Şimdi Ara

AMD Ryzen 7800X3D Kullanma Rehberi (100. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.005
Cevap
110
Favori
74.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 979899100101
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    AMD Ryzen 7800X3D Kullanma Rehberi

Bende bu şekilde

• Herkese merhaba, MSI MAG X670E Tomahawk, 7800X3D ve G skill CL32 6000mhz ddr5 olarak sistem kurdum. Biostan amd expo ayarı ve açılışın hızlanması için memory context restore dışında herhangi bir ayar yapmadım herşey default halde. Aida64 59500mb - 81000mb - 59500mb olarak çıktı. Biraz düşük gibi geldi yapmam gereken basit ayarlar var mıdır başka yardımcı olursanız sevinirim.

• Lion_Army kullanıcısına yanıt

Teşekkürler hocam.

Artık pek kurcalamayacağım 1.25 voltaj, curve - 20 ile kullanmaya devam edeceğim. Oyunlarda performans farkı yok zaten 80 derece altı çalışıyor gereğinden fazla kurcalamak zaman kaybı.

Temiz kurulum ile 18735 skor aldım r23 den.

• Winter Is Coming kullanıcısına yanıt

Hocam r23 testinde bir türlü skor belirmiyor, dakikalarca bekliyorum. Acaba düzgün çalışan r23'ü nereden elde edebilirim ya da ettiniz ? Benim -30'da cpu bu arada, geneli 7800x3d lerin yiyor -30 sizde çökme mi olmakta ?

• Professor X kullanıcısına yanıt

https://www.techspot.com/downloads/7579-cinebench-r23.html

Buradan indirebilirsiniz.

-30 ile ilk sayfadaki occt versiyonu ve ayarlar ile en az 1 saat test yaptınız mı?

Occtnin güncel versiyonlarınsa small test yok sadece medium ve large var o yüzden konudaki ayarlar occt versiyonuyla small ile en az 1 saat test yapmanızı öneririm.

35-25-35-25-30-30-30-25 curveyle 1.27 ile kullanabiliyorum ama 1.27 ayarladığımda voltaj 1.3ün üzerinde çekiyor bu konuda da son sayfalarda fazlaca dile getirdim zaten yabancı forumlarda asus forum reddit vs sorun olmayacağını söyleselerde 1.25 e yapıp - 20 yaptım zaten ne performans artışı oluyor ne de sıcaklık düşüyor sentetik testler dışında bir fark yok.

• Aranıza 14700kyı satıp 7800x3d alarak katıldım. Şimdi benim işlemci stok halde 4.7 4.9 ghzlerde takılıyor voltaj 0.9 ile 1.0 arasında gidip gelerek 15k civarı skor alıyor sıcaklıklar package 80-83 arası geziyor r23te.

Ramlerim 6k cl30 yapmam gereken olmazsa olmaz dediğiniz ayar var mı?

• İbrahim Kaypakkaya kullanıcısına yanıt

Bios u güncelleyin. Stok halde 18k alması lazım.

Occt small test başlatır başlatmaz 5. Saniyesinde 88 derece görüyor işlemci. Bence gereksiz ki bunu yarım saat 1 saat yapabilenlere şaşırıyorum hidrojenle mi soğutuyorsunuz?

240mm soğutucum ve thermal grzzly kryonaut macun var. Small dışındaki bütün testlerde (aida64, cinebench r23, cinebench 2024 vs) en fazla 75-76 dereceyken aida64 de ise 70 derece iken small testi hiçbir şekilde yapmıyor

-30 all curvede kullanıyorum oyunlarda ise stabilite sorunu yok 60-68 arası takılıyor. Montajda sorun olsa oyunda da ısınırdı veya diğer testlerdede yüksek ısı görürdü

Ben oyun oynayabildiğim kadar oynuyorum mavi ekran veya reset yersem hangi çekirdek diye bakarım o çekirdeğin voltajını arttırırım bitek

Yeni biosta performans mı yükseldi? Başka önerdiğiniz ayar var mı bios içerisinde yapılacak?

• İbrahim Kaypakkaya kullanıcısına yanıt

biosla performans yükselmez uyumluluk artar. konudaki ayarları yapabilirsiniz. işlemci stok halde 18k alıyor.

• Cpu offset voltage 0.0500 girili PBO Advanced PBO limits motherboard seçtim, overdrive scaler 10x, clock override +200 mhz seçili

curve optimizer all cores negative, magnitude 15 seçili. R23'te 16500 puan alıyor 1 saat occt yaptım aşağıdaki gibi. 20 yıldır intel kullanıyorum yanlış bir şey mi yapıyorum çözemedim.

