Şimdi Ara

### Sensör Karmaşası Yaşayanlar İçin #### (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir - 10 Masaüstü
5 sn
59
Cevap
5
Favori
13.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @S@rKs-PoWeR, ellerine sağlık. Çok faydalı bir iş olmuş
  • saol hocam
  • l
    araştırırken böyle sensörler MPler crop V.S aklım baya karıştı bütcem kısıtlı olduğu için kodak z981 almayı düşünüyorum gg den 340 tl sensör 1 / 2.33 Effective pixels 14 MP anladığım kadar ile sensör küçük kalmış bu makina 10 mp de çektiğim fotoğraflar verimli olurmu acaba?
  • Evet sensör gerçekten küçük.O sensör ile 14mp hiç verimli olmaz.Özellikle gece çekimlerinde çok çamurlu fotolarla karşılaşabilirsiniz.Bence daha düşük MP değerine sahip makinelere bakın.Özellikle 340 tl civarı Fujinin güzel makineleri var
  • bazıları hakketen odun ya cep telefonundaki 8mp kameranın 8mp fotoğraf makinesiyle aynı olduğunu sananlar var Bunlar aynı zamanda ekran kartı alırken belleğine, işlemci alırken frekansına, monitör alırken büyüklüğüne, disk alırken sadece kapasitesine (adam 8gb flash alıyor lan 3mb/sn ile bunu doldurması 1 saat sürmez mi demiyor) vs vs. örnekler çoğaltılır. bunun üzerine üreticiler de doğal olarak ürünleri bu yünde geliştiriyorlar.

Bir kaç gün öncesine kadar sensor boyutu hakkında bilgi sahibi değildim ama çekilen fotolarda bi bokluk olduğunu anlayabiliyordum en azından. Makine almaya karar verince image kalitesi falan araştırırken sensor boyutu kavramını öğrendim. şu an abd deki arkdaşa 169$ a 12mp 1/2.3 sensorlu fujifilm jz300 aldırdım. sonuçta yine çok büyük sensorlu bir makine almadım fakat 14mp kodak ın dandik makinesi almaktan vazgeçtim en azından. zaten 200$ dan düşük büyük sensorlu makina yok ne yazık ki. Bir gelsin bakalım beğenmezsem satarım. Türkiyede 400-500 arası fiyattan gidiyor aynı makine. Peki büyük sensorlu slr like makineler yok mudur piyasada? illa dslr mi almak lazım. Aslında pentaxın k100 modeli mi ne vardı. 2.elde ucuza düşürülür belki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 24 Ağustos 2010; 23:47:14 >

• İlk yazınızda başından sonuna kadar haklısınız.Bilinçli tüketici olma çok önemli teknoloji dünyasında.Yoksa üreticiler saçma sapan işler yapmaya başlıyor sırf para uğruna.Onların bizi kontrol etmesini önlememiz lazım.Umarım gelecek daha iyi olur.En azından donanımhaberden birçok kişi bilinçleniyor

Peki büyük sensorlu slr like makineler yok mudur piyasada? illa dslr mi almak lazım. Aslında pentaxın k100 modeli mi ne vardı. 2.elde ucuza düşürülür belki

Buna verilebilinicek en güzel makine bu olabilir

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/s/finepix_s200exr/specifications/index.html

Türkiyede fiyatı pahalı ( 1200tl ) ama yurt dışından 600 tl ye alanlar vardı

• f200 ün sensoru de 1/2. buna rağmen güzel makine. çekimleri fena değildi. alırken bunu ve f80 de göz önüne aldım ama bütçemin biraz üzerine çıktığı için şimdilik jv300 aldım. sanırım bundan sonra alırsam 2.el temiz bir pentax k200 veya sony a200 alırım. 18-55 lens ile işimi fazlasıyla görür.

