Şimdi Ara

SGK primi ödemek mi mantıklı yatırım yapmak mı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
597
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, genelde pek karşılaşılmayan bir soru ile karşınızdayım.

Kendi şirketim var maaşımı ve sgk beyanımı kendim belirliyorum. Yaklaşık 10 yıldır maaşı hemen hemen asgariden gösterip düşük prim ödedim. Şu an 40 yaşındayım ve gerekli emeklilik koşullarında yolu yarılamış sayılabilirim. (prim gün yaş vs)

Uzun uzun emekli olunca alacağım maaşı hesaplamaya çalışıyorum ancak bununla ilgili net bir hesaplama yapamadım. Gelecek ve yaşlılık yılları için şimdiden yüksek prim ödeyerek maaşı arttırma yoluna gitmek mi acaba daha mantıklı yoksa bir yatırım yapmak mı (örneğin yüksek sgk prim ödemesi yerine, bir konut alıp kredi ödemek gibi...)

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

Emeklilik koşullarına göre değişi kardeşim detaylı bilgi olmadan ne bilelim derseniz:

-> işe giriş haziran 1999
    -> 1999-2007 arası prim yatmadı
    -> 2007den bu yana asgarinin biraz üzeri yatıyor.

Gösterge 9475
    Ortalama Yıllık Kazanç 8,031.60
    Ortalama Aylık Kazanç 2,008.80
    Aylık Bağlama Oranı 58.00
    Aylık Bağlama Oranı 2 39.00
    Aylık Bağlama Oranı 3 33.32

2000 Öncesi 120 gün
    2000-2008/10 Arası 319 gün
    2008/10 Sonrası 3978 gün
    Toplam 4417 gün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DH Anonim -- 10 Aralık 2019; 16:11:54 >

• Ben söyle anlatayım emekli aylığı 99 öncesi 99-08 arası ve 08 sonrası diye ayrılan 3 temel esas üzerine kurulu. 99 ve öncesi aylık bağlanma oranı ile 08 sonrası aylık bağlanma oranı arasında yari yarıya fark var.
    Haberlerde eyt hep duyduğunuz birşey bunun yanında intibak denen birseyde var, intibak yasasına umut eden binlerce emekli var bu, şu demek. 99 sonrasında emekli olanların aylık bağlanma oranında değişik unsurlar ortaya çıktı, intibakla beraber emekli olanlar 99 öncesindeki oran üzerinden emekli maaşı tekrar hesaplanıp öyle devam edecek yani yükselecek.
    Bu kadar anlattım neden, 08 sonrasında yapacağınız bütün yüksek prim ödemelerinin size katkısı düşük olacak, örnek veriyorum 99 öncesinde 100lira prim verdiniz bunun 70 lirası emekliliğiniz için ayrıldı, 08 sonrasında 100 lira prim verdiniz bunun 35 lirası prim olarak ayrıldı yani bunun gibi örneklendirme yalnızca benzetme içindir.
    Muhtemelen 58 yasinda falan emekli olursunuz imkaniniz varken daha değerli yatırım araclarına yönelebilir, şirketinizi büyütmek ilk tercih olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaş gerekli bilgiyi vermiş aslında ama kendi şirketim var maaşımı ve sgk beyanımı kendim belirliyorum cümlenize takıldım.

Kendi şirketinizde 4/a yani ssk kapsamında çalışmanız mı mevcut sizin? Yoksa 4/b yani bağkur kapsamında mı prim ödemektesiniz? Bağkurlunun maaşı olmaz çünkü.

Kendi şirketinizdeki ssklarınızın sgk tarafından tespiti yapıldığı zaman siz istemeseniz de 4/b kapsamına alınma durumu var genelge değişikliği sebebiyle. Eğer bu tarz bir durum var ise bulunduğunuz yerdeki bağkur servisi ile görüşmenizi öneririm, emeklilik anında olacağına şimdi olması sizin için daha iyi olur.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.