Şimdi Ara

sac ve plexi laptop soğutucusu mod [plexi soğutucu bitti] (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
1
Favori
9.518
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: RM36CB

quote:

Orijinalden alıntı: thunderwatcher

quote:

quote:

Valla bi matkap ucu hediye etsinler sana yahu. Ne bu? Getiricem geri dersin :) Antalya'da olsan yaşatırdım seni bitmişti şimdiye proje ama çok uzaktasın yaw... Sac için çok acele etme. Pleksi için gazla gidelim. O kolay iş. Sac için ayaklara falan ilişkin fikir bulmamız gerekecek. Benim aklımda birkaç fikir var ama üzerinde detay çalışılması lazım. Ona özenelim biraz. Ayaklar için şezlonglardakine benzer kademe ayarlı bir şeyler yaptırıcam sana. Panik yok. Delikleri bir aç da sen, gerisine bakarız.

abim büyüksün

ozman plexiye dönersek plexi ayakları için ayaklarıda plexiden mi yapsak? elimde var ayakları yapacak kadar. yani soğutucu yaptığım 36cmx27cm lik kalıptan 4-5 tane var yeterde artar

Nasıl bir ayak sistemi düşünüyorsun? Sağlam da olması lazım. Bana bir eskiz çizip gönderebilirsen iyi olur. Pleksinin kalınlığı ne kadar? Kaçlık pleksi? Soğutucu tabanı tamam ama ayakların pleksisi biraz daha kalın olması gerekebilir. Ayaklar katlansın istiyorsan menteşe falan sokmamız lazım işin içine. Acele yok. Yavaş olsun güzel olsun...

plexi 4mm kalınlığında ve enlemesine olara 27cm x 2cm şeklinde plexi keseriz.bu şekilde toplamda 20 plexi kessek ve sağ ve sol olarak 10ar tane ayırıp bu 10ar plexiyi üst üste koyup yapıştırsak? Ama usb hub olayına sıcak bakıyor musun? Yoksa yapmayalım mı?

4mm iyi. Yeterince sağlam olur sanırım. Senin dediğin şekilde yaparsak sabit olur. Güzel görünür ama sabit olur. Ayaklar katlansın istiyorsan menteşe atmamız şart. Katlanmasın diyorsan senin dediğin de olur düz bir dik üçgen kesip 90 derece de monte edebiliriz. USB olayına sıcak bakıyorum. Basit bir HUB alıp yapıştırmaktan daha zor bir şey değil sonuçta. Neden olmasın? Bence güzel olur.

• aslında klavye kullanımı için bu benim aklıma gelmişti.faka ben arkadan yükseltmeyi düşünmüştüm ancak usb hub olayı aklıma gelince arka tarafa hub koymak zahmet verir yanlarda olsa iyi olurdu dedim ama bu dik üçgen olayı aklıma gelmemişti.
    Usb hubu elimde olan harici dişi usbler ile yapmaya çalışacağım

Şimdi sıra geldi icraata yarın sabah girişebilirsem sabah , akşam olursa akşam bir şekilde birşeyler çıkarmam lazım.birazda dinlenelim uyuyalım artık
  • dün ve bugün fazla vakit ayıramadım.bugün aksilikler çıktı fakat yaptığım kadarıyla;

sac ve plexi laptop soğutucusu mod [plexi soğutucu bitti]

plexiye soğutucunun yanlarına 27cm x 4cm dik ücgen şeklinde çizimimi yaptım.fakat dalgınlığıma geldi ve elimden kaydı matkap plexi çizildi.akşam yenisini çizer sabahada keseceğim artık.