edit: f200 1/1.6 ymış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 25 Ağustos 2010; 1:57:30 >
  • S@rKs-PoWeR çok iyi değinmişsin s200ü az bi süre kullansamda gerçekten hakkını veriyor objektifi özellikle dslr fanatikleri ( ben mesela ) için harika fotoğraf kaliteside iyidi ideal boyutta bi sensörü ve buna bağlı pix. den. oranı 25 civarlarındaydı yanlız flaş benim hoşuma gitmedi yetersiz kalıyor bazen , onun içinde harici flaş var yeri var :) ggde 600-700tl civarı f/p olarak çok çok iyi dslr alma şansınız yoksa en iyi like s200dür makro odağı 1 cm 14x manuel zoom imkanı var kullanımıda çok basit dslr tarzı tekerlek var harika bir makina

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacksilicon -- 25 Ağustos 2010; 2:00:38 >

• En güzeli ancak 2.el bana perde sayısı yüzünden soğuk geliyor.Nikonda ölçülebiliniyor perde ama diğer makinelerde varmı bilmiyorum
  • Çok ironik bir an =)

### Sensör Karmaşası Yaşayanlar İçin ####
  • quote:

Orijinalden alıntı: S@rKs-PoWeR

En güzeli ancak 2.el bana perde sayısı yüzünden soğuk geliyor.Nikonda ölçülebiliniyor perde ama diğer makinelerde varmı bilmiyorum

Amator ellerde perde kolay kolay eskimiyor yada omru bitmiyor. Yoksa forumda bolca perde sorunu yasayanları gorurduk. Yani cok dert etmeyin. Kullanımdan dolayı yıpranmıs
    sagı solu perisan olmus yıllanmıs makinalar bile tıkır tıkır calısır. Zaten sensor ve perde omru gelmeden modeli cok eskimis oluyor. 10-20.000 gibi rakamları duyanlar bile kacıyor ama hic korkulacak rakam degil bunlar. Perde sayısını ise software ile kolayca ogrenebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sokak_papagani

Çok ironik bir an =)

Evet hocam çok ilginç olmuş.
    120 mp + bit kadar sensör ile çok güzel çamur resmi çekilir

• @S@rKs-PoWeR,
    Çok iyi bir konu olmuş elinize sağlık,
    120 Mpx' e gelince Canon aynı ölçekte sensörü 50 Mpx olarak 2007 de geliştirmiş ve EOS-1Ds Mark III ta ve full Frame formattada EOS 5D Mark II de kullanmıştı ve çok başarılı sensörlerdir. Çok büyük ihtimalle, eğer APS-H formatında 120 Mpx' i yaptım diyorsa mutlaka sensör ve pixel yapım tekniğinde bir evrime imza atmışlardır. Bekleyelim teferruat kısmını bir görelim. Çünkü bu sensörü çok büyük ihtimalle EOS-1Ds Mark serisinde kullancaklar.
    quote:

Orijinalden alıntı: S@rKs-PoWeR

quote:

Orijinalden alıntı: sokak_papagani

Çok ironik bir an =)

Evet hocam çok ilginç olmuş.
    120 mp + bit kadar sensör ile çok güzel çamur resmi çekilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 25 Ağustos 2010; 17:07:52 >

• Rica ederim hocam.Aslında 120 mp ile çekilmiş bir örnek resim olsa güze olur
  • Yeni resimler eklendi
  • Sizin için sorun yoksa birkaç full frame örnek fotosu ekledim dilerseniz konunuza ekleyin.

------Fullframe vs APS-c--------

Not:İsterseniz mesajımı silebilirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi safa_oyuncu -- 27 Ağustos 2010; 18:42:58 >

• Teşekkürler hocam.İlk mesaj çok doldu.Burda kalsada olur resimler
  • sondan bir önceki resimde full frame iyi iş çıkarmış. kompakt makinede sadece o ordaki binanın bir penceresini anca alır heralde. onu da objektifle hallediyorlar. 3-5mm objektifler 35 mm ye eşdeğer oluyor.

napak d700 mü alak kanka
  • NE d700 zü ben D3x alıyorum yarın
  • d5000 i bana ver o zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 27 Ağustos 2010; 23:01:44 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.