Şimdi Ara

Kapsam dışı belgesi kalktı...(DHL vs kullanmayın) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
190
Cevap
10
Favori
9.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    drone almak istiyorum ve diji phantom u beyeniyorum fakat kanunda kayıt vs gibi mevzuat var 500 gr üstü drone alırsam beni neler bekliyor 500 gr altı drone alırsam beni neler bekliyor
    detaylı olarak bilgisi olan varmı? ayrıca 500 gr altı drone da hiçbir yükümlülüğüm yok ise hangi drone yi almalıyım ? phantom daki stabil görüntüyü
    elde edebilirmiyim? elimde aksiyon kamera var bunu montajda yapabilirim zira 12 mp 500gr altı drone görmedim bana öneride bulunabilirmisiniz.
    kendime hobi olarak görüntüler çekmek istiyorum umarım bilgili bir arkadaş yardımcı olur teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mode3

Arkadaşlar merhaba
    drone almak istiyorum ve diji phantom u beyeniyorum fakat kanunda kayıt vs gibi mevzuat var 500 gr üstü drone alırsam beni neler bekliyor 500 gr altı drone alırsam beni neler bekliyor
    detaylı olarak bilgisi olan varmı? ayrıca 500 gr altı drone da hiçbir yükümlülüğüm yok ise hangi drone yi almalıyım ? phantom daki stabil görüntüyü
    elde edebilirmiyim? elimde aksiyon kamera var bunu montajda yapabilirim zira 12 mp 500gr altı drone görmedim bana öneride bulunabilirmisiniz.
    kendime hobi olarak görüntüler çekmek istiyorum umarım bilgili bir arkadaş yardımcı olur teşekkürler.

Bütün sorularınızın cevabı bu sayfada mevcut.

http://www.dronebey.com/showthread.php?tid=7&pid=44#pid44

• digi phantom alıpta kaşeli imzalı invoice alabildiğiniz site hangisi ? aliexpress de kaşeli imzalı fatura veren yer varmı?
  • Konuyu açan arkadaşım ve o yönde izleyen kişilere cevabımdır

Kusura bakmayın ama sizin gibi işgüzarlar tarafından böyle işlemlere tabi tutuluyoruz.

Shgm müdürlüğünün yayınladığı mevzuat da 500gram altı urunler ıcın ıslem yapılamaz

Siz neye dayanarak da bu yazıyı alıyorsunuz ?

Dhl in yaptıgı yanlış işlemdir benimde ürünüm geldi ve ürünümü vermiyorlar bende kendileri ile bugun kanunlar hakkında gorusmeye gıdecegım

Mevzu açık ve net mevzuata karşı hareket ediliyor ve tc anayasasının 228 ve 240 ncı maddelerıne gore suc ıslenıyor

Bugun drone ıthalat işlemeleri ile ilgilenen shgm de calısan sorumlu serdar bey ıle gorustum

Boyle bır yazı yayınladıklarını 500 gram altı ıcın ıslem yapılmaması gerektıgını belırttıler ama

Bazıları hıc arastırmadan etmeeden yazı yazmanın daha basıt oldugunu dusunerek boyle ıslem yapılar

LUTFEN AMA LUTFEN

Biraz araştırın adam bunu yapacaksınız demesıyle ıslem yapmayın
    http://web.shgm.gov.tr/tr/hava-araci-islemleri/2225-ithal-islemleri

İnsansız Hava Aracı Operasyonlarına İlişkin Yönetmelik için tıklayınız.

mevzuatı okuyun

Saygılarımla

• espinho kullanıcısına yanıt
    İsguzarlik falan yok bu işlemleri yaptım yardımcı olmak için de yayınladim, sen işine bak. sanırım İstanbuldasiniz oradakiler gidip gümrüğe ağırlık ölçüp alıyor İstanbul dışı ne yapacak peki ben adama ağırlığını söylüyorum yine de kapsam dışı belgesi olmadan işlem yapmayacagini söylüyor, almak için bende bu işlemleri yapıyorum mecbur, 10 a yakın drone aldım dhl hep istedi bu belgeyi , normal ukimde 1 kez istedi , 1 kez de direk geçti

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: espinho

Konuyu açan arkadaşım ve o yönde izleyen kişilere cevabımdır

Kusura bakmayın ama sizin gibi işgüzarlar tarafından böyle işlemlere tabi tutuluyoruz.