Senin geçmiş yazılarını okudum , problemin kaynağı asus seninle bi alakası yok eski anakartımı kavga dövüş bu yüzden iade ettim asus yazılan soc u hiç bir zaman yazdığın şekilde veremiyor
  • goktugerg93 G kullanıcısına yanıt

aynen asus yazılan değerden hem fazlasını hem azını veriyor. tüm anakartları böyle x b farketmiyor. hatta intelde de böyle ayrıca msi da b650 de 0.0015 benzeri negative offset ayarlayabiliyorken asusun b650lerinde yok.

vddcr_soc svi3 tfn normal bildiğimiz soc voltajdır, biostan 1.26v soc veriyorum svi3 1.26v olması gerekirken 1.25v ayarlıyor ama anakart 1.288v çekiyor.

bios dan soc u oto bırakıyorum svi3 1.288v i görüyor ama anakart 1.336 çekiyor. güya soc limit 1.3v. biosu voltajı vs oto dokunmadan kullananlar ne yapıyor acaba merak ediyorum.

-35 curve ile kullanacakken bu saçma durum yüzünden -20 curve kullanıyorum o kadar sıkıldım ki 1.25v versin diye 1.26 girdim. ama 1.15v e felan çekmek lazım boş zamanda.

asus forumuna ve reddite yazdım, redditte ''kasayı yan yatırdan'' hallice cevaplar geldi, asus forumunda mod un biri sensörler doğru ölçmüyor vs dedi.

kafama sıçım neden daha önce tomahawk kullanırken gigabyte msi hatta asrock dururken gittim asus aldıysam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Winter Is Coming -- 21 Eylül 2024; 6:47:8 >

• Ddr5 de en güzel marka asrock sanırım , bende de msi var geçen ethernet portu yandı durduk yere
    Ben de ddr4 te yıllarca asus kullandım , ddr4 de asus sorunsuzdu fakat asusun ddr5 anakartlara soc voltaj kontrolcü chipi koymadığı söyleniyor ve bu yüzden soc voltajı yazılan değer ile farklılık gösteriyor , msi anakartta 1.25 yazıyorum neyse onu veriyor , ddr5 de asus uzak durulması gereken bi marka oldu benim için , 3-4 aylık uğraştan sonra asus b650 anakartımı hakem heyeti kararıyla iade ettim
  • goktugerg93 G kullanıcısına yanıt
    Geçen sene asrock a620 ankartın biosunu güncelleyeyim dedim güncel biosu yükler yüklemez işlemci birden 90 dereceye fırladı,

Hem masaüstü boşta iken hemde bios ekranında 90 derece üstüne hızla yükselmeye başladı.

Zor bela eski biosa döndüm tekrar stabil oldu.

Bu sene yeni bioslar çıkmış yine aynı mevzu olmaz diye tekrar denedim, işlemci yine 95 derecelere çıktı ve sistem açılmaz oldu herşeyi denedim çalışmadı, işlemci gitti herhalde derken şansımı msi b650 anakart alarak denedim sistem stabil açıldı.

Asrock kendi bios yazılımı ile kendi anakartını eledi. O anakart hernekadar giriş seviyesi olsada bu şekil bir yazılımla bozulması enteresan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hilas28 -- 21 Eylül 2024; 10:20:46 >
  • Hilas28 kullanıcısına yanıt

hocam a620 chipsetler zaten çoğu markada sorunlu , b650 ve x670e tarafında ne durumdalar bilmiyorum ama asuslarda soc voltaj kontrol chipi yok , gigabyte kısmen daha iyi fakat global c-state ayarları oynanınca anakarttan cızırtı sesi alanlar varmış ve her gigabyte anakartta yaşanıyormuş , yine en stabili msi ve asrock am5 ddr5 tarafında

• bu işlemciden bulup am5 e geçmek istiyorum ama bunda da 5800x3d deki gibi ısının geç tahliyesi ve çekirge gibi zıplayan sıcaklıklar muhabbeti devam ediyor mu ?

• bir de takipteydim indirim beklerken dolar oynamadığı halde işlemcinin sıfır fiyatı bir anda zıpladı, niye olduğuna dair bir fikiriniz var mı ?

• Whitebeard. kullanıcısına yanıt

eski stokları önceki kurdan çekmişlerdir yeni stoklar güncel kurdan geldiği için yükselmiştir.

• 
Sayfa: önceki 979899100101
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.