Şimdi Ara

SFF / MINI ITX Severler Kulübü (108. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
5.747
Cevap
138
Favori
187.478
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: VgrooveR

Anakart olarak msi b450i kullanıyorum. Bir adet cpu fan ve bir adet sys fan girişi bulunuyor. Sıvı soğutucu ile kullandigimdan ikisi de dolu. Ekstra bir fan takmak istiyorum. Cpu fan girişini coklayici ile 2 ye coklasam cpu fan girişi bunu kaldırır mi?

Fan girişleri 1A kadar akim verebiliyor diye biliyorum. Emin olmak için sorayim istedim. Bu konuda bilgisi olan var mi?
    Normalde kaldırır. Bende h310 var 8 cm lik 2 tane kaldırıyor.

Ayarsız çalışsın dersen psu ya bagla
  • quote:

Orijinalden alıntı: jonywayt

Normalde kaldırır. Bende h310 var 8 cm lik 2 tane kaldırıyor.

Ayarsız çalışsın dersen psu ya bagla

Alıntıları Göster

Manuel ya da otomatik kontrollü yapabilirim. Az çok elektronik bilgim var. Önemli olan cpu fan ya da sys fan girişlerinin maksimum kaç ampere kadar çıkış verdiği.

• quote:

Orijinalden alıntı: VgrooveR

Manuel ya da otomatik kontrollü yapabilirim. Az çok elektronik bilgim var. Önemli olan cpu fan ya da sys fan girişlerinin maksimum kaç ampere kadar çıkış verdiği.

Alıntıları Göster

anakart kitapçığında yazmıyorsa zor.

bendeki 80mm ler 0.12 miş. palelel baglı ve bir porta giriyor. on tarafta 200mm lık var onun amperide 0.42 miş.

bu arada ilk çalıştırırken kepsini ara aparatla aynı girişe takmıstım ve çalışmıştı ama ayarlı olmuyordu. sonra ayırdım ve ayarlı oldular.

• VgrooveR kullanıcısına yanıt
    hocam bende b150i gaming pro ac var. core v1 kasada iken:

-cpu fan soketine sıvı soğutma ve fanını takmıştım 2’li çoklayıcı ile.
    -sys fan yazana da 3’lü çoklayıcı ile öndeki 200’lük ile arkadaki 2 adet 80’liği takmıştım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 6 ya kadar değil miydi ? bence çok rahat çalıştırır, marka model bazında bilmiyorum ama genel geçer konuşursak çalıştırır, kendim 4 lü çoklayıcıyla başka anakartta kullanıyorum sorun yok.

edit: böyle bir şey yokmuş alttaki mesajları okumanızda yarar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Vagrant -- 24 Nisan 2021; 14:14:57 >
  • quote:

anakart kitapçığında yazmıyorsa zor.

bendeki 80mm ler 0.12 miş. palelel baglı ve bir porta giriyor. on tarafta 200mm lık var onun amperide 0.42 miş.

bu arada ilk çalıştırırken kepsini ara aparatla aynı girişe takmıstım ve çalışmıştı ama ayarlı olmuyordu. sonra ayırdım ve ayarlı oldular.

Alıntıları Göster

Yarın kitapçığa bir bakayım. Siz 3 tane bağlamışsınız. Tabi full devirde dönerlerse çekeceği amper fazla olacaktır. 200mm'lik fan full devirde dönerse 0.42 amper akım çeker. Muhtemelen full devir dönmüyor ki diğer 2 fanla beraber sağlıklı çalışabiliyor.

@4Vagrant Hocam sayı vermek yanlış olur. Fan girişinin maksimum dayanabileceği bir akım vardır. Bu akımın üzerine çıkarsanız fan girişinin yanma ihtimali var. Sizin kullandığınız fanlar muhtemelen az akım çeken ve full devirde dönmeyen fanlardır. Bu yüzden 4 tane fanda problem çıkmıyor.

@Omara Cpu fan kısmına sıvı soğutmanın hem fanını hem de pompayı taktınız değil mi? Pompa fanın devrine göre kendini ayarlamıştır. Soğutma performansında bir kayıp veya düşüş oldu mu? Siz de muhtemelen taktığınız 3 adet fanı full devir döndürmediz galiba.

hakkaten öyleymiş ben nerden duydum acaba 6 olayını, ben benim anakartın kitapçığına baktım amper falan belirtilmemiş, biraz araştırdım standart olarak hepsi 1 amper olarak geliyorlarmış özel pump olanlar 1.5a 2a 3a bile olabiliyormuş,

benim 120mm fan 0.15a gözüküyor, 150mmler 0.30a gözüküyor. Sanırım ben 0.15*6 yapıp 6 tane fan takılabiliyor gibi düşünmüşüm zamanında, ama şuan 0.30+0.30+0.15+0.15 şeklinde kullanıyorum 1 amper yine etmiyor zaten 1 aydır full devir dahil sorunsuz kullanıyorum, kabaca 120 lik 6 tane fan takılabiliyor bu şekilde genelleme yaparsak biraz daha doğru oldu herhalde,çünkü biraz bakındım 120 pwm fanların amperleri ortalama 0.15a.

işin ilginç kısmı benim aynı marka fanlardan 120lik olan 0.15 isterken 150 lik fan 0.30 amper istiyor, ama mesela noctuada 120lik de 140lık da 0.13 istiyor, amper işine dikkat etmemiştim daha önce

bu arada kafamdaki fanı üretmiş arctic, zero rpm + argb fanlar yaygınlaşsa keşke

P12 PWM PST A-RGB 0dB | Semi Passive 120 mm Fan with A-RGB | ARCTIC

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Vagrant -- 24 Nisan 2021; 17:19:28 >