Shgm müdürlüğünün yayınladığı mevzuat da 500gram altı urunler ıcın ıslem yapılamaz

Siz neye dayanarak da bu yazıyı alıyorsunuz ?

Dhl in yaptıgı yanlış işlemdir benimde ürünüm geldi ve ürünümü vermiyorlar bende kendileri ile bugun kanunlar hakkında gorusmeye gıdecegım

Mevzu açık ve net mevzuata karşı hareket ediliyor ve tc anayasasının 228 ve 240 ncı maddelerıne gore suc ıslenıyor

Bugun drone ıthalat işlemeleri ile ilgilenen shgm de calısan sorumlu serdar bey ıle gorustum

Boyle bır yazı yayınladıklarını 500 gram altı ıcın ıslem yapılmaması gerektıgını belırttıler ama

Bazıları hıc arastırmadan etmeeden yazı yazmanın daha basıt oldugunu dusunerek boyle ıslem yapılar

LUTFEN AMA LUTFEN

Biraz araştırın adam bunu yapacaksınız demesıyle ıslem yapmayın

mevzuatı okuyun

Saygılarımla

Saçma sapan şeyler yazacağınıza konuyu anlayın önce. 500 gramin altında olduğu için istenmiyor bu belge. 500 GRAMİN ALTINDA OLDUĞUNUN İSPATI.

• Bu konuda espinho'ya katılıyorum. Maddelere göre 500gr altı için işlem gerekmiyor. Burada görev gümrüğe düşüyor. Gümrüğün dronu çıkartıp pil vb. ile birlikte tartması gerekiyor. Eğer 500gr altı ise ürünü alıcıya göndermeleri gerekiyor. 500gr ve üstü ise alıcıdan İthal Uygunluk Belgesi talep etmeleri gerekiyor.Yani aslında Kapsam Dışı Belgesi diye birşey yok. Zaten SHGM sitesinde detaylı araştırma yaparsanız böyle bir belgenin olmadığını anlarsınız.
  • forumapp28 F kullanıcısına yanıt
    o zaman shgm böyle bir belge vermeyecek ve gümrüklere bilgilendirme yazısı gönderecek, espinho arkadaş sanki bu belgeyi ben çıkartmışım gibi davranıyor
  • SHGM zaten bu belgeyi İthal Uygunluk Belgesi olarak veriyor. Bunu gören gümrükte ürünü direk alıcıya gönderiyor. Genellikle hızlı kargolar bu konuda sorun çıkartıyor. Yapılan işlemlerin yanlış olduğunu düşünüyorum.

• forumapp28 F kullanıcısına yanıt
    yanlış olduğu konusunda hemfikiriz fakat istiyor adamlar ispatlayamıyorum ki, istanbul gümrüğede gidemediğim için mecbur alıyorsun.Şu attığım belgeyede bakarsınız havacılık bile ne yaptığını bilmiyor o zaman
    Kapsam dışı belgesi kalktı...(DHL vs kullanmayın)
  • Dedikleri baska yaptiklari baska.

• İlk önce şunu senin kabullenmen gerekiyorki ürün tartıya konuldugunda 500 gramın altındaysa bunun ıcın belge ıstenmemesı

Mevzuatı okumadan atağa geçme

kısmından ındır oku sonra yorum yap

2 maddenin Ç bendinde aynen şunu diyor

Azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’lar.

tabi sende gümrük memuru gibi ben nereden bileyim dersen orası ayrı

Ama merak etme benim gibilerin uğraşları sayesinde 25kg kadar olan ihalar için belge istenmeyecek

54 gramlık urun aldım urunun kutusuyla bırlıkte 100 gram gelıyor bunu kanıtlamak ıcın ılla bırısınden yazımı almak gerekır ??

