Şimdi Ara

SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ [23:15 Habertürk - Tarihin Arka Odası] (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
164
Cevap
1
Favori
10.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: stigmata_

quote:

Orijinalden alıntı: hashus1099

@stigmata,

teşekkürler

Rica ederim.

Videoyu ilk mesaja ekle istersen

• Allah rahmet eğlesin.
  • gözlerim doldu of off. Uğuruna zaman makinası icat edilecek bir olaydır kendileri.

Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.

• ruslar tarafından çekilmiş görüntüler, facianın boyutlarını çok iyi bir biçimde gösteriyor.
    şehitlerimizin üzerindeki kıyafetlere dikkat edin, ne kadar çaput bulmuşsa bağlamışlar.
  • quote:

şehitlerimizin üzerindeki kıyafetlere dikkat edin, ne kadar çaput bulmuşsa bağlamışlar.
    o zamankı ordunun teczısat bakımından akranlarına gore gerıde kaldıgı asıkar.fakat ne yapılmalıydıkı?

harekatın mart ayına kadar gerceklestırılmemesı durumunda bıle yıne o cephede yenılecegımız asıkar.kaldıkı bız samsun dan 43 gunde yayan ordu sevkıyatı yapabılmısız.denız den gonderdıgımız ıcerısınde erzak sılah vekıslık elbıseler bulunan ıkı gemı ıse ruslar tarafından batırılmıs(bu gemılerın bırınde buyuk babamın amcası da var.allah rahmet eylesın)

gelelım rus tarafına.kafkas ordusu ana karargahı tıflıs ten kars a 2 gunde tren ıle asker sevkıyatı yapabılıyorlar.ama bız 43 gunde.

bu anlamda o cephede yınede basarılı olacagımız bıraz suphelı.haa burada enver veya onun gıbılerının suclanması da yalnıs.
    zıra yemen collerıne tren yolu yapan hanedan anadolu yu oksuz bırakmıstır.ama evet hıcbır sey bu hezımetı ve enver ın yanlıslıgının ustunu ortmeye yetmez.

dedıklerınızın bır kısmına yanı enver pasa nın bılgısız oldugu kısmına katılıyorum.askerı manevralardan yoksun.aslında ıdealıst ıle hayalperest lık arasında gıdıp gelen bırı.

fakat yınede sarıkamıs bozgununu enver pasa nın uzerıne yıkmak yalnıs.orada tek suclunun o olmadıgını dusunuyorum

• ALLAH rahmet eylesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MMX 166

quote:

o zamankı ordunun teczısat bakımından akranlarına gore gerıde kaldıgı asıkar.fakat ne yapılmalıydıkı?

harekatın mart ayına kadar gerceklestırılmemesı durumunda bıle yıne o cephede yenılecegımız asıkar.kaldıkı bız samsun dan 43 gunde yayan ordu sevkıyatı yapabılmısız.denız den gonderdıgımız ıcerısınde erzak sılah vekıslık elbıseler bulunan ıkı gemı ıse ruslar tarafından batırılmıs(bu gemılerın bırınde buyuk babamın amcası da var.allah rahmet eylesın)

gelelım rus tarafına.kafkas ordusu ana karargahı tıflıs ten kars a 2 gunde tren ıle asker sevkıyatı yapabılıyorlar.ama bız 43 gunde.

bu anlamda o cephede yınede basarılı olacagımız bıraz suphelı.haa burada enver veya onun gıbılerının suclanması da yalnıs.
    zıra yemen collerıne tren yolu yapan hanedan anadolu yu oksuz bırakmıstır.ama evet hıcbır sey bu hezımetı ve enver ın yanlıslıgının ustunu ortmeye yetmez.

dedıklerınızın bır kısmına yanı enver pasa nın bılgısız oldugu kısmına katılıyorum.askerı manevralardan yoksun.aslında ıdealıst ıle hayalperest lık arasında gıdıp gelen bırı.

fakat yınede sarıkamıs bozgununu enver pasa nın uzerıne yıkmak yalnıs.orada tek suclunun o olmadıgını dusunuyorum

öncelikle nur içinde yatsın şehidimiz.

harekatın mart ayında yapılmasının yanında, harekat yapılma fikrine karşı çıksak?

