Şimdi Ara

Seçeneklerim Bunlar Hangisini Tercih Etmeliyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.510
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba şuan Polonya'dayım. Ve kamera almak istiyorum.
    Sürekli avrupa gezileri vs yapıyorum.
    İphone 7 plus telefona sahibim, porte modunda falan güzel resimler çıkarıyor ama sadece ışık varken. Işık yoksa hiç bi işe yaramıyor. Mesela gece çekimleri.
    her neyse ben bu gezilerimde kullanmak için profesyonel bi makina almak istiyorum.
    Kullanım sıklığım Ülke gezilerinde kendimi ve etrafı çekmek için. Örneğin çok tarihi bi yapının önünde fotoğraf çekinmek istiyorum. Bunu iphone 7 plus portre modunda yapmaya çalıştığımda çok yakınlaştırıyor ve arkamdaki o güzel yapıt kayboluyor. Anca çooook uzaktan çekersem.
    Ve lens konusunda vs bilgim yok. Hep kit lenslere baktım 18-55 yani. Ama bir arkadaşımda 650d + 18-135 vardı. Zoom olayı falan güzeldi kısa süreli kullanmıştım.
    Gel gelelim asıl meseleye şuan burada canon ve sonyde (sonyninkini çok araştırmadım geri iade kampanyası var.
    Bazı makinalarda 215 bazılarında ise 435 tl. Tabi ben buna ek olarak birde Tax Free alacağım burada tam mükellef olmadığım için.
    Gelelim can alıcı konuya ben olaya 750d'yi araştırmakla başladım. Sonra 200D'yi gördüm. Ve şuan taxfree ödemesi ve canonun kış kampanyası adında geçen geri ödemesini hesapladım bazı makinaların ne kadara bana geleceğini.
    Örneğin ; 200d + 18-55 STM lens 2000 TL.
    750D + 18-55 STM = 2100 TL
    800D + 18-55 STM = 2350 TL
    77D + 18-55 STM = 2750 TL

başka makina hesaplamadım açıkcası. Lenssiz fiyatları ise 300-400 tl daha düşük ( sadece body )
    Aynasız mı aynalı mı zaten kafam iyice karıştı.
    Ha bu arada sony'ninde iade kampanyası var Polonya'da fakat sadece alpha 7 modellerinde.

Sizin bana öneriniz ne olur? Daha önce fotoğraf makinası almadım hiç ilk defa alacağım. Bunlar dışında şu makinayı ve şu lensi al şeklinde öneri verebilirsiniz. Dediğim gibi lensler hakkında da bilgim yok. Şimdiden yardımcı olacak herkese sonsuz teşekkürler.

Ayrıca hangi modelde ne kadar indirim var onuda belirteyim.

2.1. Kamera EOS 1300D (herhangi bir yapılandırmada) - 130 (yüz otuz) zlotys
    2.2. Kamera EOS 750D (herhangi bir yapılandırmada) - 215 (iki yüz on beş)
    2.3. Kamera EOS 800D (herhangi bir konfigürasyonda) - 430 (dört yüz otuz) PLN
    2.4. Kamera EOS 200D (herhangi bir konfigürasyonda) - 215 (iki yüz on beş)
    2.5. EOS 80D kamera (herhangi bir konfigürasyonda) - 430 (dört yüz otuz) PLN
    2.6. EOS 77D kamera (herhangi bir konfigürasyonda) - 430 (dört yüz otuz) PLN
    2.7. EOS 7D MII kamera (herhangi bir konfigürasyonda) - 645 (altı yüz kırk beş)
    2.8. EOS M5 kamera (herhangi bir konfigürasyonda) - 430 (dört yüz otuz) PLN
    2.9. EOS M6 kamera (herhangi bir yapılandırmada) - 300 (üç yüz) PLN
    2,10. EOS M100 kamera (herhangi bir yapılandırmada) - 215 (on ikide) PLN
    2.11. PowerShot G3 X-215 Kamera (iki yüz ve onbeş)
    2.12. PowerShot G5 X-170 (yüz yetmiş) kamera
    2.13. PowerShot G7 X MII - 130 Kamera (yüz otuz)
    2.14. PowerShot G9 X MII - 130 Kamera (yüz otuz)
    2.15. PowerShot SX730 - 130 (yüz otuz)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KHeto -- 24 Kasım 2017; 12:46:25 >

