Şimdi Ara

Ryzen Ram Overclock (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
523
Cevap
101
Favori
40.699
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbulda Anadolu yakasında bu konuda yardımcı olabilecek varmı :)? Kapsamı atıp arabayla getireyim

Msi b450m gaming plus
    Ryzen 5 3400g
    Corsair lpx 2x8 3000
    Msi rx580 gaming x kullanıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • GoldPunch kullanıcısına yanıt
    Cinebench te yükselmez zaten prime95 bak yada aida64nen üstten 3 ta e tikle öyle bak bir sıcaklıklara.

• quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Cinebench te yükselmez zaten prime95 bak yada aida64nen üstten 3 ta e tikle öyle bak bir sıcaklıklara.
    te nedir?

81-82 civarlarında geziyor 5 dakikalık aida64 stress testte.

Edit: Prime95 Smal FFT'de 87'lere kadar çıktı kapattım direkt programı.

Ryzen Ram Overclock
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• GoldPunch kullanıcısına yanıt
    Orada yazan işlemcinin gerçek sıcaklığı değil, hwinfo'da ki "Tctl/Tdie" Zen 2 işlemcinin gerçek sıcaklığıdır.

Ryzen Ram Overclock
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Orada yazan işlemcinin gerçek sıcaklığı değil, hwinfo'da ki "Tctl/Tdie" Zen 2 işlemcinin gerçek sıcaklığıdır.

Evet hocam biliyordum bir tanesinin fake olduğunu, teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozguradam1

sistemimin bileşenleri şu şekilde
    amd ryzen 3900x
    asus crosshair hero 8
    G.skill flare x 2x8gb f4 3200c14d-16gfx

asusun programı ile işlemciyi otomatik oc yaparak 4274 mhzde çalıştırıyorum.ramleri de biostan 3733 mhz yaptım.timing olarak ta 16-16-16-36 cr1 olarak ayarladım.yalnız ramlerin gecikme süresi herşey default halde iken çıkan değerle neredeyse aynı.nerede yanlış yapıyorum acaba.oc için manuel ve daha ince ayarlar mı kullanmalıyım?

biostan baktığımda fclk ayarının otomatik olduğunu gördüm.onu 1866 mhz ysptığımda gecikme süresi 80 den 70 e indi.yine biostan ram timing ayarlarında tRFC değerini autodan 298 e ayarladım.gecikme süresi 65 ms ye düştü. şu sn işlemciyi 4274 mhz(1.289v),ramleri de 3733 mhzde kullanıyorum.sanırım yeterli bu değerler

• Timeguard T kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba,

Bahsettiğiniz ram'i mesajınızı görmeden önce sipariş vermiştim ve ryzen 3600 işlemcimi 4150 MHz sabitledim ram'ide xpm de kullanıyorum.Şuan aldığım Değer 68 NS civarı.Bu değer standartları fazlasıyla karşılıyor ama daha da aşağı indirmeye gerek var mıdır? Bu arada anakartım 1.0.0.3 bios'u yüklü, bilerek son sürüme yükseltmedim (fps kaybı fakat güç kazanımı + bellek gecikmesinin düşme durumu)
  • HBKaan kullanıcısına yanıt
    Ram frekansı degistiriken biosda xmp den sadece mhzyi yukseltmek yetiyor mu ? Voltaj vs baska bir sey değiştirmek gerekiyor mu ?
    3200 corsair lpx 2x8 ramim var geldiginde 2400 mhz idi biosa girdim xmp açtım 3200 ile açıldı. Sonra bakdim 3400 3600 diye yüksele yüksele gidiyor 3200 de biraktim arttirmayi deneyeyim mi ?
    Anakart gigabyte b450m s2h

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • general4242 kullanıcısına yanıt
    XMP açtığınız zaman ram'in çıkabileceği top MHz otomatik uygulanır (tabi ki voltajları ile birlikte) bunları yaparsanız sizin için sağlıklı olur.Yüksek MHZ istiyorsanız hesaplama yapmanız gerekecek açıkcası giriş seviyesi bilginiz var ise çok buluşmayın derim zira çok uğraşılması gerekecek.
    Girdim 3400 yaptim çalıştı daha üstünü denemedim :)
    Benim ramler corsair vengeance demiştim zaten.
    Micron çip varmış die değeri D.
    3200 mhz iken latency değeri 71.7 idi 3400 mhz de 67.8 oldu.

• arkadaşlar bu konuda çok cahilim de. çocukken hep muhabbet dönerdi OC yaparsan yanma şansı var yok patlar yok catlar bilmem ne... daha sistem sahibi değilim fakat merak ediyorum OC, kurallarına uyulup yapılırsa hiçbir şekilde sıkıntı olmuyor değil mi? olursa garanti vs işliyor mu?

3600 denedim sistem açılmadı clear cmos yaptim 3400 yaptım geri.
    Bir de bu ns testi yaparken aiada64 de bilgisayardan viyyik viyyik sesler geliyor

• beyler freesync ne alemde açık mı kullanıyor musunuz ?
  • Mithrandir. kullanıcısına yanıt
    OC yaptım parça yandı, bozduldu diye birşey yok bunlar overclock yapmayı bilmeyen ve korkan insanlar tarafından uydurulmuş şeyler.

Bir parçayı başka bir sisteme taktığın an o parçanın ayarları default değerlerine döner bu yüzden servisde bir parçaya oc yapılıp yapılmadığını anlama yolu yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: general4242

3600 denedim sistem açılmadı clear cmos yaptim 3400 yaptım geri.
    Bir de bu ns testi yaparken aiada64 de bilgisayardan viyyik viyyik sesler geliyor
    evet bu viyikk sesler normal mi?
  • Ryzen Ram Overclock

Corsairin yeni 5000mhz rami micron b die kullanıyor;

Ryzen Ram Overclock

• tam ryzen mi alsam acaba diyorum, böyle konular okuyunca vazgeçiyorum.
  • UA57 U kullanıcısına yanıt
    Bilmiyorum ki

• quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Corsairin yeni 5000mhz rami micron b die kullanıyor;

hocam r5 2600 için de geçerli mi bu konudaki ve verdiğiniz defaultta kullanmamak gerektiği ile ilgili mesele?

• Eser. kullanıcısına yanıt
    Tüm ryzen işlemciler için geçerli.
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.