Şimdi Ara

''Şehit'' ne demek ??? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
13.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: pprodigyy

quote:

Orjinalden alıntı: polatüründül

quote:

Şimdi Vatan için ölen şehid mertebesine ulaşıyor diyen arkadaşlar şöyle bir örnek vermek istiyorum.

Allah göstermesin İran la savaşa girdik diyelim.2 vatanın askeride memleketi için savaşıyor ve kayıplar veriyor.2 ülkede müslüman olduğuna göre şimdi o savaşta ölenler bu mantıkla şehid oluyor öyle mi?

Iran'dan banane.Tabii ki kendi vatanımı savunacagım.Benım ıcın kutsal olan onların vatanı değil,benım vatanım

elbette.ama sen anlatmak istediğimi farklı bir yerden anlamışsın.

Yani diyorum ki; karşıdaki kim olursa olsun; vatanımı savunmak zorundayım.Kardeşlerimi bayanları çocukları korumak zorundayım.Türk bayrağının o sancaktan inmemesi için karşıdaki kim olursa olsun gözümü kırpmadan savaşmak zorundayım.Çünkü atalarımız da bu vatanı bize böyle emanet etti.İşte Vatan için savaşmanın aslı da budur

• quote:

quote:

quote:

quote:

Şimdi Vatan için ölen şehid mertebesine ulaşıyor diyen arkadaşlar şöyle bir örnek vermek istiyorum.

Allah göstermesin İran la savaşa girdik diyelim.2 vatanın askeride memleketi için savaşıyor ve kayıplar veriyor.2 ülkede müslüman olduğuna göre şimdi o savaşta ölenler bu mantıkla şehid oluyor öyle mi?

Iran'dan banane.Tabii ki kendi vatanımı savunacagım.Benım ıcın kutsal olan onların vatanı değil,benım vatanım

Yani diyorum ki; karşıdaki kim olursa olsun; vatanımı savunmak zorundayım.Kardeşlerimi bayanları çocukları korumak zorundayım.Türk bayrağının o sancaktan inmemesi için karşıdaki kim olursa olsun gözümü kırpmadan savaşmak zorundayım.Çünkü atalarımız da bu vatanı bize böyle emanet etti.İşte Vatan için savaşmanın aslı da budur

Buna itiraz eden yok.Elbette haklısın.Ama ben ne anlatıyorum sen ne anlatıyosun:)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Buna itiraz eden yok.Elbette haklısın.Ama ben ne anlatıyorum sen ne anlatıyosun:)

Onu da yukarda örnek verdi lymonata arkadaş.
    Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır.
    Yani Benım ülkemde benim vatandaşlarım, kız erkek cocuk yaslı insanlarım var.
    Bunların düşman eline geçmesine izin verecek değiliz ya.
    Böyle bir durumda şehit olup olmadıgımızı ALLAH bilir ama kutsal değerler için savaşıyoruz.
    Asıl savaştan kaçmak daha kötü

• çaresi akıllı olup savaşmamalarıdır....
    Geçmişteki O savaşı Yahudiler rayı katarak başlattılar...
    birde şu var...
    Müslümanlar bir meselede ihtilafa düştüklerinde...
    gerçekten sağlam deliller ile iki tarafta Samimi ise haklı olan 2 haksız olan 1 sevap alır...
    tabiki savaş konusu ayrı....
    Fasıkların Getirdikleri haberlere kanıp Birbirlerini kırmamaları gerekir....
    vesselam....

