Şimdi Ara

Ryzen Mobil 4000 Serisi [ANA KONU] Laptop Tavsiye & Tartışma (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.878
Cevap
59
Favori
279.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    sağolun hocam. Ben de baktım, 3700x e yaklaşıyor 4800H. Yani Thinkpad iyi güzel de, 5000 lira verip 3700u almak var, 7400 verip 4800h + 1650Tİ almak var.

Zaten ağırlığı, pil ömrü vs önemli değil çok, sağlam olsun yeter. Açıkçası e595 4000 lira olsa düşünmezdim ama 5000 lira vermek koyacak 7400 e Asus Tuf varken. 4800h cidden çok aklımı çeldi. çünkü. Yani 4800h li thinkpad çıkarsa 5500 e böbreğimi versem de yok işte...

Bir de son olarak şu aklıma takıldı, ThinkPad'in 3500u'lı modeli nasıldır?
    https://www.trendyol.com/lenovo/thinkpad-e595-amd-ryzen-3500u-8gb-256gb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20nf001ptx-p-32358172?boutiqueId=411304&utm_source=aff_t&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_urun_listeleme&adjust_tracker=ejav2ha_253g15b&adjust_campaign=akakce_urun_listeleme&v=1.26.6

4400 vs 7400 düşünülür çünkü bu durumda, 256 gb SSD de yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Börcır -- 31 Mayıs 2020; 19:57:42 >

• Börcır kullanıcısına yanıt
    Arada %10 kadar bir işlemci performans farkı, oyundan oyuna %15-%30 arasında değişen ekran kartı performans farkı ve 256 yerine 512 GB SSD farkı var, bundan birkaç gün önceye kadar aralarındaki fark 400 TL civarıydı ve değer diyorduk ama şu anda 520 TL...
  • Bloodin kullanıcısına yanıt
    n11 kuponuyla 4700 e geliyor hocam 3700u'lu. O zaman değer.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Börcır

n11 kuponuyla 4700 e geliyor hocam 3700u'lu. O zaman değer.
    Evet o zaman hayli hayli değer, 300 TL hiçbir şey kazanacaklarının yanında :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloodin

Evet o zaman hayli hayli değer, 300 TL hiçbir şey kazanacaklarının yanında :)

Alıntıları Göster
    Tamamdır hocam çok teşekkürler. e595 3700U alıyorum o zaman 4700TL ye. Sağolun tüm yardımlarınız için abim de çok sevinecek :)
  • Bende ultrabook alacaktım ryzen 4000li modelleri bekleme kararı aldım.
  • Arkadaşlar bu ay gelir mi artık?
    Bilgisayar almam lazım, bekleye bekleye bir hal oldum
  • En son ryzen 5 2500u bir laptop alıp iade etmiştim. Oyun performansı felaketti. Tamam onboard ekran kartı ve pek fazla şey beklememek gerekiyor ama eski ve düşük grafikli oyunda dahi anında gpu mhz düşürüyordu. İşlemci ve gpu sağlıklı bir şekilde güç paylaşımı yapamıyordu. Normal kullanımda bile fazla ısınıyordu cihaz. İnternette tonla konu vardı ryzen gpu lock diye.
    Şimdi sormak istediğim yeni nesil ryzen mobillerde durum nasıl, düzelme var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zipmaker

Arkadaşlar bu ay gelir mi artık?
    Bilgisayar almam lazım, bekleye bekleye bir hal oldum
    Bu ayın ortasına kadar gelmesi çok zor, üretimde bir sıkıntı var, kimden kaynaklı olduğunu bilmiyorum, talepe asla yetişemiyorlar. Şu anda dünyada Çin hariç neredeyse hiçbir yerde IdeaPad 5 bulunmuyor. Olur da arz problemini aşabilirse Lenovo bu ayın sonlarına doğru IdeaPad 5 de dahil birkaç Ryzen 4000U modelin geleceğini tahmin ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paxal

