Şimdi Ara

sıfır arac alırken ozurlu indirimi otv indirimi ile yardım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
5
Favori
216.181
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speaker -- 27 Kasım 2010; 19:40:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: şekocan

hastalar için rapor nereden alınır başvuru için ne gereklidir?
    Yorumlara kısaca göz gezdirdim.
    Benimde bir rahatsızlığım var. Kısaca özetlemem gerekirse yaklaşık 6 ay kadar önce kanser hastası olduğumu öğrendim açıkçası beynimde 2,5 cm x 3,5 cm capında kanserli kitle yani tümör olduğu ortaya çıktı.
    Bunun üzerine hastaların ötv muafiyeti hakkı varmıdır? Otomobil kullanıyorum ve normal ehliyetim var.
    SAYGILAR

Geçmiş olsun...
  • arkadaşlar arabayı alırken plakada engelli işareti olup olmaması isteğe bağlıymış doğrumu
  • arkadaşlar bilgisi olan veya daha önce özürlü indirimiyle araç alanlar cevap verirse sevinirim babamın %98 lik raporu var yaşıda baya ileri araba alcam özürlü indirimiyle ama sorum babamın özürlü maaşı ve yeşil kartı var bunlar iptal edilirmi edilmezmi ruhsat özürlü adına çıkıyor çünkü
  • isteğe bağlı olduğunu zannetmiyorum plakanın çünkü akrabalarımızdan biri alırken o işareti biraz daha fazla masraf yaparak küçük bir şekille plakaya koydutturmuştu öyle bir hakkı olsaydı hiç koydutmazdı. arkadaşın yeşil kart sorusu içinde araç ticari amaçlı olmadığı sürece zannetmiyorum ki iptal olsun bu arada en basit hesaplama usulü 0.73 ile araç fiyatını çarpmadır.
  • aslında devletin engelli vatandaşlara yaptığı güzel bir uygulama,fakat bazı uyanıklar diyorum ötv indirimi için aracı engelli bir yakını üzerine alıp kendi kullanıyor çevremde 2 kişi var bu şekilde araç alan, şimdi ben bunlara çok kzıyorum , adam alışveriş mağzasında engelliler için otoparka ayrı bir bölüm yapmış şimdi bu araçları kullanan insanlar gidip buralara park ediyolar( plakasında engelli işareti varya halbuki yakınından bile geçmiyor) bu engelli insanlar için haksızlık olmazmı sizce?
  • kısaca açıklamak istiyorum babam engelli oldugu için ve 2010 aralık da engelli aracı aldıgımız için en güncel bilgi bende sanırım.

ilk olarak %90 iş göremez raporu olması lazım en az.
    son 5 yıl içinde başka araba almış olmamak (ötv indirimi ile)
    1600cc nin altında araçlarda geçerli sadece
    mtv den de muaf olursunuz (6ayda bir ödenen vergi) yanlız bunu bildirmeniz gerek aracı aldıktan sonra vergi dairesine.
    ARAÇ ÖTV DEN MUAF ALINDIĞI TAKTİRDE PLAKADA ENGELLİ AMBLEMİ OLMADAN OLMAZ. (mutlaka o işaret olacak aksi fasa fisodur inanmayın)
    aracı ya sahibi sürer (misal babam.)
    yada sahibi haricinde 3 şoför gösterebilirsiniz. o 3 kişinin dışında kimse süremez. (sürerde yakalanırsa ne olur bilmiyorum ama kolay bişi olacagını sanmıyorum çok gördüm öyle bizi çeviren polisi).
    5 yıl sonra satılabilir ve yeni araba alınabilir ötv den muaf bir şekilde.
    indirim tutarı ise yaklaşık %30 civarında oluyor üsteki hesaplama doğrudur.

bunun haricinde sorulara yanıt verebilirim yazmadıgım şey olursa sorabilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: msyasar

arkadaşlar bilgisi olan veya daha önce özürlü indirimiyle araç alanlar cevap verirse sevinirim babamın %98 lik raporu var yaşıda baya ileri araba alcam özürlü indirimiyle ama sorum babamın özürlü maaşı ve yeşil kartı var bunlar iptal edilirmi edilmezmi ruhsat özürlü adına çıkıyor çünkü

bişey olmaz abim alabilirsin iptal olmaz 1.dreceden yakınlar sürebilir ruhsatda babanın olur (bi şöle diyorlar bi böyle kimi diyor ben kdv mi geri aldım kimi başka türlü diyor kdv de sözde kalkacakmış bi araştır abim almadan önce boşuna kdv verme) ötv tutarı %37 muaf indirimli alırsın kdv de muaf olursa 50 milyarlık arabayı 25 e alırsın bu siteyide sık kullanınlara ekle kafana takılan şeyleri sor veya sormana gerek yok örnek teşkil eden çok konu var babana çok geçmiş olsun allah ailene sabır ve mutluluklar getirsin

http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/

• özürlü aracı için ötv indirimi var.fakat,bir bayiye gittiğinizde,zamların miktarını öğrenince,hevesiniz kursağınızda kalıyor.artık sıradan arabalar,60 milyar civarı.ötv inse ne olur,yine 45 milyar ödenecek.yazıklar olsun bu zavallı sahipsiz milletimi işgal güçleri gibi soyanlara.
  • arkadaşalr şimdi eger diyelimki aldık aracı ama olduki zor durumda kaldık ve arabayı satmak zorundayız maddi sorunlardan dolayı satarken neler yaparız 5 sene dolmadan yeni yönetmeliklere göre aracın ötv sini ödermiyiz ne tür dosyalar hazırlamamız lazım karşı taraf en yapmalı
    bilgi için teşekürler

