Şimdi Ara

Samsung, 576MP görüntü sensörünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Samsung, 576MP görüntü sensörünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Samsung, 108 megapiksel kameralı akıllı telefonu piyasaya süren ilk şirket olmuştu. Geçtiğimiz günlerde 200MP'lik görüntü sensörünü tanıtan Koreli dev şimdi ise 576MP çözünürlüğe sahip bir "canavar" hazırlıyor.

Ayrıca Bkz.Samsung, Galaxy Note serisini gömmeye kararlı: Ticari marka hakları yenilenmedi

Akıllı telefonlarda kullanılması planlanmıyor

Samsung 576MP kamerayı 2025 yılında tanıtmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda akıllı telefonlarda görünme ihtimalinin düşük olduğunu da belirtelim. Bu tür sensörler büyük olasılıkla otomotiv "görüş" sistemlerinde ve tıbbi teknolojilerde kullanılacak. Uzmanlara göre, 500MP ve üzeri bir çözünürlük zaten insan görüşüne eşdeğer.

Samsung, 576MP görüntü sensörünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor

Samsung Electronics Kıdemli Başkan Yardımcısı Haechang Lee, SEMI Avrupa Zirvesi'nde 576MP görüntü sensörü ve ortaya çıkış tarihi ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Megapiksel yarışının" devam ettiğini, ancak çözünürlüğü artırmaya gerçekten gerek olmadığını unutmayın. Sonuçta bu, işlemcilerdeki yükü artırır ve daha fazla bellek kaplar. Ancak, fotoğrafın kalitesi genellikle etkilenmez."

Kaynak:https://www.gizmochina.com/2021/09/08/samsung-576mp-camera-sensor-2025-launch/

• Şöyle söyleyim hocam.
    1. telefon 1920x1080 fotoğraf çekmez. 16 MP çeken telefon sensör 4x3 en-boy oranına sahipsa yaklaşık olarak 4616 x 3464 ebatlarında fotoğraf üretir.
    2. telefon ise 8944 x 6704 gibi bir ebatta fotoğraf üretir. Dolayısıyla sensör ve optik kaliteleri aynıysa ikincide çok daha ince detaylar seçilebilir olur.
    Ancak pratikte her zaman bu böyle işlemez. 64 MP sensör ile 16 MP sensör arasında teknoloji olarak pek fark yoksa 16 MP telefonun sensöründeki her bir piksel daha küçük olacağından ve aralarındaki mesafe de daha az olacağından özellikle düşük ışıklı ortamlarda 64 MP'lik sensör daha kötü sonuçlar verebilir. Çünkü daha küçük piksellerde hem piksel başına daha az ışık düşer hem de pikseller birbirine çok yakın olduğundan birbirlerinin oluşturduğu elektronik gürültüden etkilenirler ve fotoğrafta gürültü (noise) oluşur.
    64 MP gibi yüksek çözünürlüklü sensörlerin en büyük avantajları birden fazla pikseli birleştirerek daha kaliteli 16 MP gibi daha düşük çözünürlüklü fotoğrafları yüksek kalitede üretebilmek ve 64 MP fotoğrafı kırparak kaliteli bir zoom oluşturmaktır.
  • Arkadaşlar bilen var mı ?

Benim kafam karıştı ,şöyle ki :

(1. telefon)Diyelim ki telefonun ana kamerası 16 mp fakat hep fotoğrafı 1920x1080 olarak çekiyorsun görüntü de efsane çıkıyor (diyelim ,örneğin...)

(2.telefon) Aynı sahneyi ana kamerası 64 mp olan başka bir telefonda çekiyorsun yine 1920*1080 formatında . Görüntü yine kristal netliğinde.

Şimdi megapixel demek fotoğrafın boyutundan çok aynı kare içerisinde daha yoğun mu demek oluyor ?

Yani 1. telefonda (16mp) çektiğin foto 1080p ama çiçeğin yaprakları yüzeyindeki ufak tüyleri detayını göstermemiş fakat genel görüntü güzel .

2. telefon (64mp) aynı çektiği karede yine 1080p fakat çiçeğin yapraklarındaki tüyleri detayı göstermiş büyütünce ....

yani megapixel arttıkça görüntüdeki detay /yoğunluk mu artıyor çözünürlükten ziyade ??

umarım anlatabilmişimdir ,sabrınız için teşekkürler.

• sendemail kullanıcısına yanıt
    Şöyle söyleyim hocam.
    1. telefon 1920x1080 fotoğraf çekmez. 16 MP çeken telefon sensör 4x3 en-boy oranına sahipsa yaklaşık olarak 4616 x 3464 ebatlarında fotoğraf üretir.
    2. telefon ise 8944 x 6704 gibi bir ebatta fotoğraf üretir. Dolayısıyla sensör ve optik kaliteleri aynıysa ikincide çok daha ince detaylar seçilebilir olur.
    Ancak pratikte her zaman bu böyle işlemez. 64 MP sensör ile 16 MP sensör arasında teknoloji olarak pek fark yoksa 16 MP telefonun sensöründeki her bir piksel daha küçük olacağından ve aralarındaki mesafe de daha az olacağından özellikle düşük ışıklı ortamlarda 64 MP'lik sensör daha kötü sonuçlar verebilir. Çünkü daha küçük piksellerde hem piksel başına daha az ışık düşer hem de pikseller birbirine çok yakın olduğundan birbirlerinin oluşturduğu elektronik gürültüden etkilenirler ve fotoğrafta gürültü (noise) oluşur.
    64 MP gibi yüksek çözünürlüklü sensörlerin en büyük avantajları birden fazla pikseli birleştirerek daha kaliteli 16 MP gibi daha düşük çözünürlüklü fotoğrafları yüksek kalitede üretebilmek ve 64 MP fotoğrafı kırparak kaliteli bir zoom oluşturmaktır.