En son ryzen 5 2500u bir laptop alıp iade etmiştim. Oyun performansı felaketti. Tamam onboard ekran kartı ve pek fazla şey beklememek gerekiyor ama eski ve düşük grafikli oyunda dahi anında gpu mhz düşürüyordu. İşlemci ve gpu sağlıklı bir şekilde güç paylaşımı yapamıyordu. Normal kullanımda bile fazla ısınıyordu cihaz. İnternette tonla konu vardı ryzen gpu lock diye.
    Şimdi sormak istediğim yeni nesil ryzen mobillerde durum nasıl, düzelme var mı?
    Dediğiniz şeye "Thermal throttling" deniyor, yani cihazın ısındıkça işlemci ve ekran kartını kısarak ısınmayı engellemeye çalışması. Cihazın soğutma performansına bağlı olarak cihazdan cihaza oyun performansı da değişiyor. İlk nesil mobil Ryzen serisi olan 2000 serisi bu konudan çok muzdaripti. 2000 serisini thermal throttling olmadan çalıştırabilen cihaz yok gibi bir şeydi. 3000 serisi ile beraber bu durum baya aşıldı, sadece Asus 509 ve 512 serileri gibi bazı soğutma performansı berbat olan cihazlar thermal throttling'den aşırı etkileniyorlardı. V155 ya da daha da iyisi E595 gibi cihazlar bu durumu yaşamıyordu. E595 sıfır throttling ile 3000 serisini tamamen turboda çalıştırabilen çok nadir cihazlardan biridir. 4000 serisi ile durum daha da güzelleşti. Nanometrenin ve GPU çekirdek sayısının düşmesi sıcaklığı çok daha aşağılara çekerken GPU çekirdek hızlarının ve ram mhz değerinin yükselmesi oyun performansını oldukça arttırdı. Özellikle sızan testlere göre 4700U rahat oyun oynatabilecek stabil bir performans sağlamakta. Elbette ki bu cihazlardan GTX performansı beklememeniz gerekiyor.
    https://www.youtube.com/watch?v=bZao_3mRRBE

Bunlar yeni 4000U serisinin 3 ana işlemcisinin oyun performansları, uygun fiyatlı 4300U dahi birçok oyunda düşük ayarlarda oldukça yeterli bir performansa çıkabiliyor.

• selamlar. ben karacumada indirimler olur diye beklemekteyim bana valorant cs go bf1 gibi oyunları rahatça oynatacak laptop lazım. Takip etmem gereken model var mı? Yeni çıkacak modelleri beklemekte fayda var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-7143B012D

selamlar. ben karacumada indirimler olur diye beklemekteyim bana valorant cs go bf1 gibi oyunları rahatça oynatacak laptop lazım. Takip etmem gereken model var mı? Yeni çıkacak modelleri beklemekte fayda var mı acaba?
    Valorant ve CS:GO nispeten basit grafikli fakat BF1 için aynısını söyleyemem, grafikleri açtığın zaman GTX 1050 Ti gibi ekran kartlarını dahi zorlayan bir oyun 4700U'nun içindeki Vega'yı öksürtecektir. Bu yüzden önerim en az GTX1650 ekran kartlı bir cihaz, mesela Türkiye piyasasına giriş yapmış olan Asus FA506 iyi bir seçenek, evet giriş seviyesi bir oyun cihazı olduğu için bazı yerlerinden kısılmış ve tamamen plastik bir kasa AMA çoklu çekirdekte i7-10750H'ı dahi ezen, tekli çekirdekte eşit olan ve çok daha soğuk çalışan Ryzen 7 4800H işlemci ile RTX2060 ile aynı performansa sahip, sadece Ray Tracing çekirdekleri olmayan GTX1660Ti gibi bir ekran kartı 8300 TL'ya şu anki piyasada ciddi derecede ucuz:
    https://www.hepsiburada.com/asus-fa506iu-bq078-amd-ryzen-7-4800h-8gb-512gb-ssd-gtx1660ti-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000TYNJ9