eski kasadan ve anakarttan söktüğüm usbler.bunları hub yapacağız

lehim yamamlandı.gerçekten kolay oldu. zor olmasını bekliyordum çünkü lehimlenenecek uclar çok yakın birde havyaucunu sokunca yer kalmıyor.pasta olayı çözmemde çok yardımcı oldu.lehim kaliteli değil 1 milyoncudan almıştım 1 tane soğuk lehim oluştu temizleyip yenisini yaptım.bağlantıyı paralel şekilde yaptım.bakalım sonuca yazıcağım

usb hubumuzun kesilmiş birleştirilmiş son hali.artık denemeye hazır vaziyette ve sonuç ;

bağlantıda bir hata yok fakat kullanıma izin vermedi. hub u 2ye düşürdüm bu sefer 1i kullanıla bilir diğerine enerji geliyor fakat pc tanımıyor.kısacası hub işi iptal oldu.

bu arada 5mmlik ucu bulamadım saca birşey yapamadım gerçi bugünde pek bişey yapmış sayılmam

• İmkansızlıklar diz boyu diyosun... Lehim olayları sıkıntı yaratmış demek ki. Gerçi neyi nereye lehimledin onu da tam anlamadım kardeş. Lehim yapmaya gerek var mı? Olmaması lazım. Menteşe olayına ne dedin düşündün mü?
  • quote:

İmkansızlıklar diz boyu diyosun... Lehim olayları sıkıntı yaratmış demek ki. Gerçi neyi nereye lehimledin onu da tam anlamadım kardeş. Lehim yapmaya gerek var mı? Olmaması lazım. Menteşe olayına ne dedin düşündün mü?

eski anakartta 2li usb vardı olduğu yerden kırdım onu ve kasa önünde bulunan 2li usb vardı yani toplamda 4usb ama usbler arasında bağlantı yoktu bende birbirine lehimledim.

Menteşe olayını tabiki sacda yapacağız fakat nakit sıkıntısı olduğundan menteşe alamayacağım fakat sac a menteşe takacağım
  • O şekilde lehimleme yapamazsın diye biliyorum doğru anladıysam. Seri mi bağladın paralel mi? Seri bağladıysan olabilir. Hem o kadar çok usb'ye gerek var mı?
  • quote:

O şekilde lehimleme yapamazsın diye biliyorum doğru anladıysam. Seri mi bağladın paralel mi? Seri bağladıysan olabilir. Hem o kadar çok usb'ye gerek var mı?

paralel bağlamıştım aslında.ama hata aldım.
    Baktım bende fazla usbleri kullanmıyorum gerek yok diye iptal etme kararı aldım.bir anlık hevesmiş o kadarda ihtiyac duyulacak bişey değil

Usblerin gerilim ucunu seri bağlayabilirsin fakat sinyal uclarını bağlayabileceğini zannetmiyorum.zaten seri bağlamada voltaj yetmez gibime geliyor düşük amper olur.yada bilmediğimden bana o şekilde geliyor.
    Fakat sinyallarin seri bağlanmadığına %99 eminim

Hemen ekleme yapıyorum.usblerin gerilim uclarıda seri olmaz yani usbler hiç bir şekilde seri bağlanamaz.hatta%100 eminim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RM36CB -- 26 Temmuz 2010; 23:54:14 >

• E doğruyu buldun o zaman geç de olsa Sana da sürekli masraf çıkartıyorum ama baktın usb çok gerekli oldu al bi tane hub yahu. 5TL bişey
  • quote:

E doğruyu buldun o zaman geç de olsa Sana da sürekli masraf çıkartıyorum ama baktın usb çok gerekli oldu al bi tane hub yahu. 5TL bişey

çizimleri çıktıdan çıkardım ve bant yöntemi ile fazla zaman kaybetmemek adına çıktıları kestikten sonra sac a yapıştırdım.

