Şimdi Ara

Ryzen R5 1500X benim için tam bir hayal kırıklığı oldu.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
1
Favori
7.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    https://forum.donanimhaber.com/ryzen-r7-serisini-pas-gecin-asil-bomba-r5-1400x--124420994#124420994

Konuyu açarken 1400X yazmışım, fakat adı 1500X olarak çıktı.

O konuyu açarken işlemci 4C/8T olduğu ve Ryzen mimarisi eşit hızlarda Intel'den daha iyi olduğu için (tekil çekirdekte) 1500X için baya beklentiye girmiştim.

Sonuçta 4Ghz'e OC yapsak stok 6700K'ya bile yetişir diye düşünüyordum oyunlarda. Sonuçta ikisi de 4C/8T işlemci diye.

Fakat durum facia, az önce testlere baktım özellikle en çok dikkat ettiğim GTA 5 ve BF1'de, bırak 6700K'ya yetişmeyi işlemci daha 7500'ü geçemiyor.

Testler çıkmadan önce 6700 satıp 1500X'e mi geçsem diye düşünüyordum tekrar AMD kullanmak için, şimdi ise fikirler tam tersine döndü.

Neyse uzun lafın kısası AMD yine ters köşe yapıp beni yanılgıya düşürdü.

Keşke dediğim gibi bi performans verseydi de biz de yeni AM4 platformu ve AMD işlemcileri kullansaydık.

• Fiyat/Performans zaten Amd kendi sitesinde dürüst bir şekilde i5 7500’e yakın performansı var diyor, fazlasını bekletmiyor.

İyi araştırmak ve beklentiyi belirlemek gerek.

Amd 1500x Black friday %18 kdv indirimi ile vatandan 718 TL fiyata aldım bu fiyata bu performansı vaad eden/veren bir işlemci yok araştırmalarım sonunda şansıma indirim de denk geldi çok memnunum. Amd canmış sonunda anladım. :)
  • 1500x 886 tl, i5 7500 900+ tl, 6700k 1400+ tl. Anlayan anlamıştır hadi selametle kardeş.

• 6700 kullanıp bir daha anakart ve işlemci masrafı yapmakta ayrı bir olay olur zaten hocam. Durum tam tersi olsaydı dahi bence çok bir mantığı yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whippoorwill -- 11 Nisan 2017; 17:18:21 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam benim için fiyatı önemli değil.

Ben performans noktasına takıldım.

R7 1800X falan aynı hızda tekil çekirdekte Intel'e göre daha iyiydi.

1500X 4C/8T işlemci ve 4Ghz'de mantık olarak oyunlarda stok 6700K ile kafa kafaya gitmesi gerekirdi.

1600X veya 1800X sadece oyun oynayacak kişiler için anlamsız, kaç tane oyun 4+ çekirdek kullanıyor ki?

Neyse umarım bios, firmware vs. bişelerle şu performanslar iyileştirilir.

Yoksa sonu FX serisi gibi çok çekirdek az iş.
  • Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    r5 1600 geçilir en az i7 6700 ile karşılaştırmak için bide 2600k var 4c 8t ryzenler ile karşılaştırmak için
  • hayal kırıklığı durumu işlemciden ne beklediğinize göre değişir.

i5 7500'dan daha ucuz bir işlemci muhtemelen yeni çıkmış olması nedeniyle oyunlarda sıkıntı yaşıyor fakat diğer işlemlerde önde ve yine de stok hızlarda çoğu oyunda bir kaç fps ile geri düşmüş veya öne geçmiş ekstra olarak i5 7500 ile mümkün olmayan overclock imkanı sunuyor ve oyunların optimizasyonu tamamlandığında ve overclock ile oyunlar ciddi bir performans yakalayabilecek olan işlemci hayal kırıklığı mıdır ? bence değil.

Ayrıca 3 sene soket değiştirmeyeceğini söyleden AMD vs son dönemini yaşayan 1151 ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GAJU -- 11 Nisan 2017; 17:42:3 >
    "Tekilliğin Külleri" ve "Topyekün Muharebe: Savaş Çekici". Microsoft rehber hazırlamış bu geliştiricilere, izlek başına 300 çizim çağrısına kadar ve SMT dahil fiziksel-mantıksal çekirdeklerin bir eksiğine kadar ortak işlem yapılması önerisini sunuyor. Şöyle de bir tablo var Microsoft rehberinden;
    Oxide'den geliştiriciler de izlekleri tam sömürmüş;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 11 Nisan 2017; 17:31:54 >

• Ayrıca R5 performans nedir görmek için 1-2 videoya bakıp karar vermek için bence erken.
    Battlefield directx 12 destekleyen bir oyun. Ama Directx 11 de daha iyi performans veriyor. Bence directx 12 hayal kırıklığı oldu. Yok oyunlar optimize olacak bu böyle olacak şu şöyle olacak gibi laflar bence boş laflar.
  • İyide sen ikinci elden ~850TL'ye 6700K alan kişi değil misin?Neden sana Hayal kırıklığı olsun, elindeki işlemci herşeye yeterli.Satıp da ne yapacaksın?
    Amaç nedir hala çözemedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Juan Cobra

İyide sen ikinci elden ~850TL'ye 6700K alan kişi değil misin?Neden sana Hayal kırıklığı olsun, elindeki işlemci herşeye yeterli.Satıp da ne yapacaksın?
    Amaç nedir hala çözemedim.