Şehitlik ise Sadece İSLAM a ait bir kavramdır...
    Allah'ın rızasını Kazanmak için savaşan...
    Yine Allah rızası için Vatanını savunan...
    namusunu , malını, canını.. savunurken Ölenler.... Şehit Sayılır....
    ama bunların derecesi farklıdır....
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Onu da yukarda örnek verdi lymonata arkadaş.
    Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır.
    Yani Benım ülkemde benim vatandaşlarım, kız erkek cocuk yaslı insanlarım var.
    Bunların düşman eline geçmesine izin verecek değiliz ya.
    Böyle bir durumda şehit olup olmadıgımızı ALLAH bilir ama kutsal değerler için savaşıyoruz.
    Asıl savaştan kaçmak daha kötü

Ve hala mesajdan gereken anlamı çıkarmamakta ısrar ediyorsun

• yan gelip yatandir, sapasaglam iken curuk raporu almayip bu vatani korumak icin canini feda eden ama hep unutulan hep siyasi cikarlara alet edilen, senin canini verdigin vatani baskalarina satanlara inat verilen bedeldir.
  • yazık ki böyle erişilmez bir mertebe güzelim Türkiye'mde 3-5 çapulcu yüzünden niyazi olmak demek
  • Allah yolunda vatanı için milleti için namusu için can veren kişilere denir
  • BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR KONUDA KONUYU AMACINDAN SAPTIRIP KENDİ SİYASİ DÜŞÜNCELERİNE ALET EDENLERE VE DE ŞEHİT CENAZELERİNDE ŞEHİDİ HİÇE SAYARCASINA SİYASİ SLOGAN ATANLARA LANET OLSUN!!!
  • quote:

Orjinalden alıntı: kommodor

BÖYLESİNE ÖNEMLİ BİR KONUDA KONUYU AMACINDAN SAPTIRIP KENDİ SİYASİ DÜŞÜNCELERİNE ALET EDENLERE VE DE ŞEHİT CENAZELERİNDE ŞEHİDİ HİÇE SAYARCASINA SİYASİ SLOGAN ATANLARA LANET OLSUN!!!

oy pesinde kosan, secilme derdine duserek sehitleri unutan, her sehit cenazesinde "sabrimiz tasti", "tasmak uzereyiz" gibi gereksiz salak sacma sozler soyleyen siyasetcilere, sirf oy icin sehit ziyaretlerinde bulunan, sirf bu yuzden sehit cenazelerinde bulunan siyasetcilere

LANET OLSUN
    LANET OLSUN
    LANET OLSUN
  • Show Tv deki anlamı değil, Allahın, Kutsalın:Kutsal derken Din Uğruna, Annen Baban Namusun Şerefin uğruna vefat etmektir...Onurun Ve Nefsin Uğruna Değil..Vatanı Korurken gerçekten Allahın, Dinin, Namusun, ve Şerefin ön plandaysa ve allah adına bu görevi yapıyorsan o zaman şehitsindir..Şehitlik Ölmekle değil-ALLAH UĞRUNA , PEYGAMBER UĞRUNA, DİNİN UĞRUNA Vefat etmektir..Zaten Şöyle bir ayet var:Allah; benim uğruma (inancı ve dini uğruna) ölen şehitlerime Ölüler demeyin..Onlar bizzat DİRİ DİRLER..
    UFT
  • Şehitliğin bugünkü manası ile Atatürk'ün yaptığı Büyük Türk Devriminden önceki manası farklıdır. Sizin de bildiğiniz gibi, Atatürk'ün laiklikle birlikte bütün dini-manevi simge ve semboller kaldırılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri de Atatürk devrimleri (özellikle "laiklik" ilkesi)'nin yılmaz savunucusudur. Şehitlik (asıl olarak) dini-manevi bir makamdır, kurumdur. Eğer öyle olmasaydı talas savaşında, Türklere saldırırken ölen arap ile, günümüzde PeKaKalı teröristlerin öldürdüğü askerimiz bir olurdu, öyle değil mi?
    Kısaca Büyük Türk Devrimi öncesi şehitlik ile günümüzdeki şehitlik aynı anlamı karşılamaz. Günümüzde "şehit" kelimesi, "kutsal ölü" ya da "kahraman" kavramları ile karşılanabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dokuz9 -- 5 Haziran 2007; 19:06:39 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: dokuz9

