Şimdi Ara

Samba fantezisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
1.817
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Ufak ve basit bir fikirle evde guzel bir ugras buldum kendime belki yapmak isteyenler olur diye konu aciyorum :)

Malzemeler:
    Orange PI PC (2gb sd card)
    Dark storex e25r raid box
    2x 1tb ssd

Aslinda once 2 adet usb kutu aldim ve orange pi a baglayip softraid1 yapacaktim sonra darkin raid yapan bu uygun urununu buldum :) icerisine 2 adet ssd takip sw ile raid1 moduna alip test ettim gercekten baya basarili is yapiyor. Disk kutusunun ustune orangepi koyup bagladim fedora22 kurulumu yapip uzerinede samba kurdum windows, iphone, android cihazlarla networkden diske baglanip islem yapabiliyorum hemde datalarim raid1 ile guvende :) cihazin raidine guvenmeyen yine jbod moda alip fedorada mdadm ile raid1 yapip ayrica kullanabilir (bende bi dusundum).

2amper bi adaptorle hem orangepi hemde disk kutusu calisiyor ama mekanik diske yetmez %90 ssd oldugu icin calisiyor.

Samba configini yapamayan olursa yazabilir veya ftp falan kurmanizada yardimci olabilirim ben daha sonra proftpd kurup ofisten vs baglanmayi dusunuyorum :)

Nginx falan kurup dosyalarimi disaridan downloadda edebilirim hayli yapilacak listesi uzun ^^ aklina biseyler gelip gerceklestirmek isteyen olursa yardimci olacagim linux konusunda :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam okuduklarımın bir kelimesini bile anlamadım ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Grimwood kullanıcısına yanıt
    ^^

Samba= Linux üzerindeki herhangi bir disk alanını windows üzerine network map olarak eklemeyi sağlayan bir yazılım.
    Proftpd= Bildiğimiz ftp server yazılımı düz ftp yazılımıda var ama ben daha önce kullanmadım :)
    Nginx= web server application (apache gibi)
    OrangePI= Çakma raspbery pi :)

Ne işime yaradı? telefona pcye ofise filezilla kurup evdeki diskime erişip backuplarımı vs alabilmemi veya istediğim yerden dosyalarıma erişmemi sağladı :)

İlla o dark kutuyu almana gerek yok usb belleğini bile heryerde paylaşmak için kullanabilirsin.
  • Merhaba konu ilgimi çekti. Ben de benzer bir alt yapıyı router üzerinde linux tabanlı ve özelleştirdiğim Openwrt firmware ile kullanıyorum.
    Nextcloud benzeri bir yazılım altyapıyı neden tercih etmediğinizi merak ettim. Nextcloud Raspberry gibi SBC'ler üzerinde gayet verimli çalışıyor. Bence bir deneyin. Saygılar.
  • cinayet13 kullanıcısına yanıt
    Çok iyi ben de böyle bişey arıyordum raspi 3 le yapabilir miyim acaba

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ddsmurat kullanıcısına yanıt
    Evet yapabilirsiniz. minimal bir linux kurulumu yapmanız yeterli.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.