aynı zamanda dün elimden kayması sonucu çizilen pleximi baştan çizdim ve kesme delme işlemlerine giriştim

bant yöntemi ile gerçekten iyi gittim.sanırsam 1 kereliğine 2 deliği birleştirdim ama olsun o kadar 2 fan deliğini açabildim kalan 2sini açamadım.sebebi ise matkap ucu bozuldu.önceden 10sn sürüyorsa şimdi 30sn sürüyor ve sacı yakıyordu kesmiyordu.ya ucun ağzını düzelteceğiz yada yenisini almaya yol göründü

nedendir bilmiyorum ama plexide yine testere elimden kaçtı.dedim ey iyisi böyle olmayacak.yuvarlak testere ile 10-15 tane kesip üst üste yapıştırmak aklıma geldi.daha ilk delmem de testerenin matkap ucu yamuldu tabi aynı zamanda yandan sıkma vidasının yuvası patladı kısacası çöpe attım testere adi çıktı plexiyi bile zor kesiyor bune yaw

bir tane 1. resimdeki sac kesmek plexi kesmek için uc, bir tane 2.resimdeki zımpara için uc almam şart oldu.burdaki nalbura sordum yokmuş.yarın başka yere bakıp almak lazım.

şimdi sacı delmek için kullandığım matkap ucunun yenisinimi alayım yoksa ağzını düzelte bilirmiyim.bende spral var ama birde gidip bosch marka almıştım ucu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RM36CB -- 27 Temmuz 2010; 16:21:30 >

• Delikler fena değil o kadar kusur kadı kızında da olsun artık ne diyelim. Ama o kullandığın uç bana demir ucu gibi görünmedi. Sana bu malzemeleri kim satıyorsa (özellikle de hep aynı yerse) ona temiz bi sopa çekmek farz oldu artık Matkap ucunun ilk halinde kafası gövdesinden daha genişse o beton matkabıdır. Ahşap ve benzeri yumuşaj malzemelerin matkap uçları iğne ucu kadar sivri ve üç kafalı şekilde olur. Yani matkap ucunda üç adet sivri nokta olur. Matkap ucu biraz gömük durur. Demir matkabı ise dümdüz olur. Başladığı gibi biter. Senin resimdeki bana çok çok aşınmış ve yamulmuş bir beton matkabı gibi göründü ama bilmiyorum belki de demir matkabıdır. Yine de bu kadar hafif bir işte bu kadar çabuk ve bu kadar çok şaftının kayması normal değil. Ya çok dandik ya yanlış matkap ucu vermişler. Onun dışında fena gitmiyor. Delikleri birbirine çok yakın tasarlamak zorunda kaldım hava akımını engellememesi için ama sonuç fena değil. Öncekilerden daha iyi olduğu ise kesin

• quote:

Delikler fena değil o kadar kusur kadı kızında da olsun artık ne diyelim. Ama o kullandığın uç bana demir ucu gibi görünmedi. Sana bu malzemeleri kim satıyorsa (özellikle de hep aynı yerse) ona temiz bi sopa çekmek farz oldu artık Matkap ucunun ilk halinde kafası gövdesinden daha genişse o beton matkabıdır. Ahşap ve benzeri yumuşaj malzemelerin matkap uçları iğne ucu kadar sivri ve üç kafalı şekilde olur. Yani matkap ucunda üç adet sivri nokta olur. Matkap ucu biraz gömük durur. Demir matkabı ise dümdüz olur. Başladığı gibi biter. Senin resimdeki bana çok çok aşınmış ve yamulmuş bir beton matkabı gibi göründü ama bilmiyorum belki de demir matkabıdır. Yine de bu kadar hafif bir işte bu kadar çabuk ve bu kadar çok şaftının kayması normal değil. Ya çok dandik ya yanlış matkap ucu vermişler. Onun dışında fena gitmiyor. Delikleri birbirine çok yakın tasarlamak zorunda kaldım hava akımını engellememesi için ama sonuç fena değil. Öncekilerden daha iyi olduğu ise kesin