• quote:

Orijinalden alıntı: mazlumdogan

arkadaşalr şimdi eger diyelimki aldık aracı ama olduki zor durumda kaldık ve arabayı satmak zorundayız maddi sorunlardan dolayı satarken neler yaparız 5 sene dolmadan yeni yönetmeliklere göre aracın ötv sini ödermiyiz ne tür dosyalar hazırlamamız lazım karşı taraf en yapmalı
    bilgi için teşekürler

vergi dairesine gideceksiniz temiz kağıdı almak için..

onlarda ötv miktarını isteyecekler

ödeyip alacaksınız

bu arada artık plakalarda engelli amblemi olmayacak

• quote:

Orijinalden alıntı: eccara

özürlü aracı için ötv indirimi var.fakat,bir bayiye gittiğinizde,zamların miktarını öğrenince,hevesiniz kursağınızda kalıyor.artık sıradan arabalar,60 milyar civarı.ötv inse ne olur,yine 45 milyar ödenecek.yazıklar olsun bu zavallı sahipsiz milletimi işgal güçleri gibi soyanlara.

25 binden hatta biraz daha aşağısından başlıyor sıfır araç fiyatları 60 bin e almaz zorunda değilsin.devlet bi hak tanımış taşıyorsan o şartı alırsın daha ne yapsın beleş mi versinler....

vergiler yüksek vergisini verip alana bi sözümüz yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: şekocan

hastalar için rapor nereden alınır başvuru için ne gereklidir?
    Yorumlara kısaca göz gezdirdim.
    Benimde bir rahatsızlığım var. Kısaca özetlemem gerekirse yaklaşık 6 ay kadar önce kanser hastası olduğumu öğrendim açıkçası beynimde 2,5 cm x 3,5 cm capında kanserli kitle yani tümör olduğu ortaya çıktı.
    Bunun üzerine hastaların ötv muafiyeti hakkı varmıdır? Otomobil kullanıyorum ve normal ehliyetim var.
    SAYGILAR

Geçmiş olsun.Allah şifa versin.

Yaşamınızı %90 ve üzeri etkileyen bir engeliniz olduğunu tam teşekküllü devlet hastanesinde alacağınız heyet raporu ile belgelendirip 1600cc ve altı herhangi bir aracı ötv indirimli olarak alabilirsiniz.Heyet Raporundan sonraki işlemleri zaten alacağınız bayi halleder.

Sizin rahatsızlığınız biraz dikkat ederek tedavi edilebilir bir rahatsızlık gibi görünüyor. Daha çok ortopedik engeli olanlar,yatalak hasta olanlar, gözleri görmeyenler gibi pratikte yaşamı zorlaştıran rahatsızlıklar için rapor alınıyor diye biliyorum. Ama siz yinede bir hastanede şansınızı deneyin.

• benimde ufak bir sorum olacaktı.. amcamın tek gözü görmüyor ve yeni araba alacak.. engelli indiriminden faydalanabilirmi?
  • Babamın %84 ağır özürlü raporu var vergiden muaf araç alabiliyormu yardımcı olabilecek varmı bilgi istiyorum lütfen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alessiyo -- 13 Nisan 2012; 18:41:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JuST1Ce

benimde ufak bir sorum olacaktı.. amcamın tek gözü görmüyor ve yeni araba alacak.. engelli indiriminden faydalanabilirmi?

gözü görmeyenlere ehliyet verilmiyor ama araştırılmak lazım başkası kullanacaksa olabilir
  • süresiz %84 ağır özürlü heyet raporu ile vergilerden muaf araç alınabilirmi bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim babamın araç sürme gibi bir imkanı yok çünkü felçli yardımsız ne yürüye biliyor nede ihtiyaç giderebiliyor
  • Vergi avantajından yararlanabilmek için şu dört durumdan birine sahip olmak gerek:

1- Sol alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak (Bu durumda 3. dereceye kadar yakınların kullanabileceği araç satın alınabilir).

Kaynak : http://www.engelliler.biz/forum/ozel-donanimli-otomobiller-motorlu-araclar-h-sinifi-ehliyet/55000-kimler-arac-aliminda-vergi-avantajindan-yararlanabilir-sorusunun-cevabi-burada.html

• kardeş bence sen boşver şu araba işini falan tedavini olmaya bak. bende aynı hastalıktan amaeliyat oldum ama benim ki kanserli değildi tümör. hem sen nasıl öyle rahat kanserli olduğu kanaatine vardın biopsi yapmadan kesin birşey söylenemez ki..
  • Milletimizi ne hale soktular ya. Gerçekten üzücü.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.