek çözünürlük olur anca."

Merak ettiğim nokta buydu işte eğer fark olmazsa o kadar fiyat farkını dönen ekranlarla bağlantı seçeneklerine mi veriyoruz şimdi

Dediğim gibi odak uzaklığı diafram gibi değerleri tam kavrayınca ona göre daha sağlıklı tercih yapabilirim.
    O zaman bütçemi zorlamayayım 100d,d3200,d3300,d5200 gibi cihazlara bakayım
    Aradaki farkada lens bakarım.

@cpurss79

Düşük ışıktan kastım sokakta loş ışıkta değil hocam akşamları ev içinde çekim yapmak
    Gövde tercihinde kararsız kalmıştım sadece
    Kit lensin diafram değeri yüksek olsa bile tahminim telefondan daha iyi ışık alır.
    "akşamları ev içinde çekim yapmak" için
    X100, X100S veya X100T alsanız çok memnun kalırsınız.

Sıfır mı almalı ? 2.el mi  ?

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-fujifilmx100-sifir-temizliginde-bu-hafta-ici-ozel-fiyat-525267183/detay

Ama ne dersem diyim, Canon veya Nikon DSLR alacaksanız
    en ucuz DSLR + 17-50 2.8 lens alın ikinci el.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 23 Şubat 2018; 19:31:51 >

Hocam tekrar merhaba

Dediğiniz gibi gövdeden önce lensleri araştırdım ve aslında ihtiyacım olanın 17-50 f2.8 olduğunu anladım.
    Bu lensin pek çok incelemesini ve örnek fotoğraflarına baktım hem ev içi hemde porte için güzel bir tercih olduğunu düşünüyorum.
    Gövde olarak düşündüklerim.

650d +18-55 2.el (1200-1300)
    d3300 body sıfır 1450 lira
    700d body sıfır 1840 lira (değer mi bilmiyorum) +200 daha verip d750 de alabilirm.
    ya da farklı öneri varsa bakabilirim. + 17-50 f2.8 alacağım. Daha sonra da bir zoom lens eklerim diye düşünüyorum.

Kompakt düşünmemenin nedeni her zaman yanımda bulundurmayı düşünmüyorum ve lensi değişebilen olsun istiyorum.

Aynasız makinalarada baktım Sony a6000 ve OM-D M10 mark II var bütçem dahilinde zaten.
    Özellikle Om-d mark II çok hoşuma gitti fakat lensleri pahalı ve çeşit az.
    O yüzden dslr a döndüm.
    Sürekli taşıma olayımda olmayınca sorun olmaz diye düşünüyorum.

Hayırlı olsun.

İkinci el 17 - 50 2.8 sigma veya tamron çok mantıklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 17 Mart 2018; 19:12:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: maxpx

Hocam tekrar merhaba

Dediğiniz gibi gövdeden önce lensleri araştırdım ve aslında ihtiyacım olanın 17-50 f2.8 olduğunu anladım.
    Bu lensin pek çok incelemesini ve örnek fotoğraflarına baktım hem ev içi hemde porte için güzel bir tercih olduğunu düşünüyorum.
    Gövde olarak düşündüklerim.

650d +18-55 2.el (1200-1300)
    d3300 body sıfır 1450 lira
    700d body sıfır 1840 lira (değer mi bilmiyorum) +200 daha verip d750 de alabilirm.
    ya da farklı öneri varsa bakabilirim. + 17-50 f2.8 alacağım. Daha sonra da bir zoom lens eklerim diye düşünüyorum.

Kompakt düşünmemenin nedeni her zaman yanımda bulundurmayı düşünmüyorum ve lensi değişebilen olsun istiyorum.

Aynasız makinalarada baktım Sony a6000 ve OM-D M10 mark II var bütçem dahilinde zaten.
    Özellikle Om-d mark II çok hoşuma gitti fakat lensleri pahalı ve çeşit az.
    O yüzden dslr a döndüm.
    Sürekli taşıma olayımda olmayınca sorun olmaz diye düşünüyorum.

Alinti yapacagima yanlislikla pm tiklamisim. Buradan tekrar yazayim.

Ben tamron yerine sigma 17-70 oneririm. Cok daha kullanisli. Tamron cogu zaman kisa kalacak.

Ayrica 2.el dusunuyorsaniz Pentax k30, k5iis + tammy yada sigma alirsaniz, daha uygun fiyata keskinligin dibine vurursunuz.

Ustelik titresim engelleme govdede oldugundan lensde boyle bir ozellik aramaniza da gerek kalmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• merhabalar, ben de canon 200d düşünüyordum; ama fiyat olarak 3bine varmış. nikon d3400 ise 2000.

döner ekran, dokunmatik ekran, wifi-nfc için bin tl fark vermeye değer mi? görüntüleri arasında bi fark olacağını pek sanmıyorum.

http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-Rebel-SL2-vs-Nikon-D3400

nikon da snapbrdige varmış; ama "D3400 Wi-Fi bağlantısını desteklemediğinden, şu SnapBridge özellikleri kullanılamaz: Bir akıllı cihazla uzaktan çekim, özgün boyutta durağan görüntü aktarımı, film aktarımı."

not: ilk kez alacağım, telefon kesmiyor artık :D makineyi öğrenene kadar kit lens oldukça işimi görür diye tahmin ediyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.