Şimdi Ara

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ [23:15 Habertürk - Tarihin Arka Odası] (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
163
Cevap
1
Favori
10.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MMX 166

canakkale savaslarında toplam sehıt sayımız 100bın bıle degıldır.gercı ıstabnbul gonullulerı var ama yınede 250 bın kısı orası ıcınde mubagala.

vede yanılmıyorsam sarıkamıs ıcın basra cephelerınden 35 bın cıvarı ve samsıun bafra uzerınden de 40 bıne yakın askerın sarıkamıs a kaydırıldıgı mevcut.tabıı o zaman dogu ordusundakı asker sahısı hakkında bılgım yok.ama yınede sarıkamıs ıcın 120 bın ın buyuk bır rakam oldugunu dusunmekteyım.kaldıkı cogu kaynakta da sehıt sayısını cepheden donup evlerınde tufus ten olen lerı de ekleyınce 68 bın cıvarı cıkarmaktalar.buna donan 16 bın asker de mevcut.
    kaldıkı bu 16 bın sarıkamıs a arkadan cevuırme yapacak olan bırlıklerın kaybı.aslında merkezdekı kolordu cephe saldırısı yapmıs ve gerı puskurtulmuslerdır.

bu arada bır tumen 5 bın kısı degılmıydı

ekleme:hashus kurtulus savasın buyuk taarruz ıle sarıkamıs cephesı aynı harp taktıgı.,yada benzer.emınım buyuk taarruz da basarısız olsaydı muhtemelen bızler kım bılır kımın usagı yada hızmetkarı olarak bu saldırının yanlıslıgını konusuyor oılurduk,kı tanrıya sukurler olsun.en kotu ıhtımal olmaktan ote gıtmedı

ben 250 bin ŞEHİT demedim, kayıp dedim.
    samsun civarlarından, daha önce de dediğim gibi 10. kolordu getirilmiştir. yürüyerek gelmişlerdir ve dinlenmeden savaşa sürülmüşlerdir.
    mevcudu 45 binden biraz daha fazladır.
    güneyden birlikler getirildiğini de biliyorum.
    9. kolordunun doğu anadolu'da seferberliğinin çok iyi geçtiğini ve birliklerin yeterli doluluğa ulaştığını 9. kolordu kurmay başkanı yarbay şerif anılarında anlatıyor.

bir tümen 5 bin kişi değildir

dediğim gibi, 16 bin kişi donmamıştır, sadece 10. kolordunun iki tümeni bile 30 bine yakın donuk vermiştir Allahuekber dağlarında.
    hatta şu da var, rus birliği sanıp birbirine ateş açan 2 tümenimiz vardı, yanlış hatırlamıyorsam 2 bine yakın şehit verilmiştir bu olayda. rakamları aslında aklımda tutamam.

10. kolordunun öteki tümeni de bardız yaylasında ruslar tarafından sıkıştırılmış, birçoğu yine donarak hayatını kaybetmiştir.
    tifüs, sıcak bir çatı altına girilmediği sürece, çoğunlukla dışarıdaki soğuk nedeniyle etkili olamlıyordu.

özellikle 9. kolordu, başında enver gibi bir musibet olduğundan sıcak bir çatı göremeden tamamen yok olmuştur.

kaynaklarda geçen 68 bin ölü, kayda alınan rakamlardır, kayda alınamayan birçok şehit vardır.

dönen asker sayısı da 12 bindir, birçoğu başında hafız hakkı, yine tifüs nedeniyle ya ölmüş ya da komada kalmıştır.

yine anıları okursanız, şehitlerin kayıt altına çoğu zaman alınmadığını görürsünüz.

kurtuluş savaşı için, uzun uzun yazdım. iki kuşatma arasındaki farkları yazdım.
    ikisi ancak harita üzerinde aynı harekattır.
    şartlar, olanaklar, strateji olarak büyük taarruz mükemmel bir plandır.

birisi, yazın ortasında, yolu izi bilinen arazi üzerinde, donatılmış ve taarruza hazır birlikler ile yapılmıştır.
    diğeri, kışın ortasında, yolu olmayan arazide, dağ yollarında, cephanesiz, giydirilmemiş ve dinlendirilmemiş-yedirilmemiş birlikler ile yapılmıştır.

iki ordunun manevra kabiliyeti arasında fersah fersah fark vardır.

şartlar bu kadar zıtken iki harekatın adı yan yana bile gelemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: s_i_y_a_h

Harekat 22 Aralık'da başlıyor. 15 Ocak'da bitti olarak gösteriliyor. 5 Ocak'ın ayrı bir durumu mu var? Yani niye 5 Ocak? Bir ödev hazırlamıştım bununla ilgili. Şimdi onu görsel birşeye çevirecektimde tarih olarak ne yazacağımı şaşırdım.

Yapmaktan vazgeçtim. Slayt biçiminde hazırlanmıştı. Fakat videoya çevirmem lazımdı. Slaytı videoya çevirip movie maker ilede arkasına müzik ekleyince yazılar okunmuyor. Direk movei maker ile yapıldığında da sayfa düzeni kalmıyor yazılar çok kötü oluyor. Yarın son bir kez daha cebelleşeceğim.

• allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun..
  • quote:

quote:

Harekat 22 Aralık'da başlıyor. 15 Ocak'da bitti olarak gösteriliyor. 5 Ocak'ın ayrı bir durumu mu var? Yani niye 5 Ocak? Bir ödev hazırlamıştım bununla ilgili. Şimdi onu görsel birşeye çevirecektimde tarih olarak ne yazacağımı şaşırdım.

Yapmaktan vazgeçtim. Slayt biçiminde hazırlanmıştı. Fakat videoya çevirmem lazımdı. Slaytı videoya çevirip movie maker ilede arkasına müzik ekleyince yazılar okunmuyor. Direk movei maker ile yapıldığında da sayfa düzeni kalmıyor yazılar çok kötü oluyor. Yarın son bir kez daha cebelleşeceğim.

ben hayatımda yaptığım en kapsamlı ödevi bu konuda yapmıştım.
    aylar sürdü, slaytıydı metniydi, kaynaklarıydı.

sonra kapan arşivine koydu, şimdi benim elimde yok

• Ruhları şâd, mekanları cennet olsun. Onları senede ancak birgün hatırlayan bizleri de Allah affetsin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Şebboy

Ruhları şâd, mekanları cennet olsun. Onları senede ancak birgün hatırlayan bizleri de Allah affetsin..

amin
  • şehitlerimize nur,envere lanet olsun.

• Sarıkamış için kendi yaptığım video..

http://www.facebook.com/home.php?ref=logo#/video/video.php?v=233482368610&ref=mf

Şanlı tarihimizde hüzünlü yapraklar da vardır ve belki de millî hafızaya kazınmış en unutulmazı Sarıkamış Harekatıdır. Türklerin Beyaz Kerbela'sı', tarih sayfalarında buzdan bir kor halinde ışıldamakta ve milletimizin yüreğini yakmaya devam etmektedir.

Sarıkamış Harekatı yıllardır tartışılıyor; ama tartışılmayacak tek şey -50 dereceye düşen soğukta kırılan, soğuk ve buzlu rüzgârdan etleri dökülen, amansız ve acımasız emirlere göğüs geren, her şeyin bittiği noktada bu kez dizanteri ve tifonun pençesinde can çekişen 'Mehmetçiğin' dillere destan kahramanlığı, fedakârlığı ve mücadele azmidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stigmata_ -- 6 Ocak 2010; 7:56:54 >

• quote:

Orijinalden alıntı: stigmata_

Enverpaşanın istişaresiz ve istişaresizliğinin sonucu olarak vermiş olduğu "Güneydeki (o koşullara göre donatılmış) ordunun en soğuk yere hazırlıksız gönderilmesi" karar ile bunca kişinin şehit oluşu..

Yinede Allah hepsinden milyonlarca kez razı olsun, ruhları şad olsun ceddimin..

şehidimin ruhu şad olsun.

allah her ülkeyi enver paşa gibi şahsiyetsiz askerlerden korusun
  • @stigmata,

teşekkürler
  • allah hepsinden razı olsun
  • Ruhları şa'd olsun..Bu mesajımı okuyanlarda bi Fatiha okusunlar en azından..
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH-ALEMDAR

TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN

ONLARA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ VE BU BORCUMUZU SADECE ÇALIŞARAK ÖDEYEBİLİRİZ. 90BİN EVLADINI ÇOK ÇETİN ŞARTLARDA KAYBEDEN BU ÜLKE YILMADI. HERGÜN YAPILAN İHATETLERE, ADİLİKLERE RAĞMEN BU ÜLKE İLELEBET PAİDAR KALACAKTIR. ALLAH AŞKINA, ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIK ADINA, VATAN VE NAMUS UĞRUNDA CANINI SEVE SEVE VEREN ŞEHİTLER SİZLER ÖLMEDİNİZ.

İşte bu çok doğru bir tespit.
  • Allah Rahmet Eylesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

@stigmata,

teşekkürler

Rica ederim.

Videoyu ilk mesaja ekle istersen
  • Allah rahmet eylesin , mekanları cennet olsun .

Enver Paşa denilen cahilin yüzünden tek kurşun bile sıkamadan ...
  • bu vatan şehitlerimiz sayesinde var mekanları cennet olsun.
  • quote:

quote:

quote:

Maalesef beklediğim gibi olmadı fakat yine de birşeyler yapmaya çalıştım:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=228967417955&ref=nf

• quote:

Orijinalden alıntı: Barış Can

quote:

quote:

quote:

Maalesef beklediğim gibi olmadı fakat yine de birşeyler yapmaya çalıştım:

http://www.facebook.com/video/video.php?v=228967417955&ref=nf

film gibi yazı izlemek güzel olmaz.
    eğer film formatında bir sunu hazırlanıp izlenecekse seslendirme makbuldür.

yazı olarak da yakalanması güç uzun yazılar değil, kısa özet halinde şeyler koyulabilir, resimler-krokiler yardımıyla sunu hazırlanabilir.

• Hepsini saygıyla anıyoruz...
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.