Bence sen sacma sapan yorum yapma

• quote:

Orijinalden alıntı: ze_mahşer

o zaman shgm böyle bir belge vermeyecek ve gümrüklere bilgilendirme yazısı gönderecek, espinho arkadaş sanki bu belgeyi ben çıkartmışım gibi davranıyor

Hayır yanlıs bır anlasılma var belgeyı senın cıkarttıgın yonunde degıl ıkı haftadır bu olayın sonuca kavusması ıcın cok ugrasıyorum

Bir mevuzat da belırtılene gor

Azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’lar.

ıthalı ıcın kullanıcılardan belge ıstenmemesı yonunde burada hem fıkırmıyız

Bunu shgm nu aradagın zamanda alabılırsın

Ama kımse gumruk memurunun yanına gıdıp de arkadasım bu urun 20 gram veya 50 gram demıyor aman ne ugrasıcam memur la yazarım yazımı alırım dıyor

Sorun bır ıs yalan yanlıs yapılıyorsa bu ısın yanlıs yapıldıgını kısılere anlatmamız gerekıyor benım derdım bu

Kac kısı gıdıpte gumruk memuruna sen suc ıslıyorsun benım urunumu gasp edıyorsun

Tc anayasasının 228 ve 240ncı maddelerıne gore suc ıslıyorsun mevzuatı uygulamıyorsun dedı kımse

Peki neden

Arkadaslar kanunlar bızım ıcın var mevzuat da bızım ıcın yayınlandı

Kımse kusura bakmasın ama ıkı tane dallamanın yuzunden bız bu durumlara dustuk

1 ahl de drone ucuran
    2 kız yurdunu dıkızleyen sapık yuzunden

Ben sahsım adına o drone u gerekırse almam ama dogru olanı yaparım ve gumruk memurunada dogru olanı gostermek benım ve aslında bızlerın gorevı

Sadece ben o gumruk memuruna dersemkı senın yaptıgın yanlıs benım onume shgm den uygundur yazısı alanların evraklarını koyar bak ben boyle yapıyorum der

Bilmem anlatabıldımmı

• espinho kullanıcısına yanıt
    bende diyorum ki zaten istanbuldaki adamlar gidip tartıp belge olmadan alıyorlar(yani daha önce bu belge olmadan çoğu kişi dron aldı zaten bunu ilk keşfeden siz değilsiniz) ben Bursada yaşadığım için ilgilenmiyor adamlar bu belgeyi istiyorlar ispat için.

"Ama merak etme benim gibilerin uğraşları sayesinde 25kg kadar olan ihalar için belge istenmeyecek "
    Bu yazdığınız bilgi ise tamamen yanlış 500 gr üstü için iha ithal teknik uygunluk belgesine ihtiyaç var
  • Belge istenmemesi gerektiği konusunda hemfikiriz. Ama ne yapalım? Denizli'den kalkıp gümrüğe gidip, adama kanunu mu öğreteyim? Ters vaktine denk gelirse, akşam eşiyle kavga ettiyse 50 çeşit belge bile ister. (hatta TSE'den onay bile isteyebilir) Biz de biliyoruz, okuyoruz ilgili yönetmelikleri. Dünyadaki tek aynştayn siz değilsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: WhiteMamba

Belge istenmemesi gerektiği konusunda hemfikiriz. Ama ne yapalım? Denizli'den kalkıp gümrüğe gidip, adama kanunu mu öğreteyim? Ters vaktine denk gelirse, akşam eşiyle kavga ettiyse 50 çeşit belge bile ister. (hatta TSE'den onay bile isteyebilir) Biz de biliyoruz, okuyoruz ilgili yönetmelikleri. Dünyadaki tek aynştayn siz değilsiniz.

Sorun da orada zaten 50 çeşit belge ister bilmem ne deyip ben işimi göreyim ama işleyiş beni ilgilendirmez kafasındasın

Ben ürünümü alayım gerisi beni ilgilendirmez değilmi =)) eyvallah

Haklısın

• 50gr drone geliyor avuç içi kadar o bile takılıyor gümrüke bezdim artık . Bir kolaylık getirseler ya şu işe mesela daha önce onay verilmiş modeller için tekrar tekrar istemeseler belge.
  • version53 kullanıcısına yanıt
    Dhl ile almazsanız genelde problem çıkmıyor

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.