Hocam siz en boy oranı ile çözünürlüğü karıştırmış olabilirsiniz çünkü 1920x1080 = 2073600 piksel ≈ 2MP. Eğer sensörünüz 16MP ise ham olarak aldığınız fotoğraf 16 milyon piksel içerir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulan Musk -- 9 Eylül 2021; 10:16:9 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 0.2 mikron olur herhalde bu da.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hasan07-36

Şöyle söyleyim hocam.

@Hasan07-36 Hocam bana kızacaksınız ama valla yine anlamadım ,

1920-1080 örneği vermeme takılmamak lazım ,

salladım

varsayalım a4 kağıdı ebatında bir fotoğraf sahnesi çekeceğiz, 2 tane telefon var 64 megapixel 16 mp telefondan daha mı çok malzeme koyuyor karenin içine ,

yoksa ;

64 mp telefon ,

megapikseli büyük olduğu için 16'dan ,

aynı sahneyi, A4 kağıt ebatından daha büyük bir ebatta mı yakalıyor..

offf umarım anlatabilmişimdir anlamadığımı ,

@Ulan Musk

İşte bunu da anlamadım , mesela verdiğim örnekteki 2 telefondan (biri 16mp diğeri 64 megapiksel idi) aynı sahneyi çektim

Diyelim ki sallıyorum dolunay resmi çektim (yani o kadar güzel çekmez de ayı , örnek olsun işte...)

Aynı sahne , 1 saniye farkla çektim varsayalım fotoyu ,

Ardından ,

Bilgisayara attım 2 telefondan resimleri...

Pc'deki monitörün çömzünürlüğü de windows üzerinde 1920*1080 olsun.

Şimdi 64mp'lik telefondan alınan foto Ay'ın üzerindeki kraterleri diğer izleri gösterecek

Fakat 16 Mp'lik telefondan alınan resim monitörde Ay'ın üzerindeki kraterleri vb. göstermeyecek değil mi ?

Şimdi şu son satırı yazarken kafam iyice karıştı yine ,

Ebat çözünürlük aynı şeymi yahu o zaman megapiksel ne ....

Sizleri de yoruyorum ama kusuruma bakmayın canlar valla anlayacağım inşallah...

Sabrınızı sınamış gibi olmayayım da ,valla anlamadım galiba...

• @Hasan07-36 @Ulan Musk

Canlar ,

galiba kabahat bende doğru düzgün ifade edemiyorum ,toparlayacak olursam...

bir tane çözünürlük aklımıza getirelim mesela 2k olsun bu sefer .

64 megapiksellik telefon bu 2k çözünürlüğün için (sallıyorum) 90 milyon tane piksel parçası sığdırıyor ,

16 megapiksellik telefon aynı 2k monitörün çözünürlüğün içerisine 20 milyon tane piksel parçası sığdırıyor ?

Ama bakın gözlemlediğimiz monitör aynı ....

Yoksa 64mp'lik telefon (sallıyorum ) 60cm'e x 120 cm foto ebatı çıktısı veriyor

16 mp'lik telefonda 21cm x 40cm foto ebatı mı veriyor ???

• 576 mpx sensörü hangi lens ile besleyecekler acaba.

Hocam kağıt çıktısında bir pikseli ne büyüklükte bastığınızda göre boyut değişecektir. Buna piksel yoğunluğu diyoruz. Aynı piksel yoğunluğu için 64 milyon piksel elbette 16 milyon pikselden daha fazla alan kaplayacaktır.
    Monitör konusuna gelirsek çözünürlüğü sabit olduğundan ekranda gördüğünüz piksel sayısı değişmez. Yani fotoğraf 1gp bile olsa ekran çözünürlüğüne downscale edilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ulan Musk -- 9 Eylül 2021; 13:53:34 >
    Kısa yoldan anlatayım cihazınız aynı kalitede sensor kullanıyor ise 16 mp düşük ışıklı ortamlarda daha iyi çeker sebebide mp artıkca piksel boyutlarının küçülmesi küçük yüzeyemi daha fazla ışık düşer büyük yüzeyemi. Diğer anlatmak istediğide üreticiler örneğin 4 pikseli birlestirip daha büyük piksel yaratarak kaliteli resimler çıkarmaya çalışıyorlar umarım şimdi anladın.

• Samsumg gene megapiksel salatası yapmış. Ulen madem bu kadar megacilogaytın var, buyur gel Canon'a vs rakip makineler üret.

• gerek yok buna palavra bu megapiksel olayı önemli olan içindeki techizat

• Içerik üretmek isteyen telefon kamerasıyla bile güzel işler çıkarabilir.

Bir firma kendi müşterilerinin ihtiyaçlarına üretim yapar. Yani arz talep meselesi. Ürettiği DSLR'ı satamayanhttps://testmyspeed.onl/ bir marka başka seçeneklere yönelecektir.

• Adamlar mobilde harika sensörler yapıyor xiaomi dahil pek çok firmaya satıyor yok öyle kötü yok böyle kötü s21 ultra en iyi ilk 3 e girer kamerada ki xiaomi 11 ultra da samsung sensörle dxomarkda 1.idi. Sonyi geçtiler bu işte.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hasan07-36 kullanıcısına yanıt
    Bu sebepten "büyük sensör + düşük çözünürlük" birlikteliğini daha doğru buluyorum. Mesela 1 inç sensörde 108 MP çözünürlük görmektense 12 MP çözünürlüğü tercih ederim. 108 olan da 12'lik çeker ama orada yazılımsal olarak o pikseller oluşturuluyor. Oysa diğerinde o pikseller tamamen donanımsal olarak sensörde mevcut.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.