Şehitliğin bugünkü manası ile Atatürk'ün yaptığı Büyük Türk Devriminden önceki manası farklıdır. Sizin de bildiğiniz gibi, Atatürk'ün laiklikle birlikte bütün dini-manevi simge ve semboller kaldırılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri de Atatürk devrimleri (özellikle "laiklik" ilkesi)'nin yılmaz savunucusudur. Şehitlik (asıl olarak) dini-manevi bir makamdır, kurumdur. Eğer öyle olmasaydı talas savaşında, Türklere saldırırken ölen arap ile, günümüzde PeKaKalı teröristlerinin öldürdüğü askerimiz bir olurdu, öyle değil mi?
    Kısaca Büyük Türk Devrimi öncesi şehitlik ile günümüzdeki şehitlik aynı anlamı karşılamaz. Günümüzde "şehit" kelimesi, "kutsal ölü" ya da "kahraman" kavramları ile karşılanabilir.

NEDEN? Her devrim sonucunda ki bu da pek bi devrim sayılmaz; kelimelerin anlamları değişmiyor..Büyük rus devriminde bile Birkaç yer adı hariç dilde hiçbir değişme olmamıştır.

• bok yoluna giden demek
  • Ben keneden ölenlere kulanıyom o tabiri..
    Sen ayıbetmişin..
    quote:

Orjinalden alıntı: kolomon

bok yoluna giden demek
  • quote:

Orjinalden alıntı: S2000

quote:

Orjinalden alıntı: dokuz9

Şehitliğin bugünkü manası ile Atatürk'ün yaptığı Büyük Türk Devriminden önceki manası farklıdır. Sizin de bildiğiniz gibi, Atatürk'ün laiklikle birlikte bütün dini-manevi simge ve semboller kaldırılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri de Atatürk devrimleri (özellikle "laiklik" ilkesi)'nin yılmaz savunucusudur. Şehitlik (asıl olarak) dini-manevi bir makamdır, kurumdur. Eğer öyle olmasaydı talas savaşında, Türklere saldırırken ölen arap ile, günümüzde PeKaKalı teröristlerin öldürdüğü askerimiz bir olurdu, öyle değil mi?

NEDEN? Her devrim sonucunda ki bu da pek bi devrim sayılmaz; kelimelerin anlamları değişmiyor..Büyük rus devriminde bile Birkaç yer adı hariç dilde hiçbir değişme olmamıştır.

benim değerlendirmeme göre kelimenin anlamı değişir, bir tanesinin kaynağı dogmadan gelir, diğeri Türk ulusundan. Yukarıda da belirttim bu günkü şehitlik ile Atatürk devrimlerinden önceki şehitliğin anlamı aynı değil.
    ayrıca rus devriminden sonra yer adlarının fazla değişip değişmediğini bilmiyorum, ama bırak yer adlarını, geçen yüzyılın başındaki Türkçe ile günümüzdeki Türkçe arasında dağlar kadar fark var.

• Şehit ; yaptığı her işi Allah için allah rızasını kazanmak için yapan kimsedir.. Bu savaş olabilir, evine giderken olabilir, okuluna giderken olabilir..

Ancak bazı şeyleri karıştırmamak gerek Şehitlik islam dinine özgü bir kavramdır..Sen cephede aslanlar gibi svaşırsın kahraman olursun veya toplum da iyi bir yer edinmek istersin , adının tarihe geçmesini istersin ;ama hiç allah rızası gütmezsin böyle şehit olunmaz.. Şehit olacak kimse önce allah (cc) 'ın belirttiği gibi mümin olmalı islamı yaşamalı..bunlar yoksa zaten insanda allah rızasını kazanma gibi bir amaçda olmaz..
  • quote:

örnegin bu tarıhtede var Hz. ALİ VE Hz. Muaviye nın orduları anlasmazlık yuzunden sıffın da karsı karsıya gelıyorlar ve her 2 tarafdan da ölenler oluo ve cennete gıdende yalnız haklı olan taraf Hz Ali fazla tefarruata gırmedım bıraz karısk bır durum .
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.