• bütçe sınırını belirtmemişsiniz ...
    mesela bütçe 5.000 lira ile sınırlıysa;
    lens olarak;
    sigma 17-50/2.8
    makine olarak;
    sony a6300
    sony a6000
    nikon d5300
    nikon d3300
    canon 70d
    canon 200d

@KHeto

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 24 Kasım 2017; 23:15:44 >
  • Canon 200D bence en iyi fiyat/performans seçeneği. Zaten 18-55 ile alacağınız herhangi birisi porte modunda çok süper farklar yaratmaz hele ışık koşulları azaldığında !!! Fakat şöyle bir yanılmaya da çok müsait olabilirsiniz eğer çektiğiniz fotolara o minicik cep tel ekranlarından bakarsanız çok süper görünebilirler. Buna karşın birisi de günümüzde yavaş yavaş daha çok kullanılmaya başlanan 4K monitörlerde falan bakar ise daha çok detay göreceğinden cep tel ile arasındaki farkı görür. Zaten 24mp. ve yüksek ISO'larda çok daha başarılı bir Canon 200D (diğerlerinde de sensör aynı gibi çok yakın performans veriyor) 4K çözünürlükte bir fotoğrafta da cep telinizden iyi sonuç verir. Fakat sanırım cep telinizdeki lens f2.0 diyaframlıdır ki bu da düşük ışık koşullarında onu daha avantajlı kılar. Sizin alacağınız makinaya da benzer bir avantaj sağlamanız için 18-55 ile değil de direk mesela gövde + 50mm. F1.8 lens alabilirsiniz. Bu ikilinin foto kalitesi çok daha iyi olur amma işte çevirdim selfie çekeceğim 3-5 arkadaş kadraja gireyim dediniz mi 50mm. lens dar görüş açısı ile buna imkan vermez.

Canon 750D eski ve iyi bir sensöre de sahip değil. Onu direk listeden çıkartırım ben. Kesinlikle Canon 200D daha iyi.. Eğer çok gezen birisiyseniz hele ufak gövde çok daha iyi. O bakımdan eğer bu aynalı büyük gövdelerden alırsanız tahmin ediyorum ki bir süre sonra çok gezen bir çok insanın yaşadğığı gibi makinayı ilk aldığınızdaki süreçte hevesle 3-5 ay kullanırsınız, sonra bi bakarsınız ki cep tel ile de günü kurtarabiliyormşsunuz ! 1-3-5 günler evde yatmaya başlar makina. Fotoğraf makinaları nazlı gibiler !.. Günümüz cep telleri gibi yazılımsal bakımdan bence çok kullanıcı dostu değiller öncelikle. Cep tellerde 1 makina + onlarca foto uygulaması ile çektiğiniz an işleme yapabiliyorsunuz. Foto makinasında çekmeyi bileceksin, çektin e işlemeyi bileceksin, e işledin paylaşmak için interneti olan bir bilgisayar yada cep tele göndereceksin. Yani şipşak-çektiğim an cep tele bağlar-yollarım ben diye düşünüyorsanız da işte en temel önemli farkı RAW foto çıktısı vermek, bu çıktıyı işleyerek programların yapamadığı detayda ışığı işlemek işlemlerini yapmayacaksanız da bence cep tel ile aralarındaki görsel fark daha da yakınlaşacaktır.

