Şimdi Ara

''Şehit'' ne demek ??? (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
0
Favori
13.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • "Allah, Allah yolunda çarpisip öldüren ve öldürülen mü'minlerden, karsiligi cennet olmak üzere, mallarini ve canlarini satin almistir. Bu O'nun üzerine, Tevrat, Incil ve Kur'an'da vadedilmis olan bir haktir. Allah'tan daha çok ahdine vefa gösterebilen kim vardir? Su halde yapmis oldugunuz bu alisverisinizden dolayi sevinin. Iste büyük kurtulus budur." (Tevbe, 111)

Resulullah (s.a.s.) mealen söyle buyurmaktadir: "Allah (c.c.), yolunda cihad için çikan kimseye kefildir. Kim sadece benim yolumda cihad etmek ve bana iman ettigi ve peygamberlerimi tasdik ettigi için evinden ayrilirsa, bu kimse onu cennete koyacagimi veya elde edecegi mükafatiyla evine çevirecegimi garanti etmis olur."

Ebu Eyyub (r.a) rivayet ediyor Resulullah (sav)`ı dinledim şöyle demişti: "Size bir çok memleketlerin fethi müyesser kılınacak. Oralarda (komşu küffarla cihad için) toplanmış askeri birlikler göreceksiniz. Size bu birliklerle sefere çıkmak vazifesi verilecek. Bazılarınız onlarla (hasbi olarak) sefere çıkmak istemiyerek, adamlarının arasından sıvışıp gazveye (ücretsiz) katılmamanın yollarını arayacak. Arkadan da kendileriyle anlaşacak kabileler araştırıp, onlara: "Falanca orduya size bedel katılmam için beni ücretle tutacak yok mu, falanca orduya size bedel katılmam için beni ücretle tutacak yok mu?" diyecek. Bilesiniz, (hasbeten gazveye gitmekten kaçan bu adam) bir ücretlidir, son damlasına kadar kanını akıtsa da (gazi değildir, şehit sayılmaz, uhrevi ücretten mahrumdur)."

yani şehid ALLAH ın adını ve dinini yüceltmek için ölen kişidir! vatanla hiçbir alakası yok! vatan vahiyle şekilleniyorsa o vatanın savunulmasıda ALLAH yolunda olacaktır aksinde bundan bahsetmek biraz zordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tarafeyn -- 31 Mayıs 2007; 16:02:08 >
  • vatanınısavunmakiçincanınıverenkimse

tek cümle
  • vatan uğruna canını vererek ulaştığın mertebe
  • Vatan, din gibi kutsal değerler için canını vermeyi göze alarak savaşırken ölenlere denir.

"Görev başındayken ölen" saçma geldi bana.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Deathulazam

vatanınısavunmakiçincanınıverenkimse

tek cümle

cümle ile kelimeyi karıştırdın herhalde...
  • nejat_342 Amerikalılar askere vatanı için değil para için gidiyor.
    Şehitlik mertebesi sadece müslümanlar için
    Peygamber efendimiz ne demiş? Vatan sevgisi imandan gelir

o pis korkak Teröristler anca mayın döşeyip kaçıyor,bizim askerlerimiz şehid değil de b.k yoluna gittin niyazi mi oluyor?
    şehit değilse öyle oluyo.
    Vatan kutsaldır.
    Hiç olmazsa b.k yoluna gitmiyosun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peacifullord -- 31 Mayıs 2007; 17:53:31 >
  • +1
    güzel acıklama

quote:

Orjinalden alıntı: Musab Bin Umeyr

"Allah, Allah yolunda çarpisip öldüren ve öldürülen mü'minlerden, karsiligi cennet olmak üzere, mallarini ve canlarini satin almistir. Bu O'nun üzerine, Tevrat, Incil ve Kur'an'da vadedilmis olan bir haktir. Allah'tan daha çok ahdine vefa gösterebilen kim vardir? Su halde yapmis oldugunuz bu alisverisinizden dolayi sevinin. Iste büyük kurtulus budur." (Tevbe, 111)

Resulullah (s.a.s.) mealen söyle buyurmaktadir: "Allah (c.c.), yolunda cihad için çikan kimseye kefildir. Kim sadece benim yolumda cihad etmek ve bana iman ettigi ve peygamberlerimi tasdik ettigi için evinden ayrilirsa, bu kimse onu cennete koyacagimi veya elde edecegi mükafatiyla evine çevirecegimi garanti etmis olur."

Ebu Eyyub (r.a) rivayet ediyor Resulullah (sav)`ı dinledim şöyle demişti: "Size bir çok memleketlerin fethi müyesser kılınacak. Oralarda (komşu küffarla cihad için) toplanmış askeri birlikler göreceksiniz. Size bu birliklerle sefere çıkmak vazifesi verilecek. Bazılarınız onlarla (hasbi olarak) sefere çıkmak istemiyerek, adamlarının arasından sıvışıp gazveye (ücretsiz) katılmamanın yollarını arayacak. Arkadan da kendileriyle anlaşacak kabileler araştırıp, onlara: "Falanca orduya size bedel katılmam için beni ücretle tutacak yok mu, falanca orduya size bedel katılmam için beni ücretle tutacak yok mu?" diyecek. Bilesiniz, (hasbeten gazveye gitmekten kaçan bu adam) bir ücretlidir, son damlasına kadar kanını akıtsa da (gazi değildir, şehit sayılmaz, uhrevi ücretten mahrumdur)."

yani şehid ALLAH ın adını ve dinini yüceltmek için ölen kişidir! vatanla hiçbir alakası yok! vatan vahiyle şekilleniyorsa o vatanın savunulmasıda ALLAH yolunda olacaktır aksinde bundan bahsetmek biraz zordur.
  • İNTAHAR EDİP SEVAP KAZANABİLMEKTİR , VATAN İÇİN , MİLLET İÇİN , BAYRAĞIMIZ VE TOPRAĞIMIZ İÇİN CANINI VERECEĞİNİ BİLE BİLE BUNU SEVEREK VE İSTEYEREK YAPABİLENDİR ...

'' NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE ''

• quote:

Orjinalden alıntı: gecomert

İNTAHAR EDİP SEVAP KAZANABİLMEKTİR , VATAN İÇİN , MİLLET İÇİN , BAYRAĞIMIZ VE TOPRAĞIMIZ İÇİN CANINI VERECEĞİNİ BİLE BİLE BUNU SEVEREK VE İSTEYEREK YAPABİLENDİR ...

Hayır intahar eden kimse Allahtan ümidi keserek kendi canına kıyan kimsedir. Bence şehit olamaz. Hem bu canlı bombalar düşmanı öldürürken masum insanlarıda öldürüyorlar. Dediğim cümleden emin değilim. Ama
    bir bilene sormak lazım.
  • bugünün şartlarında şehit
    birileri kesesinin daha fazla doldursun
    koltuk sevdalıları koltuklarından olmasın
    keyif düşkünü liderlerin keyfi bozulmasın
    diye ölen ve öldükten sonrada,bir kaç satır haberin ardından unutulan
    ve kıymeti bilinmeyen vatan evlatlarıdır.
  • Allah ve vatan uğruna ölen müminlere deniyor.tabiki bir kaç şehitlik dereceleri var.Şehit olarak ölmek isterim.Şehitler cehennem yüzü ,ahiret azabı görmeyecektir.benim bildiklerim bunlar.
  • Şehit cihad vatan uğruna savaşlarda ya da çatışmalarda ölen imanlı insanlardır. Benim bildiğim namaz kılarken ve doğal afetlerden ölen kimselerde şehit sayılıyormuş tabi mertebe nasıl olur bilinmez. Ve bencde öğretmenler de (imanı varsa ) öldürülürse şehit sayılır.(Allahın işine karışılmaz o ayrı.)
  • quote:

Orjinalden alıntı: gecomert

İNTAHAR EDİP SEVAP KAZANABİLMEKTİR , VATAN İÇİN , MİLLET İÇİN , BAYRAĞIMIZ VE TOPRAĞIMIZ İÇİN CANINI VERECEĞİNİ BİLE BİLE BUNU SEVEREK VE İSTEYEREK YAPABİLENDİR ...

aman arkadaşım ne yaptın sen
    intihar büyük günahdır
  • Allah yolunda ölen insanlara denir

(ki bu cümle çok geniştir gerisi Takdiri İlahi)

suda boğulanlara denir

ishalden ölenlere denir

kaynak:hadis kitabı
  • şehitlik,cennet lafları olmasa kimse ölmeyi kabul etmezdi,bunun için çıkarılmış bir şey gibi

cennetin olup olmadığıda ayrı tartışılır,gidip gelen var gibi yazmışsınız,bilimsel olarak kanıtlanmamış şey yoktur
  • İshalken ölünce şehit olup da,
    Vatan için ölünce şehit olunmaz mı ya
  • o ishali bile ne için olduğuna ve çaresini kimden beklediğin hayatını kime adadığına bağlıdır. kişi ALLAH için yaşıyorsa şehid olmaması çok zor ancak kişi hem ALLAH a isyan edecek hemde ben şehid olacak diyecek bu çok tutarsız. daha önce nejat da örnek vermiş;

quote:

Örneğin bir pakistanlı asker askerde ölürse şehid mi olacak! O ölen kişi belki ataist nasıl cennete gidecek.

Dediğim gibi şehit olmak için Allah uğrunda öldürülmek gerekir.

yani herkes şehid değildir nasılki cennet ahır değil şehidlikte her ölen ve istenene verilebilecek bir mertebe değildir.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Musab Bin Umeyr

o ishali bile ne için olduğuna ve çaresini kimden beklediğin hayatını kime adadığına bağlıdır. kişi ALLAH için yaşıyorsa şehid olmaması çok zor ancak kişi hem ALLAH a isyan edecek hemde ben şehid olacak diyecek bu çok tutarsız. daha önce nejat da örnek vermiş;

quote:

Örneğin bir pakistanlı asker askerde ölürse şehid mi olacak! O ölen kişi belki ataist nasıl cennete gidecek.

Dediğim gibi şehit olmak için Allah uğrunda öldürülmek gerekir.

yani herkes şehid değildir nasılki cennet ahır değil şehidlikte her ölen ve istenene verilebilecek bir mertebe değildir.

o zaman şöyle desek :
    Gidip orada Vatanı için ülkesini ülkesindeki insanları korumak için savaşan , oradan ölmeyi de kurtulmayı da Allah'tan bekleyen de cennete girebilir onu hesaba katarsak.

Dinde vatanın da çok büyük önemi vardır.
    Ne demiş Hz Muhammed? 'Vatan sevgisi İmandan gelir.!'
    Vatanına önem vermeyen dinine nasıl önem verebilir ki?
    Askerler sadece vatan için değil,ülkesindeki insanları korumak için,Bacılarının namusunu,kardeşlerinin canını korumak için savaşıyorlar.
  • ALLAH YOLUNDA ÖLEN
  • Afedersiniz de Allah için ishal olanını da görmedim daha önce.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.