Böyle bir cihaz BF1 gibi oyunları dahi en yüksek ayarda akıcı oynatacaktır. Eşdeğer performanstaki (10750H + 1660 Ti) en ucuz cihaz neredeyse 10.000 TL onda da SSD bile yok ve Casper :D
    https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-casper-excalibur-g900-1075-8tl0x-intel-core-i7-10750h-8gb-1tb-hdd-gtx1660ti-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-fiyati,707546419.html

10750H + 1660Ti ve dünya çapında marka isterim dersen en ucuzu 11.500 TL
    https://www.akakce.com/laptop-notebook/en-ucuz-msi-gl65-leopard-10sdr-086xtr-i7-10750h-16-gb-256-gb-ssd-gtx1660ti-15-6-full-hd-notebook-fiyati,687944680.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bloodin -- 1 Haziran 2020; 18:56:1 >

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    teşekkür ediyorum güzel yazmışsınız peki ilk önerinizin ilerleyen indirim dönemlerinde güzel bir indirime girme ihtimali var mı sizce?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-7143B012D

teşekkür ediyorum güzel yazmışsınız peki ilk önerinizin ilerleyen indirim dönemlerinde güzel bir indirime girme ihtimali var mı sizce?
    Rica ederim, eğer dövizde büyük bir düşüş veya ÖTV indirimi filan gelmezse bu cihazın rakipleri bu kadar pahalıyken 8000'in altını göreceğini düşünmüyorum, bu ilk partiyi reklam kampanyası için Hepsiburada oldukça uygun fiyata sundu. Döviz inmezse bu fiyatı bir daha göremeyebiliriz de...

• Diğer 4000 serisi laptopların başka ülkelerde çıkış fiyatlarına bakınca bu bilgisayarda karar kıldım.Birkaç inceleme izledim ama rami yükseltilebiliyo mu bilemedim.Bilen var mı?

Çıkışı açıklanan ve ryzen 4000 olacağı söylentileri olan cihazların listesini de buradan takip ediyorum.Düzenli olarak güncelleniyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cagtay13 -- 2 Haziran 2020; 21:47:26 >
  • Cagtay13 kullanıcısına yanıt
    Liste için teşekkürler, IdeaPad 5'ten bahsediyorsak hayır, ram tamamen lehimli ve hiçbir şekilde müdahale edilemiyor, 8 gb alırsanız 8 gb çift kanal 3200 mhz ram oluyor elinizde, 16 gb alırsanız da 16 gb çift kanal 3200 mhz ram oluyor. Fakat 16 gb ram'in çok uzun süreler yeterli olacağını düşünürsek ilk baştan 16 şeklinde alınırsa hiçbir problem olacağını zannetmiyorum.

• Umarım en yüksek ekran kaliteli versiyonu da Türkiye'ye gelir. Türkiye'deki en büyük sorun gelen laptopların ekranlarının hep en alt seviyeden gelmesi maalesef. Üst segment ekranlar hiç uğramıyorlar bile. %50 sRGB ekranlardan gerçekten bıktım ve bu laptopun 3 ekranından 2'si öyle, 1'i %99 sRGB gibi görünüyor kendi sitesinde.
  • Bu yeni ryzen mobil işlemciler inteldeki gibi undervolt yapılabiliyor mu?

• Hala hiçbir model girmedi piyasaya sıktı biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anthony John Soprano

Hala hiçbir model girmedi piyasaya sıktı biraz
    Valla beklemekten bıktım hocam.Hem fiyattan kısalım hem de orta seviyede ıntelden daha iyi performanslı bir bilgisayar alalım dedim değil bu model başka modeller de gelmiyor.Bir tek asusun TUF serisi gelmiş.O da bana gelmez.Cidden sıktı kafam atarsa gidiyp bir 10. nesile alırım herhalde şimdilik sabrediyoruz.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.