Bir de Leh parası Türk lirasından daha değerli. Yani o 430 zloty indirimin TL. karşılığı 480 TL: falan gibi bir bedele denk gelebilir zannedersem. Yani 100 euro diyelim kabaca ?
    iPhone 7 ile arkada manzarayı-binayı almadan yakınlaştırıp çekme falan dediğiniz olay bence kullanıcının ekipmanı kullanmayı bilememesi-becerememesi sorununa işaret ediyor. Çünki "Portre" modu arkaplanı bulanık olan fotoğraf demektir bi kere en baştan ! Yani makina yazılımsal olarak (cep tellerde öyledir tahmimim) arkaplanı bulanık-flu yapar portre modunda. Siz tarihi bir bina önünde yada arkaplanda güzel bir doğa manzarası önünde foto çekerken özellikle portre modu falan kullanmamanız lazım !..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 25 Kasım 2017; 3:36:47 >

• Bir de size birkaç kanıt göstereyim !

İlk kanıtta bu RAW işlemenin önemini göstereyim... Şöyle,

Makina çekiyor, gövdedeki yazılım ile RAW'ı işleyip size şöyle bir jpg çıktı veriyor.
    cagca-dhforumdan-JPEGgovdeciktisi-D5500with18140lens by Ciddi iyi1i, on Flickr

Kullanıcı RAW'da çekmiş, şu aşırı parlak yerlerde sensör ışık bilgisi algılamış mı ? Bakayım bir diyor...
    cagca-dhforumdan-RAWdansonuc-D5500with18140lens by Ciddi iyi1i, on Flickr

Of bu ne !.. Fotoğrafın yarısından çok bölgesinden veriyi kurtardık mı !.. Hatta bence makinanın verdiği jpg çıktı basbaya kötü iken biz raw işleyip fotoğrafı çöpten çıkarttık.

Şimdi de size bir başka bilgi + kanıt vereyim...
    Canon80D_SonyA6300_NikonD5500-dinamikaralik by Ciddi iyi1i, on Flickr

NikonD5500-Canon80D-Sonya6300-FujifilmXT2-pozlamatelafisi by Ciddi iyi1i, on Flickr

Test çıktılarında gördüğünüz şey yukarıdaki gibi RAW işlemede yani ışığı işlerken hangi makinanın sensörünün verisi daha başarılı-daha dayanıklı onu görüyoruz. Makinalar ne ? Orada Canon 80D var mesela. Bakın çıkış tarihi ve fiyatına ? Diğer bir örnek Nikon D5500'e bakın. Bence bu test verilerinde Nikon D5500'ün sensörü Canon 80D'ninkinden daha başarılı. Dolayısı ile Canon 77D, EOS-M5'ten falan da iyi olacaktır. Çünki Canon'un 80D ve sonrası gelen bu yazdığınız modellerde kullandığı sensör ya aynı ya bir tık alt seviyedeki bir sensör. Teknolojisi aynı ama mesela 200D'de biraz kırpık bir sensör var.

Paylaştığım kanıtların flickr sayfalarında kaynakları var. Oradan kendiniz girip bakabilir, örnek dosyaların ellenmemiş hallerini indirip kendiniz bilgisayarınızda inceleyebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayberty

bütçe sınırını belirtmemişsiniz ...
    mesela bütçe 5.000 lira ile sınırlıysa;
    lens olarak;
    sigma 17-50/2.8
    makine olarak;
    sony a6300
    sony a6000
    nikon d5300
    nikon d3300
    canon 70d
    canon 200d

@KHeto

Hocam ortalama 2000-3000 tl arası düşünüyorum açıkcası.
  • KHeto kullanıcısına yanıt
    bu durumda ideal seçenekler;
    lens olarak sigma 17-50 (özellikle gece ağırlıklı çekecekseniz), daha fazla zoom için nikon 18-105vr, canon 18-135 stm ...
    makine olarak nikon d3300, canon 200d ...
    bütçenize göre hangi makine+lens ikilisini alacağınıza karar verebilirsiniz ...
    @KHeto

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bayberty -- 25 Kasım 2017; 14:42:59 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.