AMD'ye sempatim var + soket desteği Intel'e göre oldukça daha uzun süreli.

O yüzden geçmeyi düşünüyordum.
  • 1500x 1080p de 7700k ile %10 luk farkla yerini göstermiş. 3.5-3.7 4.2-4.5 lik ghz farkı fiyat farkı ve olası optimizasyon desteği ile r5 1500x buyukler liginde oynayabiliyor.

%50-60 fiyat farkı ve 700mhz gibi devasa bi taban cpu frekans farkı var.

Bunlar makul olçulerde negatif bi durum olarak değerlendirilmemeli diye düşünüyorum.

Tablolar için teşekkürler...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lana-Del-Rey

Hocam benim için fiyatı önemli değil.

Ben performans noktasına takıldım.

R7 1800X falan aynı hızda tekil çekirdekte Intel'e göre daha iyiydi.

1500X 4C/8T işlemci ve 4Ghz'de mantık olarak oyunlarda stok 6700K ile kafa kafaya gitmesi gerekirdi.

1600X veya 1800X sadece oyun oynayacak kişiler için anlamsız, kaç tane oyun 4+ çekirdek kullanıyor ki?

Neyse umarım bios, firmware vs. bişelerle şu performanslar iyileştirilir.

Yoksa sonu FX serisi gibi çok çekirdek az iş.

Git 7700k al z270 anakart çek sıvı soğutma döşe ocle 5 ghze kullan kardeşim amd fpye oynuyor geride oldugu için. Şu anda intel mecburiyetten lüks konumuna geçti ryzen çıkışıyla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Ryzen 4c/8t nin i5in yerini alacağı biliniyordu, boş hayaller kurmuşsun. 6c/12tler i7 rakibi. Yerleşmiş ve defalarca yenilenmiş bir cpuyu kendi arenasında amdnin geçmesi imkansız.

• Arkadaşim iyi birisinde açtığın konu çok ofsayt elindeki işlemcide iyi senin elindeki işlemcile gta 5 de cimenlerin arasinda 30 fps alan videoda var netde gtx 1080 ve 1080p de oluyor bu dediğim

Ama millete göre kaka olan fx 8350 :)

• Ryzen için çok uçmayın, zaten f/p işlemcisi diyorsunuz ama hali hazırda Ryzenleri kullanmak için tavsiye edilen RAM fiyatlarına bakıyorum, Ryzen kadar fiyatları var. Normal bir Ram kiti ile verim alamıyorsun, Pahalı bir Ram kiti ise gerçekten astarı yüzünü geçmiş oluyor.
  • İşlemci daha yeni çıkmış, anakartlara optimizasyon için bios update gelecek, Windows için update gelecek, ekran kartlarına update gelecek ki doğru anlamda karşılaştırabilelim. Ayrıca nvidia'nın ileri derecede ryzen işlemcileri baltaladığını da göz önünde bulundurun, amd ekran kartlarıyla da yapılan testleri göz önünde bulundurursun bunu anlayabilirsiniz...

• kangalsucuk kullanıcısına yanıt
    bu bahsettiğin şey oyun için geçerli. Render ve çoklu çekirdek performansında r5 1600x, i7 7700k dan daha iyi durumda. Kaldı ki, 1-2 sene içersinde oyunlarda çoklu çekirdek odaklı yapılacak. Mesela Mafia 3 de çoklu çekirdek kullanımı yüksek, i7 7700k ile r5 1600x kafa kafaya gidiyor.

Ve 4k oyun performansında da r5 1600x i7 7700k ile arasında 1-2 fps fark oluyor.

Kısacası, render yapanlara pc sini hem oyun hemde iş için (işlemci kullanımı yüksek iş) kullananlara ilaç r5 1600x dir.

Ama 1080p bana yeterli, bilgisayarda oyun oynuyorum film izliyorum, sosyal medyaya forumlara bakıyorum başka bişey yapmıyorum diyenler için i7 7xxx serisi daha uygundur.

Açıkcası benim mesleğim bilgisayar programcılığı, günde 8-9 saat bilgisayar başında oturduğum oluyor, aynı zamandada çok oyun oynayan birisiyim. r5 1600x alıp oc yapmayı düşünüyorum. Oyunlarda intele göre %10 daha az performans alırım, ve günlük işlerimi daha kolay yaparım.

Ayrıca, 1600x incelemesi ve inten karşılaştırmaları;https://www.youtube.com/watch?v=6M8KlAPXplc

• defineci00 D kullanıcısına yanıt
    R5 1600 de aynı seviyede oc oluyor hem de yanında soğutucuyla geliyor. Bir göz atmanızı tavsiye ederim. Oradan ettiğiniz karla 3200 mhz ram alırsınız...

2020 kadar AM4 soketi değişmeyecek.
    Eskisi gibi ara geçiş döneminde misal AM3 Phenom 2 işlemciler gibi AN2+/AM3 veya AM3+ anakart üzerinde kullandığımız işlemciler gibi bir işlemci gelir ise anlamlı olur.
    Sempatim var diyorsan orasını akıl ile yorumlamak zaten saçmalık olur.
  • O islemci uygulamalarla intel kadar optimize olsun i7 7700 kadar performansi olur oyunlarda. Ozunde single core ve multi thread performansi benchmarklarla belli. Tek eksigi uyumsuzluk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 11 Nisan 2017; 18:34:29 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.