Şimdi Ara

Samsungta garanti başlangıcı***** (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Ben de aynı şekilde düşündüğüm için (Samsung) ve size katılarak yazdım hocam ancak arkadaşa gelen resmi cevap kafa karıştırdı sanırım.

Samsungta garanti başlangıcı*****

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 11 Mart 2024; 23:29:34 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • programmer_onur kullanıcısına yanıt
    Bunu tartışmam bile :) kimin ne dediğinin hiçbir önemi yok. Yasa belli. Yarın öbür gün yasal bir durum olduğunda kimin ne dediğinin hiçbir önemi kalmaz. Yasa ne ise o’dur.

O ekran görüntüsünde de garanti aktivasyon ile başlar dememiş zaten. Sadece WiFi bağlamaz, sim kart takmazsanız görünmez demiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ctrl-alt-delete -- 11 Mart 2024; 23:38:28 >
  • ctrl-alt-delete kullanıcısına yanıt
    Hocam maile tekrar bakarsanız ilk cümlede garantinin Wifi veya Sim kart takılması ile başlayacağı açıkça yazıyor ama ben de önceki mesajda görsel paylaşan arkadaşın ve bu cevabı veren yetkilinin yalancısıyım.

Fark etmez hocam. Türkiye Cumhuriyeti yasaları belli. Firma insiyatif alarak fatura tarihinden sonra etkinleşecek cihaza daha uzun destek verebilir. Ama bu demek değildir ki sizin cihazın garantisi aktivasyon ile başladı.

Örnek cihazı 01.01.2024’te aldınız. Garantiniz 01.01.2024’te başlar. 01.01.2026’da biter.

Fakat diyelim cihazı 01.05.2024’te aktif ettiniz ve firma sisteminde bu şekilde görünüyor. Firma size 01.05.2026’ya kendi insiyatifinde destek verebilir. Fakat 01.04.2026’da destek alamadığınız diyelim ve THH’ye ya da Tüketici mahkemesine verdiniz. Hiçbir hak iddia edemezsiniz. Çünkü fatura tarihiniz 01.01.2024 ve garantiniz 01.01.2026’da bitti. Yasalar belli.

• Yasal hakları bilmem ama apple servis hizmeti için aktivasyon tarihine bakıyor. Servis faturada istemiyor zaten cihaz tesliminde. Faturanın hiçbir önemi yok servis için. Servisle sorun yaşandı para iadesi olacak thh gibi yasal tüketici hakları için fatura kullanılır.

Samsung veya apple farketmez teknik servis aktivasyonla başlar. Fatura dediğiniz şey çok basit bir belge çoğu faturada imei bile yazmaz. Amazon bile imei yazmıyor faturaya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    evet bu tarihler samsung'un cevabını doğruluyor,
    temmuzda almışsınız, ekimde aktive etmişsiniz,
    ekim itibariyle samsung garantinizi başlatmış.
    firmalar en az 2 sene garanti vermek zorunda,
    ama bu garantiyi istediği zaman başlatabilir, yada istediği kadar uzatabilir 3 sene garantili beyaz eşyalar var.
    örneğin beyaz eşya alıyorsunuz, kutusunu açmayıp depoya koyuyorsunuz,
    3 sene sonra servisi çağırıp ücretsiz kurulum yaptırıp garantiyi başlatıyorsunuz,
    cep telefonunda bu işlem online yapıldığı için servis çağırmadan telefonunuzun kurulumunu yapınca garantiniz başlamış oluyor.

• ctrl-alt-delete kullanıcısına yanıt
    hocam şimdi en az 2 sene garanti vermeleri yasal zorunluluk,
    cihazı firma sattı tüketici 2 sene sonra aktive etti,
    firma burada insiyatif alıp bir nevi fatura tarihinden itibaren garantiyi 4 yıla çıkarmış oluyor,
    yani zaten ilk 2 yıl cihaz kapalı olduğu için yine 2 yıl kullanım garantisi vermiş oluyor,

firma imei üzerinden kendisi garanti süresini takip ediyor, sorgulamada garantili çıkan telefona servis desteği vermek istemeyeceklerini düşünmüyorum,

bu sırf cep telefonları veya online aktivasyon gerektiren cihazlar için böyle,
    samsung çamaşır bulaşık makinesi klima vs nin garantisi teknik servisin kurulum yaptığı tarihte başlıyor,
    örneğin ben makineyi 1 ocakta aldım kurulum için randevu aldım servis 1 ay sonra geldi bu durumda garanti 1 şubatta başlamış oluyor.
    servis form dolduruyor kurulum tarihini yazıyor, bu belgede garanti başlangıcı olarak kullanılabilir,
    cep telefonunda her şey dijital olduğu için kurulum belgesi de aslında imei sorgusunda görünen, aktivasyon tarihi oluyor.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.