savaşı biz başlatmışız, üzerinde giydirilmemiş ve iaşe kolları hazırlanmamış orduyu cephanesiz bir şekilde kuşatma harekatına kaldırmak baştan yanlıştır.

kaldı ki ruslar da o cephede bir saldırı yapmayı göze alamıyor, artçılar arasında yalnızca bazı çatışmalar olmakta.

iki geminin batırıldığını da biliyorum, bu da yukarıda dediğimi destekler. bir kuşatmaya hazır olmayan birlikler ile boşuna kuşatma yapmak.

ulukışla'da doğuya tren aslında yapılacaktı, ancak buna ruslar mani oldu. nedenine gelirsek, sarıkamış harekatında görüyoruz onu.

doğu anadoluya tren götüremeyip ruslara boyun eğen hanedan ne kadar suçluysa, almanların doğu cephesinde yükünü hafifletmek için sarıkamışta gereksiz bir taarruz emri veren enver paşa da o kadar suçludur.

kafkas ordusu sanıldığı kadar güçlü değildi, burada da büyük bir harekat omlmayacağını düşünüyorlardı. bunun yanında, komutanlarının birçoğu hatta kars'a kadar çekilme taraftarıydı, yalnızca adını tam olarak hatırlayamasam da nikolai yudenich adlı generalin büyük çabalarıyla sarıkamış terk edilmemiştir.

şunu unutmayalım, Türk askeri her zaman rus askerlerine göre savaşma konusunda sağlamdır.
    harekat mart'ta yapılıyor olsaydı her şey farklı olurdu.

öncelikle en büyük risk soğuk aşılmış olurdu.
    sonra giyim ve cephane ihtiyacı bir miktar da olsa sağlanmış olurdu.

ancak, buna engel enver paşa'nın planın sağlamlığına güvenmesi değildi.
    o kış, almanların hızlı bir zafer kazanacağı ve baharda büyük bir barış yapılacağı yönünde güçlü bir görüş vardı. bahara kadar da elimizde koz olması gerektiği fikrinde hemfikirdi bazı kesimler.

yoksa, baharda başlayacak bir harekatı, 3. ordunun savaş başlarındaki komuta heyeti çok büyük rahatlıkla sarıkamış'ı ele geçirerek sonlandırabilirlerdi.
    ancak aynısını kars kalesi için söyleyemiyorum, çok zor bir hedeftir çünkü. daha geniş birlikler gerektirebilecek bir hedef.

ayrıca, sarıkamış harekatında cephe gerisine gönderilen müfrezelerden biri rus çarını esir alma mesafesinde pusuda izlemiştir protokolü, ancak onun rus çarı olduğunu anlamamışlardır. yerlerini belli etmeme emrine göre hareket etmekteydiler.

ben, sarıkamış'ta tek suçlu enver paşa demiyorum, en büyük suçlu enver paşa diyorum.
    hafız hakkı'sından doktor bahattin şakir'ine, gerek harekatı destekleyen subaylar gerekse askerlikten zerre anlamadığı halde harekatçı geçinen ittihatçı silahşörler sonuna kadar suçludur.

• quote:

amın.
    allah bu topraklar ıcın topraga dusen ve gelecek nesıller ıcın canını veren turk neferlerımızden razı olsun.cenet kapılarında bıze sefaatcı olmalarını bızlere nasıp etsın
    sehıt amcanın kardesı de canakkale gazısı.oda bır ayagını kaybetmıs ıstanbul da tedavı edılırken yakalandıgı hastalıkta vefat etmıstır

yalnız gozardı edılen bır nokta var.sarıkamıs ın yapılması alman dogu cephesını rahatlastıracak ve bu sayede fransa cephesınde saplanan almanlar sıperlrıne taze asker ve muhımmat takvıyesı yapılacak.keza almanya savası kazanması dolaylı olarak osmanlı devletıne de yarayacak.
    gercı bu uyzden almanlar bolsevık hareketını ıcten ıce desteklemıslerdır.

fakat surası da var almanlar savası kazansa da osmanlı yıne somurulecektı

• Allah Rahmet Eylesin. Mekanları Cennet Olsun.

• Ruhları şad olsun, Nur içinde yatsınlar.
  • quote:

quote:

amın.
    allah bu topraklar ıcın topraga dusen ve gelecek nesıller ıcın canını veren turk neferlerımızden razı olsun.cenet kapılarında bıze sefaatcı olmalarını bızlere nasıp etsın
    sehıt amcanın kardesı de canakkale gazısı.oda bır ayagını kaybetmıs ıstanbul da tedavı edılırken yakalandıgı hastalıkta vefat etmıstır

yalnız gozardı edılen bır nokta var.sarıkamıs ın yapılması alman dogu cephesını rahatlastıracak ve bu sayede fransa cephesınde saplanan almanlar sıperlrıne taze asker ve muhımmat takvıyesı yapılacak.keza almanya savası kazanması dolaylı olarak osmanlı devletıne de yarayacak.
    gercı bu uyzden almanlar bolsevık hareketını ıcten ıce desteklemıslerdır.

fakat surası da var almanlar savası kazansa da osmanlı yıne somurulecektı

almanların yükü hafiflesin diye göz göre göre mehmetçik'i öldürmek hatadır.
    savaş, taarruz mutlaka olacak, ama su gibi insanımızı harcama hakkını vermez bu bize. sarıkamış harekatı da tamamen yenik başlayan bir harekettir

• sarıkamıs ın yenık basladıgı asıkar.ama almanların kazanacagı savas bızım de cıkarımıza.ayrıca unutulmaması gereken bır sey var oda muttefıkımız(gercı ne kadar orasıda tartısılır ya)

tarıh te keske ye yer yok.zıra yasandı bıttı.ama olası bır zafer ve kafkasya nın tehtıd edılmesı durumunda ruslar belkı de ateskes ısteyecek ve bu 1. dunya savasının serını degıstıecektı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMX 166 -- 7 Ocak 2010; 0:41:03 >
  • quote:

sarıkamıs ın yenık basladıgı asıkar.ama almanların kazanacagı savas bızım de cıkarımıza.ayrıca unutulmaması gereken bır sey var oda muttefıkımız(gercı ne kadar orasıda tartısılır ya)

tarıh te keske ye yer yok.zıra yasandı bıttı.ama olası bır zafer ve kafkasya nın tehtıd edılmesı durumunda ruslar belkı de ateskes ısteyecek ve bu 1. dunya savasının serını degıstıecektı.

yazdıklarım hep gitti ttnet yüzünden :)
    özetlemem gerekirse,

ben doğuda bir oyalama cephesinin açılmasına karşı konuşmuyorum.
    ben, facia yaşanacağı kesin bir planı uygulamaya koyma hakkını kendilerinde nasıl olup da bulduğunu merak ettiğim haysiyetsizleri sorguluyorum.

alman yükünü hafifletmek için bir cephe açılmasını, onbinlerce gencecik askeri boş bir hayal uğruna karlara gömerek halletme hakkına sahip değildir kimse. tarih adamı sorgular.

ayrıca, almanlar için bu cephe yüklerini hafifletecek iken, enver ve saz arkadaşları için durum biraz farklıdır.
    onlar, kafkasya'yı ele geçirip, baharda yapılacak barışa elleri güçlü oturmayı istiyorlar. düşündüklerine göre almanlar bahara kadar galip gelecekti.

ki bu cephe açma işi mevzi savaşlarıyla ve cepheden taarruz ile, az kayıp vererek de yapılabilirdi pekala. zaten köprüköy savaşlarında da başarı kazanmıştık yanlış hatırlamıyorsam.

her zaman dediğim gibi, Türk askeri rus askerine göre savaş anlayışı açısından her zaman üstün olmuştur, sarıkamış kapılarına çok rahat dayanabilirdik yine, hem de daha az kayıpla.

ancak, her ne türlü olursa olsun zafer kazanamazdık, isterseniz 500 bin kişilik orduyla gelin, osmanlı olanaklarıyla kars kalesini kesinlikle ele geçiremezdik.

• quote:

quote:

sarıkamıs ın yenık basladıgı asıkar.ama almanların kazanacagı savas bızım de cıkarımıza.ayrıca unutulmaması gereken bır sey var oda muttefıkımız(gercı ne kadar orasıda tartısılır ya)

yazdıklarım hep gitti ttnet yüzünden :)
    özetlemem gerekirse,

ben doğuda bir oyalama cephesinin açılmasına karşı konuşmuyorum.
    ben, facia yaşanacağı kesin bir planı uygulamaya koyma hakkını kendilerinde nasıl olup da bulduğunu merak ettiğim haysiyetsizleri sorguluyorum.

alman yükünü hafifletmek için bir cephe açılmasını, onbinlerce gencecik askeri boş bir hayal uğruna karlara gömerek halletme hakkına sahip değildir kimse. tarih adamı sorgular.

ayrıca, almanlar için bu cephe yüklerini hafifletecek iken, enver ve saz arkadaşları için durum biraz farklıdır.
    onlar, kafkasya'yı ele geçirip, baharda yapılacak barışa elleri güçlü oturmayı istiyorlar. düşündüklerine göre almanlar bahara kadar galip gelecekti.

ki bu cephe açma işi mevzi savaşlarıyla ve cepheden taarruz ile, az kayıp vererek de yapılabilirdi pekala. zaten köprüköy savaşlarında da başarı kazanmıştık yanlış hatırlamıyorsam.

her zaman dediğim gibi, Türk askeri rus askerine göre savaş anlayışı açısından her zaman üstün olmuştur, sarıkamış kapılarına çok rahat dayanabilirdik yine, hem de daha az kayıpla.

ancak, her ne türlü olursa olsun zafer kazanamazdık, isterseniz 500 bin kişilik orduyla gelin, osmanlı olanaklarıyla kars kalesini kesinlikle ele geçiremezdik.

Ya Ruslara karşı hangi savaşı kazandık. Çanakkaledeki, savaş savunma savaşıydı. Diğer cephelerde tamamıyla kaybetti osmanlı. İkinci viyanadan sonra saldırı açısından bittiğimiz kesindi. Güya Kafkaslara gidip Türk kardeşlerimize ulaşacaktık. Ama olmadı. Türk kardeşlerimiz Rusların altında yıllardır ezildiler. Ruslar kaçkez istanbul kapılarından döndü, sırf ingiliz korkusundan. Bu gün Coğrafi konum olarak stratejik bir noktada bulunmasaydık, halimiz kötüydü.

• sadece,

yıl xxxx- rus savaşı - kaybettik.

olay bu değildir.

askerimiz her zaman üstündür, ancak...
    karınca komutasındaki aslan ordusundansa aslan komutasındaki karınca ordusu yeğdir.

kaybettiğimiz savaşları iyi inceleyin, problemin yönetimde olduğunu görürsünüz.

"Türk askeri dünyanın en güvenilir ve savaşçı askeridir lakin bir husus vardır türk askerini sadece iyi bir komutan yönetirse başarılı olur"
    19. yüzyılda uzun süre ülkemizde askeri eğitim veren alman askeri moltke'nin sözüdür, çok da doğrudur.

eğer, cepheden bin kilometre uzaktan, saray duvarları içinden yönetirseniz savaşı, emirler günler sonra gelirse, tüm başarılara rağmen kaybedersiniz.

techizat ve mevcut bakımından eşit iki ordu olarak karşı karşıya gelindiğinde Türk askeri her zaman baskın çıkar.

tavsiye ederim.
    quote:

Emekli Yarbay Anthony Herbert, Amerika'nın en tanınmış savaş kahramanlarından birisidir. Kore Savaşı patlak verdiğinde, orduya katılmılştır. Kunuri'de ilk büyük Çin taarruzu sırasında geri çekilen kendi birliği tarafından, Türk Tugayı'na irtibat görevlisi olarak verilmiştir. Kuşatılan ve yokolma tehlikesiyle karşılaşan Türk birliğiyle beraber kuşatmayı yarmak için mücadele etmiştir. Kunuri'de Türk askeriyle birlikte verdiği mücadeleden ötürü, sonradan Türk Ordusu tarafından madalya ile ödüllendirilmiştir. Kore Savaşı'nı, savaşın en çok madalya kazanan askeri olarak tamamlamıştır. Vietnam Savaşı'nda da görev almış ve Yarbay rütbesine yükselerek tabur komutanı olmuştur. Vietnam Savaşı sırasında gösterdiği başarılarla adı Amerikan halkı tarafından daha fazla duyulmuş ve bir savaş kahramanı haline gelmiştir. 1973 yılında Soldier isimli kitabında anılarını anlatmış ve anılarında Amerikan Ordusu'nun Vietnam'da işlediği insanlık suçlarından bahsetmiştir. Anılarıyla birçok Amerikalı'nın tepkisini çekmiş olsa da, o bugün hala bir kahraman olarak anılır.

İşte, parlak bir askeri kariyere sahip olan Herbert, henüz genç bir askerken, 1950 yılının soğuk bir Kasım günü, Kunuri bölgesinde etrafı kuşatılmış bir Türk bölüğüyle birlikte yaşadıklarını anılarında anlatmıştır. Aşağıda anlatılanlar, "Türk askeri nasıl savaşır?" sorusuna, bir Amerikalı'nın verdiği cevaptır.

Türkler bir bölük kadardılar. Bulunduğumuz tepe üzerine mevzilerimizi hazırladık ve gelecek emirleri beklemeye koyulduk. Ben Türkçe bilmiyordum ve onlardan da İngilizce konuşan kimse yoktu. Böylece sessiz ve soğuk bir gece geçirdik. Ertesi sabah kendimizi Çinliler tarafından kuşatılmış halde bulduk. Gergindim. Hiç savaş tecrübesi olmayan bir birlikle beraberdim ve onlarla konuşamıyordum. Onlar ise daha mutlu olamazlardı. Oturup piknik yaptılar. Ne tarafa baksalar, düşman vardı. Hangi tarafa ateş etseler Çinlileri öldürebilirlerdi. Onlar da, tüm sabahı Çinlileri öldürerek geçirdiler. Ben ise, bir kenarda oturmuş, buradan nasıl çıkacağımızın planlarını yapıyordum. Güneş yükseldiğinde herkesin cephanesi iyice azalmıştı ama Türkler yine de inanılmaz derecede sakindiler. Bir avcı zinciri oluşturdular, süngülerini taktılar ve sırıtarak yüzlerini kuzeye döndüler. Döndükleri yönü gördüm ve anında anladım ki, gitmek istediğim yön orası değildi. Ayağa fırladım ve yumruğumu güneye doğru savurmaya başladım. Türklerin oluşturduğu muharebe hattı güneye doğru çark etti ve birden kendimi tüm Kore Savaşı içerisinde gördüğüm en mükemmel eski usül süngü hücumunun içinde buldum. Buradan şu dersi çıkardım: Türkler asla tuzağa düşürülemez. Başı belada olan kişiler, onları kuşatanlardır. O gün, onları süngülerini kullanırken görmek ilham vericiydi. Onlar birer dervişti. Sıradışı bir teknikleri vardı ve bize Fort Benning'de(Amerikan Piyade Okulu) öğrettikleri gibi değildi. Düşmanın üzerine atlıyorlar, süngüyü düşmanın karnına sokuyorlar, etraflarında dönüyor ve tüfeğin kabzasına sol elleriyle bastırarak düşmanın bağırsaklarını deşiyorlardı. O güne dair, en canlı şekilde hatırladığım şey ise, o hücumu izlerken Tanrı'ya veya Birleşmiş Milletler'e veya Türkler'in bizim yanımızda savaşmasına sebep olan her kimse, o kişiye karşı duyduğum minnet duygusudur.

unutmayalım, her zaman düşman mevcut ve techizat bakımından üstün iken, sakarya meydan savaşı yani subaylar savaşı da dahil birçok zafer kazandık.

mevcut eşitlendiğinde, büyük taarruzda, aylar boyunca aşılamayacak denilen mükemmel mevzileri birkaç saatte aştık ve 14 günde izmir'e vardık.

• selam ajan
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkahn

selam ajan

iyi geceler hocam
  • sarıkamış harekatının enver paşa nın Türkçülük düşünceleri ile ilgisi varmıydı? yani kafkasya üzerinden ortaasya ya geçme düşüncesi? böyle bir şey okumuştum da ne kadar doğru bir sorayım dedim.
  • tabii ki Turan hedefinin ilk parçası kafkasya idi.

hatta ittihatçılar, doğu cephesi yollarına "Turan'a gider" şeklinde tabelalar dahi asmıştı.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.