• jonywayt J kullanıcısına yanıt

Hangi 310 dan var sende hocam?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 4Vagrant

hakkaten öyleymiş ben nerden duydum acaba 6 olayını, ben benim anakartın kitapçığına baktım amper falan belirtilmemiş, biraz araştırdım standart olarak hepsi 1 amper olarak geliyorlarmış özel pump olanlar 1.5a 2a 3a bile olabiliyormuş,

benim 120mm fan 0.15a gözüküyor, 150mmler 0.30a gözüküyor. Sanırım ben 0.15*6 yapıp 6 tane fan takılabiliyor gibi düşünmüşüm zamanında, ama şuan 0.30+0.30+0.15+0.15 şeklinde kullanıyorum 1 amper yine etmiyor zaten 1 aydır full devir dahil sorunsuz kullanıyorum, kabaca 120 lik 6 tane fan takılabiliyor bu şekilde genelleme yaparsak biraz daha doğru oldu herhalde,çünkü biraz bakındım 120 pwm fanların amperleri ortalama 0.15a.

işin ilginç kısmı benim aynı marka fanlardan 120lik olan 0.15 isterken 150 lik fan 0.30 amper istiyor, ama mesela noctuada 120lik de 140lık da 0.13 istiyor, amper işine dikkat etmemiştim daha önce

bu arada kafamdaki fanı üretmiş arctic, zero rpm + argb fanlar yaygınlaşsa keşke

P12 PWM PST A-RGB 0dB | Semi Passive 120 mm Fan with A-RGB | ARCTIC

Dediğiniz gibi farklı marka model fanların çektikleri akım fanların arkasındaki etikette yazıyor. Sizin araştırdığınız gibi ve benim de bildiğim gibi maksimum 1 amper diyebiliriz. Bundan dolayı da fanların çektikleri akımlara bakarak mantıklı bir şekilde çoğaltma işlemi yapabiliriz sanırım.

İlgilenip yazdığınız için çok teşekkür ediyorumSFF / MINI ITX Severler Kulübü 

ne demek hocam ben teşekkür ederim,bir de ben şöyle tahmin etmiştim ben çoklayıcılarımı hep aliexpressden aldım baya araştırmıştım 6x ve üstü çoklayıcı yok, yani var ama hepsi psu dan güç alarak çalışabiliyor 5x çoklayıcılar ise psudan güç almadan çalışabiliyordu o yüzden sıkıntı olmayacağını düşündüm tabi çinlilere ne kadar güven olur ama güvenmişim takmışım biraz da cahil cesareti olmuş tabi:D

• napolyon94 kullanıcısına yanıt
    H310-i plus asus prime 2.0
  • quote:

H310-i plus asus prime 2.0

Hmm, Asrock ise birseyler sorabilirdim de. Eyw :).

Benimki de Asrock h310m-itx/ac

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Genel soru, invetustan noctua alan oldu mu? Nette stok var ama guvenemedim. Yarın arayacagımda sabırsızlık işte soruyorum :)
  • jonywayt J kullanıcısına yanıt
    Ben de NF-A9x14 bakıyorum ama fiyatlar çok pahalı. 2. Ele de düşmüyor bir türlü sürekli takipteyim.
  • quote:

Genel soru, invetustan noctua alan oldu mu? Nette stok var ama guvenemedim. Yarın arayacagımda sabırsızlık işte soruyorum :)

Yakın tarihte değil de 1 sene önce almıştım. Gayet memnun kaldım hocam.

• MALİ MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    Kasa fanları piyasaya göre uygun gibide o yüzden merak ettim. Arctic 13 var işlemci. Sessis sayılır şimdilik devam. 1000 tl ye 4 fan alırken 900 e sogutucu bilemedim. :) sıvıda düşünmüyorum kaldık öyle :p
  • NR200 için güzel termal test içeriği arıyorum. CPU için en iyi fan posizyonları nelerdir acaba ? (240aio kullanımında)

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • SuperMert kullanıcısına yanıt
    Arctic 280 tavsiye ederim radyatörü büyük olunca 360 lık aio lar kadar performanslı. Fanlar dışardan temiz havayı alacak şekilde en iyi performansı aldım.

SFF / MINI ITX Severler Kulübü
  • MALİ MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt
    Dönüş için teşekkürler.
    Bende arctic 240mm kullanıyorum.
    Fakat birçok şekilde denedim çok çok memnunum diyemem.

Fanları 1200rpmde kullanıyorum. 67-70 derece arası geziniyor genel olarak.

Nr200p de birçok şekil denedim fakat sizin söylediğiniz gibi olunca mobo çok ısınıyor.

Ben üstteki fanları intake arkadakileri ve radyatördekileri exhaust kullanıyorum.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Aliexpress'ten satın aldığım Jonsplus i100 Pro

Sff kategorisine girmiyor fakat sessiz sistem isteyenler için işlemci soğutucu uyumluluğu ve ekran kartı boyutlarında sınır tanımaması ile ön plana çıkan bir kasa.

Benim alma amacım ise ilerleyen zamanlarda custom sıvı soğutma denemesi yapmak.O konuda acemi olduğum için sff kasada zorlanacağımı düşündüğümden bunu seçtim.Ayrıca hem dikey hem yatay ekran kartı için uyumlu.

• 
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.