resimde yamuk duran matkap ucu yuvarlak testere ile birlikte verildi.1milyoncudan aldım.bu kadar oldu zaten yuvarlak kalıbıda patlayınca hepsini çöpe attım.olmayacak böyle kaliteli bir malzeme şart.bu ucla plexi keserken yamuldu.dandiğin dandiği uç görmedim böle bişey daha önce

sacı deldiğim uc orjinal bosch matkap ucu.ama ağzı bozuldu eskisi gibi iyi delmiyor.ama beton dedinde aklıma geldi.sacın altına kütük koymuştum arada sırada deldiğimde bazı deliklerin altına kütük gelmediğinden uc betona çarpıyordu dikkat ettim çok da az olsa bozuk.biraz taş çeksek düzelcek gibi ama yarın denemek lazım.

resimde delikler kötü çıktı yakından bakınca daha iyi gözüküyorlar ve arkalarında çapak var onlarıda daha almadım onlarıda alırsak daha iyi olacak. bi yarın olsun hem ucu yapabilirsem delikleri delerim hemde önceki mesajımda gösterdiğim ufak testereyi ve zımparalama uclarını almak şart oldu.

eski ramlerim ve eski olmasına rağmen az kullanılmış psu vardı onları sattım.sanırsam ucları almaya yeterde artar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RM36CB -- 27 Temmuz 2010; 21:03:59 >

• Olm deme böyle şeyler üzülüyorum gönderticeksin bana matkap setini en sonunda Al bak koçtaşta 2 tanesi 5TL... Biri bozulursa öbürüyle devam edersin http://www.koctas.com.tr/A/matkap%20ucu
  • quote:

Olm deme böyle şeyler üzülüyorum gönderticeksin bana matkap setini en sonunda Al bak koçtaşta 2 tanesi 5TL... Biri bozulursa öbürüyle devam edersin http://www.koctas.com.tr/A/matkap%20ucu

üstad büyüksün.saolasın göndermiş kadar oldun

Şu plexiye kafayı taktım.2günden beri bir ayak kesemiyorum.yarın ucları alıcam.dik üçgende hipotenus kısmını kesmek zor plexide kalın.mantiken çok doğru bir yöntem fakat bana başka yollar arattırıyor yarında kesemezsem başka bir ayak çeşidi düşünelim.zaman kaybetmeyelim.

• Keşke legodan yapsaydık anasını satayım
  • quote:

Keşke legodan yapsaydık anasını satayım

Plexi bi bitsinde kullanmaya başlayalım.ayak yapamadık bir türlü.fanlarıda boyamayı düşünüyorum
  • bugün günüm malzeme aramak ve temin etmekle geçti.aradığım 2 malzemeden 1.si olan zımpara yada taşlama diye bilinir.kendi semtimde bulamadım fakat semt değiştirdikten sonra buldum. 2.malzeme yuvarlak testere yada daire testere diye bilinir.yine kendi semtimde bulamadım.başka semtlere gittim oralarda da yok ve hatta "öyle bir icat yok" cevabını çok aldım.sonunda ilçe değiştirdim.kartal koçtaş yakınlarında (koçtaşda varmış ama tükenmiş.) bir yerde buldum.

malzemelerimiz;

daire testeremizin matkapla kullanılabilmesi için orta deliğinden saplama geçmesi gerekiyor.bu saplamanında çelik olması gerekiyor.(demir civatalar kırılabiliyor somunu patlayabiliyormuş) artık çelik saplamamızı yada uygun çelik çivata bulursak çivatamızı yarın alacağız.yine bugünlük bu kadar.

testere çin malı değil.kalite olsun diye (czech rep)cekozlavak marka aldım.12TL verdim.3TL de çelik saplama tutsa 15TL olur.

yarın çelik saplamayıda aldıktan sonra plexiye uygun ayakları keseceğim.sacımızın kalan 2 fan yuvalarını ağzı bozulan ucumuzun ağzını düzelttikten sonra deleceğim.sonrasında sacda açtığımız delikler sonrasında oluşan çapakları alacağım.eğerki pleximize ayaklarını kesebilirsek onları yapıştırıp jelatinlerini söküp fanlarını yerine taktıntan sonra kablajını yapıp kullanılabilir vaziyete getireceğim.

yarın ki planlarım bunlar.eğer çelik saplamada fazla vakit kaybetmez isem akşama zaman kalacağını düşünüyorum.kalan zaman çerçevesinde plexiye birkaç birşeyler daha düşünülebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RM36CB -- 28 Temmuz 2010; 19:18:58 >

• kardeşim acaba o dremel uçlarından matkaba takılanlardan nerede ve hangi isimle bulabilirm.Şimdiden Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: opelastra25

kardeşim acaba o dremel uçlarından matkaba takılanlardan nerede ve hangi isimle bulabilirm.Şimdiden Teşekkürler

istanbul koçtaş kartal şubesine gittim kalmamış.kartal stadını biliyorsan stadın karşısında nalburlar var orda bulabilirsin.önceki mesajımda isimleri geçiyor.daire testere yada yuvarlak testere,zımpara yada taşlama ucu gibi.sac kesmek için olacak ağaç kesmek için olanı uzatıyorlar yanlışlıkla alma

istanbulda diğer koçtaş şubelerine bakmadım.bakmaya imkanın varsa ordan al.kaliteli al benim gibi pisman olma.erimesin testeren

istanbul dışında işinin ehli bir yere gitmen gerek ben "öyle bir icat yok" cevabını çok aldım.ama yılmadım buldum

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: opelastra25

kardeşim acaba o dremel uçlarından matkaba takılanlardan nerede ve hangi isimle bulabilirm.Şimdiden Teşekkürler

istanbul koçtaş kartal şubesine gittim kalmamış.kartal stadını biliyorsan stadın karşısında nalburlar var orda bulabilirsin.önceki mesajımda isimleri geçiyor.daire testere yada yuvarlak testere,zımpara yada taşlama ucu gibi.sac kesmek için olacak ağaç kesmek için olanı uzatıyorlar yanlışlıkla alma

istanbulda diğer koçtaş şubelerine bakmadım.bakmaya imkanın varsa ordan al.kaliteli al benim gibi pisman olma.erimesin testeren

istanbul dışında işinin ehli bir yere gitmen gerek ben "öyle bir icat yok" cevabını çok aldım.ama yılmadım buldum

Ben erzurum'dayım
    Ayrıca orada öyle bi icat yok diyen burada o ne kardeşim dalga mı geçiyosun benle diyecektir eminim
    acaba o nalbur dediğin inşaat malzemesi falan satan yerlermi

• eğer netten alma imkanın varsa netten al.ben nakit sıkıntısı çekiyorum.

Valla netten alınca nerde olduğun önemli olmuyor evine kadar geliyor.sağlam bir yer arıyorsan gittigidiyor a hırdavatcılara nalburlara bak. Sana lazım olan ekipmanları bir yerden alki hem fiyatta pazarlık edersin hemde tek kargo ücreti ödersin.

Netten alamaz isen nalbur,hırdavatçı yada ne alırsan 1tl ,yapon pazarı ,1milyoncunuz ,bit pazarı gibi ucuzlukculardan alabilirsin.ancak ucuza kaçma kaliteli almanı öneririm.

Nalburlar civara , boya , zımpara ,somun , dübel , metal merdiven , naylon , kapı kolu , menteşe , fırça , tornavida , aliminyum folyo , matkap uçları , daha aklıma gelmedi nalburcu değilim ama bu gibi şeyler satarlar. İnşaat demiri kereste satan görmedim.hiç bilmiyorsan gördüğün ilk kişiye "buralarda nalbur varmış nerededir" dediğinde sana en yakın nalburu gösterir.

Hevesin kırılmasın.bulacağına eminim.ama bütçeni